Vlastiti CMS - Što dodati, oduzeti, promijeniti u odnosu na već postojeće

Nisu samo blogovi, nego i dobar dio webstranice je baziran na wordpress codu.

Imaš neku referencu? Od kuda ti informacije da sve te tri kuće CMS-ove svojih portala u velikom djelu temelje na Wordpressu? Bilo bi zanimljivo dobiti malo više informacija.

Pročitao sam prvih nekoliko postova. Zbog količine napisanih gluposti obećao sam si da ću napisati svoje mišljenje na ovu temu. Da odmah preduhitrim dušebrižnike - to je moje mišljenje.

Bespredmetno je raspravljati o nečemu što ne znate. Vjerujem da nitko od vas koji ste komentirali nije imao nikakvog iskustva sa nivasovim, trikodeovim ili cms-om web.burze. Odakle vam pravo da pričate o tome kako je napisan kod koji nikad vidjeli niste? Ne znam. Pošto se radi o možda (trenutno) tri najjače firme u ovoj branši na našim prostorima pretpostavljam da je to tipičan balkanski jal. Zar je uopće bitno da li je jedan vudu cms bolje napisan od WP-a? Zar je vama bitno koliko su oni vremena potrošili na razvoj sustava koje koriste u svojim projektima? Jeste li vi možda platili taj razvoj ili je problem što niste od toga zaradili ništa, a oni očigledno jako dobro posluju.
Odakle ikome pravo predbacivati nekome da nema dovoljno znanja bez da je uopće upoznat sa njegovim radom? Tko od vas nije počeo sa programiranjem custom cms-a taj nema pravo ni bilo što reći na ovu temu, a kamoli odgovarati autora teme po bilo kojoj osnovi.

Još je interesantnije to što su neki ljudi očito dežurni ovdje. Jučer pljuju po wordpressu i proglašavaju ga zadnjim smećem, a danas im je wordpress zadnji krik trenutne logike i programiranja općenito.

Web development i programiranje nije kvantna mehanika. Tko je barem pokušao programirati na bilo kojoj nižoj razini shvatit će o čemu pričam.

Ja već godinama razvijam svoj cms. To ne znači da ne koristim wordpress tamo gdje mi je isplativije i brže. Ne tvrdim da je generalno moj cms bolji od wordpressa. Ali znam da sam ga iskoristio u nekim slučajevima gdje wordpress nisam mogao.
Nakon nekoliko godina taj CMS će biti odraz mog znanja i iskustva, a wordpress mi to ne može zamijeniti.

Bavim se ovim već dosta godina i još uvijek na svakom projektu nešto naučim i dobiveno znanje i iskustvo “ugradim” u svoj cms.

Niti jedna od firmi koje ste spomenuli nije shvatila razvoj custom cms-a kao one time project. Svi ti cms-ovi razvijani su u bezbroj iteracija na temelju feedbacka klijenata koji su uostalom i kupili taj proizvod.

Wordpress je univerzalno rješenje, neću ulaziti u kvalitetu, dovoljno je samo to što svi koji se malo ozbiljnije bave ovime znaju da im univerzalan cms nije uvijek bio najpraktičnije rješenje.

Ono što me najviše šokiralo u ovoj temi je neargumentirano omalovažavanje drugih ljudi. Ja imam 22 godine i ne pada mi na pamet komentirati ljude koji se profesionalno bave ovime već preko desetljeća. Smatram da to ne bi trebali ni oni kojima je u to vrijeme još mama brisala guzicu.

Programiranje na današnjoj razini nije toliko kompleksno. Ključ je iskustvo i samo iskustvom se može doći do nekih spoznaja.

Autoru teme savjetujem da svakako krene razvijati svoj cms. U najgorem slučaju naučit će puno i otkrit će probleme za koje nije ni znao da postoje. To je ono što se instalacijom wordpressa ne može naučiti i u tome je razlika između programera i onih koji misle da su programeri.

vlastiti cms je jedina prava stvar a sto vidim samo trikoder nesto radi vrlo malo je dobri kvalitetni stranica na hr prostoru
ovo je iskusvtvo webmastera posebno sad dolaze nove tehnologije interaktivnije,pogledajte Bugov forum za razvoj stranica
i ovde treba da se rasclani forum na pojedine probleme u vezi webrazvoja
puno se prica gdje je kod
ako treba pomoc neka se gospodin obrati posaljem mu par dobri stvari

[quote=“Junior”]Ono što me najviše šokiralo u ovoj temi je neargumentirano omalovažavanje drugih ljudi. Ja imam 22 godine i ne pada mi na pamet komentirati ljude koji se profesionalno bave ovime već preko desetljeća. Smatram da to ne bi trebali ni oni kojima je u to vrijeme još mama brisala guzicu.
[/quote]
Nema smisla nikog omaložavat u IT, no dok si zelen i nadobudan to možda ne vidiš. Razgovarao sam sa prekaljenim server side developerima i pričao im o klijent strani i vidio da nemaju pojma o čem pričam, pa što, tebe zanima server side, mene zanima neka širina razvoja od klijent pa do server aplikacija. I kad se stekne dovoljno iskustva i opečeš se se na većim projektima sa lošim rokovima i procjenama, stvarima za koje nisi znao, shvatiš da uvijek postoji netko tko i tebe može omaložavati na određenom području.
No gornje firme ne smatram firme koje donose neka izvanredna tehnološka rješenja na našu scenu ili prostor već firme koje imaju iskustva, znanja i sposobnosti izvesti veće i složenije projekte ali ponovno ne zbog svojih tehnoloških rješenja jer nije sve u kodu.

[quote=“CreatifCode”]Grupe “super kvalitetnih” programera su napisale i šrot od Joomle, a i WP postaje prenatrpano smeće. Čini mi se da niti sada ne kužiš baš puno jer da kužiš nebi pisao to što sada pišeš.
Problem je jednostavan. Poznavanje materije plus tržište plus konkretni problemi.[/quote]

Jedan od najvećih web developera današnjice napomenuo da u zadnjem frameworku kojeg je razvio da dizajn funkcioniranja modula i internacionalizacije temeljio na Joomli. Kažeš šrot!?
I mislim bio nešto petljao po core od Symfony 1.4 i nađem file, mislim da je on bio potpisan ko autor.

I da se vratim na temu bila mi je ispočetka smješna što dodati ili oduzeti u neki CMS.
Očekivao sam pitanja tipa, dizajn baze, kako izvesti internacionalizaciju, kako izvesti event manager, kako napraviti svoj ORM, kako rješititi autorizaciju, kakav će biti lifecycle aplikacije, dali će CMS biti plugabilan i koji desing pattern treba da se to omogući.
Kako i na koji način rješiti template engine. Modularnost i komponente, kako rješiti?

Ajmo dodati neki cool widget, na što ćeš ga dodati, na php file koji se povlači sa require_once i harcodiran je negdje?

E da pošto zadnje vrijeme radio u Magento a cijeli Magento teško ovisi o konfiguraciji. Do koje raznine će vaš novi CMS moći biti konfiguriran preko XML.
Koji svi djelovi aplikacije mogu biti konfigurirani preko XML? Komponente, moduli, eventi???

[quote=“Junior”]Vjerujem da nitko od vas koji ste komentirali nije imao nikakvog iskustva sa nivasovim, trikodeovim ili cms-om web.burze.[/quote]U cijeloj temi uopće nije spomenut Corvus CMS, a imamo člana - kezo - koji jest Corvus CMS. A bogme sam vidio i reklamu na onom velikom displayu kod Rugvice (za kojeg se inače čudim da još nije uzrokovao da netko sleti s auto-ceste).

Nije poanta bila u izdvajanju nekog. Pozvao sam se na ovaj trojac jer su se već i prije spominjali. Vidim da je ekipa iz Corvusa prije ured imala u tehnološkom parku zagreb. Baš mi je žao što više nisu tamo. Sigurno bih mogao puno korisnoga doznati :slight_smile:

Koliko vidim Corvus radi velike projekte. Zračna luka Zagreb npr.

Vidim da je spomenut i MTV… Pogledaj malo na čemu se vrti MTV Hrvatska… Wordpress? Ne… Vudu? Da… Ni sam MTV nije baziran na WP-u, blog možda… I samo da kažem da mi nešto hoće biti kada vidim dotične kako koriste “stručne” izraze… Daj koristite svoj jezik… code, theme… Ima li smisla?

…bla bla, previse postova

mogucnost uredivanja svega, jednostavnost, optimizacija.

Mozeli mi ko reci koji je cms ovaj Faktor.ba u cemu se to radi?

Vjerovatno custom.
Nešto mi kaže da je radjen u Zend-u (al’ vrlo moguće da griješim).

Kako to skuzis? Po tome sto je sporo?

:smile:

Male tajne velikih majstora… :stuck_out_tongue:

Tek me malo podsjetila struktura URL-a (na Zend 1 projekte koje sam gled’o slash radio na njima). Moguće je da sam debelo u krivu.

Aha super a na koje se platforme postavljaju ove custom teme a da nije wordpress

Zend je PHP framework. Isto k’o što je bilo koji drugi PHP fw il’ neki PHP CMS. Tu nema razlike neke.
Razlika je što se custom CMS pravi od nule, namjenski, po specifičnim zahtjevima i potrebama.

Al’ možda je i Python il’ Ruby il’ nešto treće. Ne mora značiti da je PHP il’ šta sam gore naveo.

Aha a koji je CMS dobar. jel ima negdje napravljen ili to moram ja praviti

Generalno CMS je skraćenica za Content Management System - sistem za upravljanje sadržajem.
Wordpress, Drupal, Typo 3 su predstavnici. A i ono što se napravi od nule sa nekim framework-om je suštinski (tj. najčešće jeste) CMS.
Drupal i Typo3 su puno bolje pisani od WP-a. Što znači da su lakši za dodavanje modula i širenje funkcionalnosti aplikacije. Ako se ne radi o kompleksnoj* aplikaciji/sistemu, bilo šta od pomenutog će biti dovoljno dobro (WP included).

*ako ti se stvara potreba za bar 3 AWS-ove aplikacije

Faktor.ba je u PHP.
https://faktor.ba/search.php?search='

1 Like

Faktor.ba je vjerovatno i podlozan sql injectionu…
Poslao sam im mail…

1 Like

Nisam se ni bavio dublje od otvaranja jednog linka danas. :relaxed:

Au!

Edit: Aman kod njih ne radi ni pretraga praznog input polja. :zipper_mouth_face:

1 Like