Web trgovina koliko vremena je potrebno za pokretanje

@s.perkovic Cak i piratski sajtovi imaju pozitivan ili negativan feedback.

Ja kad bi mogao nekako da napravim da se placa postaru, prodavao bi 3 proizvoda u sat vremena, ipak mislim da to nije moguce jer roba dolazi iz kine.

Alen_Klica hoceš iskereno ?

Ako misliš na ovakav način kao sto si počeo i ništa mjenjati, onda gasi sajt :wink: Osim ako hoces malo da se učiš i skupljas iskustvo…

Problem broj 1)
Radiš balkan i nemas plačanje pouzečem, nemas šanse da ti prođe stvar (pogotovo fizički proizvodi za široke mase i još direktni marketing preko plačanih oglasa).

To plačanje pouzećem jednostavno središ i mozes ponuditi barem u tvojoj zemlji gdje zivis (za ostale je malo teže). Gdje zivis Bih, Hr, Srb…?

Ko ti je ovo rekao?
" ja imam sve racune, na shopify (potvrda od podrske) mozes prodavati kao privatna osoba, ako vec to krene na veliko onda bi valjda trebo nesto otvoriti ali za nekoliko proizvoda mjesecno to nije potrebno."

Ne mozes prodavati na crno i ti si u prekršaju. I ne nema zakona da mozes da prodaješ na crno dok ti ne krene na veliko… Ovo je presmješno :wink:

Uglavnom ako vec probaješ na crno šuti pa ako krene otvori firmu (ali po trenutnom sistemu nece iči). Ali znaj da si u prekršaju i zato pazi.

Problem broj 2)
Upravo je preniska cijena problem. Zato i da prodaš dosta, propas čes brzo. Pa ne mozes ti zivjeti od 1€ profita po proizvodu, jos hoces da pravis direktnu prodaju i marketing preko plačanih oglasa…

Smješnu su trgovci početnici, koji misle da sa 2-3€ profita na proizvodu mogu praviti ozbiljnu priču pa kad prodje par mjeseci vide da prave minus (unatoć tome da su prodali nekoliko prizvoda).

I ovo je netačno:
“Koliko sam istrazivao na nasem jeziku nema puno takvih sajtova, cak ni jedan ozbiljan, a recimo svi hoce da prodaju za SAD i mozes mislit kakva je tamo konkurencija? Prije ces na loto dobiti nego nesto tamo prodat”
Zasto mislis da svo hoce prodati u SAD? Znas, da tamo gdje je velika konkurencija da to znaci da se tamo puno i kupuje…

Moj savjet:

  • ili gasi sajt i ne zamaraj se time ( i uštedi vrijeme)
  • ako znas advertajzing (a vidim da ga neznas jos dovoljno dobro, pošto samo bosstas postove …) odnosno imas para da ga naucis kroz praksu onda:
  • povisi cijene, da imaš dovoljno prostora da pokrijes oglase direktne prodaje i troškove poslovanja
  • sredi plačanje pouzećem ( makar samo u tvojoj zemlji, jer tamo mozes ali trebaš imati zalihu proizvoda kod sebe i ti pakovati i slati proizvode)
  • jos jednom provjeri svoj poslovni model i proizvode koje si nabacao u shop (pa se malo posveti nekom istraživanju šta bi ponudio)

A za kraj me od novaka i “amatera” (ako sam pogrjesio u procjeni izvinjajem se) u online svijetu prodaje zanima da mi pojasni ovo:

Ako to možeš (3 na sat/72 proizvoda prodaš po danu na balkanu) ali sa pozitivnim ROI (ne da prodaješ pa si onda ti u minusu i tvoja firma), javi mi se sada ja te zapošljavam kod sebe u firmi odmah (zaradit ces platu visu nego sa ovim tvojim shopify projektom). OK?

Mi imamo sve, proizvode, skladišta, marketing tim, dobavljače iz cijelog svijeta… pa nam se pridruzi.

Iskreno mislim, da si malo izletio sa ta 3 proizvoda ( jer nisi razmisljao o pozitivnom ROI - kojeg kako vidim jos ni nisi dostigao niti sa jednim proizvodom) a vec si najavio 3/na sat :wink:

Da ne bude zabune, moze se prodati i više od 3 na sat, ali pod kakvim uvjetima i sa kakvim ROI (e to je ono bitno).

Eto toliko od mene. Ovo je samo realno od mene (bez zamjere), inače rado pomognem ako ima jos kakva pitanja.

1 Like

@Mabiz Hvala na detaljnoj analizi, to mi treba, jos jednom hvala.

Sto se tice prodaje pouzecem, znaci ljudi u pp poruci na fb salju podatke svoje, broj telefona i kazu posalji recimo taj i taj proizvod, toga dobijam cudo, zato sam rekao 3 prodaje u sat vremena, kada im kazem da trebaju na sajtu naruciti oni odgovore: jaoj ja to ne znam, zasto ne mogu ovdje…zar nije moguce da platim postaru pri preuzimanju…

Pozdrav,
pa malo ispraviš svoj model poslovanja i svoj shop.
Oboje je jako bitno za uspjeh ako se želis time baviti.

Ovi ljudi koji ti to salju u porukama na fb itd. su ljudi koji nisu bas spretni sa webshopovima i zele naruciti direktno (jer ne znaju ili ne zele na wwebshopu). Pa zašto im to ne bi omogučio? To su tvoji kupci… :wink:

  1. Neznam u kojoj si zemlji ali u bilo kojoj si možeš slati sa plačanjem pouzečem ( poštom ili sa nekom od dostavnih sluzbi provjeri ko ti najvise isplati i najbolje dostavlja). Provjeri cijene i troškove takvog slanja i to navedi na svom shopu, da se slanje/poštarina s plaćanjem pouzećem naplačuje npr. 2KM/15Kn.
  • ljudi su plačanjem pouzecem sigurni da jim nece netko ukrsti nesto sa kartice (barem kad je balkan u pitanju).
  1. Na svom webshopu dodaj opciju plačanja pouzečem (pored Paypala koji vec imaš).

  2. Na webshop dodaj (ako imas mogućnost) lokalni broj mobitela u smislu: Besplatne informacije i narudžbe na: 068 000 000 od 9 -17h. To stavi negdje u header da se dobro vidi (pored toga i email ([email protected]).
    Time povečaješ vjerodostojnost svoga web-shopa(vide da nisi neki kinez/prevarant, i mogu pozvati ako nisu sigurnu u nesto oko narudzbe itd).

Kad si sredio točke 1,2,3 tvoja ce prodaja sigurno porasti (jer ces pokupiti sve potencialne kupce koje sada gubiš. Tako, ti i šanse rastu za preživljavanje :wink:

  1. Zalihe moras imati kod sebe, da ti šaljes. I slanje i isporuka mora biti brza npr do 3 radna dana.
    Ljudi se kasnije premisle ili jednostavno vole brzo dobiti paket i proizvod. Time su ljudi zadovoljni i to im je bitno (naravno pored toga da je proizvod ok).

  2. biraj proizvode da su koliko toliko ok.

  3. CIjene, ne zavaravaj se jefitno pa da je to tvoj jedini adut za prodaju - jer nije time propadaš.
    Moras si izracunati sve u napred kad planiras cijene primjer:
    -U Kini platis proizvod 2€ + shipping/carina/pdv bilo sta i skupa dodjes na 3€.

  • Za svaki prodan komad ti treba 5€-7€ za marketing (to je primjer, to ces vidjeti poslje preko testova i kad dobijes osječaj/iskustvo)
  • moras i racunati matrial za pakovanje, mogucnost da platis postarinu i netko ne preuzme paket itd.
    Znaci vec si na trosku oko 12€/na prodani proizvod. Ako prodajes za 14,90€ proizvod to je na tijesno ali je minimalno. Ja bih radije za 19,90€ ako moze proći :wink:
    Sve zavisi od proizvoda, konkurencije, CPA/CPO troškova za marketing na prodani komad, jesi u PDV sustavi ili nisi, ako radis na crno… ima mnogo faktora…

A neki misle, da ako prodaju takav prizvod za 5€ umjesto za 15€ da prave posao, na kraju su u minusu i kroz par mjeseci zataraju firmu kad počnu raćunati :wink:

Naravno,da se moze sniziti cijena proizvoda, ako imas nize troskove oglasa, poslovanja, nemas pdv i mnogo toga… ali moras imati mnogo prostora da sve to pokrijes.
Naravno s vremenom, dobit ces i posjetu i prodaju bez plačenih oglasa (pošto ces vec imati neko ime in pratitelje tvoj shopa )… pa se onda i sve malo na bolje mijenja…

To sam ja sad staviom cijene u €, moze ako si iz bih to presilati na marke, ili kune itd.

Ima tu mnogo toga, ali ne mogu toliko da pišem… zabole me prsti :wink:

2 Likeova

a evo da vec pitam kad smo tu, planiram u nekom vremenu i ja slicno, uzeti proizvode na crno i prodavati, samo sto ja planiram npr kupiti stvari pa da ih imam kod sebe u zalihama, pa da moze to placanje pouzecem, sad da pitam, kazes ako mislis da dignes cijenu po proizvodu za 2-3eura, propasti ces. E sad me zanima ako ja platim proizvod 2 eura + moram platiti 1eur u posti pri preuzimanju to je 3 eura sto moram platiti za proizvod i imam ga kod sebe, npr ja bi taj proizvod stavio za 6-7 eura i ja bi bio dobar na proizvodu oko 3-4eura, e sad tu ima dok nesto boostas i jos nekakvi izdataka, znaci ipak vjerujes da to ne bi trebao ni pokrecati? Ako moze tvoje misljenje i sta mislis kad se pokrece posao, koliko bi ja bar eura trebao staviti vecu cijenu nego od one koju sam ulozio?

Ako se direktno salje iz Kine, placanje postaru nije moguce. Ako bi ja prvo kupio stvari pa ih imao kod sebe onda nebi nista zaradio, ostane mi 2-3 stvari a u stvari to mi je zarada.
Ako stavim vece cijene onda niko nije lud da ceka 25 dana da roba stigne, isto to ce po toj cijeni kupiti u svom gradu. Mora biti jeftinije.

@Mabiz evo jos jedna prodaja… dok ovo pisem.

Recimo fina jakna u Crnoj Gori kosta od 50 do 100€ a ja je mogu naci na aliexpress za 15€ i prodati sa dostavom za 25€ moja zarada je 8€ - reklame. Na Facebook reklame ispod 20$ nema nista, jer se nece nista prodati.

Kad prodam 3-4 vec idem u plusu. To je jedan primjer.

ZANIMA ME VASE MISLJENJE @Mabiz koliko je to dobra logika?

Pozdrav Kornic,
iskreno ja ne bi tako radio (ali ja ipak imam mnogo vise troškova firma, pdv i slicne svari…).

Ti možeš ici na tu varijantu cijena 7€ (3€ troška proizvod poštarina) i bez ulaganja u advertajzing Ali koliko ces komada prodati bez marketinga i truda (jer i tvoj rad i vrijeme su trošak - moras i to obračunati da ne radis za djabe) u mjesec dana?
Čim budes platio neku reklamu, pojest če ti tih 3-4€ koji bi trebali ostati tebi…

Kako ce ljudi naci tvoj webshop bez reklame? Od 15 slučajnih posjetitelja mjesecno neces prodati nista i bezveze je da radis to…

Ti, da bih nesto prodao moraš dovesti u svoj webshop određenu masu ljudi svaki dan. A da bi ih doveo, najbrze i najlakse je da platiš neku reklamu (google, Facebook, Insta, PR itd).
A reklama košta…
A da bih moga plačati tu reklamu, moras i prodati nešto ali po takvoj cijeni da sve pokriješ i jos pravis dobitak.

Evo malo za osječaj oko cijene
Za vas koji nesto počinjete, koliko mislite da kostaju prosječni TopShop proizvodi (koje viđate na TV reklamama godinama)? Tu so večinom proizvodi nabavne vrijednosti 2-5€ i prodaju se po 20-40€. Šta mislite zasto? Pa potrebno je pokriti troškove ( nabave, rada, poreza, poštarina, reklame) a najveci trošak je reklama.

Ali reklama je ta koja ti omogučava masovnu prodaju, ukolio si sposoban uspostaviti sistem sa pozitivnim ROI.

Nije valjda nekom cilj imati webshop - sa 11 prodanih proizvoda mjesečno a na svakom je zaradio 2€ ?!? Jer bez relame teško če rasti…

Neznam nekome možda jest to cilj đeparac od 20€ usput, ali ako si realan čovjek i preraćunas, da si za 22€ “dobitka” pakovao, odgovarao na upite mailom, telefonom, kreirao neke postove na socialnim mrežama, dizajnirao neke slike za postove, slikao proizvode, išao u nabavku, shreovao, molio drugare da lajkuju itd. i pregledavao sajt i potrošio 2 sata dnevno na projekat što je 60 sati.
Znaci 20€/60sati = 0,33€ po satu radiš.

A to nitko ne računa, da vrijeme koje ulažemo u projekat je isto trošak i treba ga naplatiti/vidjeti rezultat. Pa sad raditi za 0,33€/na sat na svom webshopu godinu dana (moze mjesec dana, da vidiš da se ne isplati t.j da moras mjenjati sistem) bolje onda da odes u neku firmu raditi za 3€ i to je to :wink:

To je onako onaku grub opis na brzaka.

2 Likeova

hvala na savjetu puno :smiley:

Znam, plačanje pouzecem je moguce samo ako imas robu kod sebe i ti šaljes.
Ako imas robu kod sebe nitko ne ceka 25 dana, nego 2 dana jer ti saljes isti dan i dostava je brza. To, da ti moze ostati koji proizvod je “rizik” posla i bez toga ne ide. Ali ako ti ostane koji komad to razprodas po nizoj cijeni (da ti ne stoji).

** Jako bitno, ne praviš velike zalihe i ne praviš zalihe proizvoda koji ne idu(te ni ne narucujes). Zato najprije možda testiraj ovako kao sada bez zalihe pa kad nadjes neki proizvod za koji ima puno potraživanja i narudzbi nabaviš par komada i omogučis plačanje pouzećem :wink:

CIjena mora biti dobro iskalkulirana (na osnovu troskova i konkurencije), ali ne preniska i ne previsoka (sve zavisi o kakvmo proizvodu govorimo).

Bravo, odlično :wink:

Ja mislim da mogao u jaknu prodati i za 39€ (u najnizem slucaju bar za 29€).

Sto se tice logike, to je OK u teoriji. E sad, jel ti to radi i u praksi?
Moras napraviti testove (različiti proizvodi i različiti oglasi) pa ces vidjeti koji proizvodi i oglasi prolaze… :wink: Oni koje ne prolaze/ne isplate se izbacijes jih, a oni koji rade profit fokusiras se na njih i polako povecajes oglašavanje i njihovu prodaju (polako svaki tjedan npr. po 10% povecajes dok se kalkulacija isplati). Jer nekad na masu znaju porasti troškovi na prodan komad.

U glavnom ukratko:

  • kad pravite oglas/plačate reklamu morate uvijek za svaki proizvod/oglas gledati koliko vas košta svaki prodan komad.
    Primjer tvoj: zarada po proizvodu ti je 8€ - reklama.
    A) Ako si za 20€ reklame, prodao 4 komada to ti znači 20€/4 = 5€ na prodani komad.
    8€ - 5€ = 3€ čistog dobitka u ovom slucaju za tebe.

B) Ako si za 20€ reklame, prodao 3 komada to ti znači 20€/3 = 6,6€ na prodani komad.
8€ - 6,6€ = 1,4€ čistog dobitka u ovom slucaju za tebe/na jaknu. Jel ti ovo dosta, da trosis vrijeme na ovo??

C) Ako prodas 2 komada za 20€ reklame, trošak na prodani komad ti je 20€/2 = 10€
Znaci zarada na proizvod 8€ - 10€ reklame = -2€ ( RADIŠ MINUS !! )

Ako uzmemo za primjer tačku B) Da bih prodao 300 jakni, moraš dati u reklamu 2000€, da bih na kraju prodao 300kom x 1,4€ zarade na komad = 420€

Nadam se da nisam previše zakomplcirao, i da se razumije sta sam htio napisati.

** Pitanje, primas plačanje paypalom, koliko ti paypal uzima proviziju za svaku transakciju?
Možda si ti u minusu i sa 4 prodana komada na 20€. Ajde provjeri, pod transakcije koliko odbija na 25€ Paypal?

**** posto je plačanje Paypalom, uzmi u obzir da u roku od 30 dana moze svaku kupac uzeti/prijaviti dispute Paypalu, jer mu npr proizvod nije OK. U u tom slučaju Paypal staje na stranu kupca i ti gubis novac.

Tako,da kad kreirate cijene ne budi skromni, mnogo je tu zamki i nevidljivih troškova (poput vremena, embalaže, povrata, provizije itd.

1 Like

Nema problema.

** svaki pocetak je tezak, ali mozda i neko vrijeme se ne zaradjuje - ali ne smije se raditi nešto sto znamo da je minus ( to mogu samo velike firme da čekaju godinu/dve jer imaju €€€€€€€€ da troše u neki branding, i promocjie prije nego počnu sa profitom).
Tako, da cijena barem 14,90€ ili 19,90€ u tvom slućaju (iako ovo je na pamet, ne znam koji proizvod :wink: Jednostavno, ne isplate se prodavati svi proizvodi preko reklame i direktno online.

Uvijek praksa najbolje pokaze, koji proizvodi prolaze a koji ne. Naravno tu je bitno iskustvo, znanje i testiranja (ako imate novaca za to).

*** Druga je stvar kad imate webshop koji prodaje nekoiko proizvoda, pa mu par glavnih proizvoda radi dobar ROI preko reklame, a ostali proizvodi su na shopu radi veče ponude i mogu imati manju cijenu (jer se na njih ne troše pare za reklamu).
Ionako se največa količina proda ovih koji se reklamiraju, a ovi su kao dodatak (za povečanje vrijednosti prosjeka košarice i veče ponude).

S tim da nemam iskustva nekog i bas toliko novca, izabrao sam proizvode koje bi kupovao po 1-2eura , nauzimati ih za jedno 50eura npr pa vidjeti kako ce ici i sta, pa nadopunjavati proizvode koji idu bolje, kontao sam uzeti svakog proizvoda npr po 5komada.

S tim za pocetak sam kontao samo preko instagrama prodavati(followati ljude, hashtagovima i u tom fazonu nekako promovisati, znam da se tako moze zaraditi ponesto ali nista puno) a s vremenom kad bi imao nekog veceg profita, otvorio bi svoj sajt za to, naravno onda bas uplatiti prave promocije itd.

Ali s tim da mi je ideja losa, otvorio si mi oci, necu to ni pokusavati. Nisam ni znao da od top shopa npr jedan proizvod kosta 2-5eura , pa ih onako prodaju za 20-40eura. Uvijek sam mislio da vecina proizvoda pri izradi kosta pa bar 10-20eura ako ga vec prodaje za 20-40 i vise.

Naravno ja nemam sad novca da kupim vrstu jednog proizvoda 100komada, pa drugog isto tako pa da me taj proizvod na vise izadje dosta jeftinije nego kad uzimam pojedinacno.

Imas li kakav savjet za neke manje trgovce, bez bas nekog velikog pocetnog ulaganja, ne ocekujem ni zaradu extra, ali kad bi mjesecno mogao od toga uzeti 100-200eura, bio bi zadovoljan. Nije mi to toliki cilj jer trenutno pratim neki kurs ali eto da bar imam i od toga neki prihod u sljedeci par mjeseci.

Kasnije kad budem ozbiljnije radio, skupio novca planirao bi bas u otvaranju nekog jaceg shopa itd, sad s ovim novcanim stanjem, nemam sanse :smiley:

  1. odabir proizvoda i ispitivanje tržišta (besplatno ili sa minimalnom reklamom)
    To je nekako OK, uzmi sto manje proizvoda prvi put - po par komada svakog kao što si rekao.
    Dobro odaberi, koji bi mogli biti zanimljivi i da su noviji i probaj nekako bestplatno (kao što si rekao Preko Instagram followa/hastagova, Facebook postova/share) i mozda kad prodas koji komad sa nekom manjom reklamom od 10$ za proizvod sa najvecim potencialom.

  2. feedback i prve prodaje
    Pa kad dobijes nekakav feedback (narudžbe, poruke, zanimanje, lajkovi, sherovi) i znas koja 2-3 proizvoda od tvojih desetak imaju najveci potencial, napravis neku manju reklamu za njih po i testiras.

  3. testiranje reklame
    Za svoje proizvode sa najvecim potencialom 2-3(najvise narudzbi, lajkova, sherova, poruka…) napravis placenu reklamu na Insta ili FB i napravis za svakog po 1 reklamu od 5 ili 10$, 20˘$

  4. Rezultati testova
    Ako tvoja reklama (ili koji od proizvoda) na testovima napravi koju prodaju, onda ponoviš, da vidis jeli bilo slucajno ili stvari pije vodu. Pa tako polako dobiješ rezultate i fokus na glavni proizvod ili vise njih.

“u postu za Alen_Klica sam napisao nesto o računanju zarade sa preodajom preko plačene reklame” Pa pripazi na taj segment ako dodjes do ove tačke!

Ako ti je zarada na proizvod kad odbijes nabavu i pakovanje/poštu npr. 10€ onda znas da ti mora biti trošak reklame na prodan proizvod manji od toga :wink:

  1. Nabavka glavnih proizvoda i marketing
    Kad si dobio 2-3 glavna proizvoda (od 10-15 koje si u pocetku isprobavao) i več si rasprodao početnih 5 komada. Nabavis novu zalihu samo tih glavnih proizvoda po npr 10 ili 20 komada (zavisi od potenciala).
    Onda ides u reklamu samo tih proizvoda, ponovis reklamu koja je vec bila uspjesna i probas jos sa kojom verzijom drugacije reklame za isti proizvod (drugacije tekst, post, slika itd).

Naravno koristis i besplatne resurse koje si vec spominjao: instagram hastag/fillow, fb postovi, mozda neki forumi, shrovanje objava na fb i ostalim mrežama…

Prije početka naravno napravis profil za tvoj jos nepostojeci webshop na Instagramu i napravis Facebook stranicu. Das isto ime: Tvoj shop xxoxox

Pa onda tu objavis(IG,FB) dobre slike proizvoda, sa kračim tekstom o proizvodu i njegoim glavnim prednostima i cijenom (i neki broj/mail za narudžbe i naravno inbox). Svaki proizvod svoj post.
Te objave/postove sherujes, kao is voje IG i FB stranice. Naravno zamolis i svoje prijatelje, i stavis post i na neke druge stranice koje ti dozvole.

PS: mozes napraviti i nagradnu igru u kojoj ces pokloniti neki proizvod. Da bih ljudi sudjelovali u za dobitak nagrade moraju ooznaciti 3 prijatelja u komentar, lajkovati stranicu i sherovati je.

Tako dobivas neku besplatnu viralnost, jer to ljudi rade da bi dobili nagradu. A ti naravno nagradu poklonis na kraju nekom od thi koji su sudjelovali ( pa dobijes za jeftin proizvod od 1€) malo reklame i neki ljudi saznaju za tvoju stranicu ponudu…

Ima tu mnogo toga… dva dana da pišemo :wink:

1 Like

Auu svaka ti cast, volim ljude koje mi u jednom textu objasne kako i sta, eto motivisao si me jos vise :smiley: kroz par dana cu istraziti par proizvoda oko kojih sam razmisljao pa da narucim i pricekati, pa cemo vidjeti kako ce biti kasnije .Uglavnom hvala ti puno, javim se ubuduce da vidimo hoce li sta biti od toga :smiley:

Dobro jutro :wink:

Kad nadjes proizvode (mozes i samo por 2-3 komada po modelu/proizvodu za početak za test), pripremi teren:

Prije poćetka ljepo napravi insta i FB page (možda bolje da napravis FB profil, jer ovdje možeš imati do 5000 prijatelja i možeš jih sam dodavati po nekoliko na dan). Ako hoces da i oni tebe dodaju onda imaj ljepu profilnu neke osobe (ženske npr), a cover sliku staviš nesto u vezi tvog shopa (proizvode i slicno).
Stavi ljepu profilnu i cover sliku.

Onda napravi dobru galeriju slika ( ljepu sliku svakog proizvoda i pored slike kratki opis. Npr: Ženska trenerka Gucci, napopulariji model Princeza, crvena boja. Birajte veličine S,M, L.
100% sigurno = plačanje pouzećem. Narudžbe u inbox ili na: [email protected] ili telefon: 069 000 000.

Pa kad imas to sredjeno, objavi par postova na svom FB profilu - za svaki proizvod svoj post u kojem je više slike tog proizvoda (više uglova, samo proozvod, proizod u upotrebi itd). A naravno i opis posta, koji moze biti sličan onome gore:
Ženska trenerka Gucci. Akcija: Umjesto 50€, danas samo 29€. ZADNJA 3 KOMADA!
100% sigurno = plačanje pouzećem. Narudžbe u inbox ili na: [email protected] ili telefon: 069 000 000.

Par bitnih detalja:
imaj dobre slike proizvoda, da se vidi lijepo proizvod, i imaj više od jedne slike proizvoda (npr. 2-3) ako je moguče (ali ne više od 4-5 slika po proizvodu). Npr: ako je to trenerka ili odječa imas sliku samo od proizvoda ali jos bolje je ako imas sliku na kojoj ima neki model obučen tvoj proizvod!

Ako imas proizvod, koji je npr nesto za kuhinju i ima dobru video reklamu, stavi video reklamu i opis. Da ljudi vide kako se upotrebljava…

Kad objavljujes negdje drugdje (forumi, druge stranice, email, drugi profili) stavljaj direktne linkove do svojih proizvoda/postova na FB page/insta profil (znaci link na kojeg samo stisne a ne samo ime profila) Primjer:
Tražiš poklon za svoje najbliže? Snižena ženska trenerka gucci, ZADNJI KOMAD danas za 29€ Brza dostava 2 dana, 100% sigurno plačanje pouzećem! Klik ovdje >> fejsbuk.com/tvojshopfbpage (znaci link do tvoje ponude na FB pagu ili instagramu)
I ispod ako je moguce i slika proizvoda.

Na upite u inbox/mail ili telefon odgovaraj redovno i lijepo kulturno. I naravno uvijek kupca pitaš ako jos nesto treba prije narudžbe.
Uvijek ga obavjestis kada moze ocekivati dostavu (npr za 2 dana) i koliko novaca da pripremi ( proizvod, poštarina itd) kada bude plačao Poštaru ili dostavljaču.

E sad kad budeš imao sve spremno, u akciju - a to če ti biti najteže dobiti besplatan promet /posjetioce na svoje profile insta ili FB page gdje budeš imao ponudu proizvoda.
Kao sto sam rekao, najlakše češ dobiti na FB profil neke prijatelje/prijateljice koje sam dodajes, a netko ce dodati i tebe. Isto sa followerima na Instagramu.

To češ se malo naraditi :wink: Postovi, follow, dodavanje prijatelja, molba/aktiviranje prijatelja za sherovanje i lajkovanje tvojih postova.

Pa tek kad dodjes do nekih pratioca i prijatelja na FB, i mozda prodas koji proizvod mozes probati da pravis nagradnu igru i boostas plačeni post/reklamu za 5,10$… Ali to tek nakon prve faze.

Sretno!

Ali požuri malo, da počnes prije praznika u decembru, jer tada ce ljudi ponešto kupovati. Tako, da za 10-14 dana več moraš sve imati i vec raditi na promociji.

Možeš i pokazati svoju ponudu, kad vec budes u akciji da vidim ako si ok postavio stvari.

***** Naravno treba se znati, da ovo nije profesionalno i ono pravo kao kad netko ima pravi webshop, firmu itd. pa se tamo sve radi malo drugaćije i na mnogo višem nivou.
Ali eto to je nekako najrealnije za tvoj primjer, bez nekih ulaganja, i bez shopa, i bez posebnih reklami… tako da oćekuj i skromnije rezultate (ali barem da dobijes neki osjećaj za poćetak).

Pozdrav!

2 Likeova

Hvala. Puno si mi pomogao, a vjerujem i jos nekim clanovima ma forumu. Uradit cu sve kako si rekao pa cemo vidjeti rezultate. Uglavnom pisat cu ovdje kako se odvija situacija.

Pozdrav

Ja sam odustao… Stvarno ne znam kakvi su ljudi van balkana ali ovi nasi su uzas. Stavim sliku artikla i na njega crvena podloga sa bijelom cijenom, prekriva samo cijena 40% slike znaci vidi se iz aviona, post je prepun komentara na fb “koja je cijena”

Nemam zivaca vise… @Kornic kako kod tebe ide?

1 Like

Za sad jos nisam ni poceo, cekam drugi kompjuter da mi stigne itd, sa ovim sad ne mogu nista. Pa cu onda pokusati pa cemo vidjeti kako ce sta ce biti

Moj ti savet nemoj ulagati puno

Hvala, planirao sam do 50eura kao neki test

Pa to ti je odlicno… imas daleko veci reach zbog tog komentarisanja

1 Like