Zašto reboot servera spusti RAM usage za 5x?

Ovo je pitanje čisto iz znatiželje. Imao sam problem sa veliki loadom koji se dešavao odjednom, ne zbog porasta posjete. RAM se koristio 97%, 3 procesora ima VPS oni su skakali od 2.0 pa do 30. Swap se koristio 60%. Rebootam server, isto opterećenje, vidim u realtime analytics da je raja tu na sajtu u velikom broju ali RAM se sad koristi samo 17%, CPU 0.57, Swap na 0%. Misterija. Kaže mi support to je neki plugin. Pa gdje je nestao taj plugin kad sam rebootao server? Još uvijek je tu.

Mi smo imali nedavno problem, kinezi i jos neke zemlje su opterecivale server. Ovako se u analitici ne vide, ali se u logovima vide.
Problem je resio Cloudflare, za sada.

Imam ja tih Kineza i u Analyticsu caca ih ebo. Ali i dalje mi nije jasno kako reboot riješi sve. Nagađam da se nakupi nekih goana s vremenom što je duže server up, ko kad laptop držiš mjesec dana samo u sleep pa počne trokirati, neki mrtvi procesi što li

Tako nešto, može se detaljno raspravljati ali si pogodio bit…

A evo sad RAM usage polako raste, sa 17 je došao do 37%, svaki novi refresh ode gore za nekih 0.1%. Čudno nešto mi se dešava sa serverom. Vjerovatno će opet doći do 97%

Ok, šta imaš na serveru? Koji server je u pitanju? Koliko korisnika dnevno imaš , ako su stranice u pitanju? Koliko baza, i koliko su velike?

Ja imam lokalno jedan server M$ je u pitanju, sa M$ SQL i 10 usera koji se kače na bazu. Baza je velika oko 2GB, sa tim da imam i svaku godinu unazad, 2005,2006,2007,2008,2009… 2019.

RAM je zakucao na 64GB od čega 95% uzima M$ SQL i to je normalno, kako kažu system stručnjaci

Ima jedno 10 sajtova na wordpressu, baze su malene, svaka po 10tak MB. Server je VPS sa 4GB rama i 3 xeon jezgre. Sajtovi imaju kombinirano posjeta oko 22 hiljade dnevno. Znalo je na istoj konfiguraciji biti i preko 30 hiljada, a nije sralo.

Ali evo čini se da se stabilizira na oko 40% usage rama, valjda će biti sve okej.

A slušaj, moguće da je neki plugin, koji okine kada se neki kod izvede. Moguće tražiti log zapise, ali ako nije stvar da server ode offline , pusti jedno vrijeme i ne zamaraj se. Isto tako, pokušaj uraditi update servera, pa WordPress i onda plugins

kakvo je zauzeće prostora? povećava li se to? ima li nekih errora u error logovima? … možda keširanje nije dobro podešeno, isključi caching plugin koji imaš

Izbaci sve pluginove iz wp-content/plugins foldera pa ih vraćaj unutra jednog po jednog i prati situaciju dok ne vidiš je li neki od njih stvara taj load na serveru. I probaj s TOP naredbom vidjeti što ti uzima najviše resursa. Također svakako valja pogledati error logove.

Može biti da neki plugin stvara velik broj querija na bazu pa da to s vremenom stvori veliko opterećenje.

Hosting support su obično potplaćeni indijski noobovi koji su naučeni kako u cpanelu dodati novi sajt, restorati backup i slično. Uglavnom znaju surfati po grafičkom sučelju, a za dijagnozu ovakvih problema uglavnom su beskorisni.

Ovako napamet bi rekao da je problem u cache pluginu, posebno ako se koristi memcache?

Išao bi putem da vidiš što,koji točno proces koristi rame i u kojoj količini

Slazem se za support i Indijce. Ali javio se i owner, hosting je onaj knownsrv. On mi je znao riješiti problem prije, sada kaže da istražim sam da je do neke teme ili plugina. 10 sajtova, ne znam odakle početi.

Piše mi u WHM dva puta php-fpm: pool imesajta_com da koristi 22.3 i 17% procesora. A taj sajt je totalno nebitan, ima 10tak posjeta dnevno. Ovamo jedan od 8000 posjeta dnevno se ne pojavljuje uopće u daily process log, Top Processes. Čudnovato

Nema veze koliko je site bitan, jedan pogrešan kod na serveru može zezati site koji radi dobro (ima velik broj UV dnevno) a ne pravi probleme

kod linuxa rad sa ramom je dosta drukčiji nego u windowsima.
Linux će uvijek potrošiti sav raspoloživi ram tj keshirati bez obzira koliko ga imaš.

Uvijek gledaj sa komandom free -m koliko je zapravo rama keširano a koliko se zapravo koristi.

jedino ako nemaš pristup konzoli.

Hmm, me znam za ovo. U mene VPS Ubuntu virtualmin ne troši sav RAM. Sada je na 40%, sa 2 dana uptime.

i meni je tako nekako, sve zavisi da li je swap podešen, kod tebe i kod mene bi trebalo da je swap veoma mali

ali nekad swap zna biti veliki, pa kada prikazuje veliko zauzeće rama ustvari nije zauzeto već se u ukupno zauzeće računa i swap

to se može vidjet na free -m … tu piše i zauzeto i slobodno i swap i sve