Upwork VAT i W-8BEN

Pozdrav,

Upwork mi je skinuo njegov fee i jos VAT fee pa mi nije jasno kako da izbjegnem jos taj VAT.
Takoder sam procito “Before withdrawing funds, all non-U.S. persons must provide their W-8BEN tax information.”

Pa jel bi mi mogo neko pojasniti malo te poreze i to posto 2 godine nisam radio preko freelance sajtova a toga tada na elanceu nije bilo…

Inace sam iz Hrvatske

Hvala!

Ne znam stvarno, ali pretpostavljam da je zbog toga sto je Hrvatska u EU.

Nisam nikada imao slicnu situaciju, ali i ne radim na Upworku 4 mjeseca, pa je moguce da je doslo do nekih promjena.

Da. Velikom to Europe. Pa sad vi u Srbiji se borite svim i svacim da dodjete u EU, koliko vidim po vijestima.

Jedino cega se nadam je da ce biti kao u onom vicu gdje kad udje Srbija u EU, da ce se EU konacno raspast.

No, da, to je nama donio EU, jos dodatnih nameta. Odnosno da sad svi moramo placat PDV na sve EU proizvode. VAT broj je da to odje u Hrvatsku, a ako ne napises VAT broj onda ide u drzavu iz koje kupujes.

Za potrosace katastrofa, a za Firme super stvar. Sad se sve te Europske mega kompanije kojih ima miljardu jos mogu podebljat za 25% od svake nase kupovine. Dok nase firmice (kojih ni nema) dobe tu i tamo tih 25% tu i tamo od tamo nekog Europljana koji je zalutao.

Hvala Europu!!!

Ovo je trebao biti odgovor na PM od @Dooki , ali sam se zeznuo jer je interfejs identican.

Inace ja sam iz Bosne.

Kolko sam ja skuzio kad uneses VAT tj. OIB kod nas neces morat placati jos taj namet. Unio sam oib i cekam approval pa cemo viditi…

Hmmm, to mi je nesto novo. Recimo na Digitalocean ima taj VAT i kazu ovi strucnjaci sa foruma da netreba nista upisivat.

No pricekaj mozda dodju ti strucnjaci pa malo bolje objasne taj VAT nego sto sma ja objasnio. Uglavnom mozemo se sloiti da je to jos jedan namet zahvaljujuci Europi!

Dobro vi iz Bosne necete tako brzo u EU. To vam mnogi gledaju kao minus, a u biti to je plus ako nista drugo barem u ovom slucaju, glede Europskih nameta.

A i ako pogledas sto je nama EU dobrog donjela vidjet ces nista. Osim mozda ima vise turista?

Moguce je, jer Upwork izgleda automaski uzima procenat za porez i dalje to regulise.

taj w-8ben je formalnost i vise za njih neg za tebe sam naklikaj i posalji … sto se tice VATa il PDV-a to moras bit u sustavu pdva i imat broj za eu ko izgleda ko oib i ima HR ispred da bi bio oslobodjen toga…

1 Like