[2022] VPS: Ubuntu ili CentOS 7

Kolege, rešio sam da batalim Hosting provajdere, stalno neka ograničenja, te ovo, te ono.

Kupio sam pre 2 dana na Contabo VPS XL za 26€ mesečno, vidim da su baš danas podigli cene. :joy:

Instalirao sam Ubuntu, na njega bacio cPanel, podigao WordPress i migrirao ceo sajt.

Ali muči me jedna stcar, da li je Ubuntu bolja opcija od CentOS 7 ili ne? Jer ako je CentOS 7 bolji, želeo bih to odmah da rešim u startu. Da se ne zezam posle ponovo sve ispočetka. Siguran sam da na ovom Forumu ima ljudi koji se dosta razumeju u ovakve stvari. :blush:

Konfiguracija VPS koji sam uspeo da ugrabim po staroj ceni:

10 vCPU Cores

60 GB RAM

600 GB NVMe or 2 TB SSD

4 Snapshots

32 TB Traffic

Taj VPS sa cPanel licencom me izadje 50€ mesečno. Što mislim da je okej. Samo da rešim pitanje sistema, Ubuntu ili CentOS?

  • Ubuntu
  • CentOS 7

0 glasači

Ubuntu 19, 20 ili 22?

1 Like

Instalirao sam Ubuntu 20 ali imaju i 22 kao opciju za install…

Ja koristim CentOS+ CWP i to radi super

1 Like

@komentar hvala na savetu.

@Amadex imaš li što za reći? :blush:

@ControlEng kao neko ko se bavi ovim poslom, voleo bih da čujem tvoje mišljenje? :blush:

Besplatna solucija: Debian 11 + www.myvestacp.com (fork Vesta panela)
Uvijek će ti neko pomoći od ekipe VestaCP / myVesta / HestiaCP - srpska zajednica | Facebook

Naplatna solucija: AlmaLinux 8.5 + cPanel

Svi ti lagano napuštaju CentOS 7, besplatna alternativa je AlmaLinux.

Nisam fan Ubuntu-a za server, ali to je moje lično mišljenje.

2 Likeova

Mislim da je to sve isti vrag uz minimalno drugačije komande, u početku sam koristio Centos, a kasnije prešao na Ubuntu jer sam ga imao instaliranog i na laptopu pa zbog praktičnosti. Danas i dalje koristim Ubuntu, a kao prednost vidim to što za njega ima puno više tutoriala. Nemam pojma kakav je Centos danas.

cPanel mi je uvijek bespotrebno trošio previše resursa na serveru pa njega izbjegavam i preferiram besplatna lightweight rješenja poput EasyEngine-a uz Docker konfiguraciju.

2 Likeova

Može malo detaljnije. Što znači docker i kako to radi u praksi. Onako laički, jer ne poznam tehnologiju

1 Like

A Docker je nešto kao virtualizacija unutar jednog OS-a pa ti svaki sajt na serveru ima zaseban prostor unutar svog “kontejnera”, ne miješaju se resursi i jednostavnije je i brže prebacivati se recimo iz dev moda u production, itd. Možeš i npr. resetirati PHP, Nginx, MySQL samo za jedan sajt, umjesto za cijeli server… I rijetko se može dogoditi da ti jedan sajt sruši cijeli server, što je čest slučaj kod standardnih LAMP ili LEMP setupova.

Ima puno prednosti, najbolje bi bilo da proguglaš jer ih ne znam ni ja sve nabrojati.

image

2 Likeova

Vec godinama koristim Centos i WHM, cPanel i sve radi perfekno.
Mada tu mora da se plaća licenca.

A koristio sam par godina Centos i CWP. To je free ali nisam baš zadovoljan, imaju neke limite. Recimo za NGNIX i to mi se nije svidelo. Inače za manje sajtove je sasvim ok.

A Ubuntu je zakon.Mnogo je nekako praktičniji za rad. Ako hoćeš tu da digneš neki panel, to moraš da istražiš (mislim za ove besplatne).

1 Like

Da, ali za $2 mjesečno koliko košta licenca ti limiti se uklone. Mislim na CWP

1 Like

AlmaLinux i https://cyberpanel.net/ i miran si :slight_smile:

2 Likeova

Vidi ovo, meni je extra i zadovoljan sam - Take 5 - Get your first 5 nodes free

2 Likeova

1 Like

CentOS je bio “bog i batina” već dugi niz godina. Postoji više razloga zbog čega je to tako.
Ugl. EOL mu se bliži, ako ti se isplati podizati sve do ljeta 2024 pa onda ponovo slagati…
Ubuntu 20.04 LTS je svakako preporuka. EOL do 2030.
22.04 LTS još ima bugova, trebat će malo vremena da ga ispeglaju.

1 Like

igrao sam se ubuntuom prije 10ak godina, jos kada je canonical besplatno slao cdove sirom svijeta :smiley: , onda se igrao sa debianom

za servere koristio kombinaciju centos + vestacp (nginx) dok nisu prestali sa razvojem veste
onda sam otkrio openlitespeed i cyberpanel pa sam kombinovao centos + ols dok nisu pocele ove peripetije sa centosom

sada neke stvari radim na debianu a na serveru je ubuntu sa ols-om (cyberpanel) … za mene je debian uvijek bio broj 1 i jedini razlog zasto na serveru nisam instalirao debian je taj sto ovi iz cyberpanela ne preporucuju instaliranje na debian

uglavnom, moja preporuka, debian gdje god moze, ako bas ne moze debian onda Ubuntu 20.04 posto vise nece biti centosa

1 Like

Ubuntu+CyberPanel+WordPress = :muscle::ok_hand:

Instalirao sam ponovo Ubuntu 20, zatim na njega instalirao CyberPanel, pa na njega WordPress.

Mogu reći da sam prezadovoljan ovom kombinacijom. LiteSpeed Server je kao raketa.
Što se CyberPanela tiče, jako dobar i lak za rukovanje. Takodje imaju i Forum, gde možete da nadjete rešenje bukvalno za svaki problem.

Veliko hvala @rijo što je u jednom drugom topicu, usmerio na ovu kombinaciju. :blush:

@steelmaiden u CyberPanelu takodje ima opcija za taj Docker, moram to kasnije isprobati…

3 Likeova

openlitespeed u /lsws/cachedata folderu skladisti cache fajlove i nekad ih, iz nekog razloga, ne brise … ti cache fajlovi zauzimaju puno prostora … ako budes imao problem sa gomilanjem tih fajlova ubaci ovu liniju u crontab -e

0 0 * * * find /usr/local/lsws/cachedata/*/priv/ -type f -mtime +7 -delete >/dev/null 2>&1

2 Likeova

Aj ziveli :joy:
Screenshot_2

Contabo VPS sa LiteSpeed tehnologijom. :slight_smile:

@musliamar Hvala na savetu. Sajt mi ima nekih 80k clanaka i oko 60GB. Jel mogu odmah ubaciti to ili?

1 Like

ubaci odmah, nece skoditi … ta linija koda brise fajlove starije od 7 dana…

svaki sajt ima /priv folder

/usr/local/lsws/cachedata/sajt1.com/priv
/usr/local/lsws/cachedata/sajt2.com/priv

taj cron task jednom dnevno prolazi kroz svaki /priv folder svakog sajta i brise fajlove starije od 7 dana …