Zabrana korištenja 2CO i PayPal za domace firme

Da, radi se o tome da PDV možeš izbjeći ako imaš jedan točno određeni projekt gdje prodaješ određeni proizvod, točno određenim metodama. Ukoliko se radi svašta-nešto, tada si u minskom polju.

Država, tj. oni koji nas prc*ju s ovakvim shemama ne kuže da s ovim rade sebi magareću uslugu. Zbog ovoga vjerojatno mnogi ljudi otvaraju off-shore s tim da neki ne otvaraju na svoje ime, nego na ime agenata iz Paname ili od kud već pa ne plate ni kune poreza. Država bi više ubrala da definiraju stvari kako spada.

[quote=“tsereg”]
Drugačije je, međutim, ako si uslugu programiranja pružio elektronički - što god to značilo, a u osnovi znači da si se udaljeno spojio na računalo naručitelja - i programiranje obavio na tom računalu. To je, međutim, obuhvaćeno drugom točkom, a ne ovom koju si ovdje naveo.

Ako to razmatramo, nije nemoguće da bi se zapravo svako programiranje obavljeno za stranog naručitelja moglo svesti pod “elektronički obavljenu uslugu”. Ja mislim da se ne može to tako gledati (tj. da bi se takvo gledanje moglo osporiti i bilo razumno osporiti na sudu), ali imam i mišljenje PU iz kojeg mi se čini da oni tako čak i gledaju.[/quote]

Možda bi moj glavni izvor zarade prošao pod ovu osnovu. Za jednu firmu ne radim softver po narudžbi, nego radim na njihovom sofveru kojeg oni prodaju raznim klijentima. Spajam se na njihov Git repozitorij i programiram nove funkcionalnosti za njihov softver. Naplaćujem im satnicu, tj. izdajem račun na kraju mjeseca za određeni broj sati programiranja.
Pošto se njihov softver nalazi na serveru u US, a ja sam se spajao na njega da bih programirao nove funkcionalnosti, vjerojatno bi se to moglo shvatiti kao “elektronički obavljena usluga”.

Vidi post #6:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?p=225315&postcount=6