Velike i male firme i računi - živjela Hrvatska

mozda da probas faktoring… i tak ti to nije neki stalni klijent…

Faktorking nema sanse u takvim slucajevima buduci da sam siguran da on nema ni narudzebnicu, ni potvrdu o isporuci a ni “povratnicu” da su oni to primili ni da koriste. Pa koja firma bi htjela otkupiti to “pravno sumljivo” potrazivanje? Niti jedna. Cak je upitno bi li se i agencije za naplatu zezale s time. Nije to cisto sve 1/1 pravno-ugovorno kao npr ugovor za pretplatu za teleoperatera … pa da se naplacuje. Usluge su zeznuta stvar … pogotovo kad se radi o intelektualnom radu. Svasta se tu moze osporavati i onda nastane sranje.

Opet ništa. trakavica se nastavlja. Danas sam dobio odgovor:

“Gospodine, kupujemo neke nekretnine, te kada to riješimo i zatvorimo riješiti ćemo i vas…”

Pa onda standarno moje ili bilo čoije negodovanje, moralo je uslijediti, nakon toga spuštanje slušalice i ne javljanje ni na mobitel jedan, drugi ni na službeni broj firme.

Otišao sam odmah tamo tražiti obrazloženje, ali razgovor je bio, strava, oni meni na TI, preko telefona sam tražio sastanak, ali kaže u subotu.

Tako da sam nastavio preko telefona.

Mogu to sve pustiti ali stvarno mi se ne da gutati.

Ima još jedan biser, nisu poslali tekst, poslali su dio teksta, a natjerali da pripremim 15 stranica na dva jezika prostora, grafika itd.
I onda poslali tekst odjedne stranice A4 velikim slovima.

I sada kažu mi:

Kad ste postavili tekst ljudi su se u firmi smijali…

A ja da taj tekst je vaš, smijali su se vama, na gramatičkim greškama.

Realno sve što vidim ispravim, ali nekada stvarno nemam snage no volje lektorirati tuđe tekstove.

Oni meni:

Pa kad Vam pošaljemo tekst vi to uoblićite i napravite tekst te lektorirate.

???
Ja ono: Pa tko Vam je to rekao? Jeste čuli za osobe lektore? TO vam je zanimanje, oni žive od toga…
Da posao mi je uz stranicu, o shit firmi koja pljačka ljude, smisliti činjenične hvalospjeve, gdje kad ideš na sastanak uleti lik koji daje otkaz, gdje ti direktor firme spušta slušalicu, ili gdje očekuju da ti ispravljaš njihove greške… i sve to za badave… JER njihovo vrijeme je skuplje, važnije! *vraćam se tome kasnije.

Strava , strava, strava!
Taj web sva sreća nije ni na mom serveru, niti ga želim, niti ikad ću spomenuti taj rad, koji gorak okus, i koliko takvih situacija još ima?

Vrijeme?
Kaže:

Jel vi znate kakvim se poslom mi ovdje bavimo? (čitaj koliko se cijeni vrijeme , bilo je još toga)

Znači ti svoje vrijeme super cijeniš iznad tuđeg. Koji su to poremećeni umovi.
Stari meni je svatko jednako vrijedan, bio predsjednik ili skitnica, još više volim ove druge, ali svaku minutu koju odvoje, odvajaju od svog života kao ljudi, to je svima jednako. Za pošten posao.

namjerno sam išao danas, sa ciljem da mi obrazlože što se čeka, i podsvijesno, vjerovatno da vidim koliko su u stanju ti likovi, bagra daleko ići, na čovjeka kojem duguju novce.

Prošao sam to sve par puta, niti je iznos najveći, niti je vrijeme najduže što se tiče neplaćanja, nego stav, ovo je kap.

Još jednom živjela hrvatska!

Nemoj tako :smile:
Veli se: "Živ’la Rvacka"
Čitam ovo, čitam i čitam… neda mi se pisati trakavicu o našim klijentima. Kakvih sam se ja izgovora naslušao, što sam sve vidio svojim očima i čuo svojim ušima, pa to je za nekoliko dobrih SF filmova napraviti.

Tu smo gdje jesmo, ja sam se većine svojih 'rvackih riješio i okrenuo klijentima iz UK, USA, Njemačke, Francuske, Izraela… od tad me manje boli glava i mirnije spavam.

Sretno s utjerivanjem duga :smile:

@webmajstor007 to ti je skola za ubuduce. Vjerovatno kao i 90% ostalih vodis neuredno poslovanje.

  1. ponuda
  2. narudzbenica
  3. ugovor
  4. avans
  5. posao i isporuka
  6. potvrda o primitku i isporuci
  7. korekcije
  8. naplata ostatka u nekom razumnom roku do 30 dana od isporuke

Da imas te sve stvari dokumentirane mirnije bi spavao i lakse bi ih mogao prčiti.
Ako si im kasnio s izradom … nisu zadovoljni i sl. to je onda druga prica … oni prce sad malo tebe :slight_smile:

I ja sam slampavo radio prvih godinu dana … vjerujuci da su svi ljudi OK, dobri i razumni. Nakon par poslova gdje su me maltene izradili … okrenuo sam plocu. Sada se uopce ne sekiram … neces platiti OK … tu je dokumentacija … idemo na sud. Ja cu platit i odvjetnika i sve … ali dobit cu sve nazad kad-tad.

I naravno … jedan tip … prije svakog poslovanja s nekim provjeri poslovanje … kolko ima zaposlenih … kolku ima dobit … dali je bio u blokadi … koliki mu je knjigovodstveni rok placanja i dr. parametre.

Neminovno je da ce te kad-tad netko zajebat i da ces raditi sto se kaze dzaba … ali sa opreznim poslovanjem i urednom dokumentacijom smanjujes tu mogucnosti i mirnije spavas.

@in4hr
ma stvar je što psolovanje vodim po špagi, valjda svima plaćam kad račun dođe, većina, zna da je plaćanje isti dan.
Nema muljanja, sve čisto.

I 50% uvijek unaprijed gdje im na računu piše 30 dana drugi dio najkasnije od prve uplate.
Moram to postrožiti i natjerati ekipu da pročita i potpiše.

Da ovih par stavaka mi se sviđa. Samo vrijedi li to i za usluge?

Ruku na srce, imao sam ovakvih, ali skoro svi klijenti su mi dragi, odrađujemo većinom višegodišnju suradnju, ponovne narudžbe, i znam tko kako plaća i to je to. Ali ovakvi, samo bi ih se najradije riješio, zatvorio račun i to je to.

PS: zadnje je bilo da će me nazvati danas i poslati tekst, te platiti danas. Jep… imaju još 5 sati:)

Strava!

pa ak su ti pola love dali, napravi tako da i web pude polufunkcionalan i pravi se bedast ako pitaju sta se dogadja, da ti nista ne znas… ljepo se ponudis sve dovesti u red za ostatak love+jos love sto ces im ponovo stranicu dovesti u red. kad su oni takvi cigani, mozes bbiti i ti.

1 Like

Tako je @ray , s takvima treba ostro jer se inace nikad nece naucit.

To je nažalost danas svakodnevnica u poslovanju.
Sestra mi ima firmu sa 6 stalnih zaposlenia + 4 sezonca.
Imaju dugova pk.

Oni se sa tim još mogu nekako nositi ali to je katastrofa za one man
ili startup tvrtke. To je i jedan od glavnih razloga zašto veliki
broj poduzetnika u HR brzo odustane.

Iz moga iskustva, čini mi se da je u freelanceingu taj problem puno manji.
Ljudima je valjda “neugodnije” ostati dužan čovjeku nego tvrtki.

Od 20-ak klijenata sam imao samo jedan takav problem, koji je brzo, nakon
opomene pred tužbu bio riješen.

Uvijek uzimam avans, bez obzira o kakvoj se cifri radi.
Pošto je uvjek riječ o autorskom djelu, ugovori su sastavljeni na način
da:

1.) Rok isporuke počinje teći od vidljive uplate avansa, odnosno tek nakon
dostavljenih svih potrebnih materijala.

2.) Naručitelj može koristiti autorsko djelo ali autorska prava se prenose
na naručitelja člankom ugovora tek nakon uplate ostatka honorara na raučn autora.

3.) Ugovorom je određen striktan datum isporuke usluge ali isto tako i rok uplate
avansa i ostatka honorara. Nepoštivanje roka sa obje strane znači raskid ugovora.

4.) Naručitelj ne može tražiti povrat avansa ukoliko je do istog došlo njegovom
krivnjom, u slučaju više sile, bla bla…

Ugovorom se dobrim djelom možeš zaštiti od toga. Skužio sam da dosta ljudi
samo skidaju šprance ugovora i onda šablonski ispunjavaju. Ali to su samo šprance, osnovne
točke. Svaki ugovor se može proširivati sa obzirom na specifične okolnosti. Stavke ugovora
moraju biti fairplay za obje strane.

Moja praksa je klijentima uvijek kažem da je to prijedlog ugovora. Oko nekih točaka
se možemo dogovarati ali oko ovih navedenih nema razgovora.

U jednom navratu je klijent proširio ugovor sa svojih osam točaka ali te točke
nisu imale veze sa ovim mojim glavnim točkama. Uglavnom zaštita podataka, dostavljenog materijala i sl.
Nitko mi se još nije bunio na ugovor (osim ovih kojima paše na crno).

Te točke sam sam sastavljao. Kasnije mi je jedan odvjetnik rekao da je sve OK.

@Horz

Dobiju ponudu, sa drugim listom detaljnih spedifikcija, što i kada se radi i kako.
Rok recimo 30 dana. Dobiju što smo dužni, ali i što se od njih očekuje u kojem roku
Na ponud stoji 50% unaprijed i 50% nakon obavljenog rada najaksnije 30 dana od prve uplate.
Te da sva autorska prava se prenose nakon druge uplate na klijenta.
TE da svako uništavanje stranice solo, kroz CMS ili kako god nakon predaje popravljamo ali po cijenu.

I to moraju pročitati najčeće preda mnom.

Ali eto kod nekih ne vrijedi. Dobio sam teskt evo jučer u 21h.
Iskreno ne znam što da napunim tamo.Dali mi popis nekih artikala, koji ide na jednu stranu. Ostale prazne valjda.
Rekli budu uplatili jučer, danas se scimam da jesu, ali to je drugi klijent, redovni koji je nešto podmirio, tako da je to njegovo.

Inače Hroz, mislim da ću i ja dodati par točaka, te naglasiti cijeli vizualni prikaz toga, i tražiti potpis na početku.

Da li to vrijedi u slučaju nekog problema?

Bez potpisa (i)li žiga je to samo komad papira.
Ali ček, ti pričaš o ponudi a to je samo prezentacija usluge stavljena na papir.

Ne znam kako to ide kad si tvrtka i kakva je praksa sa tim ugovorima - ali znam da ugovor ima pravnu težinu a ponuda nema.

Evo ti jedna špranca ugovora za izradu web stranica za firmu/agenciju, koja ti može biti vodilja:
http://www.kroativ.net/tutor/ugovor.doc

Hvala Horz ovo je korisno.

Ekipa poslala ešto teksta, postavio sam ga kako sam i mislio, u 45 minuta, a kako to ide, sa 10 stranica na 2 jezika, došli smo na 18 po jeziku I sada sa zadnjom idejom bilo bi 38 po jeziku, samo da na svakoj strani ima se 3 reda teksta, svaki red par riječi. Odbacio sam im to jer tehnički zahjteva sate posla da se poveže sve (ima brdo linkova), te povrh toga besmisleno, kad sve na jednoj strani popuni par pasusa teksta, na rposječnom monitoru izgleda prazno.

Uplata ništa. Ja fakat im isporučio sve, sve, regao stranicu sada google, aktivirao, indeksirao, poslao sitemapu, imaju bussines page, lokacija verificirana , postavljena, sve što sam mogao im i preveo, ne tekstove, ali naslove i podnaslove (laka tematika), stavio na live, maknuo redirekcije. Evo sat vremena, skače prva, ima google box desno, dodatne telefone, adresa… jebote sve sam natrpao za taj budget!!! A toliko bi toga mogli smisleno. Totalno mi je žao weba, mogla je biti solidna stranica i trudime se da bude, ali kad klijent je nemoguć.

možda da pošaljem 2-3 litre svoje krvi možda onda dožive bočicu na stolu?

Fakat bolesno.

Platila ekipa.
80% :smile:

Kao nikada nisu dobili račune, za 1. i 2. dio. Pa na znaju da je 2.dio nešto veći…

Samo sam poslao preporučeno na adresu, nakon toga uručio direktno u ruke vlasniku firme, te raspravljao o tome kako je jedan plaćen drugi ne, te jedno 4-5 puta poslao PDF računa na email u rpoteklih 45 dana…

Kako im se da? :smile:

Platila ekipa i onih 20%.Tek danas skužio da sjelo kasno popodne petak.
Bože što je trebalo da se to zatvori…
Šaljem im šifre i amen!
Definitivno rekorderi za sada. 6 mjeseci i 14 dana kašjenja.