Web marketing pitanja

Pozdrav svima,

ja sam programer, radim već 10ak godina na razvoju web aplikacija vezanih uglavnom uz radio-tehniku, zrakoplovstvo i sl., ali ne zam puno o web marketingu pa trebam savjet ili pomoć vas koji znate.

Prijateljici sam pomogao podići web stranice na WordPressu, ona piše članke i pomažu joj prijateljice, imaju dosta sadržaja koji iz dana u dan raste, također raste i broj posjeta, a za prošli mjesec su prema google analyticsu imali 1950 “unique visitora”. E sad, meni to ništa ne znači jer se ne razumijem u to, a trebam saznati vezano za bannere, da li se na osnovu broja posjeta npr. može nekoj firmi ponuditi oglašavanje po nekoj cijeni na toj našoj stranici, ili kako to uopće ide?

Slobodno napišite sve što možete, ili me uputite na tutoriale i sl. ili na kontakte kome bi se mogli obratiti vezano uz ovu temu.

Hvala

Najbolje da prvo uložiš par stotina kuna u analizu stranice i seo , jer to nije neka velika posjeta

poslao sam vam poruku, jer ima tu previse toga za pisati :slight_smile:

Sve ovisi, koja je tematika stranice?
Ako nije problem da ostavite link do stranice i sl.?
Što se tiče prodaje bannera i reklamnog prostora, naravno da možete prodati, ali samo pod uvjetom da je kupac spreman kupiti - mora mu cijena odgovarati i da ima neku korist od toga, a vi sami prosudite što od toga imate…

To ne možeš reći s obzirom da ne znaš koja je tematika sitea u pitanju, pa takve paušalne prijedloge i ocijene nemoj davati.

Upravo tako, za neki općeniti news portal nije, ali za neku usko specijaliziranu kategoriju je, relativno.

A čuj…
Ako ima sajt sa smiješnim slika i mjesečno mu dođe 2000 ljudi koji žele vidjeti par sisa i duhovit tekst ispod - to je ništa.
Ako prodaje jahte i mjesečno mu dođe 2000 ljudi koji žele kupiti jahtu - iduće godine u ovo vrijeme bit će milijunaš.

Evo neka se autor izjasni koja je tematika stranice ali iz njegove rečenice

Prijateljici sam pomogao podići web stranice na WordPressu, ona piše članke i pomažu joj prijateljice, imaju dosta sadržaja koji iz dana u dan raste

sam ja naslutio da se radi o kozmetici ili sličnim ženskim temama

Možete firmama ponuditi oglašavanje.

Pre toga bitno je profilisati publiku sajta. Kao što su kolege već navele, ukoliko je stranica gde ljudi dolaze da gledaju sise i čitaju tračeve to će teško da se monetizuje. Ako je sajt o nekoj konkretnoj niši, ima šanse.

Bitno je i na kom jeziku pišu, i odakle dolazi poseta, i koliko u proseku godina imaju posetioci, koliki novac na raspolaganju na mesečnom nivou …

Osim kontaktiranja firmi mogu da stave oglase kao što su Google AdSense ili eTarget. U svakom slučaju ne bih očekivao neki veliki novac, bar ne za sada.

Pozdrav svima, hvala za odgovore i ponude na PM, našli smo jednog gospodina koji će nam pomoći oko svega pa ćemo vidjeti kako će to ići.

Inače, sajt je vezan uz zdravu prehranu za novorođenčad od 1 do 12 mj. starosti, dakle jedna uska niša. Autorica nije mogla naći ništa slično na domaćem webu pa je odlučila sama za vrijeme čuvanja trudnoće i kasnije na porodiljnom pisati o tome. Pomažu joj dipl. nutricionistice, ing. prehrambene tehnologije i liječnice, dodano je puno originalnih recepata, savjeta i preporuka za nove mame, naravljena je i FB stranica i dosta je veliki interes, pa smo odlučili ispitati može li se to nekako monetizirati. Ne očekujemo nikakvu veliku zaradu, ali evo ako se skupi dosta za hosting i održavanje to bi bilo ok.