Vegetarijanci, Energija, Ekonomija i Blockchain

U tih zadnjih 5 godina je između cca 1.05 i 1.40. Što znači “da je bilo gore” ? Jel lošije da je 1.05 ili 1.40 i za koga? :slight_smile:

Ja vidim da se upumpava jako puno novca u eurozonu i da taj novac završava tamo gdje ne bi trebao. Vidim investicije koje su u SAD-u tamo gdje nije dobro. Vidim ogromnu izloženost SNB-a na U.S. equity marketu koji će uskoro krahirat, a Švicarska iako izolirana itekako ima utjecaja na euro zonu. Vidim sranje u gospodarstvu SAD-u. Vidim petro yuan. Vidim i trgovinsku razmjenu između EU-a i SAD-a. To je samo dio, ali sasvim dovoljno da povežeš kockice i zaključiš što slijedi.

Nisam ja nikakav prorok niti otkrivam toplu vodu, samo čitam dostupne podatke. Moguće da griješim, ali ako moram prognozirat, prognoziram gospodarsku krizu iduće godine. To se lako pomakne za godinu dana pa počne već u ovoj ili u 2020. umjesto u 2019. što očekujem, ali ako dođe tek za 3 ili 5 godina onda sam ipak promašio.

Nisi, gospodarska kriza dolazi i bolje da dodje prije nego kasnije jer ako dodje prije onda ce se svijet promjeniti prije. No mi ljudi smo jako dobri odgacatelji, pa vjerujem kad dodje da ce opet nesto napravit da ode, no ne tako da rjese problem nego da ga bace pod tepih za par godina.

Vjerujem da cemo pravi aftermath vidjet nakon jos jednog potresa. No predvica se promjena sviejta tamo negdje u 2050. Ne da ce tada poceti, nego da ce tada svijet vec biti promjenjen, ta godina je dosta daleko, ali opet toliko blizu, neke zanimljivosti su da ce religija nestat sa lica zemlje i da ce nasa prehrana se promjenit, kao i ova treca industrijska revolucija.

Za ove zadnje dvije stvari sam siguran, ali za ovu prvu bas i ne…

to je odnos eur/usd … 2014 si za 1 eur dobio 1.4 $ … pocetkom 2017 je bilo skoro pa isto a sada opet dolar opada u odnosu na eur … ali i kada je bio dolar 1.4 naspram eura nije bilo velikih kriza i propadanja :smiley:

Znam da je to odnos EUR i USD :smiley:

Što ti govori to da dolar uz trend rasta kamatnih stopa opada prema EUR dok istovremeno Draghi upumpava milijarde koje ne donose željeni efekt?

Griješiš već u startu kada misliš da postoji netko ko je pravio sistem.
Ne košta kamen kao zlato jer se nismo tako dogovorili nego zato jer je tako prirodno i logično. A logika je sama sebi dostatna da preživi izazov opstanka.

Kao prvo, cijena nečega nije koliko ti tražiš za nešto…niti koliko tebi netko nudi para za nešto.
Neće kila kamena koštati 1000 kuna zato jer ga ti prodaješ za toliko …niti će kila zlata koštati 10kn jer ga ti za toliko želiš kupiti.

Tržišna cijena je ona gdje se kupac i prodavač susreću sa obostranom koristi, te na toj vrijednosti rade razmjenu.
Ti ako si baš uvjeren da kila kamena vrijedi 1000kn, odi na oglasnike, ponudi za kilu kamena 500kn i ja ti garantiram da će se naći netko tko će ti prodati kilu kamena po 500kn. Tebi super ako u tvojim očima kila vrijedi 1000kn.
Dok god će postojati tvoja ponuda od 500kn za kilu kamena i dok će postojati netko tko ti prodaje po toj vrijednosti…možemo reći da se razmjena kamena na tržištu obavlja po 500kn/kg.

No na tržištu uvijek dolazi do toga da sa razmjenom dobara opada ponuda ili potražnja. U slučaju ovoga kada si ti jedini koji kupuje kamenje za 500kn, vrlo vjerovatno ćeš ti prije prestati kupovati…nego će ti netko prestati nabavljati kamenje po toj cijeni. U tom slučaju ti opadaš, tj potražnja za kamenjem opada…i što se dešava sa opadanjem potražnje? Opada i cijena… …znači nakon što ti odustaneš od kupovanja kamenja po 500kn/kg, cijena na tržištu više nije 500kn…nego nakon tebe možda postoji neki luđak koji je voljan kupovati kamenje po 400kn/kg. Naravno, nitko lud nije dati ni toliko za kilu kamena kada ga možeš za džabe uzeti gdje god …i to ti odgovara na tvoje pitanje zašto kamen skoro ništa ne košta. Zato jer je priroda i logika uvjetovala tako, a ne neki kontroler sustava iz pozadine.

Isto ti je sa bilo kojom cijenom nečega …cijenu uvijek uvjetuje odnos ponude i potražnje…a ne neki čiko koji je odlučio zapovijediti da će nešto koštati toliko i toliko.

Eto, ako ti je baš stalo da ti budeš taj čiko koji će dati vrijednost kamenu, stavi potražnju u oglasnike da plaćaš 500kn/kg kamena i garantiram da ćeš uspjeti nakratko postići da tržišna cijena kamena bude 500kn/kg. Zašto nakratko? Zato jer će po toj cijeni ponuda biti tolika ogromna da će u sekundi progutati tvoju potražnju i prirodno će se cijena opet balansirati tamo gdje upravo jeste i sada. …nemam pojma koliko kuna/lipa šljunčare daju po kg kamena, ali sigurno je da kamen ipak nešto vrijedi i da ga šljunčare ne mogu dobiti za džabe.

Stvarno sorry, ali stavovi su ti poprilično smiješni …i iskreno se nadam da sam ovo pojašnjavao nekom klincu od max 16, 17.g jer ako si stariji od toga…bojim se da izgubih dragocijeno vrijeme.

2 Likeova

Ja sam kao primjer navodio kamen, nisam u bukvalnom smislu mislio.

Druga stvar, logika nije postojala dok ljudi nije bilo. Novac nije postojao dok covjek nije postao pohlepan i izmislio nacin da zaradjuje na drugoj osobi.

Dalje o mojim stavovima necemo jer ocigledno ne mozes shvatiti moj stav, koji je nadaleko siri od povrsinkog.

EDIT: 24 godine tako da ne moramo dalje komentarisati :slight_smile: peace

bgmi koliko si detalja naveo ja sam bio uvjeren da si baš u bukvalnom smislu mislio

1 Like

Vidim da si si umislio da netko kontrolira sustav…i malo drsko ti pokušavam razbiti tu iluziju koju si stekao.

Ako netko i pokušava kontrolirati sustav, onda su to zasigurno druge razine manipulacije od određivanja da će rijetke stvari biti skupe…a česte jeftine.
Znam da nisi bukvalno mislio na kamen…ali dovoljno je što si aludirao na to da bi bilo bolje da više vrijede stvari kojih više ima …pokazuje da ne kužiš od kuda vrijednost stvarima.
Ja isto ne pričam bukvalno o kamenju, nego na tom primjeru pokazujem kako ponuda potražnja definira vrijednost…a ne netko tko upravlja sistemom.

Zapravo logika je samo naša interpretacija stvari koje se ponašaju po prirodnim zakonima. Ponašaju se tako s nama ili bez nas…tako da je logika tkivo svemira…a mi ako razumijemo tu logiku svemira, imamo mogućnost da predvidimo ponašanje stvari u našem dosegu razumjevanja.

Opet iluzija da je priodna evolucija u rukama nekog mešetara koji bi vladao svijetom. Sada malo razmisli o vremenu kada su ljudi trampili međusobno ovcu za kozu jer im nije još palo na pamet da koriste novac. No kako je bilo nepraktično trampiti ovcu za traktor (naravno, ne mislim doslovno…jer tada traktor nije postojao) …tako je nastala potreba da se ne radi direktna trampa predmeta A za predmet B, nego je bilo praktičnije opisati vrijednost predmeta novcem. Nema tu nikakvog prostora razmišljati kako je tada netko planirao zlu urotu svijetu.
Al opet treba imati na umu da svi mi nešto radimo iz nekakve vlastite koristi…inače nebi to radili. Tako da nije ništa čudno i da onaj koji se prvi sjetio novca, da ga je pokušao progurati na način da nekako profitira od svoje ideje. I ako jeste uspio profitirati na svojoj ideji…to je miljama “godina” nevezano od sistema kakvog danas gledamo i manipulacija koje su danas prisutne.

I opet, uz sve manipulacije koje je novac omogućio…donio je sigurno više dobra. Teško da bi ikada došli do spomenutog traktora, da nismo “izumili” novac.

I što se mene tiče, iako novac prepoznajemo kao ljudsku umotvorinu…ja bi rekao da postoji oduvijek, jer u pravoj svojoj suštini novac je energija, baš ništa drugo do još jednog oblika energije… ali to je moja filozofija. (zasad)

2 Likeova

Puno komentara, neki poprilicno off-topic, ali sam samo htio zahvalit na ovom shareu. Odlican talk, hvala @dadaas

1 Like

Pa da dalje pratimo Kinu.

Kina koja je srozala BTC sa banovima i negativnim stavom prema Cryptu evos to radi sada.

Bez Blockchaina nema decentralizacije i oni to znaju i oni ce u to ulagat bez obzira sto pricali po medijima. Mozda im se ne svidja trgovanje cryptom pa su zbog toga to banirali… Mozda zele tehnologiju za sebe… tko bi ga znao

EDIT:
Pa da odmah povucem paralelu, evo market se danas zeleni, nije valjda da ta Kina ima toliki utjecaj.

Eto poceli su i ovi pricati koliko ce blockchain biti vazan za trecu industrijsku revoluciju…
Ali i dalje o ovom se suti u globalu, jer ipak mi mali obicni smrtnici necemo znat tek kad duboko debelo zagazimo u tu trecu industrisjku revoluciju, kad sve bude gotovo onda ce to doci kod nas, vjerojatno kad scvijet bude isao prema cetvrtoj mi cemo prema trecoj…

Ne pratim domacu politiku niti gledam HRT i ostale domace programe, pa ako je tko vidio ili cuo nekog naseg da prica o ovome onda mozda ima nade, ali predpostavljam da niti slovo o voome nije receno, predpostavljam da se jos vrti ista prica, crveni, plavi, cetnici, partizani, ustase ipartizani… LOL

3 Likeova

Jel mozda nas ministar preduhitrio australca jer jedino tako mozemo nekog prestici kada smo debelo iza…

https://www.coindesk.com/a-crypto-shopping-mall-is-being-tested-in-slovenia/
Slovence necemo, oni otvaraju vec shoping centar. Hvala bogu da su tako blizu pa ce i taj novac iz drzave.

“Kupujmo Hrvatsko”
-LOL

Da ozivim ovo nakon mog pisanja o nafti prije pola godine:

Pa da updejtamo sa:


Cijena je preko 75$ i die prema gore(negdje je vec preko 80$), no vec se sad panika siri o 100$ o kojoj sam ja pricao prije pola godine. Dok Goldman Sachs kaze:

Dali vjerujete Goldman Sachsu? Dok ovkao javnu kazu uvijek se desi suprotno!

1 Like