Usvojen article 13 - kraj interneta kakvog poznajemo

Opet kazem zasto onda americke kompanije strepe od zakona FB YT google ako vazi samo za eu

Zato jer FB, YT i Google vjerojatno imaju pdoruznice i posluju u EU. za Google sam 100% siguran.

Zbog njih je i taj zakon donesen, gore sma napisao…

I ja mislim da ce balkanske zemlje prve usvojiti taj zakon kao sto kazes zbog kikirikija.

To je istina imaju i servere i podruznice i salju nam lovu iz Irske…

Ma dobro i sada nije nesto posebno da se zahebavaju sa kompanijama nego me zanima osoba, tipa svi smo vidili twitch kompilacije i te gluposti, znaci recimo osoba A, napravi 1000 twitch kompilacija i uploada na youtube, od tih 1000 tu je najmanje 1 klip od osobe B. Sada osoba B bi mogla:

  1. Prijaviti to youtubeu i da osoba B dobiva zaradu od svakog videa u kojem se pojavljuje ta osoba B iako se ona ne pojavljuje sama nego ima jos hrpa osoba i tako dobivati zaradu od toga videa.

  2. Tuzit osobu jer je stavila tvoj video koji traje 5-10 sekundi.

Zanimoljivije ce biti sto ce se dogadjati sa drugim socijalnim mrezama koje ne posluju u EU, mogle bi procvast. Recimo twitch je jedan primjer, no i oni su u Amazonu pa znamo da postoji Amazon.de.

Uglavnom tu ce odvjetnici imati pune ruke posla…

Ako ce se zakon provoditi onda ta osoba nece moci nista staviti na Youtube sto krsi zakon.

Eto i tu se krije rjesenje, dtube i slicni sitevi ce jos vise dobiti posjeta, jer sto nema na YouTube bit ce tamo…

I opet se vracamo da s ovim zakonom oni seru tamo gdje jedu.

Sad ce i evropljani vise koristiti americke vesti jer nemaju takav zakon sto i nije lose zbog cpm.

Krsi zakon, pa i svake stotinke se krsi zakon na youtubeu, ali njih nije briga. Ionako ne mogu rijesiti takve stvari, pa kako ce ih tek poceti rijesavati sa ovim zakonom? Samo stvaraju dodatan trosak youtubeu.

najvise ih boli sto je FAcebook postao News Portal ultimativne kategorije dok lokalni newspaperi koji su se pokusali internetizirat propadaju, pa se s ovim zakonom pokusava to malo uskladit, po meni nece uspjet.

Lako, sloze filter. TGipa jedan zanimljiv filer bi bio da youtube ne dozvoli uploadanje bilo kakvog sadrzaja za balkanse zemlje. Eto ti na 70% problema rjeseno…

Moze za balkanske ali sta ce sa celom evropom gde svaki sekund se pojavi nova pesma kako ce to i kojom brzinom kontrolisati.Snimim album i neko ga postavi na youtube,po starom zakonu ja sam morao slati obavestenje da ga ukinu a po novvom mora automatski biti ukinut jer krsi autorska prava.Ko moze kontrolisati 1000 novih bendova i pesama na dan.

AI, Quantum computers, blockchain…

P.s. sve troje postoji…

Citao sam na nekom portalu da gugl ima taj content id filter koji kosta 100 miliona evra i koji ce sad prodavati zbog novog zakona.Nece oni tako lako propasti i ko zna zbog cega i koga je zakon donet.

Nama je vazno da nase male sajtove nece toliko ganjati :blush: zbog par citiranih recenica.


"
Utječe li Direktiva negativno na memove ili GIF-ove?

Upravo suprotno.

U Direktivi su dogovorene i posebne odredbe kojima se države članice obvezuju na zaštitu slobodnog učitavanja i razmjene djela u svrhu citiranja, kritike, osvrta, karikature, parodije ili pastiša. Jasno je da se njima osigurava i daljnja dostupnost memova i GIF-ova. Odredbama se zapravo jamči da će oni biti još sigurniji nego prije jer je zaštita za takva djela prije bila predviđena u sklopu različitih nacionalnih propisa, što je dovelo do razlika među državama članicama.

Hoće li i dalje biti moguće vidjeti isječke pri čitanju ili dijeljenju članaka u sklopu servisa za prikupljanje vijesti?

Da.

Dogovoreno je da se izdavačima informativnih publikacija omogući pravo da od servisa za prikupljanje vijesti zahtijevaju da s njima sklope licencne ugovore o uporabi članaka. Ipak, servisi za prikupljanje vijesti moći će i dalje prikazivati isječke bez prethodnog odobrenja izdavača informativnih publikacija. To će biti moguće pod uvjetom da se isječak sastoji od „vrlo kratkog izvatka” ili „individualnih riječi” i da se smatra da servis za prikupljanje vijesti novosti ne zloupotrebljava tu mogućnost.

Ova će Direktiva značiti kraj za novoosnovana poduzeća…

Ne.

Dogovorena je posebna zaštita za novoosnovane platforme. Platforme mlađe od 3 godine s godišnjim prometom manjim od 10 milijuna EUR i prosječnim brojem pojedinačnih mjesečnih posjetitelja koji je manji od 5 milijuna podliježu mnogo blažim obvezama od onih velikih."

Kada je vec netko malo spomenuo vijesti, koliko je bas legalno kopirati vijesti sa drugog sajta, i pri tome ne mislim cijelu vijest nego nekoliko recenica i na kraj izvor? Bilo je davno price po forumu medutim svako je pricao svoju pricu.

Par recenica bez kopiranja je dozvoljeno na vecini sajtova a i po ovom novom zakonu.

Imas i sajtove koji dozvoljavaju kopiranje celog teksta uz navodjenje izvora,ali na tom sajtu i njihovim pravilima pise da oni to dozvoljavaju.Od takvih sajtova je jedino sigurno,kopiranje celog teksta uz navodjenje izvora.

ništa meni ovdje nije jasno … u suštini svaki umjetnik/autor iz evropske unije može ganjati servise/sajtove po cijelom svijetu ako koriste njegovo autorsko djelo

brate pa ni SAD nemaju ovakav zakon

Kad pogledamo uvek su i mogli ganjati ali nisu,svaki sajt sa filmovima je mogao uvek biti tuzen ali nije,tako da je sve ovo mozda sve isto kao sto je uvek i bilo.

1 Like

po mojem mišljenju više manje će ostati sve isto kao i do sada.

jer po svim socijalnim mrežama ljudi objavljuju razno razni sadržaj, da nemaju autorska prava…

po tome bi morali barem 50% facebooka, youtubea i sl. platformi obrisati…

a to se neće desiti.

evo primjer za youtube, koliko imate video-a gdje vlasnik kanala nema autorska prava… znači razni isječci iz filmova, serija, pjesme itd…

znači vi ste mogli objaviti to, ali niste imali pravo na zaradu. tako će i sada biti, osim što će pravi vlasnik sadržaja imati pravo na zaradu iako je objavljeno na vašem youtube kanalu… znači za vas realno nema neke razlike. osim ako vlasnik sadržaja ne zatraži da se obriše video sa vašeg kanala, ali onda ne vidim svrhu jer ovi zakoni su najviše donešeni da autori, glumci i sl… mogu zaraditi lovu.

evo primjer serija The simpsons, pa koliko raznih youtube kanala ima barem jedan video na tu tematiku… mali milijun… i da sada svima obrišu, koja je svrha toga ? nikakva…

ovak mogu imati reklame na svim tim video zapisima koji će im donositi zaradu.

onda po pitanju facebooka, tu isto imate razne razne stranice, grupe gdje se objavljuju slike, video zapisi, gifovi za koje nemaju autorska prava.

ista stvar, vlasnici sadržaja će moći zatražiti novčanu naknadu… a i večina nije mogla ništa zaraditi na video zapisima osim određenih državi koje su imale mogučnost zarade putem facebook videa, dok za slike, gifove da i ne pričam.

a što se tiče kopiranja tekstova, mislim da vlasnici web stranica koji žele dobro rangirati na googleu, sigurno ne kopiraju tekstove jer google za to već ima filtere i alate.

dok ako imate samo posjetu s facebooka, onda će se trebati malo potruditi da nisu baš copy/paste.

također nemojte zaboraviti gamere koji objavlju gameplay na youtubeu…

jer i oni nemaju autorska prava za prikaz igre, jer igru su stvorili programeri, pa glazbu skladatelji itd…

dosta dobro objašnjeno je ovdje: https://www.bbc.com/news/technology-47239600

sve u svemu, ja vjerujem da će youtube, facebook i ostali morati plaćati naknadu vlasnicima sadržaja,
jer ako nebu, onda će morati sve pobrisati s interneta :smile:

1 Like

Gameri su skroz druga stvar, jer gaming kompanija dobiva besplatne reklame za apsolutno nista. Znam da je bilo i problema u nekim igrama gdje je odredeni dio muzike u igri copyright, ali gledajuci sam youtube kakav je oni neznaju nista sto se dogada ni kako rijesiti neke stvari.

Spominje se zaposljavanje vise ljudi, AI itd ljudi ne mogu ni 1% toga rijesiti koliko AI moze, ali AI nije toliko razvijen da npr vidi thumbnail, prode cijeli video i rece lazni thumbnail micem video i davam kaznu. Svi znamo da se toliko puno ljudi zali na youtube, a oni opet po svome, sto mislite da to namjerno rade ili ne mogu rijesiti takve probleme?

Tu si u pravu,jer mnoge stranice koje su osnovali razni umetnici nemaju mnogo posete za IA pa ne mogu zaradjivati,mozda sada spuste kriterijume da bi imanji zaradjivali jer i mali imaju pesme i zasticene su autorskim pravima na fejsbuku ina kojima sad ne mogu da zaradjuju jer nemaju nacina.

Cini mi se i da sve zemlje koje nisu clanice EU gde su njihovi pevaci umetnici i ostali,nemaju neke koristi od ovog novog zakona,jer on samo vazi za clanice EU.Ako gresim neka me isprave da ovaj zakon vazi za celu teritoriju EU i da umetnici i izvan evropske unije mogu da imaju koristi.

“If the UK leaves the EU with a deal, and the directive becomes law, it would apply to the UK during any transition period.”

Gore je spomenuta BiH sto znaci da umetnici iz te zemlje nece imati koristi ali ce zato umetnici iz Nemacke verovatno moci da naplate svoja dela ako je sajt iz BiH prekrsio zakon jer EU je jaca od nasih malih balkanskih zemalja koje nisu clanice EU.