Virtualne mašine - opcije

ukljuci AMD Virtualizaciju u BIOS-u … to je osnovni problem

znaci ovo su koraci, kod tebe je AMD procesor kod mene Intel i samo je razlika sto se u BIOS-u to drugacije zove:

  1. Ukljuci virtualizaciju u BIOS-u
  2. Ako bude problema nakon toga onda: U Windowsu pretraga → Turn Windows features on or off → Cekiraj ovu stavku: Virtual Machine Platform

kada koristis Windows 11 i najnoviji VMware onda mozes koristiti paralelno i Hyper-V Manager i VMware … ali ako je Windows 10 i/ili ako je starija verzija VMware onda mozes koristiti samo jedno, ili Hyper-V Manager ili VMware … jer za Hyper-V Manager treba biti ukljucen Hyper-V a starije verzije VMware ne rade sa ukljucenim Hyper-V … ako ukljucis Hyper-V i ako hoces da radi paralelno sa VMware onda moras ukljuciti i Windows Hypervisor Platform

da ne komplikujem, ako ti je windows 11 i najnoviji vmware onda treba biti ukljuceno:
Hyper-V
Virtual Machine Platform
Windows Hypervisor Platform

sto se tice podesavanja u BIOS-u, negdje to mora biti: Advanced CPU settings ili Processor ili Chipset ili Northbridge … naziv stavke za virtualizaciju moze biti AMD-V ili SVM … ako negdje vidis AMD IOMMU ukljuci i to

1 Like

Da, to je bio jedini problem …mada mi se iz greške činilo da fali toga više.

A sada sam izgubio nekoliko sati pokušavajući postići da imam shared folder sa host windowsa, koji ću vidjeti na guest VM na kojem je Linux.

Jednostavno nikako ne uspjevam.
Dodam u WMware shared folder, ali ga nikako ne mogu vidjeti na guest VM. …nemam uopće ideje više, chatGPT ne uspjeva pomoći xd

I sada nalazim ovo i čini mi se da Linux to niti ne suporta, hmm

…tj suporta sa “kernel version of 2.6 or later” … valjda je u tome caka…



EDIT: ali nije ni to, sad provjerio imam karnel verziju 6.1.0-17-amd64

mnogo bi lakse bilo da instaliras linux preko WSL … automatski se kreira Linux kategorija ispod This PC i Network kategorija, lijevo u windows file manageru … iz Windowsa podacima koji su u WSL pristupas kao i svakom drugom folderu a iz WSL-a Windows podacima pristupas isto tako jednostavno /mnt/c, /mnt/d itd.

Untitled

Kod virtuelki se hardware dijeli. Mrežne kartice znaju zezati. Trebaš svakoj virtuelki dati jednu karticu. Ne znam jel se može i to zaobići.

Nisam siguran na što se ovo odnosi? Vezano uz djeljenje foldera ili neke druge probleme nagovjescujes?

mozes ih zakupiti ali su skuplje, nisu pouzdani svi servisi koji ih prodaju … ne znam gdje bi se moglo nabaviti

Dijeljenje na mreži. Dali ti se 2 instance uopće vide u mreži ? Moguće da svakoj virtuelki treba mrežna

Jesi li ti siguran da ovo djeljenje foldera ima veze sa mrežom? … jer koliko sam ja skužio ovo nije djeljenje foldera nalik onome kad imamo više računala na istoj mreži …pa onda shared folder.

Ovdje se folder dijeli putem programa koji radi virtualizaciju … on jednostavno otvori vrata virtualnoj mašini da vidi određeni folder koji postoji na host mašini.

Mislim, tako sam ja shvatio …

  1. Kratko pitanje:
    Može li se sa pythonom upravljati mišom / tipkovnicom unutar virtualne mašine??

  2. Duga varijanta problematike:

E sad, ovo je zvučalo ohrabrujuće, no čini se da problem nije baš tako jednostavan.
Spomenuo sam ključnu stvar kod bota:

To se izvršava putem pythona i biblioteke pyautogui.
Ono što je bila moja dvojba, dali se stvara nezavisna instanca miša unutar virtual mašine (VM) koju će pyautogui moći kontrolirati.

Onako kad se zamislim, ako na jednom računalu koristimo VM pored host sustava, tu je jedan miš (strelica) sa kojom ulazimo u GUI prozor VM, radimo što želimo i izlazimo sa tim mišem iz GUI-a VM-a kada targetiramo opet host operativni sustav.

To tako logično mora biti u grafičkom sučelju, no na programskoj razini sam se nadao da VM zna za postojanje miša samo onoga koji se kreće kroz GUI VM-a…isto tako da programsko manipuliranje tog miša nebi smjelo afektati onog miša koji se nalazi na host sustavu ili na nekoj drugoj VM.
Znači da su nezavisni i razdvojeni.

No problem sa kojim sam se suočio je još gori, ili barem drugačiji.
Naime, biblioteka pyautogui uopće ne radi unutar VM. (python skripta je pokretana iz VM-a i pyautogui je uredno instaliran)

Googlanjem vidim da se dost njih sreće s tim problem-om, a rješenja ne vidim nigdje.
Ono što me još više čudi, ne nalazim alternativni način da sa pythonom upravljam mišom/tipkovnicom unutar VM-a? Što mi je jako čudno, jer tehnički nebi bilo moguće ostvariti remote desktop prema virtualnoj mašini, ako se programski unutar nje ne mogu upravljati miš/tipkovnica … način bi tako morao postojati… samo gdje se skriva.

Nakon 7 dana punog radnog vremena Googlanja i mnogo mnogo razgovaranja sa chatGPT sam konačnoo riješio problem.

Pošto sam našao poprilično tema sa ovom problematikom i baš nigdje ponuđeno riješenje, evo na engleskom neka bude malo šire pomoći…

Solution for “PyAutoGUI does not work in Virtual Machine with Guest OS Linux”

– Switching Wayland to Xorg should resolve the issue.

In my case, I was using VMware software for virtualization, running Debian, and PyAutoGUI simply refused to work. Additionally, other mouse manipulation tools like xdotool, AutoKey, and others were also non-functional (I likely tried everything that came to hand).

VMware itself shouldn’t be the key issue, as the problem persisted even when using VirtualBox.

The solution was found in the Debian session configuration, which needed to be set to Xorg instead of Wayland. Instructions for configuring Xorg are as follows:

Via the graphical interface: How to perform the switch from the Wayland display server to Xorg (X11) on Linux

Alternatively, if the switch option is unavailable in the graphical interface, you can use the terminal:

sudo nano /etc/gdm3/custom.conf   # opens the editor for this configuration file
WaylandEnable=false    # uncomment this line or add it to the file if not present
sudo systemctl restart gdm3    # restart the gdm3 service

echo $XDG_SESSION_TYPE      # just to check; it should print "X11" if we successfully switched to the Xorg session

Hope this should help.

Moj savjet - razmisli o kontejnerima tipa podman ili dockera.
Imaces manje overheada sto se tice resursa u odnosu na klasicnu VM. Doduse radi na Linuxu pa ako nisi strucan onda nista.
Druga opcija za VM na Windowsu je VirtualBox. Jednostavan je, VM mogu biti i Windows i Linux.

Docker sam nekad ranije isao probat … meni tamo nista pod milim Bogom nije bilo jasno, niti mi je ista radilo po ocekivanju … uglavnom utekao, ne okrecuci se. xd

VirtualBox sam probao u sklopu ove etape … cak mi je VMware nesto pregledniji i glađe mi radi. VirtualBox mi se crashao puno … nezz do koga je.
No isti problem za miša je bio u VirtualBox kao i u VMware.