Windows XP SP2 se stalno resetira (reboot loop)

Laptop sa Windows XP SP2 se stalno resetira (reboot loop).
Kad se uključi, počne učitavanje Windowsa, i za vrijeme učitavanja, pri uvodnom ekranu, odjednom se prekine i resetira se.
Ako ga pokrećem u Safe modu, “posljednja dobra konfiguracija”… uvijek isto - neprekidno se resetira.

Kad se to prošli put dogodilo prije par mjeseci, riješio sam problem ovako:

  1. Pokrenuo laptop sa Windows XP SP2 (češka lokalizacija) instalacijskim CD-om.
  2. Pokrenuo Recovery Console
  3. Po završetku, uradio “chkdsk /r”
  4. Nakon chkdska, sa “fixmbr” uradio novi master boot record

… i stvar je proradila.

E sad nikako ne mogu proći korak 3. - chkdsk.
Prvi put se chkdsk satima zaustavio na 51%, drugi put na 15%, a u trećem pokušaju, s parametrom /p, cijele noći je ostao na 75%.

Ima li neka mogućnost koju bih mogao isprobati prije nego probam preformatirati disk?

BTW sa Ubuntu 12.10 na USB-u mogu normalno pristupati podacima na disku.

Brijem da je do toga :zub:

WinXp se degradira s vremenom i svake 2 godine bi ih trebao reinstalirat jer se nabere hrpa sr@nj@, tempova, recoverija, dll-ova i ostale gamadi. Uzmi si 2h i napravi fresh install i miran si najmanje godinu dana.

Ovo sve pod pretpostavkom da je sa laptopom sve ok hardverski…ako nije onda prvo gledaj temperature i prašinu…:rocjena:

Pokreni program za provjeru diska. Ima ih na Hiren’s boot CD-u.
Provjeri i memoriju.

Pošto možeš doći do podataka, na Windows direktoriju postoji minidump folder. Pogledaj ima li štogod unutra i koji je datum.
Ako su minidumpovi “svježi”, postoji prog za pregledavanje. Zove se WinDbg i nalazi se unutra paketa Debugging Tools for Windows.
Na kraju tog fajla piše što je problem odnosno koji fajl radi problem.

Sretno

ako uspiješ i ako ti je bitno spasiti podatke nakon toga obavezno formatiraj disk i fresh install windows :slight_smile:

Odlična stvar, taj CD!
Nažalost, disk je i konačno odapeo pri pokušaju reinstalacije Windowsa.
Bar sam uspio sve najbitnije prekopirati na eksterni HD :confused:

[quote=“gambo”]Odlična stvar, taj CD!
Nažalost, disk je i konačno odapeo pri pokušaju reinstalacije Windowsa.
Bar sam uspio sve najbitnije prekopirati na eksterni HD :/[/quote]
Ček, nisi imao normalan backup? Šta da je HDD otišao iznenada kao što i ode u 90% slučajeva?

Iskrene preporuke: LINK, mali, besplatan, ultrabrz i stabilan. Koristim ga godinama za sinkronizaciju backupa na više HDDova.

Backup sam imao od prije tri mjeseca.
Ne znam koliko često se drugi sjete napraviti backup na sporednom, pomoćnom računalu.

Pri reinstalaciji Windowsa, prvo sam napravio puno formatiranje.
Za vrijeme kopiranja fajlova s CD-a na disk, pisalo je da se jedna datoteka ne može prekopirati, da treba obrisati CD (možda je prljav) i pokrenuti instalaciju ponovo.
U drugom pokušaju, instalacijski program više nije mogao pronaći disk.
Programi s Hirenovog CD-a koji su uspjeli pronaći disk, našli su gomilu bad sectora.