Wordpress - struktura - Categories & Tags

Pozdrav ekipa,

Zanima me Vaše cjenjeno mišljenje u vezi Kategorija i Tagova u Wordpressu…

Prilikom izrade Vaših stranica dali koristite i Kategorije i Tagove ili samo npr. Kategorije ?

Primjetio sam da dosta sajtova ne koristi tagove… i ja osobno mislim da je bolje imati “jednosmjerne” linkove (ako imamo i kategoriju i tag, do posta možemo doci sa obje strane).

U nedoumici sam, dali koristiti tagove ili ne… Šta mislite za SEO koja varijanta je bolja?


Primjer 1.
saj sa igrama (utrke)

  • Kategorije: auto, traktor, gliser

  • Tagovi:

  • Žuti auto, Plavi auto, Crveni auto, veliki auto (tagovi za kategoriju auto)
  • Žuti traktor, Plavi traktor, Crveni traktor, veliki traktor(tagovi za kategoriju traktor)

Primjer 2.
saj sa igrama (utrke)

  • Kategorije: auto, traktor, gliser

  • Tagovi:
    tagova nema… umjesto tagova u dotičnom posti namjeravam češće koristi riječ koje bi inače stavio u Tag


Kakva su vaša razmišljanja, šta je bolje za rangiranje sajta?!

Ja bih prije odabrao ovo prvo, ne moras da pravis kategorije crveni itd, vec to si ovde opisao fino kroz oznake. Ja iskreno ih koristim, ali dosta slabo samo na clancima gdje bas vazno mi da naznacim nesto za cem sam vec pisao tekstove. Nisam primjetio nista lose, to ti je zapravo link, kreirao ga ti u kategoriju ili kroz oznaku isto ti je. Primjetio sam da jaki portali ih takodje koriste, tako da olsaksavas sebi da kroz oznake ponudis ljudima eto npr crvena vozila, isto ti je kreirao kategoriju i kroz nju im ponudio crvena vozila. Ako vec radis custom temu, mozes da manipulises njima na razne nacine i da ti sluze za cem ti zelis, npr ako je sajt o filmovima, da ti oznake budu zapravo zanrovi itd.

1 Like

Definitivno treba koristiti tagove. U biti sve cime mozes olaksati posjetiocima da bolje navigiraju kroz stranicu. Tako i google gleda i to je izmedju ostaloga i ranking faktor (da stranice imaju laku navigaciju za posjetitelje)

evo jedan post sa foruma od forumaša @Anteloff @drmrgood @anja1
SEO optimizacija - Category vs Tags?

…od tog posta prošlo je gotovo 4 godine… zanima me kakva su vam danas iskustva

Slazem se za ovo sto je rekao za duplicate content, to i danas stoji. Tagovi i kategorije se zato stavljaju kao no-index, tako da onda nije duplicate content.

Nema duplikata ako nema excerpta, mnogi sajtovi ga nemaju, neđe đe e

Evo i My two cents;
Kategorija treba biti samo jedna, ako ih je više, onda je riječ o Tagovima. :blush:
(U tome i jeste razlika.)

Mislio sam da jedan post dobije samo jednu kategoriju, ali moze imati vise tagova… na taj nacin kategorija nije duplicirana osim sta se preko tagova moze doci do istog posta…

Ako sam dobro skuzio predlazete da se koriste i kategorije i tagovi ali da se nijedno od toga ne indexira?

Ne, nisam mislio na indexiranje (ja puštam da se sve indexira), učinilo mi se da postavljaš jedan članak u više kategorija, ali dobro ako nije tako. :blush:

Ja tagove shvacam kao podkategorije kategorija,recimo imas kategoriju cars, podkategorije red cars,blue cars,green cars. Ustanovio si da dosta pretraga(mada manje nego keyword red cars) ima rijec fast red cars i pravis taj tag.

Ok, tako sam i ja namjeravao napraviti. Samo sad jos neznam dali da ostavim indexiranje ili ne…
Mozda bi blokiro indexiranje tagova jer ce ih biti jako puno…

Sta mislite dali je ok da se indexiraju kategorije itagovi? Zanima me vase misljenje sta je bolje za cetvrtog pingvina :wink:

Gdje mogu podesit da mi indexira bez tagova ? neki plugin ili ?

Da da, svaki seo plugin nudi opciju sta da indexiras ili ne…