Web stranica - Pomoć kod početničkih pitanja

Pozdrav svima

Posto nemam iskustva sa web stranicama imam par pitanja pa ako neko ima vise iskustva bio bih mu zahvalan da da odgovori na sljedeca pitanja.

  1. Npr. ako je ista nisa i ako pregledi dolaze iz iste zemlje da li je cijena adsense reklama ista i na YouTube-u i na Web stranici (mislim na zaradu po kliku na reklamu)

  2. I po vama da li je bolji naziv, “xxx-xxx.org” ili "xxx-xxx.net, sta vam bolje zvuci, .org ili .net a crticu moram da ubacim zato sto je fraza bez crtice zauzeta po svim mogucim varijacijama a te dvije domene sa .org i .net su slobodne.

Hvala :slight_smile:

.net definitivno

Za iste KWe je veca zarada sa sajta.

@Veritos @Jeronimo034

Hvala vam na odgovoru :slight_smile:

Evo jos jedno brzinsko pitanje, posto sam totalni amater sa web stranicama. Valja li sta ovaj premium plan na Wordpresu 99 eura godisnje sa domenom. Kazem da sam totalni pocetnik pa bi mi ovo svakako sluzilo da se koliko toliko naucim, a 99 eura za godinu dana i nije neka cifra pa mi nije problem ako je samo sprzim. :slight_smile:

Za te pare ima da uzmes 2 shared hosta i 5 domena…Ne isplati se. Uzmi hosting neki i domen i teraj, sto bi bacao pare na te gluposti. Jos ako izimas npr .info domen na namecheap-u su 1$… Bolje uzmi ovo sto sam ti ja rekao pa se igraj i uci.

@Edis_Alic nadam se da nećeš zamjeriti što pišem u tvojoj temi, ali zanima me nešto što bi se moglo podvući pod istu temu pa da sada ne otvaram novu…

Planiram u neko dogledno vrijeme isto početi sa jednom web stranicom… bila bi to svojevrsna vrsta portala… i sada imam veliku dilemu oko imena portala tj. web stranice… već sam počeo s pripremama prije 2 godine oko toga i onda sam odmah stao u početnoj fazi jer sam procjenio da nemam toliko novaca da to bude onako kako sam zamislio…pa je sve stalo u početnoj fazi i bez ikakvih konkretnih aktivnosti… ali mi je od tada ostalo naziv te stranice… i stalno mi je u glavi i htio bi da mi se stranica sada tako zove… e sada mene ovdje zanima da li ja smijem stranicu tako nazvati…

Znači riječ je o jednom imaginarnom liku, svjetski poznatom… uzmimo za primjer da bi htio da se stranica i portal zovu Garfield (nije taj naziv ali nesto slično)… stranica nebi imala veze s crtićima, djecom ili bilo što slično, ali je meni taj naziv zapeo za uho…

Pitanje glasi - ako je domena slobodna (a slobodna je i .com i.hr - još ne znam sto bi izabrao) smijem li ja tako nazvati svoju web stranicu npr Garfield.com ili Garfield.hr i za logo napraviti neku šapu npr u tom slučaju… bi li ja time kršio autorska prava? bi li imao posljedice tj bi li mogao imati problema s npr Googlom…

Ne bi imao problema da google-om vec autorom tj osobom koja je stvorila taj lik.

Tomo Tomo… pa ti si ustvari najveći zafrkant ovdje na Forumu. :blush:
Pa dobro, a što je sa Youtube karijerom? Ne smiješ to zapustiti. :wink:

  • Miiijaauuuu…
1 Like

Kao što kolega c3po napisa, kako mislis to odraditi, copyright to ništa a?

Osobno na svojoj stranici ILI NET (link u profilu) koristim .net i dosta je jaka domena globalno.

Ne brini se :slight_smile: YT ide svojim tokom…ne uzima puno vremena a lova je ona koju sam rekao…sad vi nevjerne Tome…ali jbg možda nebi ni ja vjerovao da meni netko to priča…ali tako je kako je…

Na prvu izgleda tako… ali opet kada sam bolje razmislio uopće ne mora biti tako… jer ako se ne koristi lik kao lik, možda i nebi imao problema… Znači nije riječ o Garfieldu…nego sam samo kao primjer rekao to… treba sve istražiti… jel mogu ja samo 1 slovo promijeniti u imenu…kako bi se to shvaćalo… a budući da za lik na koji ja mislim nema ni.com ni .hr registrirane domene - jel vlasniku prava uopće bitno i jel možeuopće saznati za to… jer stranica nece imati veze s tim likom…samo naziv… sadržaj stranice nema veze s time… pa jel to onda kršenje prava… Isto pitanje bi se postavilo ako ja npr. hocu otvoriti firmu i nazvati je Garfield… jel mogu? kod nas su posljednjih godina olabavili te zakone i propise oko imena firmi…ali vani bi vjerojatno mogao ako izričito nije zasticeno…

PS ja vjerujem da tu ima problema, ali nitko od vas mi nije rekao nista konkretno nego samo skačete ali sa onim sto sam i sam pretpostavio i zato i pitao - da li je to zaštićeno na način da ja ne mogu reg takvu domenu?? Ja polazim od pretpostavke da je netko to zastitio, ali ne mora značiti da je to odgovor