Ah ta jadna LOSA ex YU

Ako nekome nije jasno zašto se u staroj Yu bolje zivelo evo “malo” statistike…😊

Šta smo imali…

  1. “Levi Štraus” je proizvodio Varteks iz Varaždina

  2. “Le Couper” Beko

  3. “Wrangler” se proizvodio u Makedoniji

  4. Patike “Puma” u Borovu

  5. “Adidas” Planika, …’‘Nike’’ nije ni postojao, pojavio se tek krajem sedamdesetih

  6. “Boss” se radio u Diorku …Kg.

  7. “Javor” iz Ivanjice proizvodio 20.000 košulja mesečno za izvoz

  8. “22.decembar” proizvodio uniforme za vojsku i policiju …danas se preko privatnika uvozi iz Kine.

  9. “Elan” proizvodio skije koje je svetski prvak Stenmark vozio

  10. “Tomi” majonez, PEZ i Wrigley, danasnji Orbit se proizvodio u Kolinskoj.Slovenia.

  11. “Podravka” iz Koprivnice sa Vegetom pokrivala 20% svetskog tržišta začina a njihov govedji gulaš bio čak i u vojnim paketima nekih armija

  12. Naša, ‘‘roland’’ klasa maline bila najskuplja na tržištu a mi bili najveći izvoznici

  13. ‘‘Zastava’’ je proizvodila cca 200.000 automobila koji su bili 90% od domaćih kooperanata. Danas sa ‘‘Fiatom’’ je suprotno 90% iz uvoza

  14. Sarajevski TAS proizvodio 40.000 Wolksvagena

  15. Novo Mesto 30.000 Renoa i danas se u njemu iskljucivo tvingo model.

  16. Cimos je proizvodio Citroena,

  17. U Prištini se radio Pežo

  18. IDA iz Kikinde 10.000 Opela … u njenoj livnici se radili blokovi za Mercedes, BMW…

  19. FAP iz Priboja i TAM iz Maribora proizvodili teške kamione i šlepere a Zastava lake transportere…

  20. “Ikarbus” proizvodio autobuse a TAM mini buseve

  21. Tomos iz Kopra proizvodio mopeda i vanbrodske motore …njihova ‘‘penta’’ bila najbolji motor na svetu

  22. Fabriku Lada u Rusiji i -125 pz- u Poljskoj pustili u pogon u saradnji sa Fiatom Zastavini stručnjaci

  23. Farovi slovenacke fabrike “Saturnus” su se pored Zastave ugradjivali i u Wolksvagen, Opel, Fiat…

  24. FRAD u Aleksincu proizvodio filtere za vazduh za Mercedes, Moris, Fiat…

  25. HTD iz Ohrida proizvodio brave, kvake… za auto industriju izmedju ostalog za celu Sovjetskiu proizvodnju

  26. Priština ‘‘proizvodila’’ amortizere za Zastavu, Fiatt i Opel

  27. U Beogardu 21.maj proizvodio motore, sada ugašen

  28. Imali smo, u ex Yu, nekoliko fabrika autoguma i akomulatora

  29. Jugoplastika iz Splita 40% izvozila na Evropsko tržište

  30. “Filip Kljajić” bio jedna od samo četiri fabrike u svetu koje proizvode lance, koji su se se (lanci) u celom SSSR koristili a u svojim linijama niz fabričkih pogona. Jedno vreme je bila najveći izvoznik u Srbiji.

  31. “Prvomajska” Zagreb proizvodila strugove, bušilice i opremala čitave pogone po svetu

  32. IMT izvozio 20.000 traktora u Egipat

  33. Brodogradilišta u Hrvatskoj proizvodili najveće prekookeanske brodove

  34. “Uljanik” generatore za te brodove

  35. Imali fabrike elektro uredjaja, televizora, radio aparata, gramofona, kasetifona i bele tehnike “Obod”, “Cer”, “Gorenje”, “Iskra”, “Rudi Cajevac”, “Borac”… Beograd čak proizvodio i aparate za espreso

  36. U Sloveniji u Bujama, još krajem sedamdesetih počeli da se sklapaju kompjuteri

  37. EI Niš bio jedan od najboljih svetskih proizvodjaca lampi koje je i Philips ugradjivao a imao proizvodnju TV u boji pre Sony a

  38. “Insa” iz Zemuna proizvodila satove

  39. Tri fabrike telefona od kojih je jedan ‘‘Iskrin’’ proglašen najboljim na svetu i nalazi se u Njujorškom muzeju savremene umetnosti

  40. Imali dve fabrike sijalica “Teslu” Pančevo i “TIZ” Zagreb, sada nemamo ni jednu

  41. Tri fabrike šibica, ona u Rijeci proizvodila čak i parafinske sve za izvoz, sada ni jednu…

  42. “Jugodent” iz Vojvodine proizvodio i izvozio u Afriku i Indiju zubarske stolice

  43. “Soko”, Mostar proizvodio avione i helikopter Gazelu

  44. Zastavin pištolj koristila i americka policija a lovačka puska bila najprodavaniji puska u SAD

  45. Tenkovi se u celosti proizvodili u zemlji kooperacijom fabrika u Slavonskom Brodu, Kruševcu, Beogradu… samo Kuvajt nabavio preko 1.000 tenkova. Teleoptik proizvodio žiroskope za ceo svet

  46. O vojnoj industriji i industriji naoružanja znam da su skoro sve nesvrstane zemlje se snabdevale od nas

  47. Pored JAT-a imali još jednog avioprevoznika “Inex adriu” koji je u floti imao 9 Boinga a kupio ih u kompenzaciji za prašku šunku “Crvene Zvezde” iz Kragujevca i reznog alata FRA iz Čačka …znači Boing je koristio Čačanske burgije 😉 ?

  48. Farmaceutska industrija snabdevala 30% tržišta SSSR, skoro pola Afrike i Indije …“Lek”, “Krka”, “Pliva”, “Galenika”, “Zdravlje”, “Alkaloid”

  49. Većinu najvećih svetskih gradjevinskih radova su projektovali i izvodili “Energoprojekt” i bosanski “Energoinvest” od Asuanske brane, mostova po Africi i čitavih naselja u SSSR, preko bolnica u Libiji do Paname, Zimbabvea…

.Strabak i Alpina danas dobijaju poslove kod nas pa angažuju naše radnike i skidaju ‘‘kajmak’’.

  1. “Šipad” Sarajevo sve hotele, bolnice i idruge objekte u svetu sagradjene a bilo ih je na stotine, opremao nameštajem…

  2. “Sloveniales”, “Lesnina” i “Meblo” skoro celu proizvodnju izvozili na zapadno tržište jer su imali i kvalitet i dizajn

  3. “Jelovica” i “Šipad” stolariju za celu Austriju i Italiju

  4. Imali smo železare u Skopju, Smederevu, Sisku, Zenici i Sloveniji, aluminijumske kombinate u Titogradu i Skoplju, fabriku poncinkovanog lima, na Kosovu

  5. Sevojno dobilo prvu liniju za plastifikaciju lima u Evropi

  6. Jednu nuklearnu centralu u Sloveniji…

I jos puno toga…

2 Likeova

Zaboravio si Firme za prpizvodnju audio ploca i kaseta i distrubuciju narodne muzike po cijelom svijetu…:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

pa pise i jos puno toga,svako moze nabrojati jos dosta stvari , jer od 22 miliona ljudi 3 miliona je radilo,u nekim firmama ,imali platu ,prijavljeni,godisnji,itd,

Zato se mali covijek nije mogao istaknuti iz mase, a sad moze sto hoce. Cak i okrenuti nekoliko tisuca eura u par dana kroz skem propali bitkonj.

A vecina firmi je bila odrziva zato sto su uzimali kredite cas sa zapada zas sa istoka, a onda nase generacije ih vracaju! Zato je i bilo “love”. O strucnosti kadrova koji su vodili firme ne treba ni pricati, dovoljno je bilo imati crvenu knjizicu i resen problem… Najveca zabluda koja se potura kako je nekad bilo “lepo”…

1 Like

nije sreca para puna vreca al ne vredi tebi govorit,

Da smo imali komuniste i dalje , sad bi bili na win 95. To sam vec napisao. Od domacice do tajnice sa partijskom knjizicom.

1 Like

Kako se sada odrzavaju ove smesne drzavice, objasni mi ,realnim punjenjem budjeta ODAKLE hahaahaha koji ste ljudi uzas,

Tadasnja Jugoslavija je imala bdp od oko 70 milijardi :smiley: Danasnje republike imaju oko 220… Jugoslavija izvozila 12 milijardi $… danas sama Hrvatska izvozi oko 16 :smiley:

Jugoslavija gdje su se zaposljavali preko partije, tj pravila su se izmisljena mjesta u drzavnim firmama za one s vezom (naravno, kao i danas, samo tad je svaka firme bila drzavna, s toga i daleko veci broj izmisljenih radnih mjesta) i uprkos tome opet stopa nezpaoslenosti nije padala ispod 13% od 1980 pa nadalje…

U isto vrijeme stopa ubistava u najmanju ruku duplo veca, negdje i vise nego to. Socijalisticka republika Hrvatska sa oko 2.1 ubistva na 100k ljudi… danas na tek 0.9 :smiley:

Zaduzivanje je bilo u “zlatnim” sedamdesetima oko 17% uvecano svake godine… Za one koji imali znaju matematiku znaju koliko to strasno izgleda- da je bilo budala da posudjuju idalje, mi bi danas imali ekonomiju 200 puta manju od manju od Amerike, a imali bi isti dug kao i Amerikanci haha

Takodje, lijepo je dodati kako cim su se otvorile granice oko 1,9 MILIONA Jugoslovena je napustilo drzavu da radi vani… Takav egzodus stanovnistva nismo vidjeli jos od srpske seobe u 16. i 17. vijeku… Jos uzmi u obzir koliko je tad bilo teze pobjeci (nemas familije vani ko danas, interneta da se pripremis itd) i opet je bukvalno svaki deseti covjek napustio drzavu da bi radio bilo gdje vani. Zahvaljujuci tome (i naravno ratu) imamo jednu od procentualno najvecih dijaspora na svijetu… Koliko Srba zivi u centralnoj Srbiji, toliko zivi i van nje (ne racunajuci RS i Crnu Goru)

1 Like

1970-1980 godina, prosecna plata u US je bila oko 2k$ a kod nas 2.5k$ stim sto se vec tada znalo da ce da propadne ekonomija jer se nista, ama bas nista nije ulagalo u inovacije, unapredjenja vec se samo trosilo na plate, odmore itd. Pametne zemlje su ulagale u razvoj, ali debilski kadar koji je tu bio na osnovu svojih knjizica a ne zbog znanja, je vise voleo krka po kafanama, trosi na putovanja, da jebavaju sekretarice itd nego da razmislja o samom preduzecu. Tesna koza na zalost je cisto ogledalo kako se stvarno radilo u to vreme. Zato te molim da ne lupetas gluposti vise ti i tvoj ebeni Tito. Kako je nekad bilo bajno…

Sada se svi vracaju u ex yu i ulazu milijarde stecene napolju hahahahahaaha jer su prepoznali kvalitete novo nastalih drzava,

Ja ti rekoh brojke… Znaci danas, kad je po tebi, katastrofalno vrijeme, i kad je nikad lakse otici… opet manje odlazi nego sto je bjezalo sezdesetih :smiley: Sta mislis, otkud u Njemackoj toliko Srba i Hrvata druge i trece generacije :smiley:

Ajde batalite se price o babama i zabama ,bila je stabilna drzava ,stabilno vreme ,srecno vreme za obicne ljude a Vi sto vam je samo LOVA u glavi to nikada ndecete moci razumeti…sta znaci bezbrizan zivot,

Bila toliko stabilna da je vec 1984 bankrotirala hahah a malo kasnije se raspala u najgorem ratu koji je evropa vidjela jos od drugog svjetskog rata

3 Likeova

Ja neznam mozda ne citamo vesti na istom interrnetu, mislim da je pola Irske vec hrvatsko a Svabija i Bec odavno srpski :stuck_out_tongue: makedonaca i bosanaca ima svugde

Jedino brane sto se mozemo sloziti jeste- bilo jednom i neponovilo se vise :smiley:

2 Likeova

Kako nije? Probudis se, upalis svijetlo, struja kosta, odes oprati zube i umiti se, pasta i voda kostaju, pojedem nesto, opet kosta, sjednem u auto, gorivno kosta. Treba mi 15-20€ dnevno za osnovne zivotne potrebe bez da vidim birtije i jedem neke delikatese.

U Jugi sigurno nisi mogao raditi i biti 120 dana turisticki izvan drzave ko ja prosle godine.

1 Like

Zasto ti sad nemas bezbrizan zivot? A kazes da radis business od 2000.god.

Vjerojatno si dosta zaradio da mozes u penziju ili je lova na pameti?

1 Like

Nadji mi jedan post gde se ja zalim…za posao ,za lovu …
Ja tvrdim da je lepsi ,bezbrizniji ,srecniji ,veseliji zivot ,bio u ex yu…
Ja sam ziveo i zivim svo vreme odlicno ,nigde nijednom nisma napisao da se zalim …

zamisli fore da jos rade .yu domene :smiley:

jos to samo mozes vidjeti na www.beocity.com :stuck_out_tongue: