Vara li ETARGET oglašivače? (Iskustva oglašivača)

Hvala na svim vašim iskustvima i komentarima pa čak i na osebujnim razmišljanjima :slight_smile:

Za sada ću samo reći, vezano uz dvije opcije koje Dr_Ante navodi - ne znam da li oglašivače gui netko drugi, ali znam da oglašivače gzi Etarget.

Naime, u međuvremenu sam poslao Etargetu službeni Prigovor na kojeg je po Zakonu o zaštiti potrošača (čl. 8) dužan odgovoriti u roku od 15 dana. Odgovor nisam primio, iako je po tom istom zakonu (čl. 144) kazna za takvo ponašanje od 10.000 do 100.000 kuna.

Rado ću vam na ovom mjestu uploadati, odnosno dati linkove na cjelokupni slučaj da vidite kako se Etarget odnosi prema oglašivačima, no kampanja je još u tijeku (dakako, ne više na Etargetu) pa ću još malo pričekati. Tom prilikom reći ću vam i gdje se isplati oglašavati, odnosno gdje je moje oglašavanje imalo smisla, budući da sam isprobao i popriličan novac uložio u brojne kanale.

Možda će vas zanimati da je Etagret sredinom prošlog mjeseca, nakon upozoravanja na prikrivanje bitnih informacija, u admin sučelje uređivanja oglasa dodao novu ociju: Izbor lokacija.

Opcija po defaultu ima uključene:
Bosna i Hercegovina
Crna Gora
Inozemstvo
Makedonija
Slovenija
Srbija

Isključimo li ove stavke ostaje 47% tržišta!

Dakle, sve ove mjesece i godine Etarget je pod krinkom hrvatskog tržišta prikazivao i naplaćivao klikove strancima (kojima oglasi nisu namijenjeni), a da toga oglašivači nisu bili niti svjesni niti su na to mogli utjecati. O uvođenju ove opcije nije obavijestio korisnike pa mnogi i dalje troše više od 50% svojih sredstava uzalud. Ne treba napominjati da se radi od desecima i stotinama tisuća kuna koje agencije i oglašivači ulažu u Etarget.

Više uskoro.

Hvala još jednom svima na sudjelovanju u ovoj raspravi.

Pro2012 mislim da si se malo zawebao. Naime, kad se ti spojiš na net iz Hrvatske i provjeravaš preko svog trenutnog IP-a gdje si, nije rijetkost da shvatiš da si ustvari u Austriji, Sloveniji ili nekoj od okolnih država.

Etarget je možda uveo tu opciju da se isključi ostale zemlje zato jer su im ljudi psovali mater, ali kad to sve isključiš, onda ćeš iskljućiti i mnoge hrvatske surfere koji se spajaju iz Hrvatske, ali ih IP lokacija svrstava u neku drugu zemlju.

Meni je konkretno s opcijom da su uključene sve zemlje bilo oko 15% ljudi iz inozemstva, a ostalo iz HR. Nema baš logike da je 47% ljudi iz Hrvatske, a ostali iz inozemstva. Oglasi se prikazuju na Hrvatskim portalima koje čitaju i ljudi van HR, ali ne u tolikom obimu. 85% hrvatskih građana čita Index, Slobodnu i sve ostalo. Taman toliko sam ja vidio da mi dolazi ljudi iz HR putem Etargeta. Nisam nikad vidio svoj oglas da se prikazuje na Kuriru, Blicu i drugim stranim portalima.

Možda bi se moglo napraviti neki test, tipa da se reklamira site koji će imati neku zanimljivu anketu na kojoj će ljudi između ostaloga ostavljati podatak iz koje su države. Recimo da se uloži kojih 1000-2000 kn u ovo istraživanje, mislim da bi to mogao biti reprezentativan uzorak.

Inače, vidio sam tvoje reklamne kampanje i proučio ih. Čini se dosta zanimljivo. Mogli bi se čuti na PM da sklopimo kakvu suradnju.

Dr_Ante, u statistikama koje imam, nikad ali baš nikad se nisam pojavio kao stranac. Znalo bi se dogoditi da me T-Com smješta u različite županije i gradove, ali uvijek je Hrvatska.

Kada isključiš spomenute zemlje, sam Etarget u admin sučelju uređivanja oglasa odnedavno piše da je preostalo 47% tržišta. Taj podatak (kao i sve druge podatke koje ovdje navodim) nisam izmislio.

Taman posla da su mi se oglasi prikazivali na Kuriru, Blicu i drugima. Problem je što je vojska klikača koja je na oglase klikala detektirana kao stranci, Japanci, Srbi, Bosanci, koji su da stvar bude gora u naletu klikanja na stranicama boravili isto vrijeme: 23 minute i 50-ak sekundi (vidi moj prvi post). Nije li to dovoljno za sumnju u krivotvorenje klikova?

Uvođenjem opcije Izbor lokacija, bez obavijesti korisnicima i s po defaultu uključenim stranim tržištem, Etarget samo potvrđuje moje sumnje. No ima toga još, ali kao što sam napisao, do isteka kampanje ne bih iznosio sve karte. Molim te za razumijevanje.

U uvjetima prihodovanja milijuna kuna oglašivača, Etarget se ne može ponašati na način da se ne zna ni 'ko pije ni 'ko plaća. Etarget očito prikriva važne informacije čime oglašivače dovodi u zabludu hrvatskog tržišta. Pogledaj njihovo sučelje i pojmove koje koriste: hrvatska karta, “dostupnost u cijeloj Hrvatskoj”, “Zahvaljujući ovoj novoj opciji vaša će se kampanja prikazivati većem broju korisnika hrvatskog interneta”, “Etarget Hrvatska” i tako dalje.

P.S.
Pitanje za administratora Foruma: zašto je u mome prethodnom postu dodan link nad riječju “r o k u”?

Hmm, reci mi da li su se ti fantomski klikovi iz daleka pojavljivali kad si isključio sve ostale zemlje i ostavio samo Hrvatsku? Da li se i tada događaloda dođu ljudi iz Srbije, Bosne, Japana ili Amerike i da bude puno klikova u malo vremena, da svi stoje jednako na stranici (i ostali elementi po kojima si zaključio da se radi o robotima)?

[quote=“Dr_Ante”]Pro2012 mislim da si se malo zawebao. Naime, kad se ti spojiš na net iz Hrvatske i provjeravaš preko svog trenutnog IP-a gdje si, nije rijetkost da shvatiš da si ustvari u Austriji, Sloveniji ili nekoj od okolnih država.
… onda ćeš iskljućiti i mnoge hrvatske surfere koji se spajaju iz Hrvatske, ali ih IP lokacija svrstava u neku drugu zemlju.

[/quote]

Ovo je jednostavno netocno a i nemoguce.
Ne postoji ikakva sansa da nekome lokalni hrvatski ISP dodjeli bilo koji dinamicki IP a koji ne spada u IP range koji je dodjeljen Hrvatskoj.
I tako je i kod bilo koje druge drzave.
Jedino sto se tome slicno moze “dogoditi” je da kod onoga kod koga se provjerava IP zbog njegove zastarjele baze IP prepoznat kao “iz druge drzave” jer je u verziji baze koji doticni web koristi taj IP nekada u proslosti pripadao IP range_u te neke druge drzave .

Kod domacih provajdera je “problem” sto oni dodjeljuju IP eve iz svih rangeva koji pripadaju Hrvatskoj prema regijama a ne prema nacelu “unutar 50 nautickih milja” a po kojem nacelu to radi G. i koji bi trebao biti neki standard s kojim bi bili zadovljeni i oglasivaci / a sto pak za hrvatske provajdere ne vrijedi/".
Naprimjer kad T-comu “ispadne” recimo regija sjever iz mreze oni ne znaju koji IPevi su ispali jer se IPejevi dodjeljuju po nacelu "prvi slobodan IP ".
Tako da se dogadja da se dodjeli IP iz neke druge regije koji vrijedi za vriijeme do sljedece 24 satne automatske re-dodjele novog IPa .

IP koji pripada range_u drzave kojoj je pripada uvijek se zadrzava cak i kod mobilog spajanja.
Naprimjer, ako se fizicki ode u inozemsko usluga roaminga ne mijenja IP adresu.Jer roaming je samo usluga data transfera a IP koji se zadrzava je onaj koji pripada maticnom ISP u njegovoj maticnoj drzavi.

O tome ja i govorim, o starosti GeoIP baze. Tu bazu treba stalno ažurirati. Ja ne znam kakvu bazu koristi etarget. Možda oni koriste neku bazu treće strane koja je pouzdna. Možda plaćaju nekoj firmi koja ažurira GeoIP i tako imaju svježe podatke.

Naime, što meni ne ide u glavu. Kaže Pro2012 da kad isključiš u Etargetu druge države osim HR da ostane 47% tržišta (zbunj?!). Ne bidim gdje to piše na njihovim stranicama, ali i nema mi logike. Reklame se prikazuju na HR portalima, a ne na Kuriru ili Blicu pa je nemoguće da bude 53% posjetioca Idexa i Slobodne Dalmacije iz inozemstva. Jedino objašnjenje bi bilo da prikazuju reklame na srpskim portalima, ali ja to još nism vidio.

evo morah se i ja ovdje registrovati, tem aje dobra… što jest jest!

ljudi pa gdje vi živite?!?

ajmo ovako…

glavni i jedini cilj etargata je imati što više novaca.

glavni i jedini cilj webmastera koji će postaviti etargetove oglase na svoje stranice je imati što više novaca.

a do novaca se dolazi tako da se na oglas klikne! alooo! klikne!

prema tome etarget oglašavanje pey per click ili cost per click, ppc, cpc, nazovite ga kako hoćete, htjeli vi to ili ne osuđen je na lažiranje!!!

evo kako tome pristupa jedan ozbiljan manipulator:

pretpostavimo da imam web koji čak ni ne mora bit bog zna kako posjećen i na njemu su etarget oglasi.

svaki dan (uz opciju brisanja cookiesa) iz firme kliknem na nekoliko najskupljih oglasa na svome webu. isto učinim sa smartphonea i laptopa od doma. isto kažem curi da napravi s oglasima na mome webu. zatim bratu, sestri, bratovoj curi, sestrinom dečku, prijatelju, prijateljevom prijatelju, kolegama na poslu i tako dalje i tako dalje i tako dalje…

uglavnom organiziram vojsku klikača… svaki dan… 30 dana mjesečno = dooooobra parica…

nije mi teško, nije teško ni frendovima uz kavicu, a dobro meni, dobro etargetu.

etarget očito ima još neke svoje šeme, lako moguće i programisane… i nije lud da previše steže kravtatu takvih webmastera, jer time steže kravatu i sebi…

pa se vi oglašavajte na etargetu…

Ja osobno ne vjerujem da Etarget ima interesa da vara oglašivače. Razmisli: Ako ti prodaješ neki proizvod za 200 kuna i ako ti jedan od 100 klikaca kupi proizvod (placas recimo 1 kn po kliku), tada ti je zarada 100 kn minus poštarina minus nabavna cijena proizvoda minus porezi, bla, bla…

Sad zamisli da Etarget namjerno potkrada pa da ti kupi svaki 300-ti posjetioc. Ti više nemaš računice jer si na gubitku i zato prekidaš oglašavanje na Etargetu. U tom slučaju bi Etarget sam sebi potpisao presudu.

Etargetima sustav kontrole lažnih klikova i meni su više puta uplatili pare na virtualni račun na ime detektiranih klikova loše kvalitete. E sad,uvijek ima ljudi koji smisle neki štos kako zawebati i namjestiti nešto lažnih klikova, ali Etargetu je u interesu da se bori pšrotiv takvih jer takvi lopovi rade štetu i oglašivačima i Etargetu.

[quote=“webach”]glavni i jedini cilj etargata je imati što više novaca.

glavni i jedini cilj webmastera koji će postaviti etargetove oglase na svoje stranice je imati što više novaca.

nije mi teško, nije teško ni frendovima uz kavicu, a dobro meni, dobro etargetu.[/quote]

A gdje su u toj priči oglašivači?
U slučaju da njihov glavni i jednini cilj nije izgubiti što više novca, njima to nije dobro.
A sigurno neće biti dobro ni webmasterima ni Etargetu nakon odlaska oglašivača i rušenja cijene klika.

Uglavnom, što bi više klikači i Etarget varali, to bi manje zarađivali.
Nekim klikačima odgovara uništavati ono što im donosi novac, ali Etargetu sigurno ne.

To je ono, nema logike da Etarget gleda kako opeljušiti oglašivače, jer oglašivači su oni koji cijelu stvar financiraju. Oglašivači su ti koji hrane i Etarget i webmastere, tj. vlasnike portala. E sad, ono što govori Pro2012 je interesantan slučaj i svakako bi bilo dobro da se istraži o čemu se radi, ali moje je mišljenje da se to vjerojatno zakačio neki black-hat programer koji je uspio izvesti vještu akrobaciju, iako s obzirom na broj takvih klikova, nije se puno obogatio.

etarget treba izbjegavati u širokom luku…

1 Like

Dr_Ante, kada sam odlučio zagrepsti ispod površine često viđenih naleta klikova i otkrio što je u njihovoj podlozi, odmah sam suspendirao kampanju, odnosno odredio malu dnevnu potrošnju radi iskorištavanja nažalost već uplaćenih sredstava (kredita). Pošto su kasnije, nakon što su upozoravani na manipuliranje oglašivačima, uveli opciju Izbor lokacija, koju sam sasvim slučajno uočio (jer o tome nisu obavijestili oglašivače), odmah sam isključio i sve zemlje koje nisu Hrvatska.

Zbog male dnevne potrošnje i budući da sam se morao fokusirati na druge transparentne, poštene i učinkovite reklamne kanale, ali i zbog toga što je kredit ubrzo potrošen, nisam više promatrao tko i odakle dolazi posredstvom Etargeta. Etargetu više ne vjerujem, stoga me Etarget naprosto više ne zanima kao internetski marketinški kanal kojim bi mogao unaprijediti svoje poslovanje. I nikome ga ne bih preporučio. Što se mene tiče, s Etargetom se može baviti još jedino odvjetnički ured, a s obzirom kako posluju vrlo vjerojatno i inspektorat.

Kako sam već napisao, 47% stoji u admin sučelju uređivanja oglasa. Dakle, iznad kreiranih oglasa, u meniju Kampanja > Oglasi. Trenutno postoji 7 ikona Pregleda postavljanja ciljanja (s pripadajućim postocima): 1) Izbor lokacija, 2) Ciljanje za Facebook, 3) Retargeting, 4) Raspored prikazivanja oglasa po satima, 5) Premium stranice, 6) Filter stranica i 7) Postavke konverzija.

webach, dugoročno gledajući tužan je scenarij o kojem pišeš. A iskreno se nadam i utuživ.

1 Like

Da me ubiješ ne mogu naći gdje piše tih 47% (ili bilo koji postotak obuhvata tržišta). Vidim gdje se namješta izbor lokacija, ali gdje je taj podatak o obuhvatu postotka tržišta?

BTW, vidim da Etarget koristi MaxMind GeoIP bazu. To je dosta dobra baza, vjerojatno i najbolja. Nego, reci mi ghdje točno da kliknem da bi vidio taj obuhvat tržišta.

dakle 0 kuna :smiley:
a što ako je onih 100 klikača lažirano ili barem 50%? bi li ti smetalo? a tko to provjerava? niko!
*** mene zanima je li etarget anulirao one logove koje pro2012 navodi! ***
a što ako se radi o 500 klikača dnevno? jednostavno se utope… ako sam dobro shvati, ovdje se radi o većim ulozima…
a što ako ostvariš poneku narudžbu, znaš kako funkcionira ovisnost o kocki? gubiš, ali zbog poneke nagrade ideš dalje…
kada bi se svi oglašavali prema ostvarenim konverzijama, ne bi se nitko oglašavao…
zato etarget ni nema konverzije, nego neku *izdariju retarget… gluplju stvar nisam dugo vidio… samo potpomaže spamerske klikove… razmisli malo…

haha, pa koga briga za oglašivače! oni su tu da plaćaju… i to masno… npr. daju nekoj agenciji kampanju i ova dio budžeta opali na etarget i boli ih briga za klikove… jesu li japanci ili kinezi ili vojska mojih prijatelja… onaj tko nije zadovoljan odustat će i kraj priče…

ali vrrrrrlo vjerojatan! osim toga tko danas gleda dugoročno! skupi lovu i bježi! naravno da se to ne vidi, pa mnoge velike oglašivače, najčešće neinformirane, možeš dugo zavlačiti… webmasteru najgore što se može dogoditi da ga banaju. neš ti… to što će jedan ili njih stotinu ili svi odustati, koga briga, već sutra doći će isto toliko novi… webovi se kote ko njupići iz štrumpfova… a oglašavanje na webu je industrija u kojoj se prema tome ne treba lomiti za čuvati kupca…
bezobrazno ga oderi i ljubazno dočekaj novog…
ne znam gdje vi živite?! :stuck_out_tongue:

još nešto, koliko je etarget briga za oglašivače odlično govori i sljedeći podatak:
u faq pišu kako oglašivači ne smiju zakupiti opčenite ključne riječi, da se to provjerava, bla, bla… a kada uplatiš lovu i počneš s oglašavanjem, onda ti nude bezvezne ključne riječi tipa: dinamo, sex, igre, vlada, video i druge besmislice kako bi se tovji oglasi više prikazivali na pojedinim portalima i kako bi se gomilali klikovi… briga njih što su takvi klikovi i klikači ništkoristi… eto, toliko im je stalo do oglašivača… lova, meni treba lova… Simona Lova Lyrics - YouTube

Upravo to sam im i ja nedavno prigovorio - da sam primijetio da su uveli opciju biranja država u kojima se prikazuju oglasi i da je po defaultu uključen cijeli svijet, a godinama sam bio uvjeren da se oglasi prikazuju samo u hrvatskoj. Preporučio sam im da stave default samo hrvatsku, jer većina oglašivača cilja na kupce u hrvatskoj. Naravno, nisu mi ništa odgovorili…

S Etarget imam katastrofalna iskustva. Ne bih nikada više poslovao s njima. Duguju mi proviziju već nekoliko mjeseci, bezobrazni su i stalno izvlače nove razloge zašto ne mogu platiti (fali im neka potvrda, traže da im pošaljem neki ID…). Vjerujem da ima još dosta sličnih iskustava.

Očito je da tamo rade nesposobni ljudi, etarget hrvatska je sigurno najgori od svih etargeta, možda je vrijeme za nove ljude koji bi mogli spasiti stvar.

Vi koji ste redovito dobivali isplate od etargeta, kad su vam zadnji put poslali novac?

Meni svaki mj. redovno s tim da je negdje u 12 mj zarada pala naglo za jedno 3 puta pa sam maknuo večinu oglasa. Izgleda da se sada opet popravilo nešto ali nemam više volje vračati oglase.

Nisu mediji problem nego manjak oglašivaća.