Zašto error na kameri; 'The disc is write-protected'? 😐

Dragi snimatelji i YouTuberi, :blush:

Kad mi je kamera spojena na kompjuter i pokušam izbrisati fileove na kartici dobivam ovu grešku:

The disc is write-protected.
Remove the write-protection or use another disc.

To i ne bi bio problem jer se sadržaj lako briše u samoj kameri, :blush: međutim stvar je u tome da postoje veći problemi. :neutral_face: Full HD snimak kamerom je još u redu, no 4K snimci su jako daleko od u najmanju ruku očekivanog nivoa za jednu od najhvaljenijih action camera na YouTubeu: SJCAM SJ7 STAR. :neutral_face:

sjcam-7

Kao što vidite, problemu sam pokušao pristupiti sa suprotne strane, od (po mom mišljenju) potencijalnog rješenja, :slight_smile: a to je možda da probleme pravi kartica jer ne odgovara baš 100%? :thinking: Kartica je Sandisk Extreme, Class10 A1 U3:

https://www.hgshop.hr/memorijska-kartica-sandisk-32gb-extreme-microsdhc-sd-adapter-100mb-s-a1-c10-v30-uhs-i-u3/proizvod/225479

Najsretniji bih bio da je riječ o gorespomenutom ili nekom softwareskom problemu. :slight_smile: Hvala svima koji će se javiti i iznijeti mišljenje, posebno hvala vlasnicima iste kamere, bilo bi super da se javi takav, a ako isti postoji u Splitu, vodim ga na kavu. :coffee: :blush:

Težak život nas YouTubera. :neutral_face: :o:

Pokušaj ovako:
My computer/Devices with Removable Storage/desni_klik:SD card or USB drive / Properties/odaberi:Remove write-protection.

Mozda ti je citac od kartice zakljucan. Jel imas kakav pipak sa strane citaca ?

Evo nas tu, samo nema ovog zadnjeg; “remove write-protection”, :neutral_face: to sam već gledao.

Kartica je u kameri. :o:

Mislim da je kolega mislio na ovo

Možda je mislio i na to, ali to je adapter a kartica ide u kameru bez njega. :blush: :o:

Gledam naravno i po drugim Forumima pa tako i na službenom SJCAM forumu jedan lik kaže za sličan problem:

I opened a case with support , they ask me to change the SD card and try !
actually am not satisfied with my device video quality from what i see on others SJ7 in demos

Možda i on ima isti problem. Ali on nije na ovom Forumu (to mu je malo nezgodno). :blush: :o:

valjda je bitno da ima SD kartica dovoljnu brzinu pisanja kod tih visoko kvalitetnih videa, i ako nema onda valjda može bit nekih problema sa kvalitetom, a ova tvoja bi trebala da da je dovoljno dobra za 4k videe.

Ukoliko ti nije potreban nijedan snimak sa SD kartice uzmi i formatiraj je.

Jesi li naš’o ovo:

Write Protect Error on USB Flash Drives

How do I fix a Write Protect error?

Write protection errors occur when a flash drive detects a potential fault within itself. The drive will go into write-protected mode to prevent data loss. There is no method to fix this. To verify the issue is related to the flash drive and not your computer we recommend that you try plugging the USB drive into another port on your computer. You should also try the drive on another computer if possible.

Vidi solution 3 odavde.

Na par mjesta predlažu da vidiš u registry-ju da izvrneš setting na WriteProtect

Još jednom (nije na odmet) backup-uj prvo sve sa kartice.

A nakon backup-a bi’ prvo prob’o sa formatom kartice što je predloženo malo iznad.

Evo i Tpojka:+1: znači stanje je crvenog alarma? :red_circle: :smile:
(Hvala ti na javljanju) :wink:

Nije pod 3, koliko znam i nema te opcije tamo.
A pod 2 kartica izgleda fizički baš onako, znači nije ni to (slika je s gornjeg linka).
bangg

A u mom registry-ju je to za nijansu drugačije,

no mislim da nije ni to u pitanju - jer je prije radilo, radi i sada u drugoj kameri. :neutral_face: :o:

Probaj da napraviš sopstveni folder tu.
U

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

napravi folder

StorageDevicePolicies

i u njemu onda reg file

WriteProtect

i daj mu vrijednost

0

Link 1.
Link 2.

A ti sad smisli da l’ je bolje ići prvo sa reformatiranjem.

Taman posla. :smile:
Malo mi je mojih (aktualnih) problema, još mi samo fali prčkati po registry-iju. :blush:

Tebi hvala Tpojka, naravno, no ovo ni nije glavni problem, glavni je loš 4K snimak :neutral_face: no uvjeren sam da ovo ide zajedno . :o:

Osobno sam sve sigurniji da ovo jednostavno nije kartica za mene, :neutral_face: jer vidiš, dragi Tpojka™, kako si ti koristan i “odrebata”, odnosno kada napišeš nešto to bude i više nego izgleda na prvi pogled. :blush:
Tako klikajući po onog gornjem linku koji si poslao, došao sam do stranice gdje možeš provjeriti kompatibilnost svog uređaja sa Sandisk karticom:
http://pct1.sandisk.com/NewSearch.aspx
I što tu vidim? Da ekipa iz Sandiska nije ni čula za moju SJCAM kameru: :neutral_face:


Ovo bi mi bilo skoro i drago ako je ovako. :blush: Ali pitanje je veliko ipak koliko je ovaj tool aktualan i ažuriran? :o:

1 Like

Dobro da sam barem nešto mislio točno u startu, a to je da su write-protected problem i vidno lošiji kvalitet snimnjenog 4K videa povezeni, sve je riješeno jednim potezom i to na najjednostavniji način: updateom firmwarea sa 1.21 na 1.22. :+1:
Za to što radim na videu bilo mi je interesantno ovo:

a napredak je baš očigledan i sada je situacija OK. :blush:
I mislio sam da je firmware vrlo mogući uzrok problemu, no da sam ga stavio na višu poziciju na listi ne bih ni otvarao ovaj topic.
Stoga je to natuknica meni a i ostalim Forumašima sa sličnim problemom ili u želji da unaprijede perfomanse uređaju (naravno, samo za nijansu) da testiraju firmware verziju. :slight_smile:

P.S. Kartica je ostala ista. :blush: :o:

Nažalost, imam malu ispravku. :neutral_face:
Naime, ovo sa write-protected stoji i to je riješeno, no glavni crop issue prikazan na slici iznad je još uvijek tu i s novim firmwareom. :-1:

Molio bih stoga da mi se javi netko

tko je također vlasnik SJCAM SJ7 STAR kamere pa da izmijenimo iskustva. Može i na PP. :blush: Hvala takvome.

Nisam nikako zadovoljan kakav je 4K snimak. A tamo na Youtubeu se natječu tko će je hvaliti više. :neutral_face: :o:

P.S. Težak život nas Youtubera. :blush: