Velike i male firme i računi - živjela Hrvatska

Dakle više ne znam što je tim ljudima, poduzetnicima u glavi?

Radio sa malim i par većih firma, kao i svako, ali što sam doživio danas, najradije bi u novine.

Imam snimljeno jer svaki razgovor sa klijentom se snima, o ćemu je klijent obaviješten, naravno.

Imam jednog klijenta koji zapošljava 40+ ljudi. Firma naručila ali jednostavnu stranicu totalno.

Rekao im cifru za ulaz 4,500 kuna (nema se tu što muljati, poštena zarada za običnu stranicu).
Rekao dvije opcije plaćanja:

  1. Unaprijed i dajemo 5% popusta
  2. ili 50 odmah 50 nakon 30 dana od prve uplate najkasnije kao uvijek

Onda se oni cijenkali da sve odjednom i 20% popusta, ja rekao ne.
Pa onda 10% , ja rekao ne.

Onda su rekli 50 sad 50 poslije 30 dana ali sa 2.5% popusta !!!
To je cca 100 kuna == firma od 40+ zaposlenika.

ok neka im :smile:
Onda ekipa uplati u ožujku, složim im web, sve, dodaju još 7 stranica, jezik jedan gore, ma složim i to samo da se završi priča. Pa pošalju tekst.

Brate, teksta ima da napuni jednu A4 stranicu, sa fontom 150pt.

A stranica ima 18 komada na kraju na dva jezika…

I dobro…ali drugi račun ne dolazi…

Evo 6 mjeseci poslije prava stvar:

  1. pošaljem mail 04. kolovoza i upozoravam na neplaćeni račun, te da se plati a kada imaju tekst neka pošalju, ne da mi se čekati godinu dana da plate
  2. pošaljem isti mail par puta tokom klovoza
  3. nazovem ih par puta
  4. danas zovem i šaljem mail i pričam sa likom da me prepsoji sa direkoricom, koje nikada nema kada se predstavim, ali sada samo rekao trebam tu i tu. Spoje me, ja se predstavim, žena spusti slušalicu…
  5. zovem opet, sad je na sastanku, pitam za lika s kojim sam strnaicu dogovarao, na sastnaku je isto
  6. pošaljem mail onako, da smo potrošili svoje novce resurse i da je vrijeme da se plati - dobijem odgovor:

PREVIŠE SAM ZAUZETA OVAJ TJEDAN ĆE MO SVE RJEŠITI

Prošli tjedan žena srijedu, čet, petak je kao na sudu, zovem Vas u subotu, subota ništa, a ja nisam bagra koja zove subotom.

Ljudi moji, o načinu razgovora koji je bio danas, i te snimke, redoslijed događanja, to je za Beny Hill epizodu, ili neki češki film… Za cca dvije i pol tisuće kuna…

Prestrašno kako im se da?

A najbolje je kada sam jednom zvao, bio sam u kvartu, nema nikoga kao, pa dođem ja na vrata, OOOO-… svi tamo:)
blijedi, gledaju… kao da duguju 100 milijuna. U uredu kaos, viču, neki lik predamnom daje otkaz ženi, ova ga gleda i šuti, neki lik na njega psuje… Strava, strava!

Iskreno žao mi je što sam posao počeo, i najradije bi maknuo stranicu (nije live) i nek ostane kako je, ali žao mi je love, platio sam neku skriptu, temu, svoje vrijeme , da ne kažem da sam bio kod njih 3 puta (sve skupa cca 100 km koje nisam naplatio - dobro jednom sam riješavao nešto usput).

I sad ti znaj tko plaća, tko ne.
Ispada da više nije ni 50% unaprijed dovoljno. Tako da 100% unaprijed od danas ove minute je jedini način.
Baš sada imam jedan sastanaka, lik će se iznenaditi kada čuje projenu poslovanja, radim godinama s njim, ali neka zahvali drugima to.

FUJ!

Već sam to prošao ništa nije nepoznato Balkanski stil poslovanja.

Gade mi se svi takvi iskreno.

Zasu. 40+ zaposlenih pa se natezu za 5k kn… Onda znas za koliko radi tih 40 zaposlenika, za neku crkavicu,ak uopce imaju redovito placu. Zaronila lijepa nasa onako bas pravo, a jos k tome svi uzimaju usluge vani pa nit ne mozemo naprijed, kakav domaci razvoj…

suludo… naravno da trebas maknut sve…sve kaj kasni vise od mjesec dana knjigovodstvu nalog za blokadu…avansna placanja ili nema posla… pa da je sto kn…marketinske tvrtke nemaju tih problema… tako bi se trebali postaviti i ostali…

Daj mi reci kako to radiš?
Kažem knjigovodstvu pa predaje nalog u FINU ili što? koliko me to košta? jer to bi mi riješilo povremeno takve probleme.

Ovo je crni ponedjeljak. Danas mi još jedan lik kojem se sređivala nplata na web dućanu prošlih 7 dana, i NAPISANO CRVENIM da nije uključeno kartično plaćanje u izradu, da to kad bude ima info tko i kako će se raditi (koja banka, portal) kaže mi mailom:

Pa jel to nije uključeno?

Dao lovu za skripte, zajebavao 5 dana i eto…

Ljudi su poludili. Navikao sam na te stvari, ali taj rezon, kako se razmišlja pa to je ludost.

trebao bi ući u dućan uzeti telku, i neko kućno kino i na blagajni se praviti blesav: “Zar nije kućno kino GRATIS, Uključeno?”

FUJ 2!

mislim da to nis ne kosta i da knjigovodja to zna kaj tocno treba… ak si izdo racun i nije placeno valjda to da kao dokaz…meni se nije dogodilo jos al nemas kaj cekat ak nece platit…

Probaj sa opomenom pred tužbu.
Meni je jednom upalilo.

Da boli, koliko god novaca bilo, treba mi jer sam ga odradio.
NO mene fascinira to rezoniranje , način razmišljanja , kako im se da…

Opomena pred tužbu?
Imao sam jednu ženu klijentica, varalica, rekla je da je nešto vezano uz promociju turizma u HR.
Žena se na faceu postavljala slike iz kine gdje ju je netko dočekao kao da je ne znam što, da promovira luksuzni smještaj u HR itd. Ona ih smuljala, a oni nju predstavili kao netko i nešto.

Radili joj katalog - 64 strane sa vilama, opisima, pa jebada žešća… složili mi to i kao početak rada rekli joj mi počinjemo dahte barem neki predujam tipa 500,00 kuna na račun kako smo joj složili kao prvo plaćanje, a glavnica onda kroz desetak dana. Mislim znam gdje stanuje žena… vidio se sa njom itd…

Na kraju katalog gotov, zezali se u 12 mjesecu sa tim 10 dana, drugi poslovi na čekanju, i kad trebamo pokupiti lovu, skužimo da nije platila ni prvi dio. ok… sumnjivo nešto…
Zovem ja ona se ne javlja. Par dana tako, pa se javi jer zovem s nepoznatog broja (a jeb****, izgleda da još uvijek upali).
Ova se sva scima, i onak bezobrazno tipa kao što mi hoćemo. Rekli mi da platite što dugujete.
Ona kao da sada nema, ja rekao datje onda predujam barem. Ona nema ni to…

Shvatio sam priču, žena je teški muljator, upoznao sam 2-3 komada takvih ali to je katastrofa, to je lik koji po drugima bi gazio da dođe do čega hoće.

I tako par puta zovem, mail, šaljem opomenu pred tužbu par tjedana sve skupa. Pa zaboravio na to.
Žena se ne javlja više.

Onda jednom se javi neko djete:) ??? Imao sam i fiskni broj…
“Molim?” - tipa 6-7 godina maks
"Predstavim se, ime, forma, i tražim tu i tu gđu" - mala kaže nema mame da je na putu vraća se idući tjedan…

E FUJ!!!

Djete uči da laže za njene muljaže od malena. Da ziher, mala je solo doma, javlja se na telefon, i riješava mamine laži.

Na kraju pisao račun u minus, kao povrat i nisam više imao što snjima.

ALi taj stav… nazoveš ih i onda te onak, teško za napisati ovdje “Molim?” - kao tipa što 'očeš PTM? a duguju i znaju…

Recimo njima sam ozbiljo pretio tužbom i eto kontakt je bio nakon 6 mjeseci, Kada žena kao nije imala da da lovu ni tih 500,00 kuna (180 dana po ispod 3 kune). na tužbu je rekla ok, odi tuži ja nedam. I što… da trošim tipa par tisuća radi par tisuća, da na kraju budem na nuli, natežem se hodam po sudovima, i da još ta muljatorica izmisli neku priču i ne znam što…

Nakon razgovora s tim djetetom (nemam djecu) ali zgadio mi se život, i kako ekipa razmišlja.

A da Vam dam facebook link umrli bi za što se ženba predstavlja. MOžda je i platila nekome da se fotošopira u crno bijele kineske novine ne bi bilo čudno.

A ova priča na vrhu, originalna, da tužim?
Da , nakon petka znam što će se dogoditi, tipa u petak se nitko neće javiti, maila nema.
Onda ja popizdim, i zovem i nitko se nejavlja, i šaljem mail, u biti isti koji sam slao par tjedana prije.

Onda možda u ponedjeljak se netko javi, ali najvjerovatnije nitko.
ostavim do utorka pa zovem ih , onda se javi, pa kaže da će riješiti to, pa ja popizdim, pa šaljem opomenu pred tužbu.

I onda možda tamo za 2 tjedna sve skupa plate… ALI LJUDI, zar je to potrebno prolaziti kroz to?
To su jeb*** vampiri, cuclaju ti energiju, imam ja drugih poslova, i sad ti nakon takovg dopodneva, razgovora, stavi se u normalu i odi se bavi dizajnom, ili nečim kreativnim?

Rezultat bi bio stranice , plakati ili što god, s masovno crvenom bojom, “oštrih” rubova i oblika, i curenja boja preko rubova plakata (čitaj massive bleeding!!!)

nepotrebno!

Evo sam me baš cima jedan klijent, kojem sam jučer rekao da mijenjamo u 100% unaprijed.
I sad kaže da bi trebalo što prije staviti to što je rekao jučer. A jučer mu kažem, zbrojim sve, napravim vam ponudu te pošaljem, kad bude riješena krećemo.
I sad šalje bilo bi dobro da se što prije stavi barem to i to…Da bude mu ponuda što prije, a onda ovisi o njemu?

Možda je to riješenje, baci loptu uvijek nazad i riješavaj ti to, a ja ću kad platiš raditi svoj posao.

… i koja je to firma.
Zašto ne objaviti i ime firme ?

U startu sam imao problema sa hrvatskim “firmama” (za čudo, samo sa njima).
Stvar sam riješio vrlo jednostavno, koliko napravim, toliko platiš.
Dakle, nakon inicijalnog dogovora o potrebama i željama, prvo napravim izgled stranice i pošaljem klijentu na potvrdu da se slaže sa tim izgledom stranice. Ako se slaže, uplaćuje 25% iznosa. Nakon uplate, nastavljam sa poslom i sređujem funkcionalnost stranice. Kada je taj dio gotovo, šaljem klijentu na provjeru da li je zadovoljan. Ako je zadovoljan, uplaćuje drugih 25% (ja sam pola odradio do sada, pola mi je plaćeno).
E tada podižem stranice na njegov server, podesim da funkcionira kako treba, dorađujem detalje, postavljam osnovne linkove, sadržaj. Kada sam gotov, klijent uplaćuje preostalih 50% u roku do 7 dana od dana kada smo ustanovili da je projekt završen.
Nakon toga više problema nisam imao sa naplatom. Jednostavno prestaneš radit ako čovjek ne plati. Pa ako mu se isplati dat 1500 kuna (primjerice kao 25% od ukupne cifre) i ostavit stvar nedovršenu, nemam ništa protiv. Svoj rad naplatio.

Ali slažem se, sve BI TREBALO BITI nepotrebno. Npr. kada radim za firme iz Švicarske ili Njemačke, uopće ne razmišljam o tome kako ću (i hoću li) naplatiti. Jednostavno nije potrebno o tome razmišljati.
Osobno krivim stanje u gospodarstvu više nego same hrv firme.

Još čekam uplatu. Evo baš gledam sada jer je kraj tjedna. Iz inicjalne priče, trebalo bi danas ili biti uplaćeno, ili da se jave barem. Javio se nije nitko, a lova…sjela nije :smile: Znači ona druga priča ide kako sam rekao.

Imam već slučaj jedan kada mi je neki lik nudio posao, pa sam tražio da li netko zna nešto o “jednoj firmi” ovdje. Jedan post koji su ljudi sami od sebe se razvezali i netko je rekao nešto što nije dotičnom pasalo. Pa je lik bez obzira što nisam ja ništa rekao loše, nazvao mene, pokušao je skužiti da li sam to ja možda. Poslao mi je prijeteću poruku pa je nazvao, a ja sam ga snimio cijeli razgovor, tražio sam ovdje od admina da se makne taj post, a od lika da mi se ispriča i nikada više ne javlja, nudio mi je posa 3 puta sa nekim maglama itd… a snimku imam još, i da to pustim negdje bi on nadrljao. Tako da mi se ne da ovdje pisati tko i što. Recimo firma od 30+ zaposlenih koji se žele gurati sa par top firmi u svojoj branši u HR, ali su eto kao što se vidi užas živi.

To je ok, ali više ne radim s nikim tko ne da barem 50% unaprijed.
A od prije koji dan za sumnjive, 100% unaprijed.

Ovi su dali 50% unarpijed, ali ti odradiš 95% stranice, znači sve, a oni ne isporuče tekst 6 mjeseci, je već banana, nesposobnost, neozbiljnost, ne znam što još.

A da ne kažem da smo izašli izvan inicijalnog budgeta jer smo dodavali u tom drugom djelu rijeke, planine, jezike itd…

I onda nakon 6 mjeseci jednostavno pukneš.

Prekidam sada i idem zvati firmu :smile:

1 Like

Dobrodosao u svijet balkanskog poslovanja :slight_smile: To je realnost … ja takvih imam koliko hoces. Vani mi je jedno 20.000 kn koje necu nikada naplatiti bez obzira koje instrumente osiguranja povukao. Vezano za prisilnu naplatu (ovrhu). To niti radi knjigovodstvo, a niti je besplatno a niti to ima veze direktno s finom :slight_smile: Cijena ovrhe ovisi o iznosu na koji hoces ovrsiti covjeka, Na taj iznos od 2-3k … to ti je cijena sve ukupno (trosak ovrhe) oko 1.100 kn. Dakle, prvo trebas otici u odvjetnika, koji ti sastavi prijedlog za ovrhu (ne mozes sam!) … to ti kosta nekih 600-700 kn. Onda taj papir odvjetnik salje javnom biljezniku i to ti kosta nekih 300-400 kn, i na kraju ti JB salje prijedlog za ovrhu duzniku zajedno sa originalnim iznosom dugovanja i troskovima ovrhe (tih cca 1100 kn). Duznik se ima pravo zaliti u roku 8 dana i osporiti ovrhu … pa pazi … dali si mu kasnio, dali nesto nije bilo kako je dogovoreno i sl. Dali imas narudzbenicu … dali imas neki ugovor … potvrdu o isporuci i sl. Ako nemas sve dokumentirano i cisto … nemoj na to ni pomisljati. Za takve male iznose s budala se ne isplati ici na sud … jer ce sigurno osporavati ovrhu … i to ide na sud. Onda nadalje imas sudske troskove … povlacenje s odvjetnicima itd itd. Tesko je poslovati tu u HR :slight_smile: To je dakle skracena prica … ima toga jos puno na dugo i na siroko.

Tako mi je i rekao knjigovođa, tako da zato sam neke manje račune pisao u minus, i zaboravio.

Evo sada mi žena prvo spustila, pa sam zvao na mob, pa se javila, pa kaže nazovem Vas malo kasnije… je right!!

To je realnost, ali nek idu u 3!!!

To je moje vrijeme moj rad i ja ga cijenim kao što cijenim bilo koji tuđi rad, sat,minutu.
Ekipa se previše opustila i dozvoljava se takve gluposti da ne znam. Ako nemaš love nemoj naručivat.
A to odmah znaš ako ne može dati 50% odmah nego se cjenka tu nešto smrdi.

Radim godinama svašta unaprijed i zadnjih godinu pola unaprijed, i lakše se diše. Samo eto ima i ovakvih bisera, i to ne samo ovaj primjer gore (ovaj je specifičan jer se radi o “većoj firmi”) već svakakvih profila , pola plati i onda ništa.

NEdavno i jedna nova u modi, nađeš se na sastanku , odradiš 2 puta po 2-3 sata, telefonski razgovori, pša par mailova, na koje potrošiš još toliko i na kraju odustanu… A savjeti im dao gomilu. Tako da sada šutim:) Nek oni pričaju, dobiju ponudu, kada se plati onda se jezik može rasplesti o svemu kako je i što je.

Ispada što si bezobrazniji, i bezobzirniji, što manje pričaš bolje za tebe, ali privatno nisam takav čovjek i jednostavno iskorištava to ekipa. Koma mi je to sve, ali vrijedi ona posao je posao, privatno je privatno. Nema goreg kad to pomiješaš.

ajd naucil sam nekaj o ovrhama dobro je znati… moj frend je imal drugaciju taktiku za neke kojima je privatno posudio lovu… zatrpavao bi ih nekim srcedrapateljnim i vjerskim porukama i prjetnjama haha… i upalilo je… mislim da je bitno ne odustat od svoje love… na kraju krajeva uvjek mos prodat il poklonit dug nekom kamataru haha…

Ma imao sam lika koji kada nisu mu plaćali onda se nalazio sa klijetima i pričao da nema za kavu, kruh, to mi je banana. Neozbiljno bez obzira jel istina ili ne, treba se postaviti nekako.

Sad sam uspiopričati sa dotičnom glavnom osobom, kao potvrđuju da će riješiti ovaj tjedan, jer rade kao danas a i sutra, i to tako kažu kao da ne znam što je rad subotom, vikendom ili u 4 ujutro u nedjelju.

Koji smijeh! Ajde baš da vidim i to čudo.

Ja njima onak, velika ste firma, pa tako mali račun en bi trebao Vam biti problem. Tko zna što me zapravo čeka:)

Male firme prije plate nego velike. Kod velikih je to uvijek psihijatrija.

Ništa subota, ništa danas, poslao mail podsjetnik, sa request delivery i read, obje stigle… nikakav odgovor.
Direktorica te firme!

Strašno.

Zovem opet, nema u uredu žene. A pročitala mail prije xy minuta.