Vrednost FB stranice i Balkanski mentalitet?

Za ovo sto ja radim je od 1.3-1.9, stim sto ne mozes da poredis RPM sa Adsense-a i ovo, jer ovde je ovaj iznos za 1k prikaza reklame.

1 Like

Ev sad sam izgubio i pristup IA a nisam ga nikad ni imao:


:smiley:

E jbg… Pa apliciraj ponovo.

Ovo se i meni desilo na jednoj stranici, Izgubio sam pristup IA i pre nego što sam ga dobio.
Pisao sam im, i poslao screenshot…odgovorili u roku od 24h, i sklonili to. Kasnije aplicirao i dobio normalno pristup.

Nego šta je sa onom pričom koja je bila na forumu da ne primaju više aplikacije za IA sa ovih prostora?

1 Like

Što se toga tiče, ja mogu da je demantujem. Bar što se tiče BiH. Jer evo prijatelj mi je prije par dana aplicirao i prihvatili su ga i počela je njegova prva zarada na IA.

1 Like

Dosta na vrijednost stranica ovdje uticu ovi iz Srebrenika… Da nema njih cijene bi bile sigurne barem 20% manje

Ako nije tajna sem AdSensa koje su te dve mreže koje koristiš?

Ima tu dosta faktora koji bi po mom mišljenju uticali na cijenu.
Npr ja bih prije dao 2000 $ na stranicu sa balkanskom publiku, ako mi odgovara ta publika, nicha stranice. Npr ako bih objavljivao recepte ili “alternatnivu medicinu” i slično, onda bih ciljao stranicu sa starijom publikom. Naravno ta stranica bi trebala biti tog tipa, odnosno trebala bi već imat interakcije na objavama koji se vežu za recepte i slično. Lično znam jednog koji ima stranicu tog tipa, ima oko 100K lajkova (+/-), ali on je ne bi prodao makar mu nudili i 2-3K € za tu stranicu, jer to uzme za mjesec od te stranice. Uglavnom je domaća publika (prvenstveno HR, također ima i nekog procenta dijaspore).

Lično sam plaćao za neke stranice veće cijene, za neke manje. Jer kao što rekoh dosta tu faktora utiče. Prvenstveno se treba pregeldati analitika, kakvi su lajkovi, odakle su, godine itd. Jer npr ne bi imalo smisla na stranici sa najviše ženskih, mlade publike objavljivati neke tamo desete stvari, nego objavljivati isključivo lifestyle, veza itd itd.

Tako da ima tu dosta dosta faktora što utiču na cijenu. Naravno ima i bolesnih cijena, gdje mi je npr. lik za stranicu od 50.000 lajkova tražio hladno 15.000 eura, ali dobro ima svega.

Mada lično mislim da nema tu nekog faktora taj balkanski mentalitet, nego jednostavno je tako.

Također ovo da npr se cijeni stranica 3 mjesečna prihoda stranice. Znači npr stranica od 50K (tema automobili), čovjek je objavljivao sve i svašta i zarađivao od nje 3$ dnevno * 3 mjeseca = 270$. Znači ta stranica vrijedi 270$. S tim da npr, da se on bazirao isključivo na objave automobila, mogao bi možda npr uzet 6$ ili više (ovo su samo primjeri) * 3 mjeseca = 540 $. Onda tad stranica vrijedi više.
Eh sad tu opet dolazi taj balkanski mentalitet, da li bi prešutio i pristao na tih 270 $ ili bi mu rekao da stranica vrijedi više, jer je promašio temu objava?

EDIT: Nadam se da ste shvatili o čemu pričam :stuck_out_tongue:

Da, ima njih koji su nudili velike pare za kupovinu stranica jer su zarađivali dosta pa im nije bio problem dati za neku stranicu 2-3k koja bi inače išla za daleko manje para.

Nije tajna, zašto bi bila :smiley: Adnow i AdCombo.

Znam jednog lika od koga sam iznajmljivao stranice. Kad god mu neko pošalje da pita za koliko bi prodao stranicu on odgovori 15k ili 20k eura, vjerovatno kako je u tom trenutku raspoložen :smiley: ali realno stranice su mu bile EKSTRA dobre. Ja iznajmio od njega neko vrijeme za 400 EUR a zaradio sam 2000 :smiley: baš su mu stranice bile aktivne.

Najbitnije je da je većina fanova starija od 30 godina, meni su najbolje stranice gdje većina 34+ godina. Oni čitaju, klikću na reklame, djele sadržaj itd. Dok npr stranice gdje su većinom do 18 do 24 godine ne vrijede ni jednog ručka u mekdonaldsu pa da imaju i 500k fanova :smiley: naravno to je iz mog iskustva…

Ja lično ako mislim da ta stranica može donjeti 540 za tri mjeseca ponudio bih mu sigurno 1000 a vjerovatno i više. A razlog zbog čega je što nema više dobrih stranica za kupiti :smiley:

Zato je onda solucija plaćati fb lajkove promocijama, bitno je uraditi dobru kampanju. Ja uglavnom radim promocije za osobe 35 - 60 godina, jer su mi oni najbolja publika i po lajku za domaću publiku plaćam 0.01 $

Da se nadovežem još. Kupio sam prošle godine stranicu za 350$, strana publika, oko 300K lajkova. Apsolutno gotov ništa nisam uspio izvući iz te stranice i prodao je nakon mjesec-dva, otprilike za istu cijenu.
Dok sam također kupio stranicu sa domaćom publikom 700KM - 105K, ali uspijem itekako izvući iz nje.

To je svakako dobro raditi svaki mjesec po malo, ko koliko može. Recimo barem 10% zarade odvojiti za promociju svojih stranica. Pa dok stranica dođe do nekih 30, 40, 50k fanova prestati sa promocijom i održavati zanimljivim sadržajem da dolaze fanovi.

Meni se neda ispod 0,02 po fanu nikako. Krene po 0,01 i nakon 10-tak eur ide polako gore, pa ako potrefim dobru publiku ide po 0,02 al po 0,01 se nikako neda.

Imam i ja par promocija koje mi tako rade, do 10 idu dobro i onda samo skoce, zato uvijek limitiraj na nekih 5-8, pa ugasi.

Misliš da probam staviti ukupan budžet do 8 eur i onda ponovo da pokrenem reklamu?

Staviš do 24h, stavis 5-8$ i pustis, gledas kako ide, nakon tog ugasis, pa sutradan opet tako. Kod mene je tako radilo na par promocija, kod prijatelja također. Zašto je tako, ne bih znao. Također da li je to zaista neki “efekat” ili se uvijek desi ta slučajnost, ne bih znao, ali eto kod mene je radilo

1 Like