Wordpress dodaci

Upravo sam instaliral 17. plugin. Za svaku sitnicu imam nešto… plugin da se makne ‘category’ url, plugin da se maknu stranice autora, plugin za ograničenje težine uploadanja fajla, plugin da se maknu beskorisni emoji…
Takve osnovne stvari je vjerujem jednostavno riješiti u jezgri a poanta je plugina da si ljudi proširuju dalje kako žele. Zašto Wordpress gura nepotrebne stvari i ne da potpunu mogućnost izbora? Kako je u drugim većim CMSovima (Joomla, Drupal)?

Nesto sto je tebi nepotrebno ne znaci da je automatski svima nepotrebno.

Zato i postoje plugin-ovi, da iako vecina zeli opciju A, imas mogucnost odabrati opciju B, C itd.

Ali nema smisla potrpati opciju A, B i C ako 80% koristi A.

Sve to sto si nabrajala si mogla da kroz functions.php izvrsis bez ikakvog dodatka. Sto se tice nepotrebnih stvari to zavisi od tebe sta ces da koristis kad kreiras sajt, tj integrises u wordpress. Ti ne moras da koristis wp za kreiranje clanaka, ili title ili bilo sta sto bi ti on omogucio samo neke djelove koji su tebi npr potrebni da ti olaksaju upravljanjem te stranice.

U joomla sustavu ti je situacija takva da u startu sustav ima cca 8000 fajlova (manje/više) kad počneš dodavati komponente za forum, trgovina, direktorije broj datoteka se popne na preko 10000.
Većina osnovnih dodataka potrebnih za funkcioniranje sustava je već instalirano u startu. To su Mogućnosti registracije korisnika, kontakti i forma za kontakt, rad s bannerima, web linkovima, rss. No mene nervira opet što od toga koristim gotovo ništa.
Mana Joomla sustava je upgradeako se koriste dodatne veće komponente jer u pravilu uvjek ima problema i nemožeš upgred-ati sustav a da nema nekih problema i da nešto ne šteka. Znači moraš biti dobro informiran koje komponente se mogu upgredati uz sustav i da li uopće to možeš napraviti…
Sve u svemu imam tuce sajtova na Joomla sustavu za koje kad odlučim napraviti upgrade dobro se višednevno psihofizički pripremim.

Mislim da ovde ne bi trebalo “mešati babe i žabe”. Dakle, WordPress ima svoje funkcije (koje svaka pravilno izrađena tema ima), a ako ti zatreba neka dodatna funkcionalnost, instalira se plugin. Dakle, ovo što si nabrojala, treba da se odradi kroz functions.php (većina). Npr. ovaj deo sa category url-om. Preporuka (a kod kačenja tema na themeforest čak i obaveza) je strogo razdvajanje funkcionalnosti. Dakle, tema ima strogo zadate funkcionalnosti, a sve preko toga treba da ide pomoću plugina. Da ne širim previše priču:

  • Sitnice gledaj da rešiš kroz temu (url-ovi, prikaz postova način prikazivanje slika i tako neke sitnarije)
  • Dodavanje nekih većih funkcionalnosti (shop, custom post types, napredne opcije teme) - ne zadaj si glavobolju, iskoristi plugin.

Osim toga, ako želiš da redukuješ broj pluginova, uvek traži one koji mogu da ti odrade više poslova, npr. dobar primer je Jetpack plugin.

U novoj verziji Wordpresa stavili su podršku za neke smajliće i tako je automatski neka skriptica za to uključena na svaku stranicu. Skriptica nije neki problem, malecka je, no svatko tko drži do optimizacije svojih sajtova to će maknut. Najbrži način je preko plugina. No za nekog tko ima jedan sajtić ni to nije problem. Oni koji imaju više za održavati to je nešto veća gnjavaža… ali svaki dodatan plugin je nešto što je van jezgre i na autoru je da se sjeti jel mu se da napravit update.
Ako su išli nadograđivati jezgru novom funkcionalnošću mogli su staviti najobičniju kućicu opcije za isključivanje a ne da dodatak siluju. To je čas posla, ogroman broj ljudi teži tome i kod koji je potreban da se takve stvari isključe uopće ne zagušuju već i ovako težak cms.