Životni vijek sajtova i pitanje kad će krenuti pad posjete na sajtu

U cca 15 sekunda analize vidim da je na tom indeedcoffe sajtu na pocetnoj stranici linkan ovaj clanak:
https://ineedcoffee.com/coffee-enema/ objavljen u 2001. godini.

Pa onda drugi s pocetne je ovaj kojem je sadrzaj samo jedna slika:
https://ineedcoffee.com/inanimate-objects-comics-66/

Te clanke bi trebalo brisati ili azurirati.

Mozda je s ugla korisnika taj sadrzaj cool, al Google ga vjerojatno vidi kao unhelpful i outdated content. Tom sajtu bi vjerojatno dobar content audit i content pruning pomogao jer “los” sadrzaj povlaci za sobom u ponor i onaj dobar.

Evo za thingamagift:

Šta čovjek može očekivati sa 10 rečenica teksta nego pad poslije svakog helpful content update-a.

Da, jest, ovaj sajt bi se isplatilo kupiti :grin:

Da mi je interesantna niša poslao bi mu mail odmah. Svakako je bolje ovako traziti sajtove koji su nekad bili dobri pa pali (a imas neku pretpostavku zasto), za razliku od Flippe gdje budu uglavnom umjetno boostana smeca koja kad ih kupis krenu nizbrdo, a ono malo sajtova sto valja bude precijenjeno.

1 Like

pa npr gift lab je bio na prvoj poziciji za keyword gifts for brother i sada dalje su aff članci tu nije se u suštini ništa promjenilo sem da su aždaje od sajtova preuzele

nema tu nikakve razlike u količini pretraživanja dal je više ili manje i nema razlike u samom sadržaju već je u ovom slučaju do autoriteta sajtova i beklinkova. tako je kod gift niše uglavnom plus su pogurani webšopovi još više no ranije na uštrb aff sajtova što je legitimno i ok sa moje tačke gledišta.

nema u ovome što sad rangira nikakve razlike u odnosu na ovo sad što je rangiralo. aff linkovi su jako vidljivi i nema nikakve razlike nit većeg value da daju sajtovi koji sad rangiraju od ranije spomenutih gift sajtova. ovi imaju više beklinkova veći autoritet, veću publiku, više beklinkova pa su ovi veliki krokodili pojeli one spominjanje gift sajtove koji su za njih ipak premaleni.

na engleskom jeziku je vrlo teško napraviti i naći nešto tako jer čak i kad se nađe neka mala neobrađena tema gugl u posljednju godinu dvije rađe daje u rezultatima sajtove koje voli više (ajd recimo autoritativnije) a odgovor na upit je relativno povezan no sajtove koji odgovaraju direktno na upit, a neautoritativne. dakle na engleskom bar ja tako mislim nije više lako naći neobrađene male keyworde koji će se lako uzimat sa malim autoritetom.

pa kako pitanje nije relativno, ne možeš toliko ni poznavati šta rangira i kako rangira ako nisi pravio sajtove i ispitivao gugl i provjeravao sajtove na taj način i toliko frekfentno ko što radi neko ko ima sajtove.

mislim da mu je taj dio na homepage sa random člancima (mada nisam siguran, ali ne izgleda isto uvijek homepage i ne linkuje na iste članke) i uopšte ovakav nije bio homepage kad je krenuo pad

a za drugi link a ne kontam šta dodavati u strip o kafi takav je kakav, imaju tu sekciju odavno, meni se ne sviđa ali da šteti sajtu lično ne vjerujem.

mislim da je precjenjeno brisanje sadržaja i to sve od kada je ahrefs objavio onu studiju da su nakon brisanja dosta članaka koji ne donose posjete im skočile im posjete. naravno oni su ogromno ime i ta priča se prenese 1000 puta, i postane de fakto. ali ni jedna akcija na živom sajtu nije izdvojena i ne isključuje 100 drugih stvari koji se dešava na sajtu i na samom guglu. pa ne isključuje da je to puka koincidencija ko što sam poslije i vidio na dosta mijesta da ljudi ništa nisu postigli, a na svojim sajtovima su brisali sadržaj koji ne donosi posjete.

moje mišljenje je da mu ništa ne bi pomogao content oudit, ali baš ni zere da mu ne bi donio.

i ovo oko gugla i helpful kontenta, ne znam, mišljenja sam da gugl nije baš toliko moćan jak i da baš toliko ga uopšte briga za helfulnost. ne vidim kako iko ko je pametan toliko koliko ga predstavljaju ljudi može na prvoj strani gugla za termine proizvod not made in china da izbacuje aliexpres ili alibabu pa povrh njih i proizvode sa sajta made-in-china com. totalni nedostatak helpfulnosti.

pa vidi se na osnovu ovog da nisi radi kontent sajtove na engleskom jeziku, ne moraju biti aff. ne poznaješ funkcionisanje gugla i šta i kako rangira i misliš da će gugl sve iskalkulisat i ako si bolji da će te izgurati jer ti to zaslužuješ. u masu slučajeva neće jer često ko i u životu autoritet i jačina ti uzme nešta iako to zaslužuješ. već sam ispričao gore za slučaj not made in china, a takvih je masa.

ovako neđe usput sam ja i objasnio da je za ljude koji imaju sajt + par pisaca i eventualno editora i VA ovakva situacija, čak i za mnoge druge sajtove sa jačim finansijama ovaj pad je neminovan. ovi sajtovi na listu su uglavnom daleko od one man show sem jednog đe spomenuše neku ženu da sama radi, a i taj je čini mi se u minusu u zadnje. dakle wirecutter, nerdwallet i slične sajtove nije uopšte vrijedno pominjati, em su investicije ogromne em su ozbiljne preozbiljne priče s kojima se rijetko ko može boriti i u finansijskom i u bilo kojem smislu, a kamoli ovako neko. čak i kod nastajanja tih sajtova siguran sam da nije jedan čovjek krenuo sam u priču sa parsto dolara u džepu.

najveća razlika koju ja primjetim u ovima što su opstali za razliku od ovih koji nisu su korporacije koje su stale iza njih, ili drugi veliki igrači, ili su se sami razvili toliko da su postali korporacije, dakle nije to dodavanje sadržaja non stop da sajt bude aktivan i gradnja beklinkova no sve na 20x većem nivou. kontam i da su većina propalih solo igrači dok opstali su uglavljeni u razne korporacijske ili druge veze đe jedni druge guraju, dok solo igrače istiskuju malo po malo.

pa ne rangira on za proizvode no za grupe proizvoda, bar je nekad rangirao za npr čini mi se retirement gifts
https://thingamagift.com/retirement-gifts/
meni je skroz bio ugodan oku ovaj tip sajta i bilo je kod njih boljih predloga poklona no kod većine drugih

u prilog prolaznosti sajtova ide i da su poslije antinog sajta, otpriike su došli isti sajtovi sa skoro istim radom beklinkovima izgledom temama, sve u dva grama

ijem viršle 30 godina, i vjerujem da su smeće ali ti manje mogu reći o njima i zašto su smeće od onog ko ih pravi i ko se time ozbiljno bavi

2 Likeova

To mnogo vise njih sad kaze, evo mi neilpatel poslao u newsletteru prije neki dan istu tvrdnju:

Dakle puno loseg contenta za sobom moze povlaciti i onaj dobar content i obrnuto, da visok postotak dobrog contenta moze dati dodatan boost cijelom sajtu. Navodno je to i sluzbeni stav samog Googla. Jel to samo neka marketinska prica ili je stvarno tako, znat cemo jedino ako sami provedemo eksperiment ali svakako ima logike kad znamo da Google nagradjuje dobar bounce rate, vrijeme zadrzavanja na sajtu, itd… opcenito neki pozitivan user feedback.

Googlu ne bi trebao biti neki problem procijeniti jel neki sadrzaj zadovoljio korisnika ili ne. Vrlo jednostavnim metrikama samo kroz trazilicu i cookies moze doci do tih informacija, a da ne govorim da kroz GA (kojeg koristi vecina sajtova) ili cak Adsense ima pristup svakom segementu ponasanja korisnika na necijem webu.

Primjerice dobar alt title nekom clanku moze donijeti dobar CTR i u pocetku dobar ranking (u fazi prikupljanja informacija), al ako je njegov sadrzaj los onda ce i bounce rate biti los pa ce mu dugorocno Google droppati ranking. Ako neki clanak ima dobar alt title i dobar sadrzaj, a jos je k tome i domena visokog autoriteta, Google ima sve razloge za to da ga dugorocno drzi na top pozicijama, a narocito ako ce se isti redovito azurirati.

1 Like

Bas dobro groblje je slozio Anja1. Isto sam i ja jednom napravio (privatan reserch) kad sam analizirao listu (success story) uspjesnih prica jednog marketplacea. Kao sve super, kupljeno za $1000, prodano za $20000. I onda otvoris domenu na semrushu i vidis grafove iste kakve Anja1 stavlja. I tako iznova i iznova, valjda sam ih 30 nasao, da sam posumnjao da su svi ti flipovi ispali scam.

Ne razumijem ovo da content audit ne treba radit, pa to stalno treba radit, a kad stvari krenu nizbrdo, onda jos vise treba. Kako content audit ne daje efekta?

Nisu ti siteovi uspjeli zato jer su postali korporacije i imali puno ljudi koji na njima rade nego obrnuto.
Zato jer su radili dobro su se širili, zaposlili ljude i postali poznati.

To kao da sad kažeš lako Index.hr-u kad ima gomilu ljudi koji pišu za njega, etabliran su brand i imaju super backlinkove. Uspjeh je mukotrpan i gradi se dugo.

ne vjerujem tom ćelavku (odnosi se na neil patela) ništa izvrtio je sve priče koje mogu ljudima oko sajtova bit interesantne. dobrar je sebi marketing napravio na tom mu svaka čast. više cijenim npr helasovo mišljenje cirka 20 puta no njegovo.

ne tvrdim da nije tačno, ali mislim da nije pogotovo za sajtove sa dobrim autoritetom. to je priča i zbog štednje kravlera da gugl ima budžet za kravlanje pa da se ne rasipa. ali ima i priče da se trebaju tematske srodne teme obradit da se dobije relevantnost pa taman na uštr toga da se od tih članaka ne dobije ništa posjete, dobije se cjelina koja je obrađena i neka autoritativnost u određenoj temi.

a šta je sa npr redditom i quorom koji imaju tone i tone i tone smeća koje niko nikad ne čita nit pregledava i koje se kreiraju svakodnevno, što ih gugl ne kažnjava za baš ogromne količine ničega, robot odgovora, ili spam linkovanja.

pogotovo sad kad mi pričamo ovako o sajtovima i brisanju sadržaja sa sajtova, a rijetko đe ima višeo od npr 5k članaka - ako govorimo o klasika kontent sajtu. u prosjeku su sajtovi od 100-500 članaka i sad gledat tu da se nešta briše po meni nema nekog smisla golemog.

pošto bi npr prije brisanja vjerovatno gledao koliko ti posjeta dolazi sa gugla onda uopšte nemaš problem sa bounce rateom ako niko ne dolazi na te članke, moguće npr da je titl katastrofa da se ne pokriva iole tražen keyword, ali da bi user pročitao taj članak i bio zadovoljan njime ako bi došao na njega tipa nećete vjerovati šta je brena ceci rekla juče. tako da moguće da bi popravio bounce rate da si ga ubacio u related artikle o breni i da bi time postao konkurentniji za sve buduće članke o breni.

apsolutno bi trebalo da je to tako, ali iz nekih razloga nije. bar iz tog ugla da to sve funkcioniše tako perfektno i da je gugl prepametan. bar iz mog ugla nije tako, moguće da sam ja sitničav, zakeralo, da ne mogu fala bogu svima ugodit i sve podmirit i da se razlikujemo, da smatram da mora brže da se smeće izbaci sa prvog mjesta a ne da prođe po godine a da na prvoj poziciji bude isto smeće.

sad nevezano za ovo gore napisano zar nije debilitet ovo rangirat za ovaj upit pa taman na iljadu i nekom mjestu

pa nisam siguran da je uopšte i pametno držati non stop iste sajtove koliko god dobri bili. npr drugo je za temp mail ti izbaci sajt temp mail i radi šta treba da radi. za gifts for brother keyword bi bilo poželjno da se više šara, tako mi se čini, znači za većinu kontenta pogotovo kad je tona konkurencije po meni je skroz poželjno da se šara, fazon je što iz toga šaranja ispadaju i ne vraćaju je ovi spominjani malo manji sajtovi a ostaju korporacije

pa tona je ovih popadalih sajtova i tona njih je radila content audit i nisam se nagledao povrataka na stare staze slave. slobodno svaki graf velikog povratka posle ogromnih padova je poželjan, ja ih se baš i nisam nagledao. ima poneki izuzetak, ali i tu sumnjam da je do kontent audita no više da je do beklinkova, redirekcija i sl

pa ti oćeš da kažeš da npr dodo burd ili gift lab da nisu dobro radili? kako nisu ako su ubijali sa posjetom i zaradom koja je siguran sam prebacivala milion a vjerujem i više. a dodo je i prilično dugo radio odlično

nisu čak ni finansije toliki problem za ove sajtove i rad koliko je problem što nemaju zaleđinu koje imaju korporacije i bilo bi im lakše da se održe da su imali iza leđa 30-40 sajtova da ih pogura, da imaju stotine ljudi da uskoče, konekcije đe treba i sve drugo šta imaju korporacije. nije isto ako iza sajta stane njujork tajms ili neko sa foruma i njegovi ljudi i bez obzira na mukotrpan rad pa čak i finansije

Dao sam primjer kako nije relevantno.

Inače, nije da temu ne pratim već skoro 15.g.
Svoj stav sam poprilično zauzeo već na početku, a sad nakon 15g još više sa sigurnošću tvrdim:

“Nikad nebi ulagao znatno vrijeme za gradnju biznisa koji se pretežno bazira na Google-u”

Mislim, razloga je toliko … a sad nakon 15g i puno više, tj. sva predviđanja su se obestinila.

Onako, volim stvari imati pod kontrolom i ovisiti o sebi, a kad je riječ o Googleu, nikad ne možeš znati što nosi sutra. Eto… može ga čak i AI prebrisati…

Slazem se sa Anjom da brisanje contenta na sajtu sa 500 postova nema nikakvog smisla. To se odnosi na ogromne sjatove sa po par miliona clanaka. Restrukturiranje takvih sajtova je golem posao i to mora raditi cijeli tim strucnjaka.

Takodjer, bitno je da je neki sajt authority sajt za odredjeni niche. To sto netko ima 150 reviewa proizvoda na sajtu ne znaci da je to authority sajt.

Pa to su jedni od najposjecenijih sajtova na svijetu, sto bi ih kaznjavao. Ocito je da ih korisnici masovno posjecuju i vole. Al koliko sam ja skuzio oni rangiraju vise za neke upite gdje se traze iskustva i rasprave.

Eto zasto nebi Reddit i Quora rangirali bolje od tog made-in-china.com sajta (da ih ja poguram s jednim nofollow linkom) za taj kw “toaster ovens not made in china” kad bi imali topice na tu temu, kad je ocito da relevantni clanci ne postoje.

Google nije savrsen, moze se naci tisuce takvih primjera apsurdnih rangiranja ali to ne znaci da on ne pokusava ici u tom smjeru u kojem kaze da ide. A kad vidimo sto sve AI danas moze, ne treba sumnjati u to da Google postaje sve pametniji.

1 Like

Ovaj made in china sajt za taj upit sto si @anja1 postavila rangira iskljucivo zbog imena same domene. Toliko o tome da EMD nema utjecaja - ovi iz Googlea godinama o tome laprdaju mada je meni odmah bilo jasno da lazu.

3 Likeova

Radili su dobro, sve dok netko drugi nije radio bolje od njih i pretekao ih. Bolje za posjetitelje i bolje za tražilice pod time mislim.

Naravno da ako te kupi velika novinska korporacija kao što je NY Times kupio wirecutter da će ti ići još bolje.

Svaki site je u biti priča za sebe i trebalo bi ga pratiti, njega i njegovu nišu kroz vrijeme da se vidi koji su razlozi gubitka posjeta i pozicije na Googleu.

Hahah, :joy: kako sam se odvalio smijat na ovo!

pa i treba reddit da rangira oko ovakvih stvari, ne samo reddit no svi forumi đe ima dobre diskusije bi trebalo po meni da više pokriveni budu u guglu jer je bolje npr pročitati o životni vijek sajtova ođe na forumu no da sam ja na nekom mom sajtu samo moje mišljenje objavio u obliku članka.

a samo sam spomenuo reddit i quoru kao znana mjesta gdje se kreira tona bezveze sadržaja pored i onih korisnih. a oni korisni ne trpe jer koriste, nema potrebe za brisanjem nekorisnog sadržaja.

pa isti je fazon članka ovaj sad što je prvi i ovaj nekoć što je bio
https://www.goodhousekeeping.com/holidays/gift-ideas/g29198638/best-gifts-for-brothers/
https://giftlab.co/gifts-for-brother/

ne vidim krucijalne razlike. i skoro svi članci sa idejama za poklone liče, eventualno mogu neki imati bolju listu, ali to je u 5 deka. fazon je što jedni padaju drugi rastu. nema treće no autoritet (beklinkovi). i prethodno posjećivanje i vezanost za ajmo reć brend. svaki sajt što više posjećuješ više ga gugl gura na guglu. sad narod više posjećuje goleme sajtove no niče sajtove iz gift niše. i onda gugl gura posjetu na te velike sajtove, isto ko i na yt kanale koje si posjetio iako možda na nekim drugim koje ne znaš ima boljeg sadržaja. uglavnom ti manji sajtovi su zbog tih nekih razloga u vrlo nepovoljnom dugoročnom položaju i vrlo im je teško da se održe.

Koliko ovako na prvu vidim goodhousekeeping ima cca. 100 x više backlinkova:

Pa bas zato sto nema razlike u kvaliteti clanka, ovaj sajt s boljim metrikama zauzima bolji ranking.

a zar ti niste čuli šta su iz gugla rekli

znam ja vrlo dobro zašto je to tu đe jeste. i što pada giftlab i slični, a što rastu ovi drugi. to dakle nije do boljeg kvaliteta i da su srećniji guglaši ovim novim rezultatima

Pod metrike mislim i na pages per visit, avg time, a ne samo backlinovi. A ako Google kaze da linkovi vise nisu u top 3 faktora, mozda jesu u top 4 od njih valjda 200+ ukupno. A i mozda samo misli na linkove na anchor ali ne i na autoritet kojeg oni daju domeni.

Nije iskljucivo do tog ali jest i do tog. Da je puno losiji clanak ovaj slabiji sajt bi ga vjerojatno prestigao.