Vučić u Srbiji kontrolira internet?

Možda nije moje da se miješam jer sam Hrvat, ali kako je ova korona zadnje vrijeme odem na b92.net da vidim broj zaraženih u Srbiji i kako sam počeo klikati na neke članke i čitati komentare, primjetio sam nešto čudno.

U gotovo svakom članku o Vučiću, a i drugima, primječujem umjetne komentare, neki od njih se ponavljaju, pa čak i u istim komentarima. Svi komentari hvale Vučića a iz aviona se može primijetiti da nisu “pravi” i da su popraćeni sa stotinama pozitivnih lajkova. Onih negativnih gotovo da nema. Npr ako se ode na neki HR portal ili BIH, u 90% komentara se piše protiv vlade a na b92 je gotovo nemoguće pronaći nijedan, pa i one neutralne. Nije moguće da je mentalitet toliko različiti u zemljama koje su bile u istoj državi.

Pošto tu ima dosta Srba, zanima me njihovo mišljenje i iskustvo.

Dali smiju napisati nešto protiv Vučića , jesu li primjetili da im se komentari brišu? Dali na izborima smiju glasati za druge kandidate normalno?

Evo nekih linkova, a možete kliknuti bilo koji članak, ja sam uzeo zadnjih 5-6 koje mi je izbacio search a ovo sam primjetio ima duže vrijeme samo mi je sada postalo sumnjivo.

1 Like

U medije se ne možeš uzdati ni najmanje.
Zaprati @haarppp i @karapandza na twitter-u i imaćeš kakav/takav presjek dešavanja u Srbiji.
Ima i jedan forum gdje se može pročitati smisleno.

https://nova.rs/politika/tviter-obrisao-8-500-sns-botova/

Evo odakle milion takvih komentara.

činjenica je da vučić ima mrežu botova … ogromnu mrežu botova i razrađene taktike … skoro je twitter blokirao masu lažnih profila koji su hvalili vučića, prije par godina je procurio onaj bot software pomoću kojeg su štancali komentare i lajkove na portalima … sada je vjerovatno sve još sofisticiranije

ali narod nije glup, realno ti komentari nikome ništa ne znače

E, da i @xudrobin od prije petnaestak dana.

Koliko znam komentari na b92, kao i na ostalim portalima uostalom, prolaze kroz adminovo odobrenje. Znaci neko mora prvo da pusti komentar da bude objavljen. To lajkovanje i dislajkovanje potom obavljaju botovi, ali oni ne odlucuju o politici samog portala.

funkcioner SPS-a mjesečno 25k € hahahahhahahha e ovog vala nema kod nas u bosni hahahaha pa vi drugovi pravite sajtove haha

U situaciji kad vladajuća stranka nije najuže odgovorna za uređivanje portala što u konkretnom slučaju (b92) jeste.
Na stranu to što su iz ove svoje aplikacije imali automatsko lajkovanje na b92, kuriru, alo, telegraf…

Ovdje se očito ne radi samo o odobravanju pozitivnih komentara i lajkova nego i o brisanju ostalih komentara pošto je negativne gotovo nemoguće za pronaći.

1 Like

Bugi je sigurno u pravu, ja sam u više navrata na portalu vecernji.hr vidio totalno nelogične brojeve lajkova i dislajkova na komentare o Vučiću i Srbiji, po kojima bi ispalo da su 90% čitatelja Večernjeg glasači srpske radikalne, demokratske stranke, ili koje već, jer sve što je pljuvalo Vučića je imalo ogroman broj minusa, a komentari koji su ga hvalili, imali su ogroman broj pluseva… s napomenom da bi se glasalo na portalu večernjeg, mora se registrirati, ne može običan posjetitelj glasat.

a onda sam i jednom vidio live kako se to mijenja na članku starom dva dana baš na istom večernjem kada sam čitao komentare… naime, komentari protiv Vučića su imali oko 20 lajkova, i po 2-3 dislajka, ja završim čitanje, refresham da vidim jel neko još nešto napisao, kada ono odjedanput imaju ne 2 dislajka nego 10 minusa, vratim se na tab za 20 minuta, kada ono 25 dislajkova… i to sve isto na jedno 15 komentara… gdje je trebalo minus stisnuli su minus, gdje plus, tu +…

Znači, nevjerojatno, ali čovjek sigurno ima PR odjel likova koji su zaduženi za pokušaj kreiranja i oblikovanja javnog mijenja preko srpskih portala, + regionskih portala, društvenih mreža itd…

1 Like

Javna je tajna da svi imaju PR odjele, botove, kreiranje online prisutnosti kako njima odgovara.
Od ovih nasih banana drzava, do globalnih svjetskih sila.
Od Vucka i Anemicnig, do Putina i Trumpa…

1 Like

moja preporuka dalje i od vijesti i od tvitera i od svake politike, bar ko gođ radi na netu to može sebi omogućit. detoksikacija uma

svojevoljno zanimat se i ulazit u politiku je kao da sam od sebe skočiš u bazen pun govana. aj nekako da razumijem one koji dobiju nešto za taj skok, ali sam od sebe iz čista mira tu skakat tu je besmisleno. a tek je besmisleno birat đe ćeš u koji od bazena punih govana skočit. situacija je takva da ako se neko zaputi u politiku je kao ulazak u akva part sa jednim najvećim bazenom govana i jednim malo manjim bazenom govana i onda biraš i to strastveno biraš koji je bazen bolji, a imaš opciju i ne uć u akva park no otić na more, rijeku, jezero

poslije ovakve priče vazda bude neko ko kaže ova g0vna manje smrde, sa takvim stavom nikad se ništa neće promjenit…

nisam isključiv povodom velike većine stvari, ali povodom govana sam isključiv. ne ide mi da idem plivam tu čak i ako je to samo onaj lagani vodenasti proliv.

1 Like

Naravno, uvijek ostaje alternativa slati djecu u insostranstvo kad steknu uslove da znaju čitati i pisati.

2 Likeova

Na Twitteru sam podosta vremena, i mogu posvjedočiti da mi je sa “lajne” nestalo jednog jutra “brdo botova” iz Srbije i njihovi “hvalospjevi o Vučiću” - dakle, nije toliko BOT-ovski da mašine štancaju pozitivu o njemu, nego su ljudi fakat plaćeni da to rade, a njih nije mali broj, vjerujte…

1 Like

Na izborima smijte glasati za nekog drugog ili npr neki novinar napisati nešto protiv njega?

Strasno, podsjeca malo na Kima, prijatelja od Trumpa :grin:

Toga ima u svakoj zemlji. Samo je pakovanje drugacije

2 Likeova

Ovo nije samo u Srbiji, nego je i u Bosni. Klix je pun ovog. Ako treba može se i pokazati primjer i dokaz :D.

Platiš oglas na klixu i ljudi naštimaju sve, od negativnih komentara koje pobrišu do pozitivnih koje napucaju. Tako rade sigurno svi. Para je para, koga briga za pravo informisanje i korisno. To usput koji fening se uzme, a ostali prihod je od tih vijesti i promocija.

2 Likeova

Za one koji ne znaju cirilicu:

“Kad slucajno upadnes u komentare na portalu blica”

97989758_150665096501488_7215011325989093376_n

Negdje se komentari iskljuce.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: