Zakon o zaštiti na radu

Ovo je nastavak na temu
http://www.webmajstori.net/forum/tema/37062-Otvaranje-obrta-Birokracija-i-kako-Hrvatska-potiče-mlade-poduzetnike
.

Trebam pomoć nekoga tko zna zakon tumačiti malo bolje od mene.

Dakle, otvorio sam obrt. Trenutno (i u skoroj budućnosti) ne planiram imati zaposlenika. Ja također nisam zaposlen u svom obrtu jer radim u drugoj firmi.

Evo scan onoga što sam dobio:
http://idip.hr/docs/zznr.jpeg

Što od toga ja moram imati u ovom trenutku? Samo ja radim u obrtu i to manje od 4h dnevno (u prosjeku). Eventualno ću uzeti nekoga preko studentskog ugovora ako to bude potrebno.

Sve sa ove liste koštat će me preko 4 000kn pa bih htio znati da ne ulažem u nešto što mi ne treba. Da se izjasnim odmah, ovo je po meni žešća debilana. Pogotovo za moju vrstu obrta gdje su mi djelatnosti programiranje i dizajn.

Što da radim? Nije to neka velika lova, ali radije ću uložiti u nešto što će mi donijeti konkretne rezultate.

Isuse Kriste, na kraju je bolje odmah otvoriti d.o.o. iako mislim da se većina ovoga u stvari da zaobići. Ja sam imao obrt i nije bilo tog cirkusa, ali to je bilo 2000. godine…

Mene je za doo sve zajedno koštalo oko 2000 kn s PDV-om (ja jedini zaposlen).
Mnoge firme pružaju “komplet usluga za zaštitu na radu” ovisno o potrebi doo-a/obrta, zatraži ponudu kod više njih i odaberi jeftinije.
Ovi s preventa.hr su tražili 700 kn više, pa sam odustao od njih.

Nisam još bio na pregledu vida (čuo da košta oko 150 kn).
I još bih trebao kupiti medicinski ormarić i protupožarni aparat (mislim da su po 350 kn).

Mnogi se ne zamaraju s tim, no ako želiš imati sve po propisima…

Da, stvarno sam išao s najboljom namjerom da sve bude legalno i pošteno. Najviše od svega me zanimalo koliko je teško pošteno i legalno napravit dobar posao.

Kako stvari za sad stoje, država ulaže maksimalne napore da sve oteža. Možeš li mi reći gdje si na kraju obavio to što treba? Ako želiš možeš i na PM.

Tnx.

Mislim da se Zakon o zaštiti na radu odnosi jednako na sve. Npr - za osobe koje rade >= 4h dnevno za računalom moraju imat potvrdu s medicine rada. Ne vidim zašto u d.o.o. to ne bi bilo tako :slight_smile:

Jedino što je moguće da ljudi nisu dovoljno upoznati sa time.

[quote=“Junior”]Npr - za osobe koje rade >= 4h dnevno za računalom moraju imat potvrdu s medicine rada. [/quote]Što ti pokazuje koje morončine sastavljaju pravilnike, jer je poznato da gledanje ne oštećuje oči. Zbog čega bi gledanje monitora 8 sati na dan oštećivalo oči, dok gledanje knjige ili drugih papira ne bi? Osim, naravno, u majmunskom mozgu naših autora zakona koji “znaju” (pa svi znaju to, zar ne?) da “monitor zrači” (valjda neku zlu silu, koja jede oči).

Gledanje u lošim uvjetima (slabo osvjetljenje, jako osvjetljenje), treperenje (uslijed preniske frekvencije osvježavanja, slično kao starih fluorescentnih žarulja) može “naprezati oči”, tj. izazvati možda nekome glavobolje ili umor. Ali to nema veze s organom očiju, za ime svijeta.

Pa da mi je znati kako to gledanje može oštetiti krvne žile u očima. Ili kako to točno gledanje baš u monitor može izdužiti očnu jabučicu ili oštetiti mišić koji zateže leću ili zamutiti leću? Ili bilo što drugo što bi oftamolog mogao vidjeti? Mislim, po čemu je slika monitora drugačija od bilo koje druge osvjetljenje površine (izravno ili reflektivno)?

Ovako, ja isto radim u jednoj kući što se tiče toga.
Ako imaš obrt moraš imat i procjenu opasnosti, osposobljen za rad na siguran način, za početno gašenje požara, za pružanje prve pomoći. I moraš imat ispitan radni okoliš i električne instalacije.
Ovisno o veličini prostora treba ti vatrogasni aparat, odnosno aparati.

Sad, pošto je tvoj obrt programiranje i dizajn, trebao bi imati i procjenu opasnosti za radna mjesta s računalom. Ali ako možeš pokazati to da ti radiš manje od 4 sata na računalu dnevno onda ti to ne treba, jer je radno mjesto s računalom ono mjesto na kojem s računalom radiš duže od 4 sata dnevno.

[quote=“tsereg”]Što ti pokazuje koje morončine sastavljaju pravilnike, jer je poznato da gledanje ne oštećuje oči. Zbog čega bi gledanje monitora 8 sati na dan oštećivalo oči, dok gledanje knjige ili drugih papira ne bi? Osim, naravno, u majmunskom mozgu naših autora zakona koji “znaju” (pa svi znaju to, zar ne?) da “monitor zrači” (valjda neku zlu silu, koja jede oči).

Gledanje u lošim uvjetima (slabo osvjetljenje, jako osvjetljenje), treperenje (uslijed preniske frekvencije osvježavanja, slično kao starih fluorescentnih žarulja) može “naprezati oči”, tj. izazvati možda nekome glavobolje ili umor. Ali to nema veze s organom očiju, za ime svijeta.

Pa da mi je znati kako to gledanje može oštetiti krvne žile u očima. Ili kako to točno gledanje baš u monitor može izdužiti očnu jabučicu ili oštetiti mišić koji zateže leću ili zamutiti leću? Ili bilo što drugo što bi oftamolog mogao vidjeti? Mislim, po čemu je slika monitora drugačija od bilo koje druge osvjetljenje površine (izravno ili reflektivno)?[/quote]

Mislim da ti je do načina rada s računalom, jer ako ti npr nešto prepisuješ i onda to staviš ispred sebe, a monitor ti je na nekih pola metra onda stalno pogledavaš dolje pa na monitor i tako se to ponavlja onda ti je tu naprezanje očiju. Nije to iz zaštite na radu, nego mi frend optičar pa rade posebne naočale kako bi se oko prilagodilo čitanju teksta na nekih 20-30 cm, znači tog teksta i onda monitoru koji je na nekih pola metra.
Sa područja zaštite na radu bitna je rasvjeta. Pravilnikom je propisana da mora biti minimalno 300 luxa.
Isto tako, možeš si uzet predložak za prepisivanje, to je u biti držač za papir koji ti papir s kojeg prepisuješ drži na istoj udaljenosti i visini na kojoj ti je i monitor.

dado08, hvala na javljanju, vjerojatno ti znaš neke informacije iz prve ruke.

Što točno ne trebam u slučaju da radim manje od 4 sata dnevno? Problem je u tome što u uredu, tj. svojoj sobi u kojoj je prijavljeno sjedište obrta ne radim niti 2 sata mjesečno. Većinu vremena sam u Zagrebu u iznajmljenom stanu i tamo radim kada imam vremena. U prosjeku je to možda i manje od 4 sata dnevno.

Što se tiče sjedišta obrta, radi se o mojoj sobi. Stan je u zgradi koja ima 2 protupožarna aparata. Jedan je doslovno par metara ispred ulaza u moj stan.

U vezi procjene opasnosti i sličnih stvari, čini mi se totalno glupo inzistirati na nečem takvom. Ja radim na laptopu na onom mjestu gdje se u tom trenutku nalazim. Nisam ničime vezan za sjedište obrta tj. ured. Ako hoću mogu raditi na autobusnom kolodvoru, u parku, na faksu pa čak i na wc-u.

pravo cudo da se ne trazi od svih gradjana rh da placaju zastitu na radu jer smo svi potencijalno opasni da izazovemo pozar… boze moj, kroz sta je mater rodila bisere koji donose zakone ovakve…

[quote=“dado08”]Mislim da ti je do načina rada s računalom, jer ako ti npr nešto prepisuješ i onda to staviš ispred sebe, a monitor ti je na nekih pola metra onda stalno pogledavaš dolje pa na monitor i tako se to ponavlja onda ti je tu naprezanje očiju.[/quote]Pojam “naprezanje očiju” stvarno nije nešto zbog čega bi poslodavac trebao slati radnike svakih par godina na kontrolu vida. To su vrste pojmova koje koriste naše bake, a ne nešto temeljem čega se mogu smišljati zakoni.

Uostalom, svatko “napreže oči”. Samo što se nekada to zvalo “gledati”. Nema mjesta gdje se oči ne “naprežu”. I to nije ništa novo ili neobično. Primjerice, čobani, koji cijeli život provedu na otvorenom, kako stare postaju dalekovidni - jer ne koriste vid na blizinu, već na daljinu, pa im očni mišići tako atrofiraju. A kompjuteričari, koji cijeli život gledaju na blizinu dožive suprotnu sudbinu.

No, nema u tome nikakvog elementa “zaštite na radu”. To se zove život i starenje. I normalno je da čovjek tamo negdje oko četrdesete ode do oftamologa i pogleda si oči.

[quote=“orca”]… boze moj, kroz sta je mater rodila bisere koji donose zakone ovakve…[/quote]Šta oni jedu kad su tako pametni?

Društvo ukoliko trebate bilo kakvu pomoć vezano uz gore navedenu problematiku javite se na PM.

[quote=“Junior”]Ovo je nastavak na temu
http://www.webmajstori.net/forum/tema/37062-Otvaranje-obrta-Birokracija-i-kako-Hrvatska-potiče-mlade-poduzetnike
.

Trebam pomoć nekoga tko zna zakon tumačiti malo bolje od mene.

Dakle, otvorio sam obrt. Trenutno (i u skoroj budućnosti) ne planiram imati zaposlenika. Ja također nisam zaposlen u svom obrtu jer radim u drugoj firmi.

Evo scan onoga što sam dobio:
http://idip.hr/docs/zznr.jpeg

Što od toga ja moram imati u ovom trenutku? Samo ja radim u obrtu i to manje od 4h dnevno (u prosjeku). Eventualno ću uzeti nekoga preko studentskog ugovora ako to bude potrebno.

Sve sa ove liste koštat će me preko 4 000kn pa bih htio znati da ne ulažem u nešto što mi ne treba. Da se izjasnim odmah, ovo je po meni žešća debilana. Pogotovo za moju vrstu obrta gdje su mi djelatnosti programiranje i dizajn.

Što da radim? Nije to neka velika lova, ali radije ću uložiti u nešto što će mi donijeti konkretne rezultate.[/quote]

Ovo što oni nude je potrebno, ali su ti tu navedene dvije najskuplje firme u HR…s tim da svoj posao obavljaju aljkavo…znam iz iskustva…mi smo imali ugovor sa njima nekad prije…pozzz

tvoje/nase novce u cemu ih ocigledno podrzavamo premecuci po rukama
ono sto su ispustili na zahodu :slight_smile: