Uvoz na firmu i carina

Pozdrav,

kada kupujemo nešto vani (Kina naravno xd) …kako to ide sa procesom carinjena?
Kada sam kupao kao privatna osoba sa ebaya, onda je carina sama po svojoj procjeni nešto zadržala i naplatila carinu.

…no kada kupujem kao pravna osoba, ja moram samostalno prijaviti carinu ili kako to funkcionira?

Hvala.

1 Like

Ja sam kupovao high speed kameru (slow motion) iz Kanade. Doduše kupovao sam preko jedne tvrtke iz Zg koja se bavi prodajom foto opreme pa su oni učinili uvoz uz naknadu. Na tu cijenu sam platio carinu, porez. Ispalo je 30% skuplje nego u Kanadi. Morati ćeš izvaditi nekakav “uvozni/carinski” dokument i pečatirati i vratiti na carinu. Dobiti ćeš broj onda, koji će ti koristiti za uvoz. Znam da nisam puno pomogao jer je to bilo prije nekoliko godina ali svakako za neki početak moraš taj dokument / formular izvaditi, ne znam mu točno ime

Ako paket dolazi nekom express službom oni će ti odraditi carinjenje uz naknadu (cca 500kn). Ono što ti trebaš je izvaditi EORI broj. Nakon postupka carinjenja i plaćanja carine i PDVa (mislim da se više ne moraju plaćati odmah, već su uveli s 1.1.2021. i obračunski PDV ali to nisam siguran) roba je slobodna. Na TARICu možeš po HS kodu vidjeti koja je carina na tu robu. Kod robe za daljnju prodaju imaj spremne certifikate.

EORI broj izvadio sam na carini. Na slavonskoj aveniji, kraj veleprodaje cvijeca. Kroz cca 24h sam dobio broj ma mail. Roba mi je uglavnom dolazila DHLom i tada bi me nazvao carinik i poslao mi je putem maila papire koje trebam popunit i racun od kineza kojega trebam donjesti. S time sam isao u dhl i platio pdv i jos neku njihov namet. Za daljnju prodaju trebao sam imati certifikat za tehnicku robu. Kad sam pisao kinezu on mi veli da to trebam.kod sebe vadit. Uglavnom moras potpisat da nije za daljnju prodaju…

1 Like

Zovni špediciju i vidi kako stvari stoje sa robom iz Kine. Pitaj kolika bi bila usluga, i koje takse trebaš očekivati.

javi u pp kakve te stvari zanimaju mozda ima kod mene… ja uvozim Ceska, Njemacka, Kina, Madjarska

1 Like

Malo da oživim temu…

Što se tiče ovoga…

Što je sa certifikatima za robu koju sami proizvodimo?
Isto bi ih onda trebalo imati ili?

gdje se ti certifikati općenito pribavljaju i koliki trošak predstavljaju ?

Ako mene pitaš…ja pojma nemam. xd

ma zapalo mi za oko pošto imam jednu dobru shemu za online prodaju, ali komplicira mi stvari ta priča oko samog skladišta i uvoza/carine…jer je shema takva da zahtijeva brzu dostavu kroz dan-dva

Za EU carina uvijek trazi da je roba usaglasena sa EU direktivama. Pogotovo roba za B2C. Sad ovisi koji je tip robe tako carina trazi odredene certifikate. Tipa za maske mora imati declaration of conformity za EN xxxxx i pripadajuci certifikat. Vecina robe mora imati CE znak i njihov certifikat za koju su robu dobili suglasnost CE znaka.

Dosta kineza odmah na alibabi ima oglasen certifikat ali dosta ih je fake. To se da provjeriti u bazi od EU ili kod izdavaca certifikata. Tipa ako je certifikat od SGSa ima na njihovoj stranici provjera po broju certifikata.

1 Like

Hvala.

Inače na ovu temu jako slabo pronalazim informacije :confused: … pa ako može rezime što je sve potrebno za uvoz i daljnju prodaju:

  • EORI broj
  • certifikati (kako znati koji? Ti si tipa nabrojao samo neke od primjera.)
  • nešto treće?

Kome se uopće obratiti za ovakva pitanja?
Na službenoj stranici carine https://carina.gov.hr/ nisam uspio nikoga dobiti niti na jedan broj.
Nisam siguran ni na koju adresu/ured bi trebalo otići pitati o tome …

Any suggestion…

EORI izvadiš na carini
Za certifikate ti je najbolje pitati špeditera (preporuka neki manji koji ce imati vremena se pozabaviti tobom) i koji ce ti cariniti i raditi papire kod uvoza

Kod uvoza racun dobavljaca i racun za prijevoz. Na taj iznos obracunavaju PDV i carinu.

1 Like

kako se kreću cifre tih špeditera?

i kako funkcioniraju ovi kao što su fullfilhr. za one koji nema skladište riješeno.
Na sajtu ecommerce hrvatska spominju njih i ove https://www.mbe.hr/

Slao sam upit jutros informativni pa čekam…jer vidim da rade neki i uvoz i skladištenje

@Sales_Department
Cijena špeditera se kreće u zavisnosti od tipa robe, količine, potrebne dokumentacije itd. Pri uvozu oni obično plate i neke naknade i takse - pa na to dodaju svoje usluge. Da bi dobio tačne cijene, moraš im reći koja roba, gdje dolazi / uvozi se i sve

@bozoou

ali u svakom slučaju predlažem da se radi preko kompanija koje to rade i to je većina kompanija
koje rade logistiku i špediciju

Svaka roba ima svoj Taric code, u zavisnosti od Taric coda zavisi koje certifikate mora da ima.

Najbolje ti je da sa pripremljenom listom robe - najbolje naziv proizvoda, opis i slika ideš u neku logistic / spedicija kompaniju

3 Likeova