Web sajt na poddomenu/i da ili ne?

Pozdrav,
Ono sto me interesuje da li je dobra opcija pravit web stranice na poddomenu i da li ce google tim buducim web stranicama na pod domenu dodijeliti page rank ? Da li je to dobro za SEO i da li ima sansu da se nadje na search engine-u prije od nekog domena, cija je ista tematika odnosno da li je u tom slucaju u gubitku neko ko se odluci dici neki web sajt na pod domeni (logicno najvise od toga koristi ma koliko bio unikatan sadrzaj ima glavna domena), na kojoj je taj isti web sajt i kreiran. Interesuje me vase misljenje i da li imate slicna iskustva ?

To sam se i ja pitao nedavno.
Prema mojim saznanjima G subdomene tretira kao zasebne entitete.
SEO juice ostaje na subdomeni.
Logičan primjer su carnetove subdomene com.hr ili iz.hr

Hvala na odg, pa kako mogu znati da li Google tretira neke subdomen kao dio glavnog web sajta (domena) ili ih tretira kao zasebne domene (web sajtove) ? Evo slucajno sam google-a i vidim ovo VIJESTI | Al Jazeera Balkans nema nikakav pr rank, da li zasto sto nema kvalitetne backlinkove ili zato sto je google ne smatra zasebnom stranicom ?

[quote=“33diz”]To sam se i ja pitao nedavno.
Prema mojim saznanjima G subdomene tretira kao zasebne entitete.
SEO juice ostaje na subdomeni.
Logičan primjer su carnetove subdomene com.hr ili iz.hr[/quote]

.com.hr nije subdomena nego ccTLD.

@w00t

Pa bil mogao druze da mi odgovoris na moje pitanje, onako strucno kako ti umijes i znas. :slight_smile:

Znaci, prvo bi trebalo objasniti kako PR funkcionira.

PR nema veze s tim na kojoj se domeni i/ili subdomeni URL nalazi. URLovi imaju PR, ne domene. PR je produkt samo i iskljucivo backlinkova i njihove snage.

E sad, sto se tice ostalih ranking faktora, nevezano uz PR, u velikoj veicni slucajeva, subdomena ce biti tretirana kao folder na domeni. Nadam se da je sad puno jasnije :slight_smile:

Naravno, hvala ti puno, samo me jedno interesuje da iskristalisemo, jel moguce da subdomena ima PR ? Znaci danas sutra da se ponasa kao web stranica bar u pitanju kad je PR.

Svaki URL ima PR. Nemaju ga domene i subdomene.

Znaci URL example.com ima svoj PR. URL example.com/neki-file.html ima svoj PR i tako dalje.

Naravno to mi je jasno, samo me bunilo ovdje sam cekirao za PR Google PageRank Checker - Check Google page rank of any web pages zasto ovo je samo primjer nema PR (Page rank) subdomain VIJESTI | Al Jazeera Balkans ovo cisto primjer uzimam, zato sto je web sajt za sebe sto se da vidjeti i iz prilozenog. :slight_smile: Hvala w00t

PR koji mi smrtnici koji nismo u Googleu mozemo vidjeti se updatea periodicki, prode 3-6 mjeseci izmedu tih updateova, nekad više, nekad mane. Tako da to što vidiš zanemari.

Ovo je 2013. :slight_smile:

hm… ovo malo zbunjuje pa da proširimo :slight_smile:

ccTLD označava ‘Country code top-level domain’ kao što je npr. .hr
Putem Carneta se može registrirati i npr. nesto.com.hr, ali ‘nesto’ spada u third-level domain.

Možda malo zbunjuju kratice TLD koje označavaju Top Level Domain, a ne Third Level Domain.

.HR = ccTLD (country code top-level domain)
.COM.HR = ccSLD (country code second-level domain, ili točnije ‘.COM’ u ‘COM.HR’ je ccSLD)
NESTO.COM.HR - kada netko registrira nesto.com.hr, onda je registrirao third level doman (‘nesto’)

  • i dalje COM u ovom primjeru označava ccSLD, a HR ounačava ccTLD

Ne razumijem što si time htio reci? :smiley:

[quote=“ProfitLista”]hm… ovo malo zbunjuje pa da proširimo :slight_smile:

ccTLD označava ‘Country code top-level domain’ kao što je npr. .hr
Putem Carneta se može registrirati i npr. nesto.com.hr, ali ‘nesto’ spada u third-level domain.

Možda malo zbunjuju kratice TLD koje označavaju Top Level Domain, a ne Third Level Domain.

.HR = ccTLD (country code top-level domain)
.COM.HR = ccSLD (country code second-level domain, ili točnije ‘.COM’ u ‘COM.HR’ je ccSLD)
NESTO.COM.HR - kada netko registrira nesto.com.hr, onda je registrirao third level doman (‘nesto’)

  • i dalje COM u ovom primjeru označava ccSLD, a HR ounačava ccTLD[/quote]

Indeed. example.com.hr je country specific third level domain, ali nikako nije SUBDOMENA kao što je gore netocno navedeno :slight_smile:

Čemu se toliko brinuti oko PR-a (?)
Ne kažem da je nebitan, ali je odavno prestao biti mjerilo i referenca za bilo kakvu kvalitetu stranice.

[quote=“mestro67”]Čemu se toliko brinuti oko PR-a (?)
Ne kažem da je nebitan, ali je odavno prestao biti mjerilo i referenca za bilo kakvu kvalitetu stranice.[/quote]

hm, a u kojem smislu je nekad bio mjerilo kvalitete stranice?

" The rank value indicates an importance of a particular page." Ostatak na Wikipediji
Ali ovo se vjerovatno odnosi na razdoblje u kojem je bio aktualan ('96). Nekad je PR3 bio dobar PR. a sad se isti postigne uz 2 linka.

importance nije quality… pr je uvijek bio jedna te ista stvar… mjenjao se i konstantno se mijenja nacin kako se racuna PR, ali u osnovi je jedna te ista stvar od pocetka (ne bas 96-e) pa i sad… sto vise stranica linka na tebe, veci ti je pr… sto te stranice imaju veci pr, veci je tebi… as simple as that… nema nikake veze s kvalitetom stranice…

@maestro67

Ne brinem se za PR vec pitam da li je moguce na subdomenu napraviti neki PR sto mi je w00t pojasnio ono sto me interesovalo, uglavnom hvala svima na odgovorima, a profillista isto dobro pojasnjene svaka cast !

Imao sam sajt koji je PR3…

I sad, stranica mojsajt.com/forum je imala isti PR kao mojsajt.com, dok

forum. mojsajt.com je imao PR0… :slight_smile: Eto čisto možda i to nekoga zanima.