WMFORUM33 - 33% OFF na sve web hosting i VPS pakete

Hostingom se bavim od 2005, dakle 10 godina i neke stvari su potpuno glupe i bedaste koje su ovdje izracene.

  1. Hosting na fizickim serverima pogotovo u HR je potpuni promasaj. Uslijed bilo kakvog kvara (disk, ram, cpu, mreza) server je automatski down. Kod mreze je manji problem buduci da se moze switchat ISP … no kod drugih kvarova downtime je u najboljem slucaju 30 minuta, sto je PUNO i OGROMAN problem. Rjesenje za navedeno je CLOUD platforma gdje su svi resursi visoko skalabilni i nikada nije nista na 1 fizickom serveru vec je sve virtualizirano.

  2. 50/50 mbita je dosta lose i sporo, neka se netko zakaci i povlaci backupove, radi masovni prijenos podataka … sve se biti dosta zaguseno. Cak i uz najbolji QOS i distribuciju brzine i load balancing … opet ce DL/UP stradati i biti iznimno los. Za navedeno je rjesenje minimalno 100/100 mbita … (osobno smatram da je i to lose) … idealano je 1gbit. Ili barem ako je 50/50mbit standard … uz placanje bi korisnici ipak trebali imati mogucnost upgrejdat na vise.

  3. Mit od HR datacentrima i da su hrvatske IP adrese i lokacija server u HR da je bolja naspram njemacke ili amsterdama to je za idiote. PING dali je 30 ms, 50 ms ili 100 ms za web portale, aplikacije to je tako svejedno. Vazno je samo za gaming servere, buduci da je to realtime igra i svaki ms je vazan. Prednost datacentra u HR moze samo biti plus za one korisnike koji su u HR a imaju potrebe za stalnim pristupom aplikaciji/sustavu koji je smjesten isto u HR i to samo pod uvjetom da se tom sustavu/aplikaciji masovno pristupa, manipulira s ogromnim podacima ili s ogromnom kolicinom querya. Koliko je takvih korisnika? Iznimno malo, po statistikama ispod 0.5%. Obicno veliki igraci imaju svoju kolokaciju i svoje platforme.

  4. @ControlEng nemoj se ljutiti, ali sumnjam da se 1 RACK sa 4-5 servera moze nazvati datacenter. Sumnjam da je i certificirano. Za biti datacentar postoje uvjeti kojih se provider mora pridrzavati, a to je barem 3 backbone providera, konstantna razina vlage i temperature u prostoriji (s 10-15% max odstupanja), protupozarna zastita, tehnicka zastita (video nazdor, sigurnost pristupa i ulaza), UPS te dizelski agregat u slucaju da padne i UPS.

  5. Sumnjam da imate real time mirroring / cluster sa DE posluziteljima i da se sve moze prebaciti kroz 5 minuta. Za staticne podatke lakse, ali malo teze kod mirroringa i replikacije baze.

Sve u svemu, ne branim niti kudim ikog, no fizicki serveri za hosting su potpuni promasaj cak i uz najbolji nazdor, volju i brigu. Jednostavno stvari krenu po zlu i onda se dogodi sranje, nepovratno. Osobno sam imao prije par godina par dedicated servera u UK, u Njemackoj … i to se nikada nije pokazalo kao dobra solucija. Nedaj boze da imam servere fizicki u uredu, pa da moram brinuti oce nesto crknuti i sl. pa trcati kupovati hardware, mijenjati i slusati prituzbe korisnika koji sjednu na telefon.

Ne reklamiram sebe ni svoju firmu, ali procitajte recenzije, misljenja, iskustva korisnika. Dedicated server su mrtvi, mozete ih naci na hertzneru na hosteurope za badava … masine sa 10-12gb rama, sa 2-3-4 xeona za 30-40 eura mjesecno. Svijet se okrece cloudu, virtualizaciji gdje je sve skalabilno, sigurnije, brze i prakticnije. Nema potrebe za upgradom fizickog hardware-a (sve je skalabilno i podesi se unutar par sekundi), nema potrebe za promjenom hardwarea … ako i nesto crkne, drugi server preuzme funkciju i krajnji korisnik nista i ne osjeti. Uptime je prakticki 100% osim ako se nesto zezne softwerski.

Nadam se da sam pomogao nekime i otklonio sumnje i nedoumice.

Recimo da znate o čemu pričate, ali ne znate sve. Recimo sljedeće (ovo je stvarno u grubo):
Imate domenu mydomain.com koja ima 2 NS zapisa i to
ns1.mydomain.com - puca na IP adresu prvog ISP
ns2.mydomain.com - puca na IP adresu drugog ISP
U slučaju krepavanja prvog (primarnog ISP) što se dešava?

@in4hr cijenim mišljenje kolega, ali znam i onu da ‘svaki cigo svog konja hvali’. Svoje sumnje ostavite za sebe. Ne znate s koliko rackova i servera trenutačno raspolažemo. Ja znam da Vi ne raspolažete niti s jednim. Mi ne resellamo tuđe, sve što imamo je naše i radi 100% kao vurica. Priču da je u cloudu (i to velikim slovima) sadašnjost i budućnost pričaju oni koji nemaju vlastite resurse. Koliko providera radi overselling cloud usluga? Hvala na otklonjenim nedoumicama :smile:

@ControlEng Iskreno sad mi je krivo sto sam komentirao iz razloga jer ovo oglas firme koja nudi uslugu. A bas ne volim komentirati na takve topice, buduci da svak moze nuditi sto hoce i sto smatra da je OK. Ovo nebi trebalo postati mjesto na koje ce korisnici komentirati, pokusati nuditi nesto ni obrazlagati a ponajmanje se svadjati po principu “moj je veci od tog”. Trziste je slobodno, pa bi svaki upit trebao i biti u inbox ili na mail firme na koji se dobije kvalitetan odgovor. Tek sam skuzio kada sam

@ControlEng

  1. Vjeruj mi kad ti kazem nikada nebi zelio imati svoj rack ni troskove struje, hardwera, upgeadea, kao ni klimatizacije i odrzavanja istih. To je jednostavno nesiplativo u odnosu na cloud i na cloud resurse. Jednostavno nebih mirno spavao s time, buduci da je to tempirana bomba koja ce kada-tada prasnuti, a steta moze biti velika. To je naprosto tehnologija koja je bila dobra do 2008.

  2. Nedaj boze da ti se dogodi da imas “havariju” da ti nestane struje, ISP iskljuci iz nekog razloga NET ili da nesto crkne i bude veci downtime. Klijenti ce te pojesti i uz najbolji SLA i ostale ugovore.

  3. Overselling radi dosta cloud providera, i to se tocno zna i koji … izmeju ostalog je i OVH. Ima par nacina na koji se to provjeri.

hrpa requesta koji budu poslani na ns1 bude not found.

No samo provjerom jedne domene koju hostate vidim da nije takav setup (amtex.hr)

Iskreno, nisam vas namjeravao ocrnjivati no poslušajte moj dobronamjeran savjet, postanite LIR kod RIPE-a, zatražite IP blok i sa ta dva ISP- koja imate složite BGP i tada imate redundanciju.

Po pitanju CLOUD-a - OK je ako je vaš, ako nije tada ste reseller i tu se slažem sa vašom tvrdnjom.

Vlastiti cloud i nije neka pamet napraviti, mislim da je Terrakom složio cloud na jeftinom SAN-u i to radi a investicija nikakva.

Ovo lagano ide u žestoki OT :smile:

  1. Ako ti nemaš svoj rack, netko ga ima i brine se o njegovom zdravlju i životu a ti ga samo resellaš. Točno? Ili smatraš da su cloud resursi stvarno u oblacima, bez rackova i servera? :smile:

  2. Za moje sigurnosne standarde: uvijek se više sam volim skrbiti za svoju opremu nego to prepustiti nekom drugom tko sve skupa to radi ‘u cloudu’. Bar točno znam na čemu sam a ovisnost o nekom drugom svodim na minimum.

1 Like

Redundancija sa setupom kakav sam naveo za sad ide samo za VPS i dedicirane usluge. Za klasične hosting usluge starta početkom 10/2015, tad od drugog operatera dobijamo 100/100 link.
Kao što rekoh nismo reseller bilo čega. Sve što imamo je naše. I da, nije neka pamet napraviti ali baš na jeftinom SAN-u to ne radimo :smile:

@ControlEng ipak smatram da su “fame” servera na 10.000 kvadrata u Amsterdamu, Njemackoj i sl. sigurnije, bolje i pouzdanije i na kojima radi vise tisuca IT profesionalaca od “home” datacentra. Istina, nisu svi datacentri isti, no ja sam u amsterdamu evo ide 4. godina, u 4 godine jednom je bio downtime od 15 minuta (kod mog providera) i to zbog vise sile. - eksplozije mainframe napajanja.

Ne zelim nikome havariju i visoki downtime … no takve pojave na klasicnim dedicated serverima su stvarnost, a onda je kasno da se shvati da se moglo puno bolje, jeftinije i kvalitetnije proci, nego imati svoje. Sjetit ces me se jednog dana :slight_smile:

No dakako da se slazem da je pocevsi od drugih pa i do mene ova diskusija krenula u losem smijeru. Nije dobro ovako diskutirati i pokazivati “tko ima veceg” ni sl. komentirati na necije ponude. Covjeku smo pokvarili post. @ControlEng placam kavu kad se vratim iz CH :slight_smile:

Update: Public bandwidth speed test dostupan na linku: https://www.croweb.host/speedtest/
Testirajte koliko god želite :smile:
@in4hr - don’t worry, tvoji komentari nikako ne mogu pokvariti našu ponudu :sunglasses:
Kad smo već kod toga, mogao bi i ti uploadati ovaj mini test kakav smo mi napravili, pa neka ekipa vidi D/U brzinu i stabilnost veze tvoje reseller cloud platforme. Moj način rada oduvijek je bio ‘kvaliteta i samo kvaliteta’.

Update - test download linkovi:
10M - https://www.croweb.host/speedtest/download/10Mb.zip
100M - https://www.croweb.host/speedtest/download/100Mb.zip
1000M - https://www.croweb.host/speedtest/download/1000Mb.zip

30 dana money-back guarantee :smile:

Link je nikakav, evo testa sa dedicated servera koji imam kod jednog HR providera:

Brzina mog interfejsa:

Settings for eth0:
Supported ports: [ TP ]
Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
1000baseT/Full
Supported pause frame use: No
Supports auto-negotiation: Yes
Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
1000baseT/Full
Advertised pause frame use: No
Advertised auto-negotiation: Yes
Speed: 1000Mb/s
Duplex: Full
Port: Twisted Pair
PHYAD: 1
Transceiver: internal
Auto-negotiation: on
MDI-X: off
Supports Wake-on: pumbg
Wake-on: g
Current message level: 0x00000007 (7)
drv probe link
Link detected: yes

Test na vas IP u hrvatskoj dobivam samo 100 mbit/s

wget https://www.croweb.host/speedtest/download/1000Mb.zip
https://www.croweb.host/speedtest/download/1000Mb.zip
Resolving www.croweb.host… 85.10.49.185
Connecting to www.croweb.host|85.10.49.185|:443… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 1000000000 (954M) [application/zip]
Saving to: “1000Mb.zip.1”

100%[=================================================================================================================================================================================================>] 1,000,000,000 9.53M/s in 98s

Test prema serveru u njemačkoj dobivam skoro gigabit/s

wget http://fra36-speedtest-1.tele2.net/1GB.zip
http://fra36-speedtest-1.tele2.net/1GB.zip
Resolving fra36-speedtest-1.tele2.net… 90.130.74.155, 2a00:800:1010:2::2
Connecting to fra36-speedtest-1.tele2.net|90.130.74.155|:80… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 1073741824 (1.0G) [application/zip]
Saving to: “1GB.zip”

100%[=================================================================================================================================================================================================>] 1,073,741,824 107M/s in 10s

(103 MB/s) - “1GB.zip” saved [1073741824/1073741824]

Imate samo 100 mbita link ?

Ne slažem se s tim da je link nikakav. Link je 100/100 UL/DL za taj server. Čisto pristojna brzina i stabilnost. Vodite računa da je link ne sa dediciranog servera, već s web servera koji je u produkciji, a samim tim je ograničena i brzina istog. CIjenim kolege koje si daju truda i testiraju pa onda komentiraju :smile: Uskoro ide generalno podizanje brzine za sve produkcijske servere kao i /22 IPV4.
ETA: 1.10.2015.

Na 100 megi surfam u firmi :smile:

Imate kakav drugi test file na boljem linku da napravim testiranje linka ?

Good 4 U :slight_smile:
Trenutačno su samo ti linkovi koje sam postavio. Budemo uskoro postavili nove na sngle servere / virtualke pa testirajte koliko Vam volja :grin:
A sad ozbiljno: trudimo se osigurati najbolju moguću razinu kvalitete. Resursi jesu ograničeni, ali su stabilni i iskorištavmo ih na najbolji mogući način. Uz to se trudimo ponuditi što konkurentnije cijene, uz nenormalno velike ulazne troškove u Lijepoj našoj (Tipična cijena linka je 3€/Mbit + 3€ na svaku dodatnu IP adresu, mjesečno, bez PDV). Ali i dalje tvrdim da je bolje imati vlastite resurse nego resellati tuđe.

Da se prdruzimo temi i iznesemo misljenje vezano za kolokaciju u HR naspram najma opreme vani, ipak smo prvi krenuli s akcijama, dan prije vase, ali i tamo pocetkom godine prije in4hr koji su se nadovezali nakon nas :wink: No nije bitno, its a free market jelte i sretno nam svima :smiley:

Kolokacija u HR je uzasno skupa i ako ste startup nemate nikakve sanse vratiti povratnu investiciju. Mozete samo ako nudite hosting po 100kn i ako imate par tisuca klijenata, sto naravno svaki startup ima (ironija) :smiley: Skepticnima koji ne vjeruju, stavite na papir godisnji najam opreme, licence i place naspram broja hosting paketa od 100-200kn koje bi svi rado htjeli…

Sto se tice najma opreme vani, on je jeftiniji, a ovisno gdje se uzme pruza vecu razinu kvalitete jer su dc-ovi na neusporedivo visoj razini od bilo kojeg u HR, a i linkovi koji se nude su znatno brzi od hrvatskih. Plus podrska je na visokom nivou, odgovaraju na tickete i rjesavaju stvari brzo, ipak stu to vrlo veliki datacentri s uhodanom pricom, kod nas se valjda jedino DataCross mozda bude priblizio, ali treba jos hodanja do tog nivoa… Zato su cijene opreme kod tih vanjskih provajdera takve kakve jesu.

Sto se tice resellanja tudje platforme, slazem se, nije neka mudrost uzeti vps ili dedicated server vani i tu ga prodavat za vecu cijenu. Mi to ne radimo. Mi naplacujemo managed uslugu na serverima koje unajmljujemo vani tako da je zarada samo na odrzavanju. Ponuda VPS-a i Dedija je tu samo ako netko zeli pouzdane i provjerene servere od nase strane koje smo trazili par mjeseci kod raznih providera prije nego smo ih stavili u ponudu. Znaci samo i iskljucivo managed. Cijene su takve kakve jesu, skuplji je hardver i usluga od raznih server4you, hetznerov bidding i sl. low budget ponuda, ali zato sve radi. To je sto se tice nas. No da se vratimo na test mreza:

Vi
wget https://www.croweb.host/speedtest/download/100Mb.zip
Resolving www.croweb.host (www.croweb.host)… 85.10.49.185
Connecting to www.croweb.host (www.croweb.host)|85.10.49.185|:443… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 100000000 (95M) [application/zip]
Saving to: ‘100Mb.zip’
100Mb.zip 100%[====================================================================================================================================================================>] 95,37M 10,5MB/s in 9,1s
ping vam je 1-2s

in4hr mozete testirati, imate linkove na njihovom webu

wget http://149.210.147.155/speedtest/100mb.bin
Connecting to 149.210.147.155:80… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 104857600 (100M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘100mb.bin’

100mb.bin 100%[====================================================================================================================================================================>] 100,00M 17,5MB/s in 5,9s

17,0 MB/s
ping je 28-29s

Mi

wget http://www.serverlab.hr/200MB.file
Resolving www.serverlab.hr (www.serverlab.hr)… 176.58.115.231
Connecting to www.serverlab.hr (www.serverlab.hr)|176.58.115.231|:80… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 200000000 (191M)
Saving to: ‘200MB.file.1’

200MB.file.1 100%[====================================================================================================================================================================>] 190,73M 68,2MB/s in 2,8s
ping je 35-36

ping vam je super, ali ako ne pricamo o gameserverima, a ne pricamo, sve ispod 100ms je nebitno… :smiley:
Sto se tice Francuskog dc-a u kojem se nalaze dedicated serveri, njihov speedtest je ovakav:
ping od 31ms, download speed je 81MB/s Dedicirani serveri imaju minimalno garantirani bandwith od 300Mbit/s (37.5MB/s) s time da se moze zakupiti i premium od minimalno 750Mbit/s.

Tu jos moze konkurirati hetzner, ali on nudi minimalnih 200Mbit/s na svojim serverima za slicnu cijenu + jos neke stvari su im extra tipa kvm konzola se placa uz dodatni paket koji se isto placa itd.

To u HR necete dobiti za novce koje si moze priustiti jedan startup, a misljenja sam da krenu i vece firme s takvim idejama da bi ubrzo zaronile jer je kod nas trziste relativno malo i kolac su dobrano pojeli veliki hosteri, svima nama na zalost.

Btw Nonocka dobar link
wget http://90.130.74.155/1GB.zip
Connecting to 90.130.74.155:80… connected.
HTTP request sent, awaiting response… 200 OK
Length: 1073741824 (1,0G) [application/zip]
Saving to: ‘1GB.zip’

1GB.zip 100%[====================================================================================================================================================================>] 1,00G 104MB/s in 11s

(92,8 MB/s)

Jos jednom sretno nam svima i imali ozbiljnih kupaca :smiley:

Moj link je u Hrvatskoj :stuck_out_tongue:

Ima i u nas dobrih linkova samo ih treba platiti :smile:

Ja sam također pobornik hostinga u hrvatskoj i mislim da cijene nisu toliko visoke, bar ne za dijeljeni hosting.

Pokretanje vlastitog datacentra bez propisnog financiranja nema smisla i nije moguće jer u protivnom imamo home datacentar (single homed, 2 consumer grade klima uređaja, jedan consumer grade agregat sa ATS-om za kojega se moliš Bogu da se uključi po potrebi, i par ups-ova iz h2 shopa na koje se direktno pikaju serveri, single power feed itd itd). Sjetimo se toni-informatike i njihova home datacentra!!!

Kada se već spominje Datacross, oni su kreditno teško opterećeni i ROI im je slab, ako ne promijene model neće dugo izdržati, hrvatska nije spremna za disaster recovery sheme po premium cijenama.

Prodavanje managementa je OK model, trenutno najgori odabir je uzeti hosting kod cloud resellera u HR a takvih će biti sve više i više jer reseller je uvijek razina:Reseller. I ne zanemarimo bullshit kojim se brane ‘ali mi sami održavamo svoj server’.

I oko ovoga da je za startup bolje uzeti server/cloud vani se u potpunosti slažem.

@serverlab poštovane kolege ( i svi oni koji se tako osjećaju) :smile:
Zahvaljujem na veoma serioznoj recenziji. Uvijek sam podržavo umjerenu demokraciju pa tako i u postu koji je izvorno ‘moj’ :sunglasses:
Krenimo redom:

  1. Startup nismo. Nema nikakvih tajni - meni je punih 42 godine, od tog sam aktivno i profesionalno u hosting industriji punih 20 godina (vjerovali ili ne). Hosting radio još na Windowsima NT (DBN, ništa DHCP, ništa Active Directory…). U najmu imao sve i svašta i to na 5 kontinenata. Sve zbrojio i oduzeo, te prije točno dvije godine (ulaskom Hrvatske u EU) ‘ubio’ malu firmu s tisućama sitnih (a zahtjevnih) klijenata i krenuo u avanturu zvanu vlastiti datacentar.

  2. Naša poslovna orjentiranost NISU hosting paketi od 100-200 kn godišnje, niti će ikad biti. Orjentirani smo na SMB tvrtke gdje je kvaliteta uvijek na prvom mjestu a ponuda usluga širokog spektra. U biti, sve što u IT segmentu trebaju napredne tvrtke možemo ponuditi bez straha i srama.

  3. Kao što rekoh, naši serveri su trenutačno ograničeni za 100/100. To je jedini način da raspodijelimo dostupne resurse kako bilo tko nebi trpio i kako bismo ispoštivali uvjete koji su zajamčeni klijentima koji PLAĆAJU naše usluge. Npr. ako je netko zakupio dedicirani server i plaća 50/50 (a takvih imamo, što iz HR što izvan) bilo bi totalno krivo njegove resurse podijeliti s bilo kim drugim. To ne radimo niti ćemo ikad. A to je bit cloud oversellinga i VPS container sustava koji se za šaku dolara mogu naći kod cheap providera. Uskoro ćete dobiti GB link za testiranje i od nas, pa ćemo se onda naganjati tko ima veći :smile: ali u cijeloj ovoj priči to je manje bitno.

  4. Akcije - baš se tako pogodilo. Neplanski i nenamjerno. Pogledajte WHTOP gdje također imamo svoje popuste. Pogledajte datum kad smo ih startali.

I od mene sretno svima i svi imali puno kvalitetnih korisnika. :wink:

@Nonocka

I moj, test je iz HR :wink:

@ControlEng :thumbsup:

tocka 2. takodjer :smiley:

Nego, za kraj, mene ne brine konkurencija vec svi ti silni web developeri koji su ujedno i sistemci na svojim vps-ovima na kojima vrte produkcijske webove i mailove za klijente :grinning:

Nema zime za combo developere + sistemce :smile:
Kad se jednom klijent opekne o takvog ‘one man show’ stručnjaka, kad mu važni mailovi ne prolaze ili završavaju kao neželjena pošta, znat će cijeniti i struku i prave stručnjake.
Točno je da takvi uništavaju ovaj posao koji je ionako na razini jeftine prostitucije, ali prave vrijednosti moraju isplivati prije ili kasnije.
:muscle: