Zašto serveri ne dolaze sa SSD diskovima?

SATA. Većina mojih servera su Fujitsu-Siemens Primergy, a oni su prije 2 godine još uveli SSD kao normalnu opciju.
Ustvari, nije ispravno ono što sam naveo: SSD, SATA, SAS. Ispravno bi bilo SSD, SATA mehanički, SAS mehanički.

@Sljaker

Odličan post :doki:

Upravo tu leži i “njihov” razlog odbijanja masovnijeg udjela SSDova. Danas za 900kn imaš 128GB Vertex4 sa 5g. garancije koji melje sve pred sobom, grijeh ga je ne ubost :djizus: (čak i božić prije dođe na SSDu nego na HDDu)

Ali, pobogu, pa netko im treba reći da SSD odavno nije nova tehnologija. Nisam baš tako stara škola. :zub:

Kad rekoh “ne najnovije tehnologije”, pri tom sam mislio da se u server stavi Vertex 3, a ne Vertex 4, iako je i to diskutabilno jer je četvorka već zrela. To je generaciju stari SSD, pouzdan je i nema niti jednog smislenog razloga za korištenje mehaničkih tandrkala umjesto njega. Osim kapaciteta, pa sam zato i spomenuo kombinaciju SSD/SATA kao dobro rješenje.

Huh, a ja recimo preferiram softverski RAID. Nije mi se pokazao sporijim (osim nakon cold reboota radi sinkronizacije), neusporedivo lakši je za administriranje te (ključno) puno ga je lakše nadzirati remote.

Na vlastitom iskustvu ne znam, vjerojatno osobno ne bi ni osjetio razliku bez nekog benchmarka, no svugdje sam pročitao da je hardverski brži. Istina je da se kontroler dodatno plaća, a o administraciji nemam pojma pa vjerojatno shvaćam tvoju preferenciju s aspekta hosta.

Naravno da je hw RAID brži, logično je.
Međutim, iz iskustva, kad je RAID sinkroniziran, nema primjetljive razlike. Pričam o MS implementaciji sw RAID-a.

[quote=“Sljaker”]Naravno da je hw RAID brži, logično je.
Međutim, iz iskustva, kad je RAID sinkroniziran, nema primjetljive razlike. Pričam o MS implementaciji sw RAID-a.[/quote]

Možeš li mi reći koju bi konfiguraciju servera izabrao između ove dvije:

Opcija 1:

i7-3930K Hexacore
32 GB DDR3 RAM ECC
2 x 3 TB SATA 6 Gb/s HDD 7200 rpm
RAID 1

Opcija 2:

Intel® Xeon® E3-1275 Quadcore
32 GB DDR3 RAM ECC
2 x 3 TB SATA 6 Gb/s HDD 7200 rpm

  • 240 GB SSD
    RAID ???

Prva opcija ima jači procesor, dok druga ima dodatni disk SSD. Koji bi RAID namjestio na drugu opciju?
Recimo da je cijena za obe opcije ista.

OS Linux s cPanelom. Backup će biti externi, offsite.

Tnx.

Apsolutno drugu.
Xeon je serverski procesor, a SSD daje još veću razliku.

Za koju namjenu uzimaš server? Web + MySQL?

[quote=“Sljaker”]Apsolutno drugu.
Xeon je serverski procesor, a SSD daje još veću razliku.

Za koju namjenu uzimaš server? Web + MySQL?[/quote]

Da, klasičan PHP web i MySQL. Preporučaš li da SSD disk koristim samo za MySQL ili da sve osim statickih fajlova stavim tamo? U koju RAID konfiguraciju bi onda to stavio?

Gledao sam ovdje benchmark testove i i7-3930K je na samom vrhu, mada ni E3-1275 nije nisko:
PassMark Intel vs AMD CPU Benchmarks - High End

Gledaj, CPU snaga je često precijenjena. Odnosno, puno manje utječe na brzinu cijelog servera nego što ljudi misle.
Server treba biti optimiziran, pa je jednako važno imati dovoljno memorije i što brži disk…

Uvijek biram serverski CPU (Xeon, jel’da), a radi stabilnosti i grijanja. Naime, serverski CPU treba biti stabilan, pa je stabilnost jednako važna kao i brzina.

Ne znam kako to *nix ima riješeno, ali ja na Windowsima obvezno stavljam pagefile na SSD, a fiksiram ga na 1-1,5 puta osnovna memorija. Također, folder sa bazama volim držati na SSD-u.

Ovdje je problem što SSD nije u paru pa ne možeš imati kvalitetan mirroring. Doduše, možeš ga zrcaliti i sa mehaničkim diskom, ali onda će ti pasti perfomanse.

Ja bih to napravio nekako ovako:
2 mehanička u mirroring, sa 2 particije. Jedna za sustav, a druga za podatke bez baza, ali uključujući logove.
SSD za baze i pagefile, a 3. mehanički za visoko frekventan lokalni backup (npr. svakih sat vremena). Backupe lifruješ sa tog lokalnog na remote, onom frekvencijom kako se rade.
Eventualno, ako imaš dovoljno prostora, možeš probati i logiranje webova raditi na SSD, ali budi oprezan - to ovisi o broju posjetitelja, broju database requesta itd. Ako pretjeraš, I/O subsystem može trpiti neovisno od brzine diska.

Inače, taj server je malko neoptimiziran: nema diskove u paru, dosta memorije, a single CPU - može to puno bolje…