Usvojen article 13 - kraj interneta kakvog poznajemo

Kad pogledamo uvek su i mogli ganjati ali nisu,svaki sajt sa filmovima je mogao uvek biti tuzen ali nije,tako da je sve ovo mozda sve isto kao sto je uvek i bilo.

1 Like

po mojem mišljenju više manje će ostati sve isto kao i do sada.

jer po svim socijalnim mrežama ljudi objavljuju razno razni sadržaj, da nemaju autorska prava…

po tome bi morali barem 50% facebooka, youtubea i sl. platformi obrisati…

a to se neće desiti.

evo primjer za youtube, koliko imate video-a gdje vlasnik kanala nema autorska prava… znači razni isječci iz filmova, serija, pjesme itd…

znači vi ste mogli objaviti to, ali niste imali pravo na zaradu. tako će i sada biti, osim što će pravi vlasnik sadržaja imati pravo na zaradu iako je objavljeno na vašem youtube kanalu… znači za vas realno nema neke razlike. osim ako vlasnik sadržaja ne zatraži da se obriše video sa vašeg kanala, ali onda ne vidim svrhu jer ovi zakoni su najviše donešeni da autori, glumci i sl… mogu zaraditi lovu.

evo primjer serija The simpsons, pa koliko raznih youtube kanala ima barem jedan video na tu tematiku… mali milijun… i da sada svima obrišu, koja je svrha toga ? nikakva…

ovak mogu imati reklame na svim tim video zapisima koji će im donositi zaradu.

onda po pitanju facebooka, tu isto imate razne razne stranice, grupe gdje se objavljuju slike, video zapisi, gifovi za koje nemaju autorska prava.

ista stvar, vlasnici sadržaja će moći zatražiti novčanu naknadu… a i večina nije mogla ništa zaraditi na video zapisima osim određenih državi koje su imale mogučnost zarade putem facebook videa, dok za slike, gifove da i ne pričam.

a što se tiče kopiranja tekstova, mislim da vlasnici web stranica koji žele dobro rangirati na googleu, sigurno ne kopiraju tekstove jer google za to već ima filtere i alate.

dok ako imate samo posjetu s facebooka, onda će se trebati malo potruditi da nisu baš copy/paste.

također nemojte zaboraviti gamere koji objavlju gameplay na youtubeu…

jer i oni nemaju autorska prava za prikaz igre, jer igru su stvorili programeri, pa glazbu skladatelji itd…

dosta dobro objašnjeno je ovdje: https://www.bbc.com/news/technology-47239600

sve u svemu, ja vjerujem da će youtube, facebook i ostali morati plaćati naknadu vlasnicima sadržaja,
jer ako nebu, onda će morati sve pobrisati s interneta :smile:

1 Like

Gameri su skroz druga stvar, jer gaming kompanija dobiva besplatne reklame za apsolutno nista. Znam da je bilo i problema u nekim igrama gdje je odredeni dio muzike u igri copyright, ali gledajuci sam youtube kakav je oni neznaju nista sto se dogada ni kako rijesiti neke stvari.

Spominje se zaposljavanje vise ljudi, AI itd ljudi ne mogu ni 1% toga rijesiti koliko AI moze, ali AI nije toliko razvijen da npr vidi thumbnail, prode cijeli video i rece lazni thumbnail micem video i davam kaznu. Svi znamo da se toliko puno ljudi zali na youtube, a oni opet po svome, sto mislite da to namjerno rade ili ne mogu rijesiti takve probleme?

Tu si u pravu,jer mnoge stranice koje su osnovali razni umetnici nemaju mnogo posete za IA pa ne mogu zaradjivati,mozda sada spuste kriterijume da bi imanji zaradjivali jer i mali imaju pesme i zasticene su autorskim pravima na fejsbuku ina kojima sad ne mogu da zaradjuju jer nemaju nacina.

Cini mi se i da sve zemlje koje nisu clanice EU gde su njihovi pevaci umetnici i ostali,nemaju neke koristi od ovog novog zakona,jer on samo vazi za clanice EU.Ako gresim neka me isprave da ovaj zakon vazi za celu teritoriju EU i da umetnici i izvan evropske unije mogu da imaju koristi.

“If the UK leaves the EU with a deal, and the directive becomes law, it would apply to the UK during any transition period.”

Gore je spomenuta BiH sto znaci da umetnici iz te zemlje nece imati koristi ali ce zato umetnici iz Nemacke verovatno moci da naplate svoja dela ako je sajt iz BiH prekrsio zakon jer EU je jaca od nasih malih balkanskih zemalja koje nisu clanice EU.

Nije EU jaca od malih zemlja, EU protiv Vietnama ili Sri Lanke ili Tadjikistana nemoze nista. Ali protiv BIH, Srbije, Albanije i tih drugih drzava koje bi polizale i posrane guzice samo da dodju u “elitno” drustvo europe, e protiv tih ima…

3 Likeova

:neutral_face: :o:
2 Likeova

Poceli smo i ovdje, nakon filmova, serija, knjiga, crtanih dosli su na red i politicari sa njihovim klipovima:

Explained
This you didnt know
You didnt hear about this before
Explanation of explanation
But what that really means
itd itd itd

1 Like

Ja već neko vreme pričam ljudima šta je plan. Uglavnom gledaju belo i slabo šta kapiraju.

Stvar je u tome da je internet (uskoro u 5G varijanti) potreban da bi potpuni sistem kontrole radio kroz pametne kuće, pametne autonomne automobile, rfid chipove i najvažnije elektronsku valutu.

Za početak internet puštaš da se slobodno koristi, i da ljudi osete skoro sve njegove benefite, da se navuku kroz društvene mreže i da postanu totalni adikti.

Kada je to postignuto, onda ideš polako sa 1 po 1 zakonom i ograničavaš slobodu interneta. Opet naravno ne ideš prebrzo jer bi se ljudi pobunili možda jače (a možda ni tad ne bi), već ideš step by step da se ništa specijalno ne primeti. Kuvaš žabu tako što postepeno pojačavaš temperaturu i ona ne iskoči iz lonca već se skuva.

Tako je to. Ulazimo polako ali sigurno u fazu kada će se internet totalnije ograničavati i imamo još par godina fore da ga ‘‘izmuzemo’’ i što se tiče zarade, i što se tiče slobodnog deljenja i prikupljanja alternativnih informacija.

Moja procena je da imamo još oko 5 godina, ±1 godina gore-dole verovatno.

To je to :slight_smile:

2 Likeova

Hvala bogu na darknetu, a i sto je s onim sto je napravio www, da radi neki novi web koji je sigurniji tako nekako.

Ne znam kad taj zakon stupa na snagu.I sada moraju nacionalni parlamenti da ga usvajaju,trebaju evropljani izvrsiti pritisak na politicare u svojoj zemlji,uskoro ce i EU izbori pa mozda bude nekih promena…

Ja sam primjetio porast broja pregleda na mom youtube kanalu. Možda je prerano i dali je to samo koincidencija ili je povezano sa article13, zaista ne znam, međutim materijali koje koristim u svojim videima su isključivo moji, ja sam ih snimio i ne koristim apsolutno ništa što nije moje. Jedino sam koristio u nekoliko videa onaj “reverse tape sound effect” u trajanju od dvije ili tri sekunde. Da budem iskren, ne znam od koga sam to davno niti uzeo kako bi barem dao credit, makar i to ne vrijedi kod ovog zakona. Uglavnom, ne znam kako će to sve završiti jer još nije službeno niti krenulo. Ovak na prvu, mislim da će biti dobro za kreatore ali kako je netko napisao, postoji mogućnost da će 50% youtube kanala biti barem malo u nekom prekršaju. Evo ja prvi, zbog tog sound effecta. Nije velik ali je opet prekršaj

1 Like

A nije dico moja tako bilo u vrime druga Tita! Onda si moga sve!

Komunizam je jako dobra stvar, isto ko i monarhija isto ko i diktatura. problem je sto smo mi ljudi pokvareni i jednostavno kada dodjemo na vlast najednom postanemo zli.

Pa eto tako je i komunizam krepao, pa nam dosao kapitalizam, prije ako si bio u partiji si mogao sve, sad moras imat pare da podmazes partiju…

Kada zakon stupi na snagu,bice 1000 sajtova slicnih youtube,koji nisu stariji od 3 godine,nemaju zaradu 10 miliona evra i 5 miliona posetioca mesecno i koji ne podlezu zakonu.E onda ce biti prava kaubojstina i divlji zapad.Vec sad se prodaju komplet skripte za samo 40$ ili free pa se sam napravi sajt kao youtube.

A sto je sa infrastrukturom?
Storage, serveri, internet veza i sl…
Izracunaj kakav treba kapacitet i koliko to kosta.
Pretpostavljam da youtube ima svoje kablove tj. od googla. Kapacitet kakav ima youtube, to nigdje skoro ne mozes dobiti, niti kod jednog providera, ako i mozes kosta jako puno.
Ako uspijes negdje u nekom centru dobiti takvu infrastrukturu ili 10% od onoga sto koristi youtube, oderat ce te na kapacitetu i data transferu.

A to kosta masno, imao svoj datacentar ili ne, a gdje su system inzenjeri, developeri itd…

1 Like

Ma za pocetak,napravi se na fazon da posetioci dodaju video snimke postavljene na openload,pa se onda pojacava,znam i ja da to sve kosta i da bi pukla veza brzo,ali nece pocetnicki sajtovi imati posete kao youtube ni priblizno.

Bice mnogo sajtova kao ovih sa filmovima,kada stupi taj zakon na snagu.

1 Like

To me isto podsjeca kao i na startup firme, kao to je moderno, idemo pokrenuti startup jer je moderno, pa se prije propadne nego pokrene posao.:smile::smile::smile:

Tako ce biti i sa tim siteovima.

Zivi bili pa vidjeli.

Ja vec imam tekstualne sajtove i umesto youtube snimaka kada napravim svoj video sajt,pocnem da postavljam snimke sa mog sajta u koji sam ulozio 100e na skriptu,domen i mesecni zakup hostinga i neka mesecno na tom sajtu imam milion poseta vraticu ulozenih 100e…nije to velika investicija pa da se propadne.

Ovo sam naveo sebe samo kao primer,mada se ja prvi nikada ne bi maltretirao sa problemima oko DMCA i uklanjanjem video snimaka koje drugi postavljaju…miran san nema cenu.

1 Like

kažu na seo fight klubu na yt da po ovom zakonu gugl neće smjeti uzimati featured snipet sa sajtova ili neće smjeti prikazivati u eu, nešta od toga. eto meni zanimljiva informacija pa da podijelim. meni je čudno da je uopšte to dozvoljeno ikad guglu da radi to jer samo krade sadržaj tuđi bukvalno. sad što se mi webmajstori ložimo da doguramo sajt dotle da bude u featured snipet i dobijemo malo više posjete njih ne opravdava za krađu.

5 Likeova

Pa google je uvijek krao. Sam dokaz ti je napravi stranicu i nemoj imati nikakve veze sa googlom, u roku 30 dana ce ti indeksirati sajt bez pitanja. Nisi im nista dopustio samo kradu linkove skupa sa opisom, slike itd

1 Like