Jadna Hrvatska Carina

Kao i sve u lijepoj nasoj tako i Carina mora da ima zakone i pravila koja su apsurdna. Necu ulazit u njih, nego imam jedno pitanje na koje mi mozda netko do avs moze odgovriti.

Dakle roba u vrijednosti 25$ se placa PDV. + naravno onda ako oni procjene da roba vrijedi 25$ naplate i troskove odpakiravanja oko 10$ (vidite apsurd).

E sad, ja kupujem 10 zarulja koje me kostaju 26$ (vec naslucujete apsurd). I sada ako oni meni lupe PDV + zapakiravanje i odpakarivanje te zarulje ce me kostati duplo.

E sad ja mogu kupiti 5 po 5 zarulja i izbjec te pdv troskove?

Nemojte mi reci da je to tako ili netko valjda na toj carini ima mozak pa nece na 10 zarulja lupiti pdv ako i kupim u komadu?

To kod carine je čista sreća - hoće li otvoriti ili neće. Jedini razlog zašto bi ja naručio u dva ili tri navrata je veličina paketa - što je paket veći, veća je vjerojatnost da će “upasti u oko” i da će ga carinik otvorit. A onda opet sreća igra ulogu - koliko će carinik “na prvu” procjenit vrijednost tih žarulja i hoće li nakon provjere inzistirat na naplati PDV-a ili ne.

Naručio sam tonu toga, stvarno sam rijetko kada imao “problema” s carinom, samo veći paketi su redovno bili otvarani, dok kod manjih je to vrlo rijedak slučaj.

Ukratko i konkretno, ovisno o kakvim je žaruljama riječ, tj koje su veličine, odlučio bi kako naručiti. :slight_smile:

U BiH je maksimalna vrijednost koja se ne carini 25€. Često sam premašivao tu cifru, ali ne mnogo, možda maksimalno do 50€ i da mi nisu zaračunali carinu. Na žalost takve stvari se stavljaju cariniku na procjenu, pogotovo ako nemaš valjani račun.
Kada se plaća carina i PDV u obzir se uzimaju svi troškovi (vrijednost artikla + poštarina + u tvom slučaju otapkiranje i pregled). Apsurd je tu, ali ne možeš ništa učiniti nego ići da je sve regularno i transparentno. Ako si izračunao da te povoljnije izađe poručiti 2x nego sve u jednom komadu, onda tako i uradi.

Da, 10 zarulja ce biti malo veci paket. I otvarat ce. E sad i 5 zarulja ce biti veci paket, ali vrijednost je ispod 22 eura. I sad me zanima sto ce oni meni napaltiti kada im ja posaljem racun da zarulje kostaju 20 eura? Znaci PDV nece, nego ce mi uzet 60 kuan za otvaranje paketa?

Pa ti carinici doslovno sabotiraju online kupovinu. Pa je sad ispalo da je to lutrija s nasim carinicima, pa se skoro pa i ne isplati kupovati preko ebaya.

A sto ako je paket velik, a vrijednost mu mala, ajmo rec 5$. A on ga otvori i sad zeli 10$ sto ga je otvorio, jel to normalno? Jel normalno da paket koji kosta 5$ platis 10$ jer su ga oni otvorili?

Ili sam ja malo zabrijao i podignuo paranoju?

A paranoju dizem jer sam primjetio da su poceli radili gluposti.

EDIT:
A zamisli da kupim po 5 zarulja pa mi oba paketa otvore i izracunaju 20$, LOL

Hahaha, nisam pametan.

EDIT: Jel ih tko zvao prije kupnje pa ih pitao za takve stvari?

A slušaj, carinik može otvoriti paked a da ga ne uvodi u proceduru, odnosno da ne radi papire i ne naplati…? Barem mislim tako, ako se ti kao stranka složiš sa time… Ono, logikom ako idemo, on može pogledati i vidjeti da nije neki kriminal u pitanju, pa kada zaključi da paket zaista košta 25€ da sve lijapo vrati i zaljepi službenom vrpcom. Meni je svaki paket UVIJEK bio otvoren, a carinu sam platio NIKADA. Doduše, kavu sam platio :slight_smile: ali to je kod nas normalno…

to da naplaćuju otvaranje paketa iako je jeftiniji od potrebnog za naplatu pdva je trajalo manje od mjesec dana jer su se svi žalili, kolko znam ukinuto je naplaćivanje carinskih troškova ako se ne naplaćuje pdv… još kad bi ukinuli naknadu za male pakete…

1 Like

Uzmi toliko komada da bude ispod 160 kn sa troskovima dostave. Pakiranje i slanje paketa od carine do tebe naplacuju 12kn (trosak pisma sa carine u kojem traze da dokazes vrijednost paketa) + 37 (ili vise) kn (ovisno o tezini paketa), ali samo u slucaju da na posiljku ide PDV (ili i carina, ovisno o vrsti robe), inace kosta samo onih 12 kn.

1 Like

Ja sam imao problema s postom. Situacija da sam narucio dvije sitnice koje su kostale po 5 kn. Znaci te dvije stvari su bile 10 kn. I postar mi nije ubacio u sanducic nego sam morao ici u postu dici. A kako mi ih je kinez zapakovao odvojeno moraao sam platiti 2 puta po 4.5 kune. Znaci platio sam 9 kn a vrijednost stvari 10 heheh. A mogo ih je ubaciti u sanducic.

Naknadu za otvaranje plaćaš samo ako se ustanovi da je paket veće vrijednosti i ide u proceduru za naplatu PDV-a. U suprotnom ništa ne plaćaš. Barem meni nisu naplatili, iako su nekim navratima otvarali pakete ali su ustanovili manju vrijednost.

Nije loše zamolit prodavača da ubaci račun u paket, ako carinik dvoji, da ga to eventualno razuvjeri.

Što se 4,5kn tiče, to je novo šta je pošta uvela i po meni je to kriminal. No o tome smo već pisali na ovom forumu i nekoliko puta je bilo na potrošačkom kodu.

Jebiga, tak je, kak je, tih 4.5 kn nije bas novo, od nove godine je i to se ne moze izbjeci ako na paketu pise “small package”.

Problem je kaj 99% trgovaca ne moze izdati racun jer nemaju firme nego se bave drop shippingom, pa je najbolje poslati screenshot sa paypala ili ispis iz banke.

Naša carina je živi ciganluk, ja sam odlučio ne naručivati $25+ izvan eu, druge nema, odnosno ne isplati se. Ima i ovdje nešto o tome; http://www.red-gsm.net/t53416/

Zadnjih 2 mjeseca sam primio par pošiljaka koje su bile ispod 22$ koliko je čini mi se moguće primiti bez plaćanja PDV-a. Uzmi u obzir da se u to uračunava i trošak slanja.

Pošto je težina bila nešto teža (oko 200-300g), pošiljka je prosljeđena u carinu, gdje su ju oni otvarali i poslali mi pismo da im pošaljem račun.
Kada sam im poslao račun na kojem je bilo vidljivo da je vrijednost pošiljke sa poštarinom ispod 22$ onda su mi poslali paket i morao sam platiti 12,90 Kn za slanje te obavijesti.

E sad mene zanima kad bi kinezima idući put rekao da uz pošiljku zalijepe i račun dal će ovi to na carini uvažit kad vide. Em ušparaš 12,90 Kn em ne moraš čekat tjedan dana duže koliko to sve ispadne.

Jel ima neko s time iskustva. A možda ih nazovem da ih pitam kako to ibjeć pa javim.

Puno sreće sa štampanjem i ubacivanjem računa u pošiljku od strane Kineskih prodavaca.

Moje zarulje dosle u komadu 10 komada. cca vrijednost je bila oko 30$. Nije bilo carine.

Sreca ili ne, dobro sam prosao.

Kasnije jos narucio jedan mobitel ali DHL doso preko honorbuy za 3 dana. No imao sam problem, imao je Xiaomi stari neki cudni firmware pa sma ga preko kineskog programa na kineskom jeziku morao updejtati.

Nemojte me pitati dali znadem kineski, ali uspio sam. Da nisam, mobitel bi bio ravno za u kos. Pa eto ako tko kupuje kineske mobitele dobro provjerite kakv firmware dolazi.

1 Like

Moj frend kupio u lokalnoj radnji Xiaomi pa mu dosao pola engleski pola kineski. Nije imao cak instaliran Google Play. Nije ga vratio nego sam nadosnimio sta fali. Ja osobno bih vratio mobitel koji se ovdje prodaje a recimo za neko je drugo trziste.

Isti problem i u BiH, opekao sam se na sličan način, od sada naručujem sve po 1 kom. iz više puta. Pravilo bi trebalo biti po jednom proizvodu da ne prelazi 25€ ali debili su to.

Da, za BiH je pravilo 50KM ako uzimas online. Treba paziti da cijena proizvoda + troskovi dostave ne prelaze 50KM

evo meni prvi put došao danas paket iz kine 33 dolara. ništa nisam platio donio poštar doma mali paket. mnogo jadno doduše izgleda mala crna kesa (ko za smeće) u koju su stavili paket. i na njoj zalijepljen račun 13,43$ :slight_smile: znaju i kinezi za pdv i carinu pa mi učinjeli. sa banggood sam naručio, za 40 dana došlo. ako koga interesuje :slight_smile: [quote=“milito, post:16, topic:31508”]
od sada naručujem sve po 1 kom. iz više puta. Pravilo bi trebalo biti po jednom proizvodu da ne prelazi 25€
[/quote]
koliko sam iščitavao iskustva ljudi ako npr naručite nekoliko stvari u odvojenim paketima i ukupna vrijednost pređe 50km opet znaju naplatit pdv.

Da, ali narucis svaki dan 1. Hehehe.

Pa trebamo se i mi boriti. Sto je po meni totalna glupost. Ako narucim kao u mom primjeru 10 zarulja, a jedna kosta 3$, zasto nebi oni naplacivali carinu po jednom komadu, naprimjer u mom slucaju vrijednost bi bila 3$, te neka stave limit na komad, recimo 10 komada ili 20 necega.

Da, to se nije nitko sjetio, jer jebiga za takve stvari treba malo sjest, razmislit pa donjet najbolji zakon koji nebi bio apsurdan, pa da ljudi moraju raditi gluposti kao naprimjer narucivati po 1 komad necega svaki dan, sto ni ovima na carini nije lijepo jer moraju umjesto 1 paketa pregledati/prebaciti 10.

Nažalost to nije slučaj već gledaju ukupnu cijenu, recimo kupiš više stvari i izađe te sve zajedno 25€, oni ti naplate carinu, što nije ispravno.