Uređivanje Joomle - pomoć

Eto, vidiš da ima tu dosta promašaja :smiley:
Ako to preimenujem, hoće se automtski linkovi pretvoriti u to bez index.php, jer zbilja je nepotrebno, imaš pravo.

Aha, vidim, moram preimenovati to i onda uključiti opciju prepravljanje linkova u postavkama, točno?

jes, samo dodavanje sufiksa url-u ti nije potrebno a također i unicode alias (nije potrebno).
SEO osnove imaš ukratko ovdje SEO i Joomla

Stvarno, lijepo napisano i objašnjeno.
Nego, sve sam napravio, osim ovoga:

  1. Dobro je uključiti i Cache, zbog brzine učitavanja
  2. instaliraš komponentu za sitemap
  3. Instaliraš plugin za canonical meta tag

I da, ova domena što koristim je addon.
A što se tiče ovoga
http://www.,
ja sve koristim bez toga www. nekako mi je tako lakše.

Našao sam i hrvatski jezik za adminpanel i samu stranicu pa planiram da instaliram samo na site, ali da adminpanel ostane na engleskom.

Sad mi ovako izgleda url koji vodi na kategorije i podkategorije.
Recimo: kategorija je filmovi, a podkategorija horori.

http://mojastranica.net/filmovi/horor

I još me nešto zanima.
Recimo sad kliknem na sam članak (na naslov), gdje da podesim da mi ne bude ovakav URL, složit ćeš se da je to stvarno preogorman url link, kada mi otvaramo točno određeni članak

http://mojastranica.net/component/content/article/32-clanak/62-imeclanka

Jel se može to prepraviti? Recimo
http://mojastranica.net/62-imeclanka
, to bi bilo super.

Eto, sad sam stvarno u ova dva posta napisao podosta, i davim te više nego što bi trebao :slight_smile:

kad dodaš članak u neku kategoriju automatski se slaže url po kategoriji, no ako ti je članak u više kategegorija onda bi trebo’ možda kreirati novi meni koji nemoraš objaviti no u njega slažeš članke s željenim url-om.

Da pojednostavim, ako želiš promjeniti url, recimo kategorije, dodaš kategoriju u neki meni (koji nemora biti objavljen - prikazan) pa dodaš podkategoriju u meniju u pod meni link itd…

Da, to je tako kad recimo kreiram članak u kategoriji s opcijom Category Blog, ali dok koristim komponentu FJ Related, onda članak mora biti van svih kategorija, samo povezan riječima s nekom kategorijom i tu onda nastane problem kod toga linka.

No, gledam sad, ako se ne može, ok.
Glavno da mi lijepo indeksira kategorije i pod kategorije, a bez ovoga FJ Relateda jednostavno ne mogu, baš je potreban.

Instalirao i FJ Related Plus, jel to dodatak za zadnje članke da mi recim objavljuje na naslovnici?
Samo ne radi, ne znam zašto.

Napravio tako i sad je super.
Bar jedno mora biti prava kategorija, ostalo može na Related :smiley:

Evo mene, kao da vodim monolog :smiley:
Miki, sve sam sredio, ali sad imam jedan ozbiljan problem.

Dok sam sređivao stranicu stavio sam joj status neaktivna i sad sam vratio da je aktivna, ali nikako da mi se makne taj prozor za stranicu kad probam ući kao posjetitelj.

Recimo, kad je ovako
http://mojastranica.net

U čem je problem?

provjeri sve ponovno za svaki slučaj, zna neki put problem biti cesh i meni se znalo desit da totalno vidim krivo stranicu u odnosu na druge korisnike zbog njega.

Jel bi pomoglo da očistim Cache na svim dijelovima? A da nešto ne smrdam.
Imao si pravo Cache je kriv. Sad kad sam ga isključio proradilo je.

Stvar je ponašanja kompa i gluposti koje sprema dok se surfa itd. uglavnom nebi trebala bit kriva joomla. Browseri su ljeni i neda im se stalno neke stvari ućitavat pa ih pohrane lokalno na tvoj komp. Zato ti je došlo do problema, trebaš samo oćistit cesh i registry na svom kompu ne vjerujem da si trebo iskljućit cesh. Ukljući cesh, a svoj komp proćisti sa ccleanerom.

Ako je sve ok drugi put samo obavi postupak sa ccleanerom.

Jesam, za svaki slučaj očistio sam oboje. I uključio ponovo Cache i sad je ok.
Nego, imam još jedno pitanje.

Ako netko zna link na dodatak koji pokazuje slične članke.
Recimo klikneš da čitaš jedan članak, a ispod ti pokaže slične članke.

Evo recimo ovako slikom, ispod članka da se pojave vezani ili slični članci.

A da u G upišeš related items joomla? Jbt, pa svi hoće nešto na pladnju. Daj mrdnite se malo s mjesta

Jel vidiš da sam bio sam našao, ali nije nešto valjalo, tj. nisam bio dobro namjestio sam dodatak, pa sam tražio novo rješenje, inače se ne bi javljao ovdje.

[quote=“HorFan”]Instalirao i FJ Related Plus, jel to dodatak za zadnje članke da mi recim objavljuje na naslovnici?
Samo ne radi, ne znam zašto.[/quote]

No, skinuo sam upute, pročitao i sredio dodatak, tako da sad radi.

Žao mi je što pišem post za postom, jer prvi put sam u ovome i nakon par sati kad nešto pokušavam postanem očajan i ovo mi je jedini način da probam doći do rješenja i pomoći.

Evo sad imam još jedno pitanje, možda je i glupo, ali nema veze.
Ovaj dodatak za backup:

Jel mi to potrebno, ako na zakupljenom hostingu već imam R1 Soft Backup koji mi u svakom trenutku mogu vratiti backup?

Kad trebate neki dodatak, naučite se proučiti dokumentaciju za taj isti dodatak. Tamo piše za što dodatak služi i kako se konfigurira. Ako dodatak nema dokumentaciju, najčešće je sranje

E sad jedno, vama moža glupo pitanje, ali meni neznalici je odgovor potreban :slight_smile: Unaprijed hvala.

Skinuo sam i instalirao Akeeba Backup. I kreirao prvi backup site-a. Vidim sad taj Backup u adminpanelu.
Jel se sad trebam spojiti preko FTP-a na server i otići u components/com_akeeba/backup i taj backup skinuti na računalo, pa spremiti recimo na hard disk?

I kad to napravim, slobodno mogu taj backup obrisati sa servera da mi ne zauzima mjesto?

[quote=“HorFan”]E sad jedno, vama moža glupo pitanje, ali meni neznalici je odgovor potreban :slight_smile: Unaprijed hvala.

Skinuo sam i instalirao Akeeba Backup. I kreirao prvi backup site-a. Vidim sad taj Backup u adminpanelu.
Jel se sad trebam spojiti preko FTP-a na server i otići u components/com_akeeba/backup i taj backup skinuti na računalo, pa spremiti recimo na hard disk?

I kad to napravim, slobodno mogu taj backup obrisati sa servera da mi ne zauzima mjesto?[/quote]

mozes i ako ga opet trebas samo ga vratis na isto mjesto i restore…