Wordpress vs Joomla - koje izabrati

Osnovno pitanje u svemu ovome je kiliko si dobar u programiranju i za koju potrebu ćeš ga koristiti. Kad na ova dva pitanja sebi i drugima odgovoriš onda ćeš dobiti i kvalitetnije odgovore.

web stranica bi bila s jednom tematikom kao da sad npr… imam web stranicu gdje isključivo pišem o računalima, znači textovi, slike, koji youtube video ubačen itd… i tako stalno… te bih s te stranica imao usmjerenje i na forum na istu temu.
a kaj se tiče programiranja tu sam recimo početnik ali kužim se tu i tam :bljesak:

Sa oba sustava ćeš moći to napraviti, možda je WP jednostavniji za dodavanje sadržaja - međutim ja nisam još probao Joomlu 1.6.
Odvoji malo svog vremena, instaliraj jedno i drugi i isprobaj što će ti od toga dvoje bolje “legnuti”.

Iam iskustva sa Joomlom nesto vise nego sa Wordpressom no bez obzira na to, preporucio bih ti WP 3 … jedno milijun puta ugodnije sucelje, o ostalim stvarima da ne pricam. Vani je puno popularniji nego u hr. trenutno i ljudi doslovno cuda izvode sa njime…

Wordpress!

Kako je već netko dobro rekao nema univerzalnog odgovora. Joomla, Wordpress, Drupal i mnogi drugi su odlični sustavi i svi oni mogu služiti za raznoliku upotrebu: od sitea sa tri stranice, news portala ili webshopa.
Svaki od njih ima svoju filozofiju i strukturum kao i prednosti i mane, a na svakome je da isprobava i vidi što mu odgovara. U svakom slučaju ne možeš fulati ma što god odabrao.

Ja preferiram Joomlu jer sam se od početka navukao na nju, kao i moji klijenti. Prije koju godinu Drupal i Wordpress su imali katastrofalno admin sučelje i bilo mi je puno lakše naučiti korisnika na Joomlu.

Još jedan veliki plus je aktivna zajednica na hrvatskom jeziku.

Ja bih od tebe volio čuti poneki argument vezan za SEO koji si naveo. I zašto je po tebi Joomla sajt neozbiljan a wp sajt ozbiljan? Oprosti, ali tvoja argumentacija djeluje poprilično neozbiljno. I Joomla i wp zahtjevaju znanje (pri tome mislim na poznavanje frameworka, komponenti, plugina, sigurnosti…) da bi sajt bio kvalitetan. Dakle, ja smatram da ti pričaš bez veze i neutemeljeno. Da budemo na čisto, radim u jednom i drugom CMS-u i smatram da kvaliteta sajta ovisi isključivo o webmajstoru. Ukratko, volio bih da daš konkretan razlog zbog čega zastupaš takav stav.

Instaliraš WordPress, jedan plugin i imaš savršen on-site SEO. Znam iz prakse. Bilo je par topica i tu na forumu kada su se ljudi iznenadili sto su propustali i koliko su se mucili bespotrebno sa SEO-om dok jednom nisu digli sajt na WordPressu.

To da pricam neargumentirano je pomalo smjesno nakon sto skoro 3 godine profesionalno + još par godina kao freelancer radim na SEO-u i to ponajviše na WordPress-u.

Oprosti w00t, ali još uvijek pričaš neargumentirano. Koje prednosti ima WP u u odnosu na Joomlu što se SEO tiče? Hvala.

Malo sutra! To su priče za malu djecu. Neće ti niti jedan SEO plugin to odraditi ako sam ne zasučeš rukave i napraviš onsite SEO. Plugin je samo alat koji će ti pomoći da skratiš OSNOVNI onpage seo postupak. Ne’š ti SEO-a:smije:

Daj ti nama postaj seo projekte koje si odradio, a za iskustvo ćemo lako:klanjamse

Uzmi i probaj, ne radi se o pojedinacnim prednostima nego kompletnom paketu. Jednostavno je neusporedivo. Ti slobodno koristi joomlu, manje konkurencije za mene :slight_smile:

Ja sam savršeno zadovoljan odgovorom. :smije:

Kolko sam skužio, u wp-u se brže indeksiraju stranice, ostalo je vjerojatno isto, il nije ?

w00t, druže, ako nisi zaintereisan za razgovor to je ok, ali ako pričamo daj da to radimo argumentirano. U suprotnom ću se morati složiti sa renato100-vim odgovorom.

Slažem se da je stara verzija Joomle imala nekih SEO nedostataka, ali ništa što se nije dalo riješiti sa ekstenzijama. Aktualna verzija Joomle pruža sve “out-of-the-box”. Djetinjasto je tvrditi da je nešto bolje “jer ja kažem tako”. Onda se i ja mogu spustiti na istu razinu i kazati da se SEO mogućnosti worpresa najbolje vide na njihovoj službenoj stranici.

@webjumfer: kako misliš stranice se brže indeksiraju? Google ne gleda u kom cms-u je stranica rađena.

■■■■■■, SEO pojam je danas postao misteriozniji od kvantne fizike…

Googleova mačka, ha? :slight_smile:

[quote=“eke777”]
@webjumfer: kako misliš stranice se brže indeksiraju? Google ne gleda u kom cms-u je stranica rađena.[/quote]

Prije sam pisao blog u wp-u i kako bi napisao tekst (unikatni), u googlu bi se našao već za cca 2 sata pa sam mislio da je to radi SEO plugin-a.

To je zbog pinganja koje je integrirano u WP. Uz malo authorityja i indexiran si par minuta nakon objave.

Wordpress definitivno, 10 puta lakse sve ostvarljivije i brze nego sa joomlom

Preporučujem Wordpress, mnogo je JEDNOSTAVNIJI za upotrebu, probao sam Joomlu, pa to je živi kaos, dok se snađeš u svemu tome možeš sam isprogramirat stranicu.