Veliki pad Adsense CPC-a posljednjih tjedana?

Moze biti da ti se to vec desilo. Nesto sam citao o tome, ali mislio sam da je mene ti nekim cudom preskocilo, ali sad vidim da nije. Ipak nisam ocekivao da ce zarada pasti na trecinu dosadasnje…

Evo sad baš malo gledam u 11 mjesecu ctr 0.9, u 12. 0.33, u 1. 0.55 s tim da zadnjih 5 dana 0.78. Jedino primjećujem da mi je cpc slabiji ovaj mjesec, do sad je bio 0.07-0.08, sad je 0.06. Al to je vjerojatno do smanjenog broja oglašivača i povečanog broja posjeta i klikova, zbog kako sam rekao jednog većeg portala kojeg sam uključio u svoj adsense račun.

evo sta sam ja zakljucila sto ne mora nikako znacit da je tacno kad se adsens ubaci na novi sajt treba mu oko mjesec dana da se povrati cpc i ctr ukupni, ako taj novi sajt ima solidnu posjetu, takodje i velika promocija na fb moze znatno pojebat cpc i ctr

@anja1 sve to stoji. Medjutim, ovo nije novi sajt. Stranica je stara 8 mjeseci. Drugo, za ovu stranicu uopce nemam facebook promociju niti ikakvu stranicu na facebooku vezanu uz nju. Jedino tu i tamo na svoj profil stavim poneki novi post. Jedino je objasnjenje da u zadnje vrijeme imam puno invalid clicks, pa je to srusilo cpc. Medjutim, mozda posegnem za onim tvojim rjesenjem u vidu plugina.

kod mene nikakvih promjena oko CPC-a osim što imam skoro pa udvostručenu posjetu koja se inače u ovo doba godine dešava.
ps. (domaći je sajt) u prosjeku CPC 0,04 eu

Inače danas sam malo študirao neke ključne riječi pa pogledam na Bingu i kad ono hrpa reklama (mislim da je bilo u pitanju sedam oglasa) za dotičnu riječ a na googlu ni jedna.

Ja mislim da oni nesto izvode ili bolje receno testiraju. Jer su mi se jucer i danas do predvecer pojavljivale nebulozne reklame koje veze s vezom nemaju i nikako ne spadaju na moj sajt. Medjutim, izgleda mi (valjda se ne varam) da se stvari polako vracaju u normalu jer evo danas (skoro je kraj dana) mi je zarada 60 % u odnosu na normalne dane, dok je jucer bila jedva 35-40 % od one stalne i konstantne

Volim pratiti ove rasprave, iako je moja stranica velika BEBA - novorodjence :smile: al eto biljezim rast :smiley: ovaj mjesec tri klika, a prosli samo jedan :frowning: haha TUGA golema…

@bodybih , samo polako. Ako trebas nekakav savjet, posalji mi slobodno PP.

hvala na podrsci :slight_smile: a ide jedno pitanje…

evo novosti iz adsense-a: http://www.forbes.com/sites/stevecooper/2014/01/24/google-makes-selling-ads-easier-for-small-publishers/

možda je to razlog što nam ‘ruže ne cvjetaju’ u zadnje vrijeme :smiley:

meni se ovakva promjena čini sasvim ok, šta kažete? :blush:

i dali mi moramo što poduzeti vezano za to ili ne ?

@tempoit Ovaj clanak se odnosi na Adsense Direct kampanju gdje publisher i advertiser direktno komuniciraju a Google je samo posrednik. I mislim da nema veze sa nasim AdSense reklamama, bar se tako da zakljuciti iz clanka.

Kakve su to ne buloze da ako ti je broj klikova visok, da je cijena klika niža. Molim vas ne pričajte gluposti. Cijena klika ovisi o reklami, dok broj klikova ovisi o relevantnosti reklme, poziciji reklame, o prometu i tako dalje. Napravite neki sajt na engleskom za neki proizovod. Pa će te malo skužiti kako se brojke kreću. Meni svaki dan uleću klikovi od 1-2 eura, ne zato jer su slučajni ili slično nego jer sam doveo potencijalnog kupca tok proizovda

Nisu nebuloze, google neće taj novac vračati oglašivačima nego će ga uzeti sebi. Neće ti dopustiti da zarađuješ jako velike novce, ograničit će te pomalo.

To nisu nebuloze nego je to tako. Ako imas, recimo, na jednoj reklami 20 klikova na dan koji dolaze sa iste IP adrese naravno da ce ti Adsense smanjiti cijenu klika jer ih ne smatra kvalitetnim klikovima, nego se to racuna pod click bombing. Narocito ako je stranica, nakon klika koja vodi na tu stranicu, odmah bila zatvorena.

To su sve pretpostavke i ne mora značiti da je tako, ali i moje osobno mišljenje je da google na neke načine ograničuje zaradu, ctr, cpc i sve što ide uz adsense.

kod mene je situacija bas dobra, mada mi i posecenost konstantno raste, nisam primetio nista drugacije.

Decki, al 20 klikova (znam da je ilustracija) s istog IP ti je ocit znak da su placementi oglasa smece.
Tocnije, znate vi svi dobro kak se tu radilo i kak se jos radi. Pitas nekog na ulici o adsense i doslovce te pitaju “jel to ono kad se covjek zaj* pa klikne na oglas, pa dobis pare?”. To nije nista nego do sugave prakse s cijeđenjem klikova bez obzira na posljedice. I naravno, malo balkanstine u poslu. I to se tak radi, molim vas pogledajte si webove i pozicije. Sime se ljutil i ljuti se godinama kak ga zovem spamer, al brate mili u nekim ekstremnim momentima, webovi su mu licili na cisti drek, kompilaciju oglasa. I onda nastupa ego - normalno da nije kriv sam webmaster nego je baba kriva, kozmicke interferencije i kojesta. Jer, nema analize u poslu, nego samo ego. Ja kao imam webove pa sam pametan. Not.

I sad te price o limitacijama itd, pa ono. Ko tocno tu zna kako rade web servisi? Botovi, metrike, kojekakve pizdarije koje se moraju recently ukljucivat u razne servise da bi se osiguralo da se na ajmo rec par miljardi klikova na dan ne gubi para zbog malih profitera webmastera. Ne kazem da je itko to tu, al ima ih uvijek. Uvijek ce neko htjet za svojih 5 USD izyebat sistem, i to u ukupnosti negativno utjece na globalnu stvar. A adsense da pusta gluposti da se vrte 1 mjesec u ovakvoj nestabilnoj i ne bas podupirajucoj ekonomiji - idemo svi na burzu, simple as that. Marketing je, za one koji neznaju, na kraju liste fundinga bilokakve organizacije/firme. Iako se tu da debatirat, to je upravo tako. Tako da kad iskombinirate sve skupa, razumljivo je da se desavaju promjene. Neke teroije nekih autora tako zvuce da se covek zapita kak je doticni uspel se ikad spojit na internet.

Ono sto ja tvrdim je da tu postoji jedan golemi jaz obicnog neznanja izmedju pretpostavki stvorenih kroz prizmu ega i pravih insighta temeljenih na necem tehnickom, matematickom. Tema nema jos nijedne legitimne argumentacije dosad ovdje, a da bi ista bila konstruktivna i u nekom korisnom smjeru. Nije da vas basham, ali ajde fakat, razmislite malo.

Zapravo Anja kaze dobro - FB traffic ce utjecat negativno na CPC, ziher. Iz posve jasnih razloga: FB traffic je u kvaliteti koja se gleda kod visitora - rang smece. Vrlo cesto. Brdo ekipe koja itak provodi svoje mjesece na FB bez ideja kako kvalitetnije provesti zivot, pa ce klikat po svemu. Bez puno razmisljanja.

Osobno sam isto uvrijeđen malo s stvarima kako stoje, Adsense me yebe iako sam duuugo A/B testao razne pozicije, tako da mi je sad nekakvi ex acc wide 0.12€ klik na svega 0.04. ALI, moram reci kad duboko zavirim u cijelu stvar, jasno mi je - bili su neki oglasi koji su ne-englezima mogli izgledat ko regularni linkovi,a to je cisti zayeb, i kad se to desi useru, slijedeca je radnja gumb X ili back, a to nije lova za nikog. Tu smo usli u sivo i gugl moze tocno sto hoce jer ipak oni “zaposljavaju” nas. A naravno da ce u vlastitom interesu iskljucit webmastera.

I da, ja odgovorno tvrdim da mora postojati komponenta CPA pracenja u CPC poput adsense, jer, na stranu sve tehnicke debate, kako bi tocno vi da ste inzinjer utvrdili dal je user ostao na stranici na koju je sletio ili kliknuo X?

@steelmaiden: I da, tier 3 traffic, koji vrlo vrlo cesto hoce klikat bezveze je mostly uzrok svih losijih korekcija u adsense, IMHO. Znaci, ne samo da su iz raznih zemalja poput Hrvacke koja nema uopce broj advertisera da bi pojedinu grupu ispunila dobro (npr, zato dobijate kojekakve oglase s vinima na igrama), nego su to obicno jos i djeca < 10 i kategorije ljudi koji nisu dobri s tehnologijom, a to sve lagano na vecem uzroku dovede do nekakvih problema s klikovima, onim invalidnim i slicno.

Znate kolko treba da se account sredi i dobije good standing? Jel itko probao u tom smjeru?
Ako ne vjerujete meni, pitajte PetarCro clana, ljepo sam mu govorio neke stvari, nisu bile zajebancija.
Pun kufer. Znaci - mozda i do 12 mj da se pokaze kako imate zdrav CPC, CTR i slicno, i onda krece gore.
Nazalost, i to je moje osobno vjerovanje, je da je zbog slabije financijske slike globalne ekonomije, stitenja kapitala koji Google ima i ogromnog trzista koje se mora kontrolirat ocete-necete, Gugl u proteklim mjesecima implementirao JOS stroze kontrole nad klikovima i cijelom stvari. I tu se letvica digla, i padaju oni koji ne udovoljavaju novonastaloj normi.

Jel shit? Naravno. Al ako hocete, mozete probat s etargetom i tako, pop underima. Kuzite ironiju ne. Ko je tu sef? Gugl.
A iako su pederi jer ne posalju velki buket cvijeca i ispriku s svirajucom cestitkom kad sruse acc, banaju isti ili nesto lose naprave, dosad sam vrlo vrlo rijetko videl da su bili pederi koji te zaje* jer te ne vole, recimo. Ili da su nerealni. Mislim, kakvi god bili, nisu glupi.

Tak da nema ogranicenja. Ogranicenja su nam nasi mindseti. To je glupa teorija da mi se place kad citam.
Any comments?

4 Likeova

Znam na što apeliraš, moji sajtovi su spam a tvoji super lijepi ali mislim da za google ne postoji razlika između mojih i tvojih. Možda imaš lijepši dizajn, puno više opcija, social linkove i ne znam što, ali zašto misliš da će to popraviti isplativost oglašivača na tvom sajtu za razliku od moga?

Ok, prije sam znao imati i po 5-6 oglasa na jednom pageu ali sad svi moji sajtovi imaju samo 728x90 oglas ispod i iznad igrice cca 100px odmaknuti od igrice i tako već par godina (hrvatske sajtove gotovo više nemam jer sam prodao u paketu, možda još 2-3 sitna).

I dalje ne vidim razlog zašto bi tvoji klikovi bili isplativiji od mojih oglašivaču.