Životni vijek sajtova i pitanje kad će krenuti pad posjete na sajtu

Ne tako davno bio je jedan momak ante ođe na forumu koji je imao ubica aff sajt i ajde padne mi na pamet da provjerim kako ide taj sajt danas

evo ga moj prvi aff sajt koji sam prodao na flipi a možda 2-3 mjeseca prije ovog pada 2018 godine

ovaj sam prodao prije oko godinu i po dvije

ovaj sam prodao vrlo brzo i jedan je od rijetkih koji je napravio pozitivan pomak nakon kupovine i odradio je neke stvari dobro

ovaj bugarin je najbolje prošao, kupio je sajt za 13.5k pa ga redirektovao uz još neke sajtove na jaku domenu pa sve skočilo x5 pa onda vrno sajt naistu domenu, a vamo ostavio sličan sadržaj, ma neki zajeban igrač, razne redirekcije, pa razdvajanja neka sajtova, pa seljenje na nove domene, jedva se dalo upratit, ali vidjelo se da uzima baš dobre pare

svaki od ovih sajtova ima zajedničko da su amz aff sajtovi, ante znam da je koristio BH, ja nisam za većinu sajtova uopšte radio linkove

no ajde da se odmaknem od mojih sajtova. nekad je u kafa niši za koju je vezan i moj prvi aff sajt jedan od najpoznatijih sajtova bio ineedcoffee com koji nije bio nikako čisto aff već je bilo raznih tematika oko kafe, pa ajd rekoh i njega da pogledam

sjećam se i coffeemaven da je bio neki sajt na koji sam se ugledao

espressopefecto je isto bio dobar sajt

ajde da vidim malo novije giftlab co je ubijao sa posjetom to mi je bio neki uzor kod mojih poklon sajtova

dodo burd je kidao i razvaljivao sa posjetom i tu se zarada od amazona mjerila lagano u milionima godišnje

dalje thingamagift zanimljiv gift sajt cool woocomerce izgleda sa amazonom

evo jedan jeronimov bivši sajt

evo jedan malo jači domaći adsens sajt

eo ga jedan engleski koji je prodan za baš opaku cifru prije cifrka godinu dana, aff članci max 20%

još mu vele ljudi nemoj prodavat. prekoračih limit sa semrush pa ne mogu više skrinšota šibah. uglavnom van onih baš baš baš golemih sajtova rijetko koji sajt na engleskom preživi više od 4 godine, baš rijetko koji. velika većina sajtova i kraće traje, cirka ima uspon koji traje između godinu, dvije onda skoro neminovno ide pad čak i ako tad izgleda prejako neki sajt. čini mi se da su aff sajtova kraćeg vijeka, ali i ovi drugi su skoro jednako podložni.

engleski sajtovi su mnogo podložniji padovima od domaćih što je i logično zbog manje konkurencije ali i promjena na guglu kod na gugl rs hr ba…

5 Likeova

samo su parnići siguran biznis

1 Like

pa nisu ni adult sajtovi pošteđeni, pogotovo ne ovi koji ne spadaju u goleme sajtove, nekad kad sam imao adult sajtove isto je bilo ko i sa ostalim sajtovima, određeni životni vijek i fercera dok fercera

čisto onako na glas razmišljam ovo za životni vijek sajtova jer se masu ljudi jede šta je loše na sajtu i zašto pad, šta se loše uradilo jel h4 tag i bold na pravom mjestu da li je alt tag slike dobar i koliko milisekundi brže može da se učita sajt pa će gugl nagraditi sajt vrnuti pozicije i posjetu.

pa ako neki od ovih i miliona drugih prejakih sajtova tvikovima, raznim mjenjanjima, podešavanjima i svim mogućim ugađanjima guglu nisu uspjeli spriječiti pad i vrnuti pozicije, ako oni sa milionima u zaradi nisu mogli naći ljude platiti šta treba da se sve ispodešava da se namjesti i odradi da se spriječi pad, šta bilo koji kukavac koji sam ili sa dva tri pisca, ili ako je budža i editorom, i va, šta on može učinjet da spriječi pad i vrne pozicije na guglu. ne može ništa, realno da realnije ne može biti.

jel moguće da svi prave neke greške da niko ne može udovoljiti guglu da opstane godinama i da ima neku prilično stabilnu posjetu. meni se čini prilično nemoguće na engleskom jeziku sem u slučajevima korporacije đe tona ljudi zaposlena, mada i tu vjerovatno ima žestokih uspona i padova, ali se ne ide na nulu. ovi ostali skoro po pravilu odu na nulu za godinu dvije tri

3 Likeova

Dok sam radio aff sajtove, pravilo godinu dana je bilo, cim sajt napuni god dana, vreme je za prodaju, upravo iz ovih razloga. Stotine sajtova samanalizirao isto ovako i ni jedan nije imao stabilan rast, ma ne rast, stabilnu stagnaciju, svi su popadali.
Oni sa jebackim linkovima su malcice duye trajali od ovih bez linkova, ali su svi zavrsili tamo odakle su i poceli, na nuli.

imam neku seriju sajtova gdje sam ulupao ogromne pare… zali boze truda i vremena (uporedo s ulozenim parama) i daj boze d anekako dobijem svoje pare nazad, al sumnjam nesto u to (makar cekao i 5 god). Mislim da su content sajtovi dosta losi sto se sigurnosti tice- najklimaviji su… jedino neki sajtovi koji imaju i neku fuinckinalnost pa ajde, al ovako samo content pa monetizacija sa aff/reklamama itd- to mi sad iz ove perspektive djeluje kao patnja teska.

2 Likeova

Ovo je strašno što se dogodilo sa stranicama da ni jedan ne preživi i ima tolike padove.

Jedino mi pada na pamet ovih par razloga

  • da su koristili razne PBN backlinkove koji su došli na svoje u google update i sve poništilo što su dobro donijeli

  • prestalo se raditi na sadržaju pa ih vrijeme pojelo u smislu da nisu imali evergreen sadržaj

Za sve ostalo mi ne ide ništa na pamet zašto takve padove imaju. Ali takve padove vidjeti je stašno što znači da web stranice nikako sigurne nisu u smislu trajnosti i sigurnosti prihoda.

1 Like

Evo kako je prošao moj sajt kojeg sam prodao na Flippi pred, čini mi se, tri godine:

Uvjeren sam da je to isključivo zato jer novi vlasnik nije objavio niti jedan nivi članak i sve je ostalo apsolutno isto nakon što sam mu prodao sajt.

1 Like

Ja bi tu povukao paralelu da ti je to kao sa automobilima.

Koliko će trajat pojedini auto ovisi o više faktora: da li je auto od kvalitetnog proizvođača, tko ga vozi, kako ga vozi, da li ga redovito servisira i kod koga, po kojim cestama ga vozi i je li imao sreću da se u njega ne zaleti neka budala.

Da mi se da vjerojatno bi ti isto tako mogao sad pokazat isto desetak grafova od siteova koji su postali oldtimeri :wink:

4 Likeova

Zato sajt treba pravit radi korisnika, a ne radi Googlea.

Ako nudiš neku uslugu, koja korisniku riješava neki problem … onda će se on vraćat neovisno od Googlea. Znači treba stvarat dodatnu vrijednost … ili drugim riječima “davati neko dobro svijetu”

Sve ovo sa aff sajtovima … to nikad nisam vidio kao “davanje” svijetu … nego kao “parazitski” pokušaj da se uzme nešto … da se živi na osnovu tuđeg proizvoda. Znamo jel, kako paraziti završavaju … njih nitko ne voli…

Tajna života je “daj nešto”, “pomozi nekome” … i onda druga strana suptilno govori “daj jošš toga”.

4 Likeova

Da, ima i tu nešto što @bozoou kaže.

Obično affiliate sitevi su bazirani na nekom trendu i cilj im je prodati ono što je sad aktualno. Npr; Prije 10 godina su bile cool razno razne kave, pa si bio hipster ako si si doma to sam kemijao svako jutro i to se prodavalo. Danas se pije nešto drugo i samim time kava više nije tolko tražena i automatski je manje posjeta a i vlasnici siteova se ne trude više ulagati vremena u sam site i sve što treba oko toga.

1 Like

Ja svoj affiliate sajt nisam radio na ovaj način nego se trudim pružiti korisniku ama baš sve što mu može pasti na pamet kada traži, primjerice, Nagaoka MP-200 Review u Googleu. Znači imamo prvo uvod, nešto o toj firmi, zatim ide slika proizvoda, pa specifikacije, pa manual.

Nakon toga idu tehnički podaci, materijal od čega je napravljen proizvod, kakvo je pakiranje odnosno what is in the box kada se proizvod kupi, nakon toga ide slušni test, pa video review i na kraju final verdict. I još ako u Googleu vidim dio People also ask za taj proizvod ubacim i FAQ sa tim dijelom.

1 Like

Ajd molim te :slight_smile:

Ovaj uvodni post je strava i uzas.

Nisam pri kompu, ali nesto tu ne stima. Mora biti neka mustra, sta svi ti gore imaju zajednicko, a fatalno. Ne vjerujem da je svakom sajtu takav pad neminovnost.

Imam i ja licno takav primjer, ali nisam u tri godine objavila dva clanka.

Ne mislim da aff sajt ne daje baš nikakvu dodatnu vrijednost … no od slucaja do slucaja zavisi kolika je ona uistinu.

Ali stekao sam dojam, čitajući godinama što pišete na ovom forumu, da vi te sajtove krojite prvenstveno po mjeri Googlea … kako bi sto bolje pogodili njegove SEO kriterije i tako se probili. A sam Google kaže da se sajt treba raditi po mjeri korisnika, a ne po mjeri njega.

Razlika je u tome što je jedan pristup dugoročan, a drugog odnese pingvin… ili koji već Google update zverka… ili čisto eto zastari. Doduše, zastariti može sve zavisno od trenda…

Mislim da pravi orijent korisniku nikad nebi niti iznjedrio nekakav aff site iz micro nische … nego bi nastao tipa projekt koji reviewa mnogo proizvoda … koji omogućava kupcima da dodju tamo i reviewaju proizvode… i da unose i sami nove proizvode i reviewaju ih. Pa neka admin logika se tu uključuje da odstrani fake review-ove… itd… itd. Na takav sajt će se onda korisnik vratiti… takav sajt ako se “zapali” sam će rasti i širiti svoje granice … jer takav sajt daje nešto društvu malkoc ozbiljnije nego da se sklepa nešto nabrzaka u nekoj micro nischi… praktički po šabloni.

… a takav biznis se onda ne temelji isključivo na Googleu. Sve ovo što se temelji isključivo na Googleu, treba u startu biti jasno da je to short-term, da ako se mogu uzeti ok pare za uloženi trud … može biti svakako isplativo … ali se ne može gledati očima da se tu gradi neka veća ozbiljnija i dugoročna priča.

@bozoou jesi ti ikad napravio neki sajt? Nema veze koje vrste, ali da ima, eto da velikodusno zaokruzim na 20 organskih posjeta dnevno?

2 Likeova

Evo nekih primjera affiliate webova koji opstaju:

Mislim da je važno pročitati uvod koji i kaže da tipični affiiliate siteovi na koje mislite (i kakvi su pretpostavljam ovi koje je @anja1 naveo u uvodu) i ne preživljavaju dugo.

BIt je u tome da ovi dugoročni nude sljedeće: " they give away so much value that you don’t even see their affiliate links".

Mislim da treba pogledati kako ovi siteovi sa popisa izgledaju i kako prodaju to što prodaju i uočiti razliku. I ako možemo treba to primjeniti.

Bitno je da je trazena tematika sajta, a mala komkurencija,i trajace…Ako ima 30 sajtova sa istom tematikom,moraju padati…

Trebalo bi vidjeti detaljnije zasto je doslo do pada, je li se dogodio pad u pozicijama ili je broj pretrazivanja keyworda manji. Ako je pad u pozicijama, tko ih je zamijenio na tim pozicijama - drugi aff sajt ili netko treci?

Ako ih je drugi aff sajt odnosno konkurencija zamijenila onda treba provjeriti jel njihov authority veci ili se radi o potpuno novom sajtu i jesu li im clanci bolji.

Ako ih je zamijenio neki non-aff sajt onda bi zakljucci bili potpuno drugaciji.

4 Likeova

Nisam pravio niti aute, ali mogu prateći tržište reći koji auto valja, a koji ne valja.
Pitanje ti nije relevantno, pa nema potrebe da spominjem što sam pravio. Aff site-ove očito nisam.

Osnovna stvar koja neku web stranicu sprečava da padne je redovito dodavanje novog sadržaja. Druga ali ne manje bitna stvar je ponuditi posjetiocu neki value. Odnosno, posjetioc kada dođe na stranicu tražeći neku informaciju na toj stranici treba biti sve o tome i o stvarima vezanim za to tako da posjetioc ne ode sa sajta zato jer na vašem webu nema te ključne informacije pa ju mora potražiti negdje drugdje.

1 Like

Da, sajt skroz ok izgleda, iz ugla usera… Evo pogledah zadnji clanak na ovom sajtu. Imaju i comics sekciju, pa da podijelim:

https://ineedcoffee.com/section/coffee-comics/