Wordpress 5.0 Gutenberg Editor

ako budem primoran prebacit ću se na taj classicpress … mada mi se ovo ne sviđa

ClassicPress is a Limited by Guarantee company

Sva sreća pa postoje pluginovi poput “Disable Gutenberg”.

Jel netko znade zasto je taj gutenberg uveden? Mora biti neki razlog. jer ovako da ja sad tekst od 30 paragrafa radim u 30 blockova pa ako ima 20 slika to je jos 20 blockova, pa covjek se pogubi u svim tim blockovima…

Totalno sam razocaran upravo nesto radih nikako mi se ne svidja i sto kaze ruin remeti me u radu, mnogo brze funkcionisem sa klasicnom

Ja kako sam shvatio, glavni lik je iz UK. Kod njih je cuo sam uobicajeno da neprofitna kompanija bude osnovana kao “limited by guarantee”. Medjutim ne znam nesto previse o tome.

Ono sto znam je da je Wordpress bio GPL i da i Classicpress i svi njegovi derivati moraju biti GPL. Svidja mi se sto su uocili neke greske kod Automattica, firme koja upravlja Wordpressom, a to je da se ne slušaju korisnici i da ostali koji razvijaju teme i pluginove nisu ravnopravni sa Automatticom.

sad ostaje pitanje kako će ići teme i plugini za taj classicpress … hoće li moći da se ovo sa wordpressa importuje u classicpress … ako će se u budućnosti sve ravnjati prema novom wordpressu

classicpress uskoro bude skinut milijunti put to im dobro govori kakav je ovaj gutenberg promasaj.

Ja sam pokusao raditi na jednom siteu i sve je pet i vidite da sma i ovdje napisao da cu radit na novoj tehnologiji, ali majke ti jedan clanak mi se konstantno krasao taj gutenberg, nakon 5 minut popizdio i instalirao classicpress plugin, sad je sve po starom i mislim da me taj gutenberg nece dugo vidjet, a vjerujem da ce ga u 5.1 verziji maknut, lol

isto i plugin classic editor ima

Active installations: 700,000+

A fino sam rekao nemojte odmah instalisati nesto cim vidite :slight_smile:

Ne znam zbog čega su zakomplicirali da se mora dva puta kliknuti publish da se napravi stranica

“Added disabling of the Gutenberg plugin and lowered the required WordPress version to 4.9.”

Evo bio Update Classic Editora, dokaz da su nesto dooooobro zeznuli s ovim svim :slight_smile:

Ne mora, izgasi to u opcijama. Gore desno u editoru imaš izbornik, opcije, i makni kvačicu kod “Enable Pre-publish Checks”.

Da li imate problema posle update na 5.0.1, meni se desilo da mi se ceo css zeznuo mislio sam da je problem do nekoga Plugins-a pa sam ih kompletno sve obrisao ali i dalje imam isti problem.

Jučer sa podigao novi site + free WP tema, i vidim da novi Editor dosta brka CSS. Site ne izgleda kao Demo jer je Demo rađen na klasičnom tekst editoru. Uspio sam neka očita odskakanja srediti laganim uređivanjem CSS-a.

Na jednom starom site-u sam dobio problem sa jednim custom fields-om. Dakle, do jučer sam popunjavao na klasičnom tekst editoru, i sve je složeno kako i treba. Iz nekog razloga, objave u Gutenberg-u na nekim određenim mjestima dobiju<p> </p> što mi naravno lomi sadržaj. Nije ništa strašno, ali opet dovoljno primjetno da sam skužio čim sam objavio članak. Ovo se pojavi samo na custom fields-u (text editoru - Wysiwyg Editor)…

Moja ti je preporuka da napraviš Child (ako već nisi) i lagano popravljaš nedostatke koje vidiš. Uvjeren sam da će sada mnoge Teme ići na brzo prilagođavanje novom editoru. A do tada, na nama je da se uklopimo.

Ne znam gde je ovde problem sto ne ucitava header admin…

I meni se nešto poremetilo na jednom siteu, samo kad napišem cijeli članak bude sve u redu. :neutral_face:

Ne vidim ni što piše ovdje gdje sam naznačio? :roll_eyes:
Može li se ovo vratiti na staro stanje? :o:
WP Tema je Newspaper.

Možda bude od pomoći:

Pušten je i WP 5.0.1 security release pa uradite update.

Nagađam da je ovo udarac temama koje koriste Visual Composer (kao kod NewsPapera) i slične plugine te će se kroz Gutenberg ići na izbacivanje takvih plugina. To je možda dobra strana Gutenberga iako i sam više preferiram Classic Editor. Moje je mišljenje da će se Classic Editor za neke 2-3 godine prestati update-ati za novije verzije kada Gutenberg postane ustaljena praksa.

Trebali su samo pored Visual i Text dodati opciju Blocks putem koje bi se otvarao Gutenberg Editor a Classic također ostaviti u core-u, kako je do sada bilo i prikazati to kao new feature.

Joomla je nekada bila popularna ali se WP pokazao kao bolje rješenje pa se masovno prelazilo na WP (jedno vrijeme i Drupal) pa moraju biti oprezni sa Gutenbergom jer neki alternativni CMS može preuzeti monopol.

Iako će stanje koje sam uslikao gore rezultirati ispravnim i željenim postom, :blush: za one koji ipak preferiraju povratak na staro (tzv. WP nostalgičari :smile: ), situaciju će provjereno ispraviti plugin koji nam Hellas preporučuje iznad. :+1:

I ja sam ga instalirao, plugin više ili manje:smile: ali nemam ih mnogo. :o:

i da ih imaš, nekad jedan plugin može smetati kao 5 drugih … nije pisano pravilo da svaki plugin automatski usporava sajt :smiley:

Jedino pisano pravilo jeste da ih 20 ili 30 usporava :slight_smile:

Ja ih imam samo 4 (+ ovaj 5 classic editor), ostalo sam “sam napisao” (minimalizam koda)

Ok, neznamo svi kodirati, ali bar mogu preporuciti cemu teziti.