Vaše ideje za web sajt

Zdravo,

Razmišljam već duze vrijeme napraviti sajt gdje bi mogao da zaradim nesto novca, za sta god da se ufatim ne uuspije mi, ili već ta ideja postoji.

Šta mislite vi sta bi moglo da uspije kod nas? Kakve tematike sajt treba praviit na našim prostorima ?

lp

A dosta je tesko napravit nesto i odma novac uzimat tu treba puno truda i rada, ja bih gledao da to bude sajt koji ce da pruza neke usluge, koje ti mozes da odradis.

zasto mislis da bas taj sajt bi donio zaradu ?

Ja sam imao (još uvijek) imam ideju za online layout generator.
Jer ne postoji niti jedan koji bi funkcionirao kako sam ja zamislio.
Ovi koji postoje su polu-upotrebljivi, bugoviti…niti blizu toga šta se meni
vrti po glavi.

Za realizaciju toga bi trebalo napredno znanje JS, PHP a ja znam samo osnove.
Zapravo, nisam 100% ziher da se to šta sam zamislio uopće može izvesti web jezicima.

Možda tako nešto već postoji, ali meni se čini da bi web sa tutorijalima za početnike (bakice) …mogao dobiti sve više i više publike u skoroj budućnosti.
Znači objasniti bakicama kako funkcionira ctrl+A, ctrl+C, ctrl+V, prije toga šta rade lijevi, srednji desni klik miša. …uglavnom, pretežno se usmjeriti na surfanje browserom, rad sa facebookom i općenito registracija na neki servis.

Zašto to?
Pa čini mi se da je rastući trend pojavke starijih ljudi za računalom, a to ima smisla da je tako jer internet je i dalje vrlo mlad. Mnogi stariji ljudi tek sada shvaćaju da je internet postao normala, da je facebook postao normala…i žele postati dio toga, jer im se neda svojih zadnjih 40g života i dalje sjediti u “mraku”.

Realno, facebook je na sceni nekih 8 godina. Meni su trebale neke dvije, tri godine da prihvatim da su svi na fejsu i da se priključim. No ja sam imao 20godina i trebalo mi je 2-3 godine…a netko tko je u to vrijeme imao 50 godina, njemu analogno tomu treba 5-8 godina da shvati da je nešto već dosta dugo dio njegovog života i da je vrijeme…

Prema tome, tek dolazi vrijeme da se stariji ljudi asimiliraju na facebook i surfanje općenito. Treba im dati neki basic tutorijal, prilagođen upravo njima.
Da im je sve najosnovnije full sažeto…i da isto tako mogu naučiti neke advanced stvari poput ctrl+C :slight_smile:
Možda ta populacija bude upravo ona koja će više klikati na reklame, hehe.

Da je ovo razmišljanje možda utemeljeno, može se i primjetiti opažanjem. Zaista sve više i više starijih ljudi primjećujem kako stižu na face…one za koje u početku nisam ni sanjao da će biti dio toga. Recimo, moja stara kad je vidjela prvi puta komp i miš, smijala mi se kad sam joj govorio da kako se miče mišom, da se tako miče strelica na kompu…mislila da ju sprdam xd. Sada igra neke igrice na netu i diže još dobru lovu s igricama, hahah…al doslovice do “jučer” nije znala ništa.
Ona naravno nije jedina na kojoj temeljim opažanje…iako ih sada i nema previše, no trend je svakako rastući. Pitam se koliko takvih korisnika čuči u “mraku”…

nije problem znanje… samo dobra ideja pa makar godinu dana ga kucao od 0

Imam jako dobru ideju ali me hebe php css i slobodno vrijeme.

Isto, na našem tržištu (koliko znam) ne postoji aplikacija za online naručivanje hrane.
Ima pun klinac tih fast foodova, slastičarnica i slično.

Tu si se gadno prevario.

Ima?
Imaš kakav link?



http://www.pauza.hr/

Iako su pokriveni samo veći gradovi, ovdje je konkurencija dosta jaka i iza projekata obično stoji uhodana ekipa.

Gledam na flippi, prodaje se crnogorski turistički sajt http://bit.ly/1LCSK5Z

Predpostavljam da si iz BiH, pokušaj nešto slično, mislim da u BiH nema jake konkurencije u toj niši, a BiH je na turističkoj mapi sve jača.
Izvori prihoda pored adsense su booking affiliate, te direktna prodaja banera, hotelima itd.

Ima jedan u Sarajevu takav sajt i odavno se gura, reklame, letci i sve ostalo, ali nije nesto zazivio koliko sam upratio. Mozda s hotelima pokusati.

Teško da ti iko može dati ideju koja bi tebi odgovarala, jer nije sigurno da bi ti to volio raditi, pa bi izostala motivacija. Osim ako motivacija nije novac, pa se onda uspiješ na temu fokusirati. Ja uvijek kažem, 3 su glavne oblasti koje uvijek funkcioniraju: novac, moć i ljubav. Nadji nešto što će riješiti nekome problem, pod uslovom da to puno ljudi traži. Kreni prvo od tema koje bi volio obraditi, pa napravi mali research ključnih riječi, koliko se traži, da li ima konkurenciju, da li već ima taj domen i sl. pa na osnovu svega toga napravi odabir.

Koju nisu izabrati , kakav sajt napraviti , dali takav vec postoi, koliko cu posjeta imati. To su sve pitanja oko koi se vrtimo , a koja nisu uopste previse znacajna za izradu nekog sajta. U svim gradovima ima more kafica, diskoteka restorana I slicnih ugostiteljskih objekata. Pa recimo turistickih agencija pa notara, advokata racunovodja I da dalje ne nabrajam. Ako bi se vodili po tome koliko ih vec ima svaki sledeci advokat, racunovodja ili kafandzija bi ostao kuci lezeci I nebi uopste imao posla. A to naravno nije tacno. Sto se tice sajtova, niti jedan sajt upocetku nece zaradjivati, u to trebamo svi biti sigurni, samo uz gomilu naseg truda I studiranja I unapredjivanja sajta on moze doci do procvata I poceti donositi novac

Evo recimo jedan primjer za koji sam ja ubjedjen da bi kod nas u BiH pa mozda I sire mogao da uz malo vise truda proradi. Recimo pik ba je globalni sajt za trgovinu, izmedju ljudi I on zivi ne na osnovu nikakvog klikanja nego na osnovu kupovine tokena, I na osnovu reklamiranja. Da bi dosao do toga sto je sada on je dugo godina nudio sve usluge besplatno, sve dok nije izrastao u ono sto je sada.I zahvaljujuci velikoj posjecenosti oni mogu prodavati reklamni prosto ama bas svakome u BiH.
Eto neka neko napravi sajt koji nece biti toliko obiman kao pik nego ce se recimo baviti usko vezanom temom recimo racunari ili automobili. Zasto navodim usku vezanost, pa recimo ajde da probamo naci desni kineticki zglob za golfa dvojku iz 92 godine na piku. Uz veliku srecu za jedno 5 sati mozda I nadjete. Ili neki drugi primjer. Dali ram memorija oznake 8500 samsung odgovara mom racunaru.
Pitanja I odgovora u ovome je jako mnogo.

Ali ajde da se vratimo na samu izradu sajta. Prvenstveno trebamo da zaboravimo varijante klikanja na reklame I enormne brojeve posjeta, da bi zaradili neki odredjeni novac.Novac moze da dolazi I sa raznih vrsta predplata kao na primjer uplate godisnje clanarine od nekih 10 tak maraka ili mjesecne clanarine od nekih 1 marke slanjem poruke na broj taj I taj. Ali ja mislim da je ova kod koje se placa godisnja pretplata mnogo bolja varijanta.Sama matematika ce vam dati mjesecnu platu vama I ljudima koji ce raditi sa vama 1000 korisnika puta 10 maraka I eto racunice, a 1000 marketa u kojima se prodaju racunari imate u BiH puta 4. pa sada sami odlucite.

E sad se postavlja pitanje sledece zasto praviti samo za nase trziste kada nam je internet dao tu privilegiju, da svima mozemo biti na usluzi.

Da I umalo da zaboravim ne prevazidjeni WORDPRESS sada lagano prelazi upravo na ono o cemu sam trenutno pricao, godisnja naplata rente. Napraviti nesto poput WORDPRESS-a a ici na ciljanu grupu , I na to staviti rentu od recimo 50 dolara na godisnjem nivou, to je vec posao. Ovdje sam vec poceo odavati svoje tajne a to nije dobro po posao.

Na vama je sada da odlucite sta I kako mozete da napravite, kolike finansije imate, koliko znanja u dizajniranju, pa u programiranju, pa u marketingu. Jer su to osnovne stavke koje ce vam trebati za bilo koji ozbiljniji projekat.

Naravno, nemojte pogresno da me shvatite, ni ja nebih pravio sajt ako samo u sarajevu ima takvih 20 sajtova to je besmisleno, ali sajtovi kod koih ima manji broj, to je sasvim ok.

Eto toliko za sada od mene.

1 Like

Jedino je nekada i mali broj konkurencije također pogibeljan…dovoljno je i jedna konkurencija ako je jako izbrendirana da ne ostavi prostora drugome. Tipa facebook…i dalo bi ih se nabrojati…

A kako onda po tebi radi tviter instagram i sve ostale drustvene mreze.Ovdje se prica o normalnim zaradama a ne 4 do 5 milijardi godisnje. Pa cak i facebook kada bi napravio drustvenu mrezu koja je malo preciznija i uze vezana za odredjene tipove ljudi, i ona bi se probila. Evo ja cu ti navesti jedan primjer , otidji na google keywords i ukucaj lessbian and gay social netvorks, pa ces vidjeti sta ce ti izbaciti pretrage abnormalne a sajtova ni za lijeka, isto tako nadji varijante kipari, slikari, vajari, fotografi . I da ne nabrajam dalje jako malo ima drustvenih mreza za populacije koje su u manjem broju. I sta mislis da ti isti ljudi kada bi imali ok platformu za nju nebi placali 50 dolara godisnje. A kad smo vec kod facebook-a mozes li ti na fejsu da uradis stranicu tako da joj izmjenis boje promjenis banere uglavnom izmjenis citavu formu sajta. Naravno da nemozes. E sada napravi platformu koja ce to moci a da bude drustvena mreza i pravi je za populaciju koju sam gore naveo. Ovakva platforma ce imati zagarantovan prolaz.

https://www.boonex.com/features

Nije stvar u platformi i mogučnostima već je to stvar babe i kolača.
Baba prošla - kolača više nema.

Ne znam kakav je problem ideja za nešto. Ideja nije problem. Problem je problem, koliko god glupo i slješno zvučalo. :smile:

Ali evo da objasnim, jer svakakvih ideja ima, nije svaka ni vrijedna ni upotrebljiva nego jedino ona ideja koja rješava nečiji problem, nešto što nekoga jako muči, doslovno ga boli. Kako doći do toga što nekoga boli? Pa pogledajte, zar ne raspravljamo upravo o nečijoj boli, nečijem problemu. Odgovor je prejednostavan - forumi. Ostavi šta Google kaže, otiđi na opći forum, na tematski forum, bilo kakav forum. U dva klika ćeš dobiti ono što ti treba - nečiji problem, a često i rješenje. Samo izlistaš teme na nekom forumu koje imaju najviše odgovora ili pregleda, prođi kroz njih, pogledaj o čemu se raspravlja i to je to. Napravi rješenje.

1 Like

Ja imam problem za ideju stranice. Nikako se ne mogu odlučiti kojeg tipa stranice da bude. Razmišljam napraviti neku stranicu koja nije portal ili tako neka news stranica, nego nešto tipa kao stranica za upoznavanje. Dali je to dobra ideja? Koliko je konkurencija tamo jaka?