Veliki brendovi na 1. stranici Googlea. Problem ili ne?

Pozdrav, jedno random pitanje za vas koji se bavite SEO-m…

Radim keyword research za neke proizvode i kategorije proizvoda i uglavnom za svaku ključnu riječ na prvoj stranici su Amazon, Ebay, Walmart i još neki webshopovi te Pinterest. S jedne strane to su ful jaki webovi pa ih je možda teško prestić u rangiranju, a s druge strane to su uglavnom pagevi sa jako malo backlinkova i nisu optimizirani za te ključne riječi koje ja gledam. Da li u ovakvim slučajevima bi trebalo biti lako rangirati pošto su to neoptimizirane stranice proizvoda sa malo linkova ili pak teško rangirati jer se radi o brendovima s velikim domain authorityem… Ako netko ima iskustva? Hvala :slight_smile:

Veoma tesko, amazon i ebay domeni postoje pre nego sto je postojao i google. :slight_smile:

To se lagano preskace uglavnom. Proveri koliko linkova ode ka tim url-ima, proveri da li je KW u url-u i proveri diskripciju i title. Ako je jedno od toga izostavljeno a pritom nema linkova ka njima to je i vise nego easy i preskacea ih u 3 meseca maksimalno ako sve odradis kako treba.

Ako pises review i ljudi traze review mozes ih prestici ako imas dobar sadrzaj, ako pises o samom proizvodu i oces bit ispred amazona za naziv tog proizvoda smatram da je to tesko. Prvo jer je stvarno mnogo sadrzaja na amazonu o proizvodu od slika pa informacija pa tabela dje se uporedjuje sa slicnim proizvodima pa odgovori na pitanja o proizvodu pa reviewi korisnika i sve to spada u sadrzaj o tom proizvodu. To koliko dugo sta postoji ja mislim da nema toliko veze.

Uglavnom pišem članke za ključne riječi “best XY” i onda mi taj XY budu proizvodi na tim web shopovima ili kategorije proizvoda. Ja sam računala da bi to trebalo bit lako pošto većinom nemaju ključne riječi na strateškim mjestima i imaju oko 0-5 backlinkova.

Nije to samo tako, nisu oni za ništa tamo. Ljudi kada u rezultatima pretrage vide te brendove klikaju na njih, ostaju dugo na njima jer su navikli na te stranice, a to je rejting faktor broj jedan na Googlu, prije nego linkovi za koje Google zna da su 90% umjetno napravljeni.

Hah nadam se da niste u pravu, jer već imam napisane članke na te teme i krećem u borbu s Amazonom i sličnima xD Pa ćemo vidjet za koji mjesec jel urodilo plodom.

To je istina kada se googla neki određeni proizvod, ali kada netko googla npr. ‘best fidget spinners’ očekuje pronaći neki članak koji izlistava najbolje proizvode, a ne random proizvod s Amazona. U tom smislu mislim da ipak webovi optimizirani za takvu klj riječ imaju prednost i u očima ljudi koji traže.

nije ih nemoguce prestici ali je tesko ne znam za amazon…samo sve je vise authority stranica u bilo koji niche i drze glavne pozicije… imali ili ne linkova na tom post/product url autoritet domene im daje ogromnu prednost… evo ti jedan primjer ja sam affiliate za neke proizvode imam blog godinu i po star i ulozeno je dosta novca. imam blizu 100 clanaka za taj niche i nijedan ispod 1000 rijeci, a reviewi 1500-2000 napisano najbolje sto moze i npr jedan post mi drzi poziciju 11-13 za best XYZ review 5-6 mjeseci…dobijam neke klikove tu i tamo ali nikako da jos skocim. Iznenada se pojavila authority stranica thenextweb.com i uradili nekoliko postova koje i ja imam za taj niche… u roku 3-4 dana su u top 3 rezultata na google clanak im uopste nije bolji od mog ima manje teksta i nije istrazen dovoljno dobro imaju 0 linkova na taj post url, google ih izbacuje pod News i sve a moj post pada jos nize… oni su rangirali bukvalno u 7 dana 200-300 keyworda za 1 post. meni ovaj blog i niche donosi dobar novac imam i dosta keyworda u top 3 ali vecinom long tail/Bing,yahoo i neke trazilice ali glavne rijeci tesko podici kad su ti giganti konkurencija, barem u mom slucaju… I nemoj da te obeshrabri sta god ti ko kaze ti guraj svoje pa kako bude… ja npr vidim cesto stranice koje rade SEO bolje od mene ali su to ekipe po 5-7 writera iskusnih i strucnjaka koji rade na 1 stranici i dignu se za 2-3 mjeseca imaju 100K traffica i rastu dobijaju dobre linkove i sve je moguce… Dobro se posveti sadrzaju koji postujes na sajt to je najbitnije, za linkove nemoj da brines polako pravi sto mozes bolje nemoj kupovati i bacati pare na neke usluge po forumima itd nece ti to pomoci puno. Sretno :slight_smile:

Hvala ti na savjetima :slight_smile: Svakako ću krenuti u to kad sam već preduboko zašla u to i imam kvalitetne članke sa 1500+ riječi tako da nadam se da će urodit nekakvim plodom. Zapravo sam u to ušla jer sam naišla na jednu lošu stranicu koja je uspjela u 6 mjeseci koliko postoji rangirat za dobre keyworde sa velikom potražnjom, a nit ima domain authority i članci su loši pa ako može taj užasan web možda ću moć i ja. Konkurencija su joj Amazon i slični webovi. Vidjet ćemo što bude :slight_smile: neće biti dosadno

@Monika.B Ja sam i pisao o odredjenim proizvodima, ne o grupi proizvoda jer sam tako shvatio pitanje. Jel to amazon afilate sajt? Jel ti to prvi takav sajt?

Ja bi vazda prije gledao sadržaj nego linkove meta deskripšn i ostale seo stvari jer neke teme je baš teško bolje napisati, opširnije, korisnije, različitije od već postojećih. I normalno je to meni da jači sajt za sličan kvalitet članka bude bude ispred slabijeg članka zato nije loše updejtovati članke sa novim korisnim informacijama, inforgafikama, podnaslovima moguće bitnim. I dok je noviji sajt ja bih rađe obrađivao manje tražene teme dok ne stekne autoriteta malo više. Ovo je čisto teoretisanje moguće da ništa nije tačno šta ja pišem.

I od mene srećno i strpljivo

Ali TheNextWeb.com općenito ima preko 11 milijuna backlinkova :slight_smile:

Sadržaj je bitan, ali nikako najbitniji. Ne razumijem zašto su ljudi toliko tvrdoglavi i ne žele napraviti vlastitu analizu i doći do pravih zaključaka umjesto da slušaju što kažu ovi iz Googlea koji ne govore kako radi njihova tražilica nego kako bi oni željeli da radi njihova tražila.

Netko gore je napisao da je zadržavanje najbitniji SEO faktor. Nema šanse! To jest SEO faktor, ali jedan od manje bitnih. TheNextWeb.com ima bounce od cca 75% i zadržavanje samo malo više od minute, uz pregled stranica jednu i pol. To jesu SEO faktoru, ali zanemarivi u odnosu na one koji su zaista bitni

1 Like

Ja zapravo s ključnim riječima ciljam grupe proizvoda npr. fidget spinners, ne određeni proizvod. Amazon affiliate je da, imam još jedan al mu nije Amazon primaran način zarade.

Skontao sam poslije da ciljaš grupe po pisanju :slight_smile: Uh samo da znaš da eto bar onom mom sajtu je trebalo po godine da dođe do iole vrijedne spomena zarade. Naoružaj se strpljenjem trebaće ti vjerovatno. Ma svi redom i rade po istom principu grupišu best proizvode (i druga grupisanja), prave članke za različit cjenovni rang, reviewe proizvoda i poređenja proizvoda. Bar u mojoj niši su poređenja proizvoda najtanje pokrivena tako da ja u zadnje vrijeme tražim tu da uzmem posjete pa eto možda ne bi bilo loše da imaš tih članaka proizvod vs proizvod. Mada možda bolje da ja ne dajem savjeta oko amazon aff sajtova nisam još uvijek uspješan da bih savjetovao nekog, al eto da razmijenim koju šuplju volim ponekad

A da, teško je već u svakoj niši kad je na skoro svaku temu napisano barem nekoliko članaka. Zato sam mislila možda napravit da mi web bude dijelom s affiliate člancima na koje bi ljudi dolazili sa Googla, a dijelom neki informativni članci da privučem ljude s Facebooka pa stavit Instant Articles. Da ipak malo proširim opcije za zaradu s webom, pa možda jedno od tog upali :smiley:

1 Like