Ah ta jadna LOSA ex YU

Ali si mogao imati troje dece raditi u firmi skolovati decu ici svaki vikend negde , leto i more …i svako je imao vinograd , vikednicu , vocnjak, gde se rostiljalo ,opijalo ,ali bogumi i orgijalo ,danas niti se druzis niti pijes niti ebes jer 25 sati ko vrhovni respirator radis za usranu lovu,

NIje dugo trebalo :smiley:

To ne vazi za mene…ali vi ovde volite da obrcete reci,to vazi za ove LOVA LOVA LOVA
ja se i dalje bavim sportom ,muzikom ,folklor ,klape ,domacice,

problem je u ovima sto samo pricaju kako je sada bolje jer poneki jedan od milion mali covek moze zaraditi na bitcoinu ,kao kocka ,kladjenje,neku lovu

a sto je onamo milione malih ljudi srecno zivelo BEZ VELIKE LOVE ali sigurne svaki mesec to on ne uvazava

Samo sam naveo onaj spisak jer sam znao da ce se javiti ljudi koji ne priznaju to vreme,a sta da Vam kazem uzivajte u modenom …modernom drzavnom uredjenju,i neverovatnim cak bezgranicnim mogucnostima za MALOG COVEKA,skoro ko BITCOIN bezgranicne mogucnosti,

Radim 25 sati, ali 25 sati mjesecno.

1 Like

Ja se prije rata sjecam da su mojima bili skupi cajna i lego kocke, a da su u isto to vrijeme pravili kuću na moru. Drugaciji su i ljudi bili. Moji starci su se poslije zavrsene srednje odmah zaposlili i imali lijepe poslove. Stari dobio od opstine stan. Posao im bio siguran. Tako sa te neke strane gledano u vezi posla i nekretnine cini mi se da je bilo lakse i sigurnije nekad. I skoro niko nije radio subotom i nedeljom sto je jako bitno. Danas ima svega u izobilju za ne prevelike pare, ali poslovi su nesigurniji mnogo, masa ljudi sa fakultetima ne radi, privatnici cesto satiru radnike, teze se dolazi do nekretnine, posla (bez stele i para)… Meni djeluje ljudskiji stari sistem. Jer najbitnije po meni za stabilan zivot su stabilan posao, nekretnina, zdravstvo, skolstvo sto je bilo na dobrom nivou, koliko se sjecam i koliko sam iz prica cuo. Ovo dal se jede pita u kući ili se ide na veceru u fensi restoran je za dobar zivot, po meni, manje bitno. Nije da ja ne volim restorane, putovanja i sl zajebancije, ali ne smatram to nekim krucijalnim pitanjem za dobar zivot.

2 Likeova

Sve je to tacno i stvarno je to tako bilo, ali je sustina problema sto je to bio neodrziv sistem. Da bu tad takk bilo, moralo je debelo da se pozajmljuje i da se upada u ■■■■■ koja i dan danas svi mi zajedno u ex Yu zemljama jedemo.

Pa eno USA duguje najvise na svijetu, a demokratija je u pitanju, a opet im ne fali im ič. Ne znam podatke i ne bih da lupam, samo sjecam se u onom dokumentarcu tezina lanaca kad je pricao o dugu da je bas bas mnogo veci od raspada po drzavama (republikama) no ranije. No ne baratam cinjenicama pa ne bih u to previse zalazio.

1 Like

Pa ogromna je razloka ako Davor Bergam nekome duzan 100e i ako je Milorad Dodik duzan 100… i da je duzan i 1000e opet ce on prije vratit svoj dug (u nekom zamisljenom svijetu) jer ga moze vratit.

Jugoslavija je bukvalno prestala placati sve spoljne obaveze 1984. jer nije mogla vracati dug… To se sa danasnjim drzavama koje su bile ratom unistene jos nije desilo, a u isto vrijeme, potrebno je naglasiti da je stopa zaduzivanja Jugoslavije iz sedamdesetih nastavila, danasnje republike bi imale oko 50 puta veci spoljni dug (brojka je ogromna i nerealna, jer niko to ne bi posudio, ali na osnovu toga mozes vidjeti kako se dug uvecavao i vracao za vrijeme Jugoslavije).

Moze se uzeti prosjecna plata osamdesetih, pogledati prosjecne cijene i onda vidjeti kupovnu moc… o tome smo vec pricali prije. Naravno, ima ovih kojima se cinjenice ne svidjaju pa se opet krene generalisati zaobilazeci cinjenice.

" Ako pogledamo ostale indikatore kao što su kvalitet života, stopa inflacije i nezaposlenosti, ni tu situacija nije ružičasta sedamdesetih godina. Kvalitet života strmoglavo opada krajem sedamdesetih uprkos pumpanju ogromnih količina stranih sredstava u zemlju. Godišnja inflacija se mjeri dvocifrenim brojevima, a nekoliko godina pred Titovu smrt ubrzava i dostiže 40% godišnje. Stopa nezaposlenosti, koja se od 1970. do 1980 popela sa nešto ispod 7% na 12%, bi se u ekonomskoj literaturi okarakterisala kao znak duboke recesije. Dakle, jugoslovenska ekonomija je kasnih sedamdesetih bila u očajnom stanju, ali je to zamaskirano uvećanjem stranih kredita epskih proporcija."

EDIT: Greska oko projekcije duga. Da se Jugoslavija nastavila zaduzivati istim tempom, 2018. bi dug bio oko 100 puta veci nego danas (ne 50 kako sam prvobitno napisao).

EDIT2: Evo za one koje vole cinjenicno stanje i dve tabele- prva kurs dinara u donosu na marku,a druga prosjecne cijene za normalne ljude (imajte u vidu naravno da je to islo gore i dole).

2 Likeova

Autor je vise ciljao na komunizam kao socijalno prihvatljivije, lepse i opustenije drustveno uredjenje, nego kapitalizam . Primer " sjajnog" kapitalizma je serija Breaking bad, koja je najgledanija i najbolja serija svih vremena a gde glavni glumac prodaje drogu deci da bi platio lecenje, i svima je on heroj, sto je samo po sebi izuzetno i smesno i tuzno .

Mi smo imali opusteni komunizam, nije bio kao u Rusiji, sitni zanati, male firme su mogle da posluju, ja znam dosta ljudi koji su se ubijali od para kao zanatlije, sto znaci mogao si da budes na drzavnim jaslama, a mogao si i u kesh, i po meni je to najidealnije uredjenje za coveka.

Teoretski jeste, ali u praksi nije. Da bi takva bajka opstajala treba mnogo para, jer paraziti (citaj drzavna preduzeca) su bila rupa bez dna. Preveliki broj zaposlenih, neproduktivnost, samo ispumpavanje para, nerealno velike plate, nestrucnost itd itd
Niko ne porice cinjenicu da se lepo zivelo taj jedan period, sustina je da se zanemarivala buducnost koja se jos tad videla, neplanski se trosilo, nerealno zaduzivalo da bi bajka trajala… A rezultat imamo zadnjih 30 godina.

1 Like

U Rusiji nije bilo komunizma, a pogodotovo kod nas nije bilo komunizma, cak ni opustenog.

Imali smo centralno planiranu ekonomiju sa veoma malim ekonomskim slobodama koje su se sirile s vremenom kad se naravno uvidjelo da je sistem neodrziv… Prvo je sve bilo nacionalizovano, svi imali kvote i sl… pa onda prve ekonomske reforme gdje su ljudi mogli imat trojicu zaposlenih, pa kasnije 11 pa onda rat. Od svih socijalistickih zemalja, Jugoslavija je bila “najkapitalistickija” :smiley:

Odlican primjer. Covjek je u zemlji sa medijalnim kucnim prihodom od 60,000$ godisnje :smiley: Jedino sto se tu vidi jeste finansijska neodgovornost veceg dijela stanovnistva. Rafinerija u brodu dok je bila u drzavnom vlasnistvu je dobrom dijelu zaposlenih dugovala desetine mjesecnih plata. Kad je otkupljena i kad su dugovi vraceni- vecina ljudi je odma kupila nova auta. To neko ko je financijski odgovran ne bi uradio

“opusteni komunizam” objasnjen gore, a s druge strane za drugi dio- ima gore i drugih brojki koje pokazuju malo drugaciju sliku. Velik broj ljudi je nostalgican za Jugoslavijom jer su ljudi tad bili mladji, tj u najboljim godinama i njima nedostaje mladost ne ta drzava, ali eto povezuju te dve stvari i onda se 1000 puta ponavlja laz koja postaje istina iako ide suprotno od cinjenicnog stanja

1 Like

Ne moze 50 godina da se neplanski zivi, kada se odlucilo da se ratuje tada se i pocelo unistavati, ali poenta je da je opusteni komunizam koji je bio kod nas u Jugi nesto sto je najprirodnije za coveka, svakako su bile moguce neke bolje stvari ali ako se pogleda ovo danas, sa humanistickog dela i kvaliteta zivota, ne moze da se poredi .

1 Like

kucni prihod 60.000 a rashod 62000 a radi svako po dva posla, iz kuce u kola iz kola na posao pa u market i kuci, lecenje od raka koje kosta 250.000$ i gde se molis bogu da se ne razbolis nisu nesto bas sjajno. I obrazovanje, svakako su napravili da se bogati obrazuju, siromasni ako zele ulaze u kredit koga posle vracaju zajedno sa kucom do 70 .
Vise sam pricao o sistemu nego konkretno o Jugoslaviji, model gde drzava kontrolise bolnice, obrazovanje i druge osnovne stvari a gde mozes ako zelis i da se oparis, mnogo su pribliznije coveku nego ovo danas .

Ako o ekonomiji zemlje ucis iz mimova onda da, jeste tako je. Kao sto bi neko mogoa zakljuciti da mi svu djecu lijecimo sms-ovima zato sto je vidio sliku na facebooku :smiley:
Amerikanac u prosjeku potrosi duplo vise na zdravstvo od prosjecnog gradjanina u Evropskoj uniji s tim da imaju dosta vecu stopu gojaznosti koja sigurno ne pomaze. Znaci li to po ovom tvom da ces morat platit 125k $ ovdje kod nas ako dobijes rak? :smiley:

S druge strane, socijalizovano zdravstvo nije socijalizam, a pogotovo nije komunizam. Svaka od ovih rijeci ima svoju definiciju i ne bi bilo lose da ih tako i koristimo. I jedno i drugo su krajnosti i ne postoje (osim sjeverne koreje) nego imamo hibride… i to onda hibride koji navlace na jednu stranu (kuba, venecuela itd) i hibride koji navlace na kapitalisticku (australija, danska, US, cile itd)

Prije je visoko skolstvo bilo blize obicnom covjeku… zato je i broj studenata bio bukvalno 10 puta manji nego danas :smiley:

Ako zelis vidjeti koji je “sistem” bolji, pogledaj npr indeks ekonomskih sloboda na koji mozes realno gledati kao na pokazatelj koliko je neka drzava “kapitalisticka”… uporedo mozes i vidjeti i human development index, pa vidi kako zive drzave u sistemima o kojima ti pricas kao o utopijama, a kako u suprotnim sistemima.

Zanimljivo kao je Amerika tek 20. na listi, a mi smo u rangu “Komunisticke” Kine

A vidis sto si vise po tom poredku to je covek sve manje i manje covek,znaci singapur == severna koreja == kontrola…hong kong isto i tako sutra ce biti cipovani
veze ta tabela nema sa ZIVOTOm

Indeks s rezultatima is 2018. kad Kina nije imala gotovo nikakvu kontrolu nad Hong Kongom… I ne znam zasto ti se ne svidja Singapur… Po glavi stanovnistva jedna od najrazvijenijih drzava na svijetu, a donedavno bio samo komad stijene u moru

"zato je i broj studenata bio bukvalno 10 puta manji nego danas "

Da, danas imas privatne fakultete , kao i milion onih koji upisuju reda radi, ali strucnost i znanje je u komunistickom bloku bilo odlicno i besplatno, ljudima nisu sirili ego i JA , mnogi su zavrsavali zanate i bili ok sa time.

Drugim rijecima bilo je manje obrazovanih? I to bi trebala biti kao prednost i znak da je obrazovanje blize normalnom covjeku?

tehnicki manje, ti racunas i ove sa privatnih fakulteta koji su danas u vecini