Web prodaja - opcije slanja proizvoda kupcu

Malo čitam koje su opcije dostupne…tek sam otvorio ovo poglavlje pa će mi svakako dobro doći bilo kakva smjernica da ne lutam.

Znači, prodavao bi online proizvod koji bi se proizvodio kod mene i cilj mi je naći što jednostavniji način prodaje/isporuke …a istovremeno da i potencialnim kupcima ta metoda bude poznata, tj. od povjerenja.
Proizvod inače spada u lightweight kategoriju, vjerovatno ispod 100 - 150g.

Prvo što sam zavirio je Amazonov FBA program i to se čini full praktično. Valjda nema skrivenih caka. Nisam još siguran koliko je kompleksna procedura da se dođe do faze da imamo proizvod u njihovom skladištu…ali to se očito prolazi samo jednom…preživjet ću nekako. :slight_smile:

Nego me malo štrecnuo fee isporuke. Po svakoj isporuci (za moju težinu proizvoda) oni uzimaju 2.6$.
To je u mom slučaju dobar dio kolača jer se radi o laganom, ali i relativno jeftinom proizvodu. Mogao bi preživjeti…ali sam nekako očekivao da će taj fee biti manji.

Onda sam bacio pogled malo na načine prodaje preko ebay-a. Za sad sam samo pročitao ovo:

Onako odokativno sve izgleda jednostavno…doduše, u ovom slučaju proizvod je samo izlistan na ebayu, a isporuke bi se radile od mene iz HR. To je više posla, ali ovdje je sad fokus na tom fee-u po isporuci za koji je cilj da bude što manji.
I u gore linkanom tekstu piše:

Najbolja opcija jest slanje paketa kao „ prioritetna preporučena pošiljka ” koja putem HP-a za paket od 500-1000g iznosi oko 138kn , a uključuje tracking number i povratnicu

Onak, imam veliki upitnik iznad glave.
Kak bi se ikome išta isplatilo prodavat za takve troškove slanja. Ok…jasno za skuplje stvari da bi još mogle nekak proći (jedva i to), ALI ebay je pun sitnih gadgeta po cijeni od niti jednog dolara. Kako ti ljudi meni to uspiju poslati sa free shiping i sa cijenom po 1$?
Šta druge zemlje to mogu, a mi imamo HR postu koja bi tako derala…ili u čemu je kvaka?
Provjerit ću te cijene i u pošti, ali zasad što forumaši imaju o tome za reći? :slight_smile:

I svakako da bi si proširio vidike…puno bi mi značile smjernice da se nabroji koje opcije su tu sve uopće u igri?

Puno hvala.

Vidio sam ti post na facebooku, htjedoh odgovoriti al zaboravio. Uglavnom, sad ti znam fb, mogu te doxovat hehe

Imaj u vidu i cijenu skladistenja… nije isto ako ce se prodati odma i ako ce ostati par mjeseci.

Pazi sad, taj fee je i premalan trenutno i amazon je tu u gubitku (velike su sanse za to). Za 5 godine ce cijene biti sigurno vece jer trenutno amazon u prosjeku posluje sa gubitkom na marketplace-u (2018. prva godina u plusu cini mise) i boli ih briga, jer svake godine cine sve veci dio trzista i rastu.

Nego, sta sam htjeo dodati ovdje. Kad ti posaljes svoj proizvod za FBA, taj ce proizvod onda da se nalazi na ebayu bez obzira dal ga ti postavis ili ne- stavljace ljudi (koji DSaju sa amazona na ebay) i odraditi seo optimizaciju i prodavati, naravno sa dodatnom marzom da i oni zarade. Tako da ces nesvjesno, indirektno prodavati i na eBayu :smiley:

Obicno su to stvari iz Kine. Ako se ne varam, Kina jako jako mnogo subvencionise proizvodjace placajuci u potpunosti onu jeftinu postarinu. Tako su kineski proizvodjaci u mogucnosti da naprave proizvod za 1$ i posalju iz Kine za US (u isto vrijeme iskoristavajuci i USPS, Trump je reko da ce uraditi nesto povodom toga).

Nema tajni kod mene. :smiley: …mozes mi poslati i frend request, za lakše obostrano doxanje :smiley:

Vidio cijenu skladištenja…i to mi nije frka. Nije mi ni ovo zapravo frka…ali mi je žao tih bačenih para ako se može bolje.
To je po proizvodu nekih 15kn. Prva računica mi je u glavi bila da je to cijena moga šetanja do pošte. Što znači ako bi nosio po 10 proizvoda, moja šetnja bi mi ušparala 150kn. A to je već solidan iznos da se plati radnika koji šeta do pošte. Nije mi pri tome palo na pamet da osim šetnje do pošte…tek prava cijena ide sa poštarinom.
Sada kada sve vidim, ovih 2.6$ je prava bagatela…objeručke prihvaćam :slight_smile:

Da, samo mi nije tu nikako bilo jasno kako neki drugi onda prodaju te sitnice vrijednosti po dolar. Sada kad si objasio ovo za Kinu, sad je jasno.
Odmah iz podsvijesti iskoči mi fokus na riječ “trgovinski rat”… koju ovako zanemariš dok ne vidiš u praksi jedan od načina upotrebe takvog “oružja”. Zanimljivo svakako.

Zanimljivo.

Znači FBA je zapravo pravi zgoditak.

Jel ima kakvih potencijalnih komplikacija u tom postupku da se koristi FBA, kojih bi valjalo biti svjestan i pripaziti u startu na njih?

To sto ti prodajes, jel se prodaje vec na amazonu, jesi gledao?

Ne prodaje se nigdje u svijetu :smiley: