Velika baza (oko 200mb) i server koji nije podesen kako treba

Jedan sajt na kojem sam radio je prebacen na novom serveru koji je jaci od trenutnog.
Sajt je na starom serveru radio OK iako je slabiji, dok na novom, kod izlistavanja oglasa iz tabele oglasa, gde se za svaki oglas broji broj prijavljenih iz 2 tabele koje su velike (60 i 70 Mb), jako sporo se ucitava ta stranica.
Na novom serveru je instaliran, apace i zpanel, mysql baza i jos ponesto.
U raspravi smo sa osobom koja je instalirala i podesila server.
On je ubedjen da nesto nije ok sa programiranjem (verovatno ima udela i toga), dok smo mi ubedjeni da server nije podesen kako treba. Mi smo ubedjeni da smo mi u pravu jer sve isto (php fajlovi, baza) radi ok na starom serveru.
Server je kod hetznera, kupljen na aukciji.

Da li se moze bolje podesiti server ili je problem stvarno do nas, u programiranju?
Sta ciniti?
Hvala!

Vjerovatno do servera, nije dobro podešen, šta je rađeno Bog sam zna, ako ti radi bez problema na starom serveru. Da nisi nešto zaboravio kada si prebacivao? Promijeniti neki dio koda?

Ako je dedicated server onda je 99% u pitanju on, loše podešen ili ima problema na njemu, kontaktiraj podršku. Ako je VPS, Web onda i ne očekuj ništa bolje od toga kako ti je sad.

Eldar, sve je isto, svaka tacka iz fajla.
Dedicated je server
Ja mislim da nije dobro podesen, ili sam server nije dobar.

Jel moze neko da instalira novo, ili podesi postojece (zpanel je trenutno), budzet 50 evra?