Windows laptop vs Macbook pro?

Pozdrav svima, radim vecinom digitalni marketing, photoshop i lagano video editovanje, uvijek mi je 10+ tabova u chrome-u otvoreno i trazim laptop prema svojim zahtjevima i budzetu.

Dvoumim se izmedju novog Lenovo Ideapad 5 (https://www.laptopi.ba/laptop-lenovo-ideapad-5-15are05-15-6-fhd-amd-ryzen-5-4500u-bez-os-a-sivi)

Ili Macbook pro 2015 polovan (otprilike su tu u cijenama)

Treba mi nesto brzo, pouzdano i da baterija dugo drzi, gledao sam da je ryzen 4500u dosta dobar procesor ali jos uvijek se dvoumim izmedju ove dvije ponude.

Neki prijedlog ili sugestija?

Novo je novo, Zamisli si sta je prosao taj rabljeni Macbook u zadnjih 5 godina… Inace taj prijenosni rayzen je brutala i nemozes sa njim pogrjesiti.

1 Like

lenovo, ne trebaju ti polovni laptopi i mobiteli u zivotu

Jedina stvar koja me najvise privlaci kod macbooka je displej, necu uvijek biti u kuci da spojim na externi monitor

Macbook pro 15" 2015 je oko 1900-2300, zavisno kako je ocuvan i u kakvom je stanju baterija.
Zamisli kakav je taj kad je 1200nKM :open_mouth: racunajnda ces odmah morati mijenjati bateriju koja je cca 460 KM.

Da je ogromna razlika u fluidnosti, to jeste. Ja imam i windows i macos i ogromna je razlika u brzini.
Oba laptopa su iste godine proizvedena.

Istina je da Mac-ovi imaju dug radni vijek, ali opet realno kad pogledas to ti je 5 godina star laptop.Ja imam bas taj model 2015 godiste 15" radi on i dalje savrseno ali opet 5 godina je 5 godina :slight_smile:

Kad bi neki polovan Mac uzimao, to sigurno ne bi bilo nista ispod 2017 godine.

Treba ti nešto sa 16GB RAM-a minimum za tip posla kojim se baviš.
Ne računajući outlier-e, svakako MBP.
Imam Late 2013 najjači model serije (proizvodnja nekad početkom '14) i ne mogu zamisliti ni novije uredjaje da bolje rade jer radi odlično. Proljetos jesam servisir’o bateriju i to po cijeni kako je @Gadafi naveo ali mene drugi proizvodjač neće vidjeti.

Svakako više potragu baziraj na RAM nego procesor (ako MBP nema 16GB bolji ti je ovaj drugi).

Uzevši jednaku klasu, taj 2015 ima solidno bolje karakteristike od ovog mog: i procesor i grafiku i SSD. A ovaj moj leti.

Svoj servisiran (sad je baš k’o nov) ne bi’ dao za manje pare jer je u mint stanju.
Za taj 2015. a ako je u perfektnom stanju, to jeste cijena bez [krštene] baterije vjerovatno. Na ovim prostorima.

Slažem se i sa ovim što je @belmin rek’o al’ ako se na kraju i odlučiš za MBP - progledaćeš.

Ma njemu i ne treba za pocetak noviji model. Nema veze sto je star 5 godina, dobijat ce update jos 5 godina :smiley: do tada ce zaraditi ozbiljnu lovu i neka kupi najnoviji model.

Zar nisu 2017 i 2018 imali neke ozbiljne probleme sa tastaturom?

Opet, neka dobro razmisli oko cijene, jer za 1200 KM moze kupiti samo 2010 ili 2011.

Pogledaj Huawei laptope. Trebalo bi da su dobri, a vrte se oko 1200-1500 KM.

Nemam pojma šta je kome početak već za PS i video treba sepet RAM-a, solidna grafika a ni [što] jači CPU nije na odmet. Mislim naravno da je bolje što više svega, al’ nek’ se bazira na 16 GB RAM-a pa otud ide dalje.

Čini mi se da su ljudi tih godina relativno rado uzimali polovan 2015
zbog nedostatka fizičke Esc tipke na novim modelima a valjda i zbog portova.
Poslije je Apple vratio Esc tipku.

Super bi bilo da je samo tastatura problem :smiley: Ima tu jos par stvari koje su iritantne kod 2015+ modela.

Jedini razlog sto sam spomenuo da ne bih nista polovno uzimao ispod 2017 je zbog te neke istrostenosti hardvera.Ono da imam nekog prijatelja koji prodaje 2015 u super stanju, naravno da bih isao sa tom opcijom.

Prije dvije godine sam uzea Macbook Air 2013 godište i i dalje sve odlično radi na njemu :smiley: Prije mjesec dana sam uzea iMac (pola godine star) i savršen je

Cijeli život sam bio na Windowsu, no otkad sam ovo uzea sumnjam da ću se više ikad vratit na njega

1 Like