Ah ta jadna LOSA ex YU

@simeon

Za kurseve još dodaj denominaciju 1:100 pa ces dobiti stvarne brojke.

$ 1 USD 1989 je bio ustvari 10 milijuna dinara.

Smešno je upoređivati nekad i sad.
Danas se u državnim firmama jedino mogu zaposliti iz vladajuće partije.
Danas ko radi u privatnoj firmi prima minimalac, a penziju ispod minimalca, ako je dočeka.
Danas jedino je moguće da konobar bude ministar i da nameće šta hoće, a da se ponaša kao da je kralj.
Danas sa pasošem BiH, SR, CG i sl. možeš u …
Danas računaš koliko dece možeš imati, jer se sve plaća: vrtić,školstvo, zdrastvo, posao, a još ako su iz epruvete i to većina plaća.
Danas moraš krediti uzeti da kupiš stan (većina), a plus još …
Danas moraš više paziti kome ćeš šta reći, kakav god da ti je “prijatelj”
Danas ne moežeš očekivati da ti neko pozajmi, a kamoli da ti bude žirant.
Danas većina priča sama sa sobom i gleda te mrzovoljno.
.
.
.
.
A moj stari je bio tehnički direktor u velikoj firmi, nije bio u partiji, dobio je stan, cenilo se znanje i stručnost i od 70 do 80 god. imao veću platu nego da je radio u Nemačkoj. Sa 16 godina si mogao ići gde po želiš, da ne brineš hoće li ti ko šta reći, a kamoli narkoman napasti ili gej. Suludo je išta pričati bilo kome ko nije proživeo taj period do 80 tih.
E sad od 80 godina (grubo rečeno kad je već “stari otišao”) do današnjeg dana, a to je period od 40 god. nijednu od gore navedenih činjenica niste imali. Izbrisana je “srednja klasa” koja je najbitnija za jedno društvo.
Imamo da nas neko hebe u zdrav mozak, da partijskim vladajućim strukturama nemožete ništa. Da oni slušaju šta treba da se uništi, da fabrike možemo na prste izbojati.
Znači u periodu od 40 godina nema ni jednog jedinog dana da je država išta dala za bilo kakvu zaslugu većini, ne pojedincu. Nema nikakve odgovornosti za neodgovorne, a toga je nekad bilo i bilo je kakvog takvog reda, poštovanja prema starijem, profesoru, bilo je neke kulture. Bio si ponosan sa tim pasošem jednim od najcenjenijih. Mogao si birati hoćeš li se besplatno školovati, raditi sa srednjom ili otpuovati. Lečenje je bilo besplatno i imali smo priznate doktore u svetu. Imali smo i stručnjake. Imali smo avio i ratnu industriju. Imali smo sve, a danas? Šta je većina? Šta iko čini da bilo kome pomogne?

3 Likeova

Za svakog na drzavnom ti vjerujes da postoji 10 ljudi koji idu na privatni?

I ja sam tako mislio prvi put, a onda pregledao sve ovdje: https://www.kursna-lista.com/en/historical-serbian-dinar-rates

Evo kako to izgleda na tabeli kad uvecanje nije prikazano eksponencijalno:
index

Mozda je proslo vreme bilo neodrzivo, ali je imalo za cilj da obican svet zivi dostojanstveno, ugodno, bezobzira na urusavanje tog sistema, ako uzmemo u obzir te velike pozajmice, kao i zloupotreba takvog sistema, da veliki broj ljudi ne radi, ili ne radi dovoljno, a ide na posao i prima plata, sto prvenstveno govori o sustini coveka da zloupotrebi trenutne mogucnosti (ako sistem dozvoljava, da sto manje radi, a vise trosi), zarad trenutnog blagostanja, ne razmisljajuci o dalekoj buducnosti.
Prosto je bila data sansa, da ne kazem da je vrsen eksperiment s ljudima, takvim vidom uredjenja drustva (socijalizam, jednakost, pojam komunizam bih iskljucio, jer ima vise politicku konotaciju), kako bi ljudi mogli da zive lepse i bolje, nadajuci se da ce se izrazajne ljudske osobine, zelja za moci, kontrolom nad drugima, pohlepom, moci minimizirati u nekom ravnopravnijem sistemu.
Taj pokusaj stvaranja ravnopravog drustva i zivljenja u njemu je bio poprilicno blag, u smislu ostavljanja posledica.

Danas su te ljudske osobine u potpunosti isplivale (prevelika zelja za moci, kontrola nad ljudima putem informacija), u kapitalizmu, sto ovaj sistem uredjenja ponovo dovodi do stanja urusavanja, ali znatno izrazenije i nekako svesnije, jer se ljudski zivot stavlja po strani, tj ne vredi mnogo. Ma koliko nam pricali suprotno, osecaj je drugaciji, nesto nas gusi, tacnije, zna se sta, INFORMACIJA.

Nisu napisali za denominaciju. To ti je ziher.

Drustvo gde drzava kontrolise bolnice, obrazovanje i nekretnine, gde svako dobija smestaj, visoko obrazovanje kao i negu a da privreda bude delimicno kontrolisana je sasvim moguce i to nije utopija . Da postoje razlicite stope poreza, da se motivisu ali ogranice firme, pa tako Bezosu nece pripasti 100 milijardi godisnje nego 1, a 99 ide u budzet, on kao menadzer ce zaradjivati dobro ali ne toliko . Ako pogledamo ambiciju u bivsem SSSR-u, ona nije bila vezana za novac, vec za ugled, covek ne mora da bude doveden do ruba da bi bio produktivan i inovativan

2 Likeova

Steta je pricati uopste o ovoj temi jer ljudi su PELCOVANi hahaahaa LOVOM i kapitalizmom IMOVINOM ,a ne nebitnim stvarima kao ljubav ,s3x,druzenje,pomaganje,a ovamo svi su VELIKIIIIII vernici NEKE religije …
a ovamo su SOTONE, hahaah znaci religija plus kapitalizam ==== LJUDI ZIVE KAO ROBOVI ,

1 Like

…elem… zaduzenost u odnosu na BDP…

Mislim da novac je mjerilo boljeg zivota samo do one mjere dokle je egzistencijanlo bitan.
Dobro funkcionirajuce drustvo je ono u kojem gradjani zive rado, u medjusobnom miru i postovanju. Osnova za ovo je neki osnovni konsenzus zjednickih vrijednosti i postovanje drustvenih pravila - od onog kucnog vaspitanja da postujes starije, da kazes komisnici dobro jutro, pa do onog da gradis nesto za generaciju poslije sebe, za svoju djecu koje ce tu zivjeti. A povjerenje u instutucije su osnova.

Meni se cini da svega ovog nesto ima sve manje danas, ne samo u ex YU, nego je takva tendenca i na zapadu. Otudjenost od okoline i od sebe samog, vrijednost porodice…silazna putanja

Da se motivisu ljudi tako sto ce moci zadrzati manje od onog sto zarade, ili jos bolje da ce vise raditi za drzavu nego za sebe. Prica da bezosu nece pripasti nista preko 1m i da ce 99 otici u budzet- vjerovatno od nekog ko misli da bezos ima 100 milijardi na racunu i dobija toliko svake godine pa moze lako da odvoji haha i/ili od nekog ko misli da Amazon i ostale firme idalje postoje i grade se iako njihovim vlastima limitar koliko same firme mogu biti (niko nece raditi za dzabe). Inace ta ideja i wealth porezu je vec bila primjenjivano i dosta drzava… i pazi sad- ne samo da je to nastetilo ekonomiji, nego su i te drzave primale MANJE poreza nego prije toga.

Ne znam sta bih rekao za SSSR, gdje je njihova ambicija bila, ali mozemo se sloziti da su bile najbolji u nekim stvarima- npr kako se rijesiti 20 miliona ljudi (razlika izmedju projekcija i cenzua 1936/1939) i kako da 3-8 miliona ukrajinaca umre od GLADI u 20. vijeku u evropi u zemlji koju zovu zitnicom evrope.

Covjek ne mora biti doveden do ruba da bi bio produktivan i inovativan neg mora imati neki razlog da radi bolje i produktivnije- to je uglavnom novac, jer ako radi bolje imace ga vise. Vase rjesenje je da se ogranici produktivnost covjeka da ne bi imao previse novca :smiley: Bravo. Amazon je u mnogome pomogao prosjecnom AMerikancu (i ne samo njima)- online narucivanje, besplatna dostava u roku 2 dana sto je bilo do tad necuveno za US… i nije to uradio zato sto je dobar lik nego zato sto se Jeff htjeo obogatiti a obogatio se eto, indirektno pomagajuci prosjecnom amerikancu. Ne bi danasnja Amerika bila nista bolja da Amazon ne postoji ma koliko vi tvrdili suprotno.

Bolje biti nejednako bogat nego jednako siromasan.
Svakako bi radije zivio u crnom kapitalizmu Juzne Koreje nego u utopijskom socijalizmu Sjeverne.


Kazati da je Amazon zasluzan za online narucivanje i specijalno ih izdvajati za neki istorijski doprinos je kao kada bi rekao zahvaljujuci Gaspromu mi u Srbiji vozimo kola .

Ako vec diskreditujes SSSR u vezi nerelevantne stvari o kojoj pricamo, eto USA nije ubijala svoje gradjane ali jeste tudje, a to je i poenta kapitalizma, da samo tebi bude dobro zar ne

Sa druge strane, tebi iz nekog razloga smeta da covek ako je bolestan dobije vrhunsku negu besplatnu, ako zeli da se skoluje besplatno i da ima krov nad glavom uvek, jedini minus je sto ako zaradis 100 miliona, imaces samo 1 milion , odnosno eto neces biti multi milioner nego milioner, to je tebi najbitnije i za to se zalazes, po cenu da eto ljudi valjaju drogu da bi platili lecenje ili legalno -zaduziti se i raditi 3 posla narednih 20 god

Nije nista besplatno, sve mi to placamo. Nije fer da netko u HR sa 10000 kn placom izdvaja npr 2000 kn mjesecno za zdrastveno, a netko sa 3250 kn izdvaja 500 kn i onda imaju istu uslugu. Naravno, ne izdvajaju ljudi osobno, nego toliko daje poslodavac na tvoju placu. Da imamo bruto place, tek onda bi ljudi postali svjesni koliko sve kosta i nebi radili stvari koje inace rade. Imam frenda kirurga i kad cujem njegove price, pada mi mrak na oci. Npr baba slomi kuk, operira ga na nas trosak, sve zajedno kosta cca 80000 kn, mora strogo mirovati mjesec dana + samo laksi poslovi sljedecih 6 mjeseci, ali ona nakon 2 tjedna ode na vrt, kuk se ne zaraste kako treba i opet ide na operaciju koja opet kosta 80000 kn na nas trosak. Ili decko koji u 5 godina 3 puta padne sa motora uz teske ozljede i svaki put je u bolnici po par mjeseci i na njega ode preko 500000 kn jer je idiot. Jel to normalno i drustveno prihvatljivo ponasanje? Upravo zbog takvih slucajeva nemam vise socijalne empatije.

mislim da je upravo ovaj post idealan da se opise danasnje drustvo , baba ne zasluzuje taj kuk jer nije odgovorna .

2 Likeova

hahaha usporedbe
Amazaon postavlja STANDARDE ecoomerca, ne u Americi nego u vijestu. Zbog Amazona je sad normalno da kupci u Americi (ogromnoj zemlji) zahtijevaju 2 day shipping. Naravno, ne sumnjam da neko ko nikad nije koristio prime ne zna sve njegove pogodnosti i kvalitetu u odnosu na konkurenciju. Ne samo da su postavili 2 day shipping kao standard nego uvode i 1 day, pa cak i same day shipping sto je necuveno

Ocemo li usporedjivati brojke SSSR-a i velikog iskoraka sa bilo cim sto je Amerika uradila, s obzirom da je ovo prvo krivac za skoro 100 miliona smrt (najvise od gladi) u samo dve drzave? Inace, poznato je da socijalisticke drzave ne salju vojsku van svojih granica, tako da Sovjeti nisu pravili svoje satelite u Madjarskoj, Poljskoj, Rumuniji itd… takodje nisu gusile ustanke protiv socializma u Madjarskoj, nisu napali Finsku, Litvaniju, Estoniju, Dobnas, Krim i gomilu drugih zemalja koje su se rodile sredinom 1910ih. Nisu ni u Afganistanu bili :smiley: Nit su vodili bitke sa Japanom bez objave rata na nicijoj zemlji tamo 1941.
Ne znam samo, odakle ti ta ideja da socijalisticke zemlje ne napadaju i ne sire se ako mogu hahha

A vidis ti strawmana- napadnes argument koji nikada niko nije iznjeo. To je kao da ja kazem da ti zelis da smo svi siromasni samo da ne bi bilo bogatih (i to bi bilo blize istini nego ovo sto si ti napisao).

Ja iskreno mislim da ti slabo baratas sa nekim osnovnim ekonomskim zakonima i da se samo hvatas emocije. Nije niko siromasan zato sto je Jeff bogat, mada to je izgleda nekima tesko za shvatiti…

Evo ja bih iskreno volio da cujem kako bi ti sproveo u dijelo tu ideju da niko ne moze imati vise od 1m… Kako bi taj zakon izgledao, kako bi se sprovodio. Ne podjebavam, iskreno me zanima.

Ma sta ti je, moze drzava nastampati para koliko hoces i onda svi imaju :smiley: Eto jedna zanimljivost. U RS, covijek koji zaradjuje prosjecnu platu, a pritom pusi kutiju cigara dnevno i vozi se autom na posao (znaci recimo nekih 20-30km dnevno predje autom) drzavi daje VISE OD POLA svoje bruto plate. Znaci bukvalno vise od pola godine radi samo da bi drzavi dao… ali eto ljudi dobijaju neto plate pa ne razmisljaju o tome, na pdv zazmire, na 100% poreza na gorivo cigare itd takodje…

A vidis, baba je vec dobila kuk u primjeru, samo ne znam da li si ti procitao haha

U cemu je problem? Nisam nista rekao za prvu operaciju, ali ako se ne moze drzati uputa koje je dobila nakon operacije, nek si drugi plati sama.

1 Like

Evo za primjer vrijeme koje se ceka za operaciju zamjene kuka u Evropi. Nije nesto sto dodjes i odradi se za 5 min, nego mnogo kosta zdravstveni sistem a i cekanja su ogromna

index

Amazon je bio mala bagovita online knjizara, u isto vreme bilo je mnogo boljih sistema naprednijih koji su radili sve to, Amazon je uzeo kesh na knjigama pa se sirio, nista specijalno da bi tako onanisao na Bezosa i govorio o nekim posebnim zaslugama, sve ostale pogodnosti su stvorene iz monopola kasnije .

Da, kosta kuk, moja baba je 2 puta isto imala intervenciju u Jugi, nije se cekalo

1 Like

Zato su ti svi sistemo sto su bili bolji zaradili jos vise para i onda napravili jos bolji proizvod od Amazona. haha

A kad je poceo taj monopol i sta je zapravo monopol, il se opet samo razbacujemo rijecema koje smo procitali sa meme-ova :smiley:

Nego, ajde molim te pojasni ono kako ogranicis nekoga da moze zaraditi samo X posto to ti je kao glavna ideja gore, a iskreno me bas zanima. Jel to samo gledas platu ili net worth? jel oduzimas kesh ili imovinu itd

nisam spominjao ogranicenje nego procente , ali svakako um koji se ljuti na babu jer namerno zeza poreznike ide dva puta na operaciju i stavlja drugi kuk mislim da te procente ne moze da skapira

ne, reko si da bi oganicio da ljudi ne mogu imati vise X, i to si napisao nekoliko puta.

Baba koja zbog svoje neodgovornost zauzima mjesto drugoj babi koja je odgovrna. Kapiras sad?

Cudan stav za nekog ko je za nik odabrao ime NeedHelp.

Ali cuj, mnogo Amerikanaca je izlazilo na ulice kad je Obama htio da uvede zdravstvo za sve. Ljudi ne znaju za drugo. Njima je pravda, onako hriscanski onaj ko ima, nejmu bubreg, a ko nema, nek proda bubreg.

Po tome koliko je zdravstvo svima bez izuzetka pristupacno se mjeri i zdravlje jednog drustva

2 Likeova