Vlastitim proizvodima do uspjeha putem FBA?

Na forumu sam već dugo, pa većina ovdje zna da sam “vlasnik” (obiteljska firma) tvornice namještaja.
U zadnje vrijeme se jako puno ulaže u napredak, radnu snagu i sve ostale bitne segmente… pa je shodno tom došlo i do mogućnosti povećanja kapaciteta proizvodnje.

Zadnjih par dana intenzivno tragam za ključnim riječima gdje konkurencija nije prevelika, a ja bi te proizvode mogao proizvoditi po konkurentnoj cijeni i dostavljati ih po EU putem amazon FBA sustava.

Nisam baš daleko stigao, da budem iskren… većina pojmova u namještaju ima iznimno jaku konkurenciju gdje se hrvaju samo najjači igrači u top 10 pozicija.

Danas sam krenuo s razmišljanjem u drugom smjeru. Zanima me kako doći do promotora mog web shopa tako da SEO posjeta ne treba (u početku)?
Ima li smisla da na svoj shop (spojen na amazon FBA) ugradim affiliate program, stavim proviziju na 10% (veću od konkurencije koja se ugl kreće oko 5-8%) i krenem pisati velikim portalima, Facebook stranicama, pinterest stranicama itd.? Hoće li to itko prihvatiti ili će 99,9% mojih mailova i poruka završiti u nekom spam folderu?

Što se tiče konkurentnosti cijenom, našao sam neke proizvode čija mi tržišna cijena omogućuje ogromne marže… od tih velikih marži, veće je samo pitanje kako doći do kupaca?

Svaki savjet je dobrodošao :slight_smile:

2 Likeova

Kojim velikim portalima? portali o namjestaju? Ako ima takvih onda da. Ako mislis na index odna te nece uzet jer ces trositi i nihove a i svoje resurse…

A sto se tice namjestaja, neide to bas tako preko neta, znam da se moze naruciti, ali dostava je problem.

Ako imas tvrtku i imas neki brand mozda da promoviras brand, pa tako postanes poznat onda i ima smisla reklama na indexu ali tek toliko da im stavis svoje ime u uho…

Da, naravno…

Puno namještaja se danas prodaje preko neta, jakoo puno.

Zato i gledam Amazon FBA (besplatna dostava do krajnjeg kupca).

Da, a jesi li vidio dali mozda ima neki hiden fee jer neznam dali ce netko neki ogromni ormar prebacit potpuno jeftino na drugi kraj europe.

Da ovo po portalima s namjestajem ima smisla, vjerojatno ce ti prihvatiti, nije ti ideja losa…

Za početak bi krenuo sa malim proizvodima… police, ladice, noćni ormarići, stolići za dnevni boravak.

Bilo bi vrh da se javi netko tko već radi sa amazon FBA jer mi se čini da ima jako puno skrivenih troškova koje je dosta teško predvidjeti prije početka prodaje.

Primjera radi (samo primjera), moji proizvodni kapaciteti omogućuju izradu oko 1100 ovakvih polica/dnevno

1 Like

Besplatno za krajnjeg koristinka, tebi ce na osnovu tezine odredit troskove fullfilmenta :smiley:

1 Like

Jesam li dobro skužio:

  • prilikom slanja proizvoda plaćam prijevoz do njihovog stocka
  • na stocku plaćam mjesečni fee po m3, ovisno koliko sam zauzeo
  • placam fullfilment naknadu po prodaji, a tu proviziju sam računam na njihovim stranicama

Postoji li dodatna naknada po prodaji? Neki kažu da ne postoji, neki kažu da je 18%?

Ima li još skrivenih troškova koje nisam skužio?

Znam da kasnije, u slučaju ako nemam prodaje, oni zaračunaju dodatni fee za holdanje ili mi kažu da kupim svoje prnje haha :smiley:

Placas taj sav fullfilment, i onda placas nesto kao final value fee- postotak od vrijednosti samog proizvoda. nez tacno sad napamet koja je brojka u pitanju, ali me ne bi cudilo da je 18% (100% sam siguran da je iznad 10%).

Treba staviti na papir, ali mislim da je tih 18% već previše da bi se bilo što profitabilo proizvodilo.

Npr. za ove police gore:
1070 kom stane na stock u protuvrijednosti 60€/mj
Fulinesto košta cca 5€ po komadu
Prosajna vrijednost je 21€ x 0,18 = ajmo zaokružiti na 4€

Troškovi amazona: 9€ po proizvodu
Neka je još 1€/kom po dostavi do Milana (najbliži FBA stock)

Ukupni troškovi njihovog posredništva odnose 50% ukupne vrijednosti proizvoda.

Ako je ko u Usa imas triskove za isplatu aff sajtova ako je preko njih doslo do prodaje. Ako oces da te to bolje prodaje vjerovatno bi trebao platit i reklame na amazonu.

Imas dosta dobrih case study amazon fba po netu pa su tu izlistani svi troskovi do najmanjih sitnica

Imas i ebay kao dobru opciju ako radis FBA. Stavis svoj proizvod sa amazona na ebay, na ebayu stavis 20% marzu. Imas opcije u ebayu za promovisanje- ne placas po kliku nego samo po prodaji. Npr stavis da 10% od cijene ide dodatno ebayu, ne rizikujez nista, a dobijas promet dzabe :smiley:

Ja sam to zamislio ovako:

Proizvesti 15-20 različitih proizvoda, od svakoga proizvoda po 2 kom.

  1. Napraviti web shop na kojem ću ja osobno prodavati i pronalaziti kupce na način:
  • Google adwords, društvene mreže i vlastiti aff program (u nadi da će to proći).
  1. Web shop spojiti sa amazonom putem FBA plugina

Ebay je sigurno dobar dodatni kanal prodaje, a siguran sam da ih ima još takvih.

Ima li ko ideju kako da dođem do ljudi koji su uhodani u poslu i kojima mogu prodavati na veliko?
Npr. ove police, noćni ormarići, okvir/postolje za one slike prinatne na platnu (mislim da toga mogu proizvesti na tisuće dnevno).

Samo da vidim dal sam dobro skonto, slaces u Amazonovo skladiste, a imaces websajt sa proizvodima paralelno s time? (ili ces samo svoj sajt i neki aff program)

Dobro si, u amazon planiram slati isključivo zbog shippinga.

Preko svog shopa bi sve to reklamirao i polako gradio brand.

Shop se sa FBA spaja pluginom: https://woocommerce.com/products/woocommerce-amazon-fulfillment/

ok je onda.
Ja bih ti predlozio da probas ono sa ebayom kad odradis FBA. Manje-vise dobijes reklame DZABE, i ne rizikujes nista :smiley:

Zahvaljujem na savjetu :slight_smile:

Još je to daleko od neke realizacije, ali polako slažem kockice i radim neke okvirne proračune.

Samo me strah da je FBA ipak preskup za moj način proizvodnje… ali vidjet ćemo. :slight_smile:

Pa recimo, koliko te kosta da napravis tu jednu policu? Za koliko mislis da mozes prodavati?

Mogu napraviti 1 ovakvu policu za 15 kn + nosači.

Ima tu računice, ali mi se čini da ipak FBA uzima previše i da ne bi ostalo dovoljno za marketing i sve “skrivene” troškove.

Trebam to još puno toga izračunati da bi došao do nekog zaključka.

Moja preporuka je da ides samo na njemcko trziste preko FBA, batali ostatak EU