Ah ta jadna LOSA ex YU

da, spominjao sam ogranicenja, ali figurativno a u nastavku govorio o bas o procentima, i naveo 100-1, verovatno ako zaradjuje manje ne bi bilo srazmerno itd
Ako pricamo o Jugi, svakako bih sam uveo milion promena kada bi se pitao, ali sistem je radio 50 godina, uz neke modifikacije to bi mogao da bude idealan ljudski sistem , sa slazem se, boljim menadzmentom u privredi i odgovornoscu .
U takvom drustvu bi bilo dosta lekara, i neodgovorna baba bi stigla na red za svoj drugi kuk brzo .

Ja se to bar ne sramim reci. Necu placati nista vise nego trebam. U Skandinaviji ljudi jedva cekaju platiti porez jer znaju da ce im od poreza svima zajedno biti bolje, kod nas upravo suprotno, svi gledaju da imaju cim manja davanja jer znaju da ce taj novac biti pokraden ili potrosen nenamjenski na ovakve gore slucajeve.

Zanimljivo npr, Amerika je imala 11% veci poreza za koperacije od Svedske sve do 2016 :smiley:

Sad jel, ti i ostali tako mislis zato sto je drzava takva ili je drzava takva zato sto tako mislis, to je vec filozofija.
Ali drustvo koje nije tako regulisano da svako ima najbolju zdravstvenu skrb kad mu zatreba, i da nije isto siromasno dijete koje treba operaciju i bogato (da predocim) je horor.

3 Likeova

Mi nemamo nikakvu zdrastvenu skrb, ne najbolju. Prije par mj sam isao na lasersko skidanje dioptrije, platio 16000 kn jer je to eto luksuz i zdrastveno ne pokriva, ali glavno da pokriva fizicku korekciju nosa ako kirurg napise da su sinusi slabo prohodni. S druge strane, za babu koja nije pazila nakon operacije, ima se dodatnih 80000 kn, ali za mene koji nisam dobro vidio se nema 16000 kn. Prije kad sam nosio naocale, redovito su me na preglede dioptrije narucivali za 3-4 mjeseca, pregled traje 5-15 min, a doktorica dnevno pregleda 15ak pacijenata u 8 sati, a od tih 8 sati svaki dan redovito bar 2 sata sjedi preko puta ambulante u kaficu. Najbolja stvar je da mi je ta ista doktorica koju svi mi placamo jednom napisala krivu dioptriju. Naocale sam platio 1800 kn, dodem u optiku po njih i na jedno oko mutno, ja ih pitam jel su mozda stavili krivu dioptriju, teta pogleda papir, stavi naocale pod laser i pokaze mi da sam pogledam da pise ona dioptrija koja pise na papiru. Odem u ambulantu, sestra me ne pusti k doktorici jer nisam narucen, objasnim joj u cemu je problem, ona ode po doktoricu, doktorica dode u hodnik i niti se isprica nego kaze da se to dogada i ode natrag u ordinaciju, a to sto sam platio naocale 1800 kn, nikome nista. To je bilo prije 5-6 god i tad sam zadnji put oci pregledavao u drzavnoj ambulanti.

Ja sam slomio lijevu nogu kad sam imao 5-6 godina. Ljuljao se s bratom na nekim daskama sto su se susile, to se sve srusilo na nogu. uglavnom da ne duzim, tri puta u sedmicu dana bio kod doktora, naravno snimio prvi put, i pazi sad- prva dva doktora rekla da nije nista. Prvi rekao da sam se malo povrijedio, ali da je to samo kao modrica- proce brzo, a drugi doktor rekao mami da me previse umazila, da mi nije nista i da se samo pravim haha

Sreca, eto, par dana nakon toga (nisam se mogao osloniti na nogu) opet odemo doktoru. Ovaj put bila doktorica, mama objasnila situaciju, pitala da mozda snimimo opet nogu, mozda se ne vidim dobro na rengenu, a doktorica rece- kako se ne vidi, jasno se vidi gdje je noga slomljena. Na kraju sam nosio gips oko 2 mjeseca… Znaci bukvalno slomljenu nogu nisu mogli prepoznat na snimku. Ne bih ni ja vjerovatno, al nisam doktor. Naravno, sve u bolnici u Doboju

I u svom tom cijelom rasulu kojeg opisa… dje ba zapelo (?), zapelo kod babe i njenog kuka :grin:

Onog momenta kad ti treba novcanik kad krenes kod doktora, e tu krece sve nizbrdo. A ne kod babinog kuka.

Katastrofa. Ali cuj, meni su od tih sto previde jos gori oni koji vide i sta nema. :grin: Desavalo se mnogima. A ako placas privatno zdravstveno, vide pocesto i sta nema. Operisu te zdrava ocas posla

1 Like

Baba je nakon 2 tjedna opet morala na operaciju jer nije mirovala i na vrtu je shebala drugi, tek ugradeni kuk i dobila i tu drugu operaciju na nas trosak, a ja sam operaciju koja je skoro 5x jeftinija morao platiti jer to zdrastveno ne pokriva. Znaci, ja sam platio operaciju i sebi i toj babi i onom decku kaj se polomio 3 puta sa motora. Ako je tebi to normalno, super, meni nije.

Ne krece nista nizbrdo jer ja moram vaditi novcanik, nego jer baba dobije dzabe dvije operacije od 80000 kn, a od toga je sama kriva za jednu, a ja ne mogu jednu od 16000 kn, a rodio sam se tako. Onog trena kad sam privatno iskesirao 16000 kn za tu operaciju, moja socijalna empatija je nestala.

Zato bi zdravstvo trebalo biti vaucerizovano. Znaci svi placamo to zdravstveno ali dobijamo nazad i vaucere. Znaci svi su pokriveni, ali ako imamo slucaj kao tvoj, to znaci da bi ti dobio vaucer (recimo uplate od zanjidh 12 mjeseci) i mogao bi odnjeti to kod privatnika i doplatiti razlika, a taj privatnik bi od drzave za taj vaucer dobio nazad cash.

Tako ti ne bi morao paralelno placati zdravstveno i drzavno i privatn, tj placao bi drzavno ali bi te pare mogao iskoristiti i da se lijecis kod privatnika ako za to postoji potreba.

1 Like

I ti ces jednom biti senilna baba. Sve nas to ceka.

Znaci samo ti placas regularno porez? :wink: Ta baba mozda nije placala, al ne vjerujem ni da je utajivala, a valjda je necim doprinijela tom drustvu i ona.

Sad ne treba ni tog sto se slomio s motora ljeciti?!

Znaci prvo da dokazes zubaru da nisi jeo slatko, pa tek onda zines da ti vadi zub. Za upalu pluca dobijes antibiotik ako nisi pusac. Ove od depresije pustis da se pobiju, ionako nisu nizakoji. Suma sumarum, prava na lijecenje imas samo ako a) imas para, b) prijeki sud utvrdi da si pogodan i isplativ za odrzavanje, ostalo u srot… E upravo tako funcionise privatna zdravstvena kasa…

To jest sranje. Ali ti ga podrzavas.

Ne, ali ako se netko 3 puta polomio sa motora, nek sam plati 2 operacije, pogotovo ako je on izazvao nesrece. To za pusace si u pravu. Narkomani, pusaci, alkoholicari i ostali slicni nek placaju skuplje zdrastveno. Nije normalno da ovisnici o heroinu na nas trosak dobiju heptanone koji su enormno skupi i uzimaju ih par godina, neki i cijeli zivot i to po 20 komada na dan. Ako je tako, bolje da su se nastavili bosti heroinom.

Uz puno problema koje nase zdravstvo (HR) ima. Prvenstveno da je prejeftino, treba razvijati i odgovornost prema zdravlju i zdravstvenom sustavu kao sto pise @NeedHelp.

Za auto je normalno davati par sto kuna mjesečno za osiguranje (kasko), ali da je dopunsko 200kn mjesecno bio bi revolt.

Slična situacija trenutno u ZG sa potresom i poplavom. Normalno je imati nekretninu u vrijednosti od sto plus tisuća eura ali plaćati osiguranje za isto 2000kn godisnje nije kao i pričuvu za održavanje privatnog vlasnistva.