Web design na crno ;)

Povremeno radim web design naravno na crnjaka. Radim jednostavnije stranice za manje firme i obrte, apartmane i sl. …

Htio bi biti toliko bezobrazan pa se i reklamirati na Facebooku i Google-u da vidim hoće li biti rezultata.

Može li mi itko reći kakve bi mogle biti posljedice u slučaju da si navučem na vrat poreznu ili neku sličnu državnu instituciju?

Hvala

Ma nemaš straha, pogle na njuškalu kako se ekipa reklamira, 90 % ih radi na crno…
Baš sam neki dan naišao na hrvatski site koji prodaje sjemenke za marihuanu i ostale pripravke i sjetim se da sam isti site vidio prije 3 godine. Lik javno to prodaje i radi biznis i još uvijek živi. Internet je tabu tema za takve…

hvala Webjumfer,

no ima li itko iskustva sa problemima zbog rada na crno?

Mogu ti ispričati nešto od prije 20 godina.

Dakle, prije cca 20 godina imao sam video kameru kada ih nije baš bilo kao sada i odlučio sam pokrenuti “biznis”. Tiskao sam A4 jednostavne plakate da radim video snimanja (vjenčanja, krstitke, koncerti i sl.) i poljepio sam to po većim prometnicama u Zagrebu.
Očigledno sam nekome stao na žulj jer nije prošlo mjesec-dva i dobio sam poziv iz nekog ureda za gospodarsvo.
Došao sam tamo i čikica je u ruci imao jedan moj letak i pitao me je gdje mi je cjenik, gdje mi je rješenje obrta ili firme i sl.
Kako ja to nisam imao reče on da se to tako ne smije i da moram regati djelatnost.
Ne sjećam se točno ali mislim da je i on usput spomenuo da me je netko prijavio.
Otišao sam i u svojoj općini sam se nešto raspitivao ali mi je to sve onda bilo SF.
Više nije bilo nikakav problema oko te epizode.

Nakon toga igram fair-play s državom koliko god mogu.

Znači samo su te “špotali” :wink:

tome se i ja nadam, a u slučaju da doguram čak i do nekakvog suda mislim da bi mogao proč samo sa opomenom.

Ne dam ovoj bijednoj državi ni lipe

Hvala Trnac

ima li još iskustava?

Možeš legalno raditi s ugovorom o Autorskom djelu da bi dobio 100kn (neto) kupci moraju dati oko 126kn (bruto) AUTORSKI HONORAR.

Kol’ko ja znam “ispod radara” si dok nemas nekih 120 000 kn prometa godisnje - jednostavno se ne isplati natezat se s tobom. :slight_smile:

E sad - to je sve neprovjerena informacija ilitiga nisam pitao drota kad ce me hapsit ako radim na crno. :slight_smile: Ali dobar orijentir je cinjenica da pri poslovanju udruga (koje po zakonu mogu biti i neformalne i imati otvoren bankovni racun) ne moras voditi dvojno knjgovodstvo dok ne utuces 120 000 kn prometa i nikakva financijska kontrola te nece traziti uvid u knjige.

Pa si ti misli… :slight_smile:

Ali iskreno brijem da je puno jednostavnije naplatiti klijentu vise novaca i raditi na autorski honorar nego se bosti s rogatima!

Isplati im se natezati i hoće ako treba ili te neko prijavi… frend je morao ući u sustav PDV-a zbog privatne prodaje preko eBay-a… mislim da je oko 80.000 kn godišnji limit za ulazak u pdv sustav…

godišnji limit da ne ulaziš u sustav pdv-a je 80000 kn, ali to ne znači da možeš raditi a da ne uplaćuješ doprinose (mirovinsko itd.) odnosno moraš imati otvoren obrt, udrugu, zadrugu ili opg. Račune izdaješ bez pdv-a i na njima pišeš da nisi u sustavu pdv-a.

Idemo osnovati religiju, ne moramo ništa plaćati niti držati knjigovodstvo, možda nas nagrade novcem iz proračuna…