Žiro ili tekući račun

Lijep pozdrav. Imam jedno pitanje. Naime postao sam predsjednik malog lokalnog nogometnog kluba, i kako to biva kod nas naravno fali novaca. E sad imao sam zamisao napraviti tekući račun na koji bi mi ljudi mjesečno uplačivali određeni novčani iznos, 100 kuna, kao neka vrsta darovnice ili osobnog sponzorstva. E sad me zanima kako to napraviti, da li je bolje tekući ili žiro račun, da sve bude legalno, da me ne ■■■■ porezna al da ne moram plačat porez na to jer šta ću bezveze skupljat novce ako ću 25% morati dati državi.

I drugi prijedlozi su dobrodošli. Hvala unaprijed

Knjigovodja da skine noge sa stola, ovo je njegova apsolutna nadležnost.

Taj nogometni klub je vjerojatno osnovan ko sportsko drustvo ili tako nesto i mora imati svoj racun od osnivanja.

Ima on svoj račun, ali bi mi još sa strane, jer je dosta ljudi reklo da bi uplatilo kao neku donaciju klubu, 100, 200 kn mjesečno.

evo ovako laički, kada budu uplaćivali neka u svrhu doznake pišu “DONACIJA” i ne bi trebalo biti problema sa poreskom :smiley: ili otvori račun na svoje ime pa neka ti uplaćuju donacije :smiley:

Tekuci racun je racun koji se veze na ime i prezime. Klub mora imati svoj ziro racun tj otvorit agenciju, Obrt ili d.o.o.
Ako ce uplacivati na tvoj tekuci racun to ti nije pametno jer po zakonu nisi na cisto, a i stvotit ces prema nekima status koji pljacka.
Do 300 000kn ne placas pdv, a to sto ce vam netko donirati, necete nikakav porez platit jer cete vjerojatno imati i neki trosak. U svakom slucaju treba ti knjigovoda koji ce to voditi.

Ako se ne varam, u ovakvim slučajevima je najpovoljnija opcija udruga …pošto je klub (pretpostavljam) neprofitna organizacija?

OK, klub je udruga i ima svoj službeni transakcijski račun. Sve 5.

Lovu sa strane koja se obično koristi za klopu i cugu u klubu najbolje je skupljati u gotovini. Ako je ljudima lakše uplatiti, neka uplate na tvoj tekući. Pretpostavljam da su te stavili za predsjednika jer imaju povjerenje u tebe.

Žiro račun fizičke osobe podliježe kontroli (isto kao i transakcijski račun pravne osobe).

Pretpostavljam da ste neprofitni i da vodite jednostavno knjigovodstvo za što je grehota plaćati računovodstvo jer ga može voditi pismena osoba.