Video nadzorna kamera za vikendicu

Pozdrav, da li je neko zastitio vikendicu sa nadzornom kamerom? Ja na vikendici nemam struje pa planiram da postavim kameru sa rotacijom na memo karticu od 32gb, kamera inace radi na 12v 2A pa planiram da pokusam da napajam kameru preko akomulatora i mini solarnih panela. Jel ima neko bolje resenje za napajanje sta bi mi pomoglo a da nije agregat ili neka skupa oprema za solarni sistem

Ako ti kamera ima opciju prepoznavanja ljudi i vozila, obavezno ju uključi. Isto tako, osjetljivost senzora kretanja smanji na 50-60%, kako ne bi hvatao zečeve i slične sitne životinje. Za točan postotak osjetljivosti testiraj tako što ćeš se ti kretati ispred kamere.
Ako nemaš ove opcije, 32 GB memorije je puno premalo za ovo što planiraš. Zapravo, ako se ne možeš direktno povezati s kamerom (ako nemaš internet u vikendici ili ako kamera ne podržava 4G), sve ispod 256 GB predstavljat će ti problem. Kvalitetu snimanja spusti na 720p, nemoj ići na veće razlučivosti.

1 Like

Kamera u tom obliku nije zaštita. Netko može doći i ukrade je zajedno sa akumulatorima i solarnim panelima. Moraš i taj dio uzeti u obzir.

Pogledaj koliko troši IC kamera po danu i po noći.
Ondaj pogledaj za kameru bez IC-a koliko ona troši.
Ako je drastična razlika, možda da se napravi kombinacija, jedna snima danju, druga noću.

2 Likeova

@trnac >> Ovo je dobar prijedlog, ja sam gledao iz skroz druge perspektive.

Snimanje noću je klasično IR osvjetljenje. Dakle, ljudsko oko ne vidi IR dok će na kameri biti jako dobro osvijetljeno.

Pored lokalnog prostora za pohranu vjerojatno ćeš imati i cloud rješenje, ako je kamera sposobna za internet povezivanje i direktno pregledavanje uz pomoć mobitela. 256gb je sasvim dovoljno. Ja na jednom objektu imam 5 kamera + recorder 1TB koji radi 24h bez prekida. Poluprofesionalni setup, s tim da 5 snimki vrti u krug na 1TB. Uz sve šumove i prirodne aktivatore snimanja, uvijek imam preko 30 dana zapisa za pregledati. Mislim na zapis koji se nalazi na tih 1TB HDD-a .

Da se ispravim, 4 kamere su aktivne. Snimač može raditi sa 8 kamera. U njemu je klasični Seagate 1Tb.

Vidi, meni je dovoljno da snima do 4 dana, kako mi je prodavac rekao sa 32gb snima od 3 do 7 dana, jer zavisi u kakvom kvalitetu snimas. Mislim da je ova kamera idealna za vikendice jer planiram da stavim iznad krova na visini 4m gde se ne moze popeti bez merrdevina, akumulator planiram sakriti u krovu i jedan panel razmisljam da uzmem cisto da vraca struju koju kamera potrosi. Kako sam saznao da kamera ima hotsport, sto znaci kada sam u blizini kamere mogu da se povezem i prelistam video zapise. Sta vi mislite za idejju?

Imam i kucne kamere ukupno 6, snima do 16 dana, 1T memorije, ali ovde se ne radio kucnim kamerama. Vec o potrosnji akumulatroske energije i mestu gde staviti kameru

Ja sam svu svoju imovinu zaštitio video nadzorom.
Nedavno sam kupio set 4 kamere za vikendicu iz mediran shopa i nisam zadovoljan kvalitetom iste.
Dok sam za kucu gdje zivim stalno kupio prije 5 godina na aliexpressu 150 eura, vrhunska, znači kamera je prva liga, a ovo u mediranshopu platio 900 kn prije mjesec dana i evo jos uvijek zalim…

Ako se ne varam, u tom paketu su 4 analogne kamere.

I ja sam 2 kamere kupio da nadogradim za kucu, e bas su vrhunske kamere za nekih 25 evra

Stigla mi je smart kamera sa rotacijom, ima ap mode. E ovako, prvi korak povezao sam kameru i telefon sa istim ruterom otvorio dodao uredjaj icsse I sve super radi kada je prikacena na ruter, a kad prebacim na ap mode, preko wifi mogu da vidim uredjaj ali kad hocu da povezem pise da je netacan pasvord. Ceo dan se drndam da nadjem problem. Da li imao neko slicnq iskustva?


Jel se razume neko u solarne sisteme? Narucio sam solani sistem od 60w i Controller od 60a jer planiram kameru da napajam preko akomulatora od 55ah pa ako neko moze da mi kaze sta misli, jel dovoljno jak panel da napaja kameru preko dana i da puni akumulator? kamera inače troši 24w (2a) radila bez problema 24h na baterije od 2x 6c 4,5ah

Matematika mi nije jasna…
Dvije baterije od 4,5 Ah spojene u seriju su i dalje kapaciteta 4,5Ah.
Znači, 4,5Ah ti je bilo dovoljno za 24 sata.
Uzmemo li da su baterije skroz potrošene i zanemarimo usputne gubitke, to bi značilo da kamera cucla 187,5 mA. Skoro pa 10x manje od onoga što si napisao :slight_smile:

Po ovoj računici, tebi bi skroz napunjen akumulator 55Ah trebao držati cca 12 dana.

U solarne panele se ne kužim niti sam ikada išta radio s njima pa neću komentirati.

1 Like

Moze li neko baciti link na kameru koja se pokazala dobro, a da je u nekoj low budget kategoriji

1 Like

Pojasnicu sta sam napisao, povezao sam dve baterije rednim putem od 6v 2x =12v 9ah, jedna baterija je 6v 4,5ah, kontas? Napunio sam baterije i drzale su 24h. E sad, planiram da ubacim ovaj solarni sistem koji je namenjan za auta

Ako si mislio na analogne kamere preporucio bih tu ovu da kupis, neces se pokajati

Nesto sam zaboravio da dodam,danju moze da drzi dosta duze jer nocu pali novni mod pa dodatno trosi 3x vise

Matematika (a i fizika) ti ne štima.
2x 6V 4,5Ah baterije redno vezane daju 12V 4,5Ah.
2x 6V 4,5Ah baterije paralalno vezane daju 6V 9Ah.

1 Like

Upravo tako. Napon se zbraja a struja odnosno kapacitet ostaje isti.

Sta znaci analogna kamera :smiley:

Vise ciljam na IP i wifi kamere, ako sam dobro skontao ova to nee podrzava

1 Like