Za sve direktore, majstori su opet smislili nebulozu

0 kn, jer radim u firmi.

Ako cu otvarati svoju firmu, otvorit cu je u inozemstvu, u drzavi poput estonije i sl.

nemas nista protiv novog nameta, ne vidis problem, ali niti imas svoju firmu niti bi ju otvorio u HR… bas zanimljiv pogled na situaciju

Inace, jesi procitao sta kaze osnivac Nanobita - da je tak bilo kad je on osnivao tvrtku, nebi je ni otvorio. A pogle gdje je sad… kuzis o cemu se radi? ne mozes ti danas otvoriti tvrtku i ocekivati da ces sutra vec biti u stanju zaraditi 20k kuna ovaj mjesec. To samo rijetki mogu (citaj - rodjo model poslovanja koji ima deal sa zupanijom/gradom/strankom itd, osoba koja je razvila biznis na crno do te mjere da sadamoze legalno po novim uvjetima i sl)

8 Likeova

Jako puno se muljalo na tome i naravno kad se idu rjesavat problemi, uvijek netko nastrada, obicno neduzni.

Jbg. ali to je tako.

Ne bi otvarao firmu da nemam osiguran posao i radio bi za strance.

Naravno tu je IT u prednosti pred drugima.

Imam protiv toga, ali treba gledati situaciju dublje.

Muljalo se na doprinosima, ljudima se isplacivao minimalac, ostalo na ruke, mulja se na putnim nalozima itd.

Nama kojima posteno uzima drzava, mi smo idioti, ovi sto kradu, muljaju i sl. su najbolji.

To tako ispada.

Trebalo bi uvesti minimalac po zanimanjima i strucnoj spremi, pa onda lijecnik opce prakse koji vrijedi 15 k kn netto u hr, ne bi radio kao sto sad radi za 8 ili 9 k kn netto.

Druga solucija, ukinuti sve doprinose na place, dobijes placu, sam sve placas.

Drzava bi samo ubirala porez kod kupnje i od poreza na dobit, ali onda uvesti, 1mj osnovne ili srednje skole 1000 kn po djetetu.

Placanje fakulteta, uvesti placanje za sve punu cijenu koja je 25 k kn netto u prosjeku po godini.

Zdravstvo, posjet lijecniku,50 eura, bolnica, 50 eura dan, sve placas iz dzepa.

Placanja bi bilo oslobodjeni samo penzioneri.

I eto veselja.

Ljudi su prijavljeni na minimalac, ostalo dobiju na ruke, a gazda mj zna zatrajbat 20 k eura.

Jel to uredu?

Najlakše je pametovat dok ti drugi pronalaze posao za radit i imaš garantirani iznos koji sjeda na račun svaki mjesec istog datuma bez obzira da li ga zaradiš ili ne. Ti samo trebaš naći tog tko će se za tebe trsiti da osigura posao svaki mjesec i zaradi novac za tvoju plaću i hranjenje države, tj. samo trebaš naći poslodavca. Ajde, nije niti takvima lako jer su klasični robovi.

Da se može sa 100%-tnom sigurnošću predvidjeti kakvo će biti poslovanje onda bi se mijenjala definicija poduzetnika jer rizik ne bi postajao.

Ne žalim se, ali me fascinira kako mnogi ne shvaćaju da u privatnim vodama novac ne pada s neba niti dolazi po defaultu na račun svaki mjesec istog datuma nego ga treba pošteno zaraditi, svaki dan iznova :wink:

Ovim zakonom koji je predložen se dokazuje da nikoga nije briga za razvoj poduzetništva nego se hoće uništiti male da bi se napravilo više mjesta velikima, a one koji ipak nešto uspijevaju zaraditi se želi opljačkati. Ja sam siguran da su shvatili da velik broj firmi ima mjesečnu dobit od desetak tisuća kuna i da su direktori/vlasnici na minimalcu pa kroz podizanje dobiti financiraju svoj život i sada ih hoće prisiliti da tu dobit troše na plaću od koje država uzme skoro pola što je više nego kroz porez na dobit.

Neki misle da je mjesečna dobit od desetak tisuća kuna jako dobra i da ne treba žaliti takve direktore (koji navodno varaju državu tako što su na minimalcu), ali ne pada im napamet da se za tu bijednu dobit treba dobro pomučiti i svaki dan biti izložen riziku, a da ti nitko ne garantira da ćeš i sutra imati prihode. Osim naravno ako nisi nečiji rođak pa ti on namješta natječaje itd.

Sad tek ovo vidim :slight_smile: Sorry, ali nisi u pravu. Zašto bi bio muljator ako si isplaćuješ minimalac i nešto kroz podizanje dobiti uz manji dio za državu, a to je trenutnim zakonom dozvoljeno? To nije niti muljanje niti siva ekonomija, koristiš termine koje možda niti ne razumiješ. A što se tiče otvaranja jdoo bez osiguranih 15000-20000 kn mjesečnih prihoda…pitam te tko ti to može osigurat osim rođaka? :wink: Jel znaš definicije poduzetnika i poduzetništva? Valjda znanje definicije je preduvjet da bi se uopće išta moglo komentirat.

Evo potrudio sam otići na WIkipediju :slight_smile:

Poduzetništvo je gospodarska aktivnost pojedinca ili više partnera da uz određeno ulaganje kapitala i preuzimanje rizika uz neizvjesnost uđe u poslovni pothvat s ciljem stvaranja profita.”

U pokretanje poslovanja (ne unaprijeđenje već uhodanog biznisa) ulazit sa kreditom je skoro isto kao i podići kredit da bi kupio dionice ili Bitcoin. Čak i da ideš gradit apartmane sa kreditom koji su navodno sigurna investicija možeš popušit jer ne znaš kakav će kreteni sutra porez izglasat vezan uz privatne iznajmljivače, da li će eksplodirati bomba u nekom našem turističkom središtu, da li će potonuti 5 tankera i zagadit cijeli Jadran, da li će doći naređenje da se mora pustiti da neka velika hotelska grupa izgradi svoje hotele u svakom turističkom središtu pa da se zažmiri i na možebitne dumpinške cijene itd. Valjda kužiš što želim reći.
Što se tiče jdoo i doo, otvaraš što god želiš i za što imaš dovoljno novca, a onda se svojim poslovanjem nastojiš izborit da ne dođe do izražaja to da si jdoo, a ne doo i da zato ne ispadneš neozbiljan.

I Google je počeo iz garaže.

3 Likeova

Nisi u pravu, jer kakav je standard u drzavi , minimalac bi trebao biti 6000 kn netto.

To sto su doprinosi visoki nisu krivi radnici.

Trebo bi bit 20.000 pa da imaju onda svi

To je točno, ali netko to mora platiti, a država bi da najradije plate oni kojima odmaže u poslovanju.

Ne branim ja sve poduzetnike općenito jer naravno da ima i muljatora, ali odrediti da svatko mora krenuti sa plaćom od 10000 je totalna glupost.

2 Likeova

Da li firma po zakonu mora imati zaposlenih?
Ne mora imati ni jednog zaposlenog.

Da li firma mora imati direktora?

Ne mora, mora imati osobu ovlastenu za zastupanje na odredjenoj placi.

Da li negdje u zakonu pise da osoba koja zastupa firmu mora biti i direktor?

Da li osoba koja je vlasnik firme moze biti neprijavljen ako nije nigdje drugdje zaposlen?

Na koliko mora biti minimalno prijavljen kod drugoga ako je direktor?

2 Likeova

Vlast se prije svega treba pozabaviti sa pojedincima koji imaju vise firmi i izbjegavaju placati pdv. Za one koji neznaju…otvoris firmu i u startu ne udes u pdv i do kraja godine predes 300 000kn i po zakonu udes u pdv. Ali nije to nikakav problem. Ovu firmu stavis u mirovanje i otvoris novu firmu. Cupas preko 300 000kn godisnje i sa tom firmom udes u pdv. Ali nilakak problem. Sa prvom firmom izasao si iz pdva jer je bila u mirovanju i sljedecu godinu nastavljas sa njome i tako rotiras. Dali je to legalno? Da. Sve je po zakonu. Tu cure milijoni i nitko ne vidi jer nekome odgovara…

Neću puno komentirat post osim ovog na kraju, jer bez uvrede, imaš robovsko razmišljanje. Što se tiče kraja, okomio si se na pogrešne. Ima vlasnika firmi koji izrabljuju svoje radnike, žive kao kraljevi, a njima daju minimalac. Za to su ipak prvenstveno krivi radnici koji pristaju na takve uvjete. Kad im nitko neće htjeti radit ispod donekle pristojnih uvjeta onda će se i popraviti uvjeti.
Zapravo bi se svi radnici koji drže do sebe trebali ljutiti na ove koji pristaju na loše uvjete. Baš me zanima koliki bi bio minimalac da od sutra više nitko ne želi raditi za manje od recimo 6,000 kn.
Tu se svi ljute kad se pojavi netko tko će napraviti dobru web stranicu za parsto kuna, a rijetki kuže da je to isto kao i kad netko u nekoj firmi pristane na plaću od 3-4k kn.

Ali ovaj zakon će pogoditi vlasnike malih firmi i one koji ih misle pokrenuti jer se odnosi na njih. Imam dosta prijatelja koji imaju svoju firmu i isplaćuju si minimalac, a dobit im je oko nule i čekaju da se malo proširi biznis ili da dođu bolja vremena. Njih bi ovaj zakon ubio i isti dan bi nasukali firmu i otišli u Irsku.

1 Like

Da, ovo je nešto što mnogi radi i to je potpuno legalno. Je malo izigravanje propisa, ali je ipak legalno.

To je tocno, recimo firma ima 30 radnika u firmi, 5 bi ih nesto pokrenulo, ostalih 25 boli ih ona stvar. To je problem, balkanski jal u hr.

Svatko radi za placu na koju je pristao i za koju se dogovorio, zato sad svi placu kako nema radnika, a ne daju vece place.

A poslodavci to koriste. Meni je skroz razumljivo da nitko neće platiti radnika 8k kn neto ako može dobiti jednako kvalitetnog radnika za 4k kn neto. Ima poslodavaca koji plaćaju samo minimalac, žive kao kraljevi i troše desetke tisuća eura mjesečno na svoje gušte, ali samo zato jer ima onih koji su voljni raditi za taj minimalac.

Mnogi od njih niti neće dati veće plaće nego će pregrmit ovu sezonu i već od iduće će se ta mjesta popunit sa radnicima iz BiH, Srbije, Albanije, Bugarske, Rumunjske i Filipina. Bez uvrede ikome, ali sa tih tržišta dolazi jeftinija radna snaga nego što je u Hrvatskoj. Onaj tko ima fast food niti netreba nekoj turbo kvalificiranog radnika, a oni koji po restoranima zapošljavaju slabije kvalificiranu radnu snagu će shvatiti da im se ipak više isplati izdvojiti malo više za kvalitetnijeg radnika.

Ali kad se opeku, bit ce kasno.

Jer ako cebuvozit radnu snagu, moraju uvozit kvalificiranu.

Kvalificiranog dobrog kuhara, konobara koji zna hr i eng. Ako dodjem na more , a zaposlenik na recepciji nezna hr, radim parodiju i trazim odstetu jer nisam dobio uslugu koju sam platio.

U hr ne razgovaram na stranom jeziku, osim ako ne pricam sa nekim iz inozemstva poslovno.
Isti princip kao sto imaju njijemci.

Ako dodjem u restoran na jadranu, konobar filipinac, no problem, ali konverzacija je na hr jeziku i nema drukcije.

Od 01.01.2019, makedoncima, bosancima i srbima njemacka otvara vrata.

Da, i neki su toga svjesni, ali neki i nisu.

Ali ovaj zakon se ne odnosi na radnike, nego na direktore/vlasnike firmi i tu država želi uništiti male i napraviti više mjesta velikima, a od onih žilavih koji se nedaju uzeti što više da si oni slučajno ne bi sa dobiti za koju su se mučili popravili standard. Država bi im i tako od te dobiti uzela još barem 25% na ime PDV-a jer većina tu dobit troši u Hrvatskoj po lokalima i raznim dućanima, ali zašto uzeti 25% kad možeš 50% :smiley: Fuj!

Ako si otvorio j.d.o.o. moraš se zaposliti u njemu (osim ako si zaposlen negdje drugdje). Međutim, jdoo MORA imati direktora. Ako ima direktora, onda bi po ovom novom prijedlogu taj direktor morao imati 8000 kuna plaću. Ako si zaposlen negdje drugdje za manje novaca, a imaš otvoren jdoo, moraš uplatiti razliku. Ako si jedini zaposlen u svom jdoo morao bi si isplatiti tih 8000 kuna plaće svaki mjesec. Bez obzira što si tek započeo s radom.
Minimalac ne bi trebao postojati uopće, a ne da ga treba zakonom propisivati. Ovo je čisto uništavanje mikro i malih poduzetnika, ništa drugo. I to zbog rupe u mirovinskom i zdravstvenom sustavu (koje nisu napravili mikro i mali poduzetnici, već zna se tko).

1 Like

Ja stalno govorim da kapitalizam ne postoji čak ni u Americi. Sve ovo je neki hibrid kapitalizma. U privatnom sektoru ne bi trebao postajati minimalac, a neka ga postave u državnim firmama i instutucijama. Iako su tamo već sad često previsoke plaće za ono što se (ne)radi tamo, baš me zanima kako bi ti govnari koji su predložili ovaj zakon reagirali da mi imamo mogućnost njima određivat zakone i da im sad naredimo na moraju u svim državnim tvrtkama i institucijama podići minimalac na 10,000 kn. To bi bilo skoro isto kao ovo što oni privatnicima rade, s tim da bi oni i tad bili u prednosti jer su država koja donosi zakone i namakli bi lovu po sili zakona (čitaj opleli bi negdje po nevinima).

1 Like

Zasto mislis da bi njih bilo briga za ovo kad svejedno nisu njihove pare?