WordPress hosting za stranice koje se otvaraju ispod 0.5 sekundi

Pokusavam prodati svoje znanje koje je vrlo opsirno, od SEO, WordPressa pa sve do pravljena softwarea za automatizaciju.

Ide mi onak solidno. Ali mislim da sam sada dosao do EUREKE.

Po cijele dane svrljam po digitaloceanovim serverima i isprobavam stvari i mislim da sam jednostavno pronasao nacin kako WordPress podici na novu razinu brzine. Svi speed testovi pokazuju istu, stranicu koja se otvara ultra brzo u 0.2 ili 0.3 sekunde. Sve ocijene Yslow i PageGrade speed A A ili 100/100 na google speed.

E kako sada to naplatiti? Znam da postoji miljardu ljudi koji bi htjeli imati ovako brze stranice, jer ovakav drastican speed increase definitivno donosi vise klkova na reklame, vise posjeta i sto ej najvaznije returning visitora.

A to sve Google voli pa ce isto tako vas rangirati vise jer vas site ce biti najbrzi i to drasticno najbrzi u top 10 ili cak top 50 stranica na googleu.

Google. com se otvara za 1 sekundi, moj wordpress se otvara za 0.3 sekunde.

WPEngine i Godaddy nude specijalizirane WordPress hostinge ali nisu ni priblizno brzi kao ova moja metoda. Njihove hostane stranice se otvaraju u 3 sekunde sto je neki prosjek za jako optimizirane za brzinu stranice.

1 stranica kod Wp Engine kosta 30$ mjesecno.

Eto pa me sad zanima kako ovo naplatiti ili je ovo jos jedna usluga koja sluzi samo meni i nikako da je mogu prodat drugima?

1 Like

Kako si to samo izveo da mi je znat ? Ovo se definitivno moze naplatit,treba smisliti najbolji nacin kako to izvest.

Iskusao sam sve razno razne kombinacije cache opcija. I pronasao onu pravu. Naravno ovdje se radi o NGINX serveru o kojem sam vec pisao ranije kada sam sa 6,7,8,9 sekundi spustio site na 3 sekunde.

I sad sam s ovim novim opcijama uspio spustiti sa tih 3 sekunde na 0.3, pa cak je jednom pisalo 0.2 sekunde.

Inace jos testiram dali cu trebati malo jaci server za ovo, ali ovo sad juri na 2 cores i 2gb rama.

Jos kad bi to uspio izvesti za bilo koju stranicu a ne samo za wordpress, namlatio bi para garant.

O kojem cjenovnom rangu se radi za full optimizaciju?

Nisam jos razmisljao o tome. Jos sam u testnim fazama. Situacija je specificna.

Ovo trenutno radi bez panela i imam vise stranica na istom hostu a host je malen 2 cores i 2gb rama.

Neznam dali bi radilo s panelom kad ti paneli preinstaliraju gluposti nepotrebne, pa bi mozda doslo do komplikacija. Jer ovo sto sam ja podesio server je od nule moja postavka, od securitya do NGINX servera i sve te dodatne potrepstine kojih se sad trenutno ni ne sjecam, ali imam zapisano.

1 stranicu po serveru je jako lako podesiti i ne mora biti WordPress jer sam u biti nasao 2 nacina kako ubrzati webstranice. Jedan je kad se na serveru nalazi vise stranica, a drugi je kada je samo jedna. Kada je samo jedna onda je lakse optimizirat i podesit.

Nazalost ovo nije optimizacija. Ovo je host koji ja moram podesit od nule i samo onda je moguce da se postignu ovakvi rezultati. E sad to je process i meni treba dosta vremena da to sve podesim, pa o cijeni ni ne razmisljam, ali vjerujem da to nije za svakog, nego za one koji imaju stranice sa masu posjeta i mlate lovu od tih stranica, pa im nije problem platiti.

Nedavno sam jednog lika nagovorio da dodje na moj server koji je 2 puta manji od njegovog tadasnjeg, ali je bolji. Trenutno cekam feedback od njega dali mu je spojeta porasla i dali ima vecu zaradu. Kad se sve to zborji onda cu znat kamo dalje s ovim.

Reverse proxy koji servira cacheirane stranice nije novost; svaka normalna web stranica bi tribala to koristit, i da odgovorim drmrgood, nije bitno sta je u pozadini, wordpress ili nesto trece, servira se prakticki staticki page.
Osobno serviram 5000 simultanih posjetitelja na smijesnim digitalocean vpsovima za sitne novce, samo sta ja za reverse proxy koristim varnish.

@dadaas prije nego si formiras cijenu za naplatit nekome, daj si neko vrijeme rada na takvom serveru u svom setupu. Izletit ce ti gro situacija koje ti jos nisu pale napamet da ih moras rijesit; ie, invalidacija cachea neke specificne platforme u specificnim uvjetima. Ja sam sam pisao sebi plugine za wordpress za rjesavanje situacija koje su bile specificne za moj setup. Dogodit ce ti se da ce klijent nesto ucinit sta ce invalidirat cijeli njegov cache, i udrit cpu na 100% kod ponovnog warmanja itd.

Kako se na učitavanje stranice odražavaju eksterna učitavanja i servisi poput reklamnih kompanija i njihovo plasiranje reklame na sajtu putem kodova?

Takođe da li si testirao sa drugim temam na WP platformi (koliko varijacija tema i uzoraka tema imaš kao referencu za brzinu) nije svaka tema idealno napisana i idealno skrojena i da li to utiče na brzinu kada si radio test?

Na kojem uzorku tj. testu poseta si ovo radio i da li je sajt u punoj funkciji ili je samo test varijanta sa jako malim brojem poseta?

I na kraju da li je ovo generalna optimizacija servera bez uticaja spoljašnjih faktora i WP kao činioca jednog servera, ili nema uopšte veze koja je platforma u pitanju i kako je sve napisano u kodu?

Kad govoris reverse proxy, mislis na NGINX server kao reverse proxy?

Jel se tvoje stranice otvaraju u 0.5 sekundi i kakve ocijene imaju recimo na gtmetrix?

Da, naravno, ovaj topic sam otvorio ovdje jer smo ovdje vec razgovarali o optimizaciji brzine. Naravno nije ovo jos spremno, ali da je lijepo vidjeti stranicu koja se otvara u 0.2 sekundi a na pocetnoj ima 3 google reklame i jos neke dodatne reklame + 20 imagesa razlicith velicina i naravno kao i kod svih hosting stranica ti imagesi nisu optimizirani. I ipak se stranica otvorila u 0.2 sekundi. Covjek bi mislio da je greska.

1 Like

Reklame ne igraju nikakvu ulogu, buduci su na ovom siteu na kojem sam to podesio masa reklama, od google adsensa do nekih tamo neznam ni sam kojih. I da te reklame su mi svijetlile kao problem i bile problem kod optimizacije i nisam ih mogao nikako rijesiti. Tek sam ih s ovim nedavnim settingsima uklonio.
EDIT: I ne samo reklame, nego i razno razne druge scripte koje su ubacene, kao facebook, twitter i sta ja znam sta sve taj covjek ne koristi, neki adserve i nesto tako… Uglavnom bilo ih je dosta i to je usporavalo site, i bilo je ili cu mu rec nek to smanji ili cu nasi rjesenje.

Evo sad testiram druge teme. Ali ako je ovu temu koja je prilicno komplicirana, radi se o slikama na pocetnoj stranici, nesto tipa pinterest tema.

U biti je ovo produkcijski site. Ima 500 000 posjeta mjesecno.

Spoljasnih faktora kao sto su?
Ovo je zasad samo wordpress. Ali za sve druge platforme imam drugi sitem koji jos moram isprobati i testirati, jer niti nemam stranice koje nisu u wordpressu, a i ta stranica bi trebala biti solo na serveru.

Upravo sam to i pitao u vezi optimizacije tj. eksterni faktor koji utiče na odziv i brzinu, a koji si ti naveo.

Masa sajtova danas koristi “share plugin”, “fb plugin” negde TW plugin i sve ostalo, znači ipak je to na nivou da se pronađe rešenje, konačno rešenje nikako nije uklanjanje jer ako vlasnik ne koristi onda koristi korisnik koji hoće da podeli sliku, vest i slično, hoće da lajkuje stranicu, onda mail lista (wp plugin), prema potrebama.

Ok je to što si postigao na čistom sajtu bez dodataka, ali da bi ovo sve funkcionisalo i opravdalo tu brzinu, onda treba i da uzmeš u obzir i dodatne “plugin” koji se masovno koriste, kao i linkovi koji nisu na serveru, na to sam mislio…

Evo uskoro cu to i testirati jer sve moje stranice su u heavy pluginovima i heavy temama zato su imale katastrofalne ocijene ali su se ipak otvarale prilicno brzo 3 sekunde. Sve su imale po 100 requesta.

E sad kad ovo podesim onda bi trebalo da se otvara ultra brzo.

Dosad je to testirano na jednom siteu koji koristi nekolicinu pluginova. Ali ima isto azhtjevnu temu.

Sve se moze rjesiti, ali takav posao treba platiti. Vecina ti danas gleda na server na nesto kao: “stavit cu web, kad ne bude dobro radilo, prebacujem se dalje. Ako izgori, imam backup” I zato eksperimentiraju s panelima i vps-ovima jer managed opcija em kosta em bi ju za djabe. A veliki portali velike posjete, povode se mislju da moraju ici velikima da im omoguce usluge… Dobra ti je ideja, ali nije nista novo jer ti to spada u managed server administration bez panela i tuning. HR firme koje odrzavaju IT i servere naplacuju odrzavanje servera od 500-2000kn mjesecno, bilo web, bilo mail, bilo file itd. pa vidi :smiley:
Sto se tice hosting firmi one nude full managed uslugu samo uz cpanel jer im on olaksava posao dok bez panela ne nude jer treba vise vremena da se upogoni full blown server od nule na kojem onda mozes i birati koji web server hoces, koji php interpreter, koji load balancer, mail, ftp, optimizacije itd… Mi smo nudili pazi, za 250kn mjesecno full managed opciju (to cemo uskoro promijeniti) bez panela, ali nije bila velika navala. Kupci su ti navikli na panele, a velika vecina bas na cpanel. Drugi je par rukava sto sad server bez panela rastura, ali daj ti to objasni nekom tko ne zna razliku izmedju domene i hostinga ili izmedju pojmova ram i ssd… Ne znam sto bih ti savjetovao, ali velim, na nasem primjeru gdje nudimo VPS koji je vrh na trzistu jer zapisuje 1GB u sekundi na svoj disk i ima garantirani bandwidth, opet ce ti ljudi radije otici tamo nekome tko nudi vise diska i uopce ne navodi koja je brzina mreze jer ti vecina kupaca to ne registrira i to im nije bitno, a trebalo bi im biti. I sad objasnjavati nekome tko ne kuzi ili pisati litanije na webu to je bolje tako i to --> klik gore desno, zatvori, koji ono provider ima cpanel i nudi vise diska za sto manje novce? :smile:

Btw razmisli, ako zelis naplatiti svoje znanje i o opciji da se zaposlis kao junior linux sysadmin, place su ti od 4k-6k kn ovisno koliko znas, a onda nakon par godina ocekuj vise. A uvijek mozes kasnije(ili vec sad?)raditi i remote za strance od doma, ako si nadjes takav posao :wink:

1 Like

Da slazem se. Mislim da je nemoguce nekom ponuditi hosting bez panela. Toliko su ljudi navikli na panele. Neki nezele nista drugo osim cpanela. A najbolje je sto u tom cpanelu nista ni ne rade, nesto gledaju i klikcu a to im uopce ni ne treba. Najaci su mi oni koji traze cpanel a jednom godisnje se ulogiraju u njega.

A za WordPress je specificno, treba ti database, SFTP i sve ostalo mozes raditi preko WordPress dashboard. Pa bi mozda u tom smjeru isao.

Ah cuj, za sys admin koji radi u nekim firmama mozda nisam spreman. Em moja struka nema veze s informatikom, pa bi onda kod trazenja posla vrlo jerojatno brzo zavrsio na kupu za odpisane.

Imamo neke klijente koji su se ulogirali jednom, da si kreiraju baze i otvore mail i to je to :smiley:

A ako hoce mail? S mail serverom ima dosta posla, ako zelis da je dobro slozen… Neka si uzmu negdje hosting za par sto kuna godisnje za mail :wink: U biti da.

To sa strukom je da, lila u biti. Znam ljude s SSS-om koji rasturaju i imaju vece place od ovih s Fer VSS-om, duplo vece jel. Znam i neke sa ovih netehnickih fakseva koji rade po vani za 10k eur u IT-u… Shema je kad dodjes do poslodavca i kazes mu sto znas i umijes i to mozes pokazati, koji faks i jel faks uopce je manje bitan…A kad firme traze, ne ocekuju da znas sve, nabiflaju te natjecaje jer zele dobit sto vise za svoje novce. Ako znas, vrlo brzo pohvatas i ufuras se u posao kroz par mjeseci… :smiley:

1 Like

Hahaha, sad si me ulovio. Mail server zaobilazim u sirokom krugu. Ima masu posla s tim, a osobno ga ne koristim pa nisam ni posvetio preveliku paznju za to. Naravno istrazio sam kako sve to radi, i razlog zasto ga ne koristim je komplicirano postavljanje, securit je katastrofa i ni sam tocno neznam sto sve treba podesiti da to sve bude zasticeno. I onda nakon svega toga treba jos podesiti da nedodjes na blackliste, i to je opet problem. I na kraju jos taj mail server zdere resurse, a ne trebam ga, pa sam ga ugasio.

Da ovo je sitina sto se tice placa. Da ako znas ce te netko platiti, ali opet tesko je u lijepoj nasoj naci nekog tko ce te platiti. A bas ovo nabiflavanje mislim da se svaki covjek koji je zavrsio faks moze naknadno nabiflati i ima vece sanse da ga se dobro naifla nego neko tko nije zavrsio takav faks.

No glavni je problem sto mnogi ljudi nemaju motivaciju, jeste novac motivacija, ali postoji ona drufa motivacija koja se nemoze kupiti novcem, e mnogima fali te druge motivacije pa nakraju daju otkaz (cak ga ni ne prime)

Mail server od nule slozit je zezancija i to je najveci pita od svih servisa… tako da za par mailboxa bolje uzet neki free panel pa samo potjunirat i podesit zastite.

Evo da malo smirim strasti, stranica se vise ne otvara tako brzo, lol.

Napunio se cache i ostali problemi, izgleda da je ipak koliko para toliko muzike. Nedavno sma pisao da mi nisu jasni serveri s 4 jezgre i 64gb rama, ali izgleda da bi mi mogli postati jasniji. No logika mi ipak neda i ipak mislim da to niej dobar ratio core : ram. Ali kad bi stavio 40GB za cache pa mogao bi cijeli website drzati u cacheu…

Drugim rijecima, moj server ima 2GB rama i nemam dovoljno memorije za cachiranje, a imam 10+ siteva na tom serveru.
No nije problem, jer se stranice ipak otvaraju solidno brzo, unutar 5 sekundi jer se radi o heavy modificiranim wordpress stranicama s dosta puno requesta. Loadanje stranice jako puno ovisi o templateu, ako je heavy bit ce to duzi load, pogotovo ako koristi slidere. Imam jedan site koji se otvara unutar 2 sekunde a drugi unutar 5, a isti hosting.

Eto, sad mi je cilj naci nekog tko ce mi dati da mu slozim server, a da mu je server 4 jezgre i 64gb rama. LOL
I jos da mi plati barem za hranu jer ce mi trebat tjedan dva da to slozim, a moram jest.

1 Like

Svaka cast. Ali uz dobru wp temu (nisu sve iste,naravno da ima ocajnih), dobar .htaccess file koji u sebi ima leverage browser caching i jos neke sitnice, i ako se rucno minificira javascript i css,moguce je skoro svaku wp stranicu spustit ispod 5 sekundi.

Ja se nebi slozio. Ispod 5 sekundi je science fiction za spustiti ako si na shared hostingu. Znaci vazno je da je i VPS hosting barem.

I da WP tema je bitna. Ali koliko ljepote toliko i brzine. Ako zelis modernu fancy temu sa razno raznim stvarcicama onda naravno da to jede resurse. Ali da slazem se da ove simple template je bez problema optimizirati i na shared hostingu. Ali ako ides s nekim frameworkom i radis moderan site onda ipak treba tu i malo jaci hosting paket.