Alibaba - kako funkcionira - iskustva?

Pozdrav,

jel može kratko pojašnjenje kako Alibaba funkcionira.

  1. Ima li tamo puno prevaranta?

  2. Brani li Alibaba kupca kao što to radi ebay?

  3. Vidim kod narudžbe da me traži nekakav initial payment. Što bi to bilo kao prvi dio uplate, pa ću ostatak plaćati nakon što mi stigne roba? Ili o čemu se radi?

  4. Postoje li još neki servisi koji su orijentirani na veleprodaju?

Hvala.

niko ne piše pa da kažem svoje iskustvo :slight_smile:
prije tri godine, kupovao preko alibabe privjeske za ključeve (i dan danas imam njihovu vizitku u novčaniku, pojma nemam zašto :smiley: )
ugl. ako nemožeš napuniti onaj mali kontenjer msn 20ft, onda avio a skupo zbog težine (meni bilo)
radio po principu kontaktiro njih 20 pronašo najpovoljnijeg, po profilu mu vidiš da nije fuša… naručio uzorke cca 50€ me to koštalo, i naručio 100k privjesaka, i sada me glava boli od cijene transporta… al opet se isplatilo… šteta što tad nisam imao dobre pare pa da potegnem cijeli kontenjer, računo sam da bi me izišlo 40% jeftinije…

ps. kad pitaš da jedan zbirni kontenjer organizira, kaže da može i onda kad ti treba ispadnu neki svemirski problemi-razlozi što ne može…to je moje iskustvo :slight_smile:
naravno špedicija i carina se podrazumjeva…

Kako uvali 100k privjesaka, svaka čast.

…da, primjetio sam da je skup shipping, mene ispada 100$. Ali opet mi se isplati već na količinu od 500pcs, s obzirom na cijene istoga u HR.

Jedino nemam osjećaja koliko će carina uzeti?

Ma ono najbitnije me zanima, kako se zaštititi od prevaranta? Alibaba čuva svoje kupce? Mogu bezbrižno platiti?

Alibaba ima “Trade assurance” što je u biti njihova verzija escrow servisa. Novac uplaćuješ direktno Alibabi i stoji kod njih dok ne dobiješ naručeno i ne potvrdiš da si zadovoljan dobijenim ili možeš pokrenuti dispute i staviti svoj prigovor. Ove godine zbog rasula u transportu mi je roba kasnila pa sam pokrenuo dispute i uredno su vratili do zadnje lipe.

Što se tiče transporta on je doista skup u odnosu na smiješne cijene pogotovo jeftinih artikala no ako se nema za kontejner jednostavno se mora “progutati” skup prijevoz i to je to. Što se tiče carine samo traži od prodavača DDP cijenu. To je cijena robe sa svim troškovima uključenim do tvoga praga što znači i prijevoz i carina i svi ostali mogući troškovi. Obično roba ide vlakom do Mađarske: https://www.sinoeurorailway.com/ . Tamo se carini i onda od tamo dostave nekom dostavnom službom.

2 Likeova

Zahvaljujem na odgovoru i molio bih pojašnjenje malo za ovaj citirani dio.

Što bi značilo imati za kontejner?

  1. To čisto znači da se naručilo jako puno toga pa da shipping postaje zanemariva stavka, ili je posrijedi nešto drugo?

  2. Mogu li ja naručivati na Alibabi više različitih artikala od različitih prodavača i da mi se nakraju sve pakira u jedan kontejner i da plaćam jedan shipping za taj kontejner?

Hvala.

  1. to bi značilo da naručiš cijeli kontejner od jednog proizvođača. Zapravo to i nije puno ako recimo kupuješ obuću. Obično oni sami pišu koliko robe ide u koju veličinu kontejnera.

  2. Možeš ali za to ti treba agent koji to radi za tebe. Ja sam se osobno čuo prije svega ovoga sa čovjekom iz Makedonije koji je u gradu Yiwu i radi agenturu. Planirao sam i ići u Kinu ali eto, kinezi čuli da dolazim pa pustili virus :smiley:

Agent za tebe sakuplja robu u svom skladištu i onda sve zajedno šalje jednim kontejnerom. Cijena je zapravo smiješna te usluge. Mislim da me je tražio 2% vrijednosti.

Inače, kad govorim o “gutanju” skupog prijevoz to bi jednostavno značilo da zanemariš da je to prijevoz već gledaš ukupan trošak nabave nekog artikla i to je to. Ako ti je ukupan trošak tj nabavna cijena artikla prihvatljiva nebitno je koja stavka je u njemu ugrađena u kojem postotku.

2 Likeova

hah, svi kupovali graverke a niko osim mene nije mislio našta će se gravirati :smiley:

@bozoou ne trebaš cijeli kontenjer… npr. ja sam imao jednu paletu koja je išla avio, a da sam imao 2 palete ista bi me cijena došla kao sa brodom , da sam imao 3 palete bilo bi jeftinije brodom… ali opet procedura da ti ovi to spakiraju po propisima u cijeli kontenjer npr 3 palete + čekanje+ organiziranje prevoza iz npr. Ploča do tebe… sve ovisi o vrsti robe… aj barem natukni o čemu se radi ima po Italiji puno zanimljivosti, pa možda ti i nešto tamo predložim…

@Mario063 moze li preporuka nekih sobrih italijanskih sajtova.

nema ti tu sajtova, to su hangari sa milion proizvoda pa biraš krcaš kamion …koji ti proizvod treba možda ti mogu ako ništa barem natuknuti kud da tražiš… od kućni potrepština do djelova za auto…

@Mario063 najvise me zanimaju proizvodi za frizerske salone (supruga ima jedan), zatim igracke, posteljine…

jojjjj… lakovi za kosu išli ko halva iz Barija tj. dole još ispod… ko bi sve te hangar firme pozapamtio… a igračke ti idu iz firme Due Esse imaju boga oca vrsta igračaka, to je sve kineska roba…
eto proguglaj tu firmu… ali kod talijana je problem što oni nemaju nikakav web jer oni su idalje staromodni hoće da ti dođeš i biraš na licu mjesta…

1 Like

@Mario063 hocu hvala ti, igracke na alibabi si dzaba al shipping je preskuo ako necws veliku kolicinu naruciti, isto tako gledao sam poljski allegro je zanimljiv.

transport cijelog šlepera (13,60m utovarnog prostora i 2,8m visine) sa juga italije gdje ovi imaju hangare do bosne ti je oko 1800€, po paleti bi išlo prva paleta 350€ svaka iduča paleta 50€ to je ako bi npr uzeo par paleta robe…
opet, ovo je moj zadnji post ovdje jer me forum ograničava na 3 posta po temi…pozzzz

1 Like

Hvala na izdvojenom vremenu i podijeljenim informacijama.

Jel ima u Italiji ovakvih zagonetki? 46pcs Per Set Metal Wire Puzzle Steel Magic Brain Teaser Mind Stimulating Puzzles Game For Adults Kids - Buy Magic Game,Metal Brain Teaser Puzzle,Metal Wire Puzzles Product on Alibaba.com

Kako se uopće informiraš čega ima u italiji?

Hvala.

to nemam iz Italije…
ali sam nešto slično (zakovice i ringovi) uvozio iz kine pa imam preporuku - ekstra nisku cijenu su mi davali u odnosu na druge…, evo ti vizitka pa prosurfaj…
inače, srećom sam se okanio uvoza iz kine baš par mj prije korone… od tada mi kosa više ne sijedi…

2 Likeova

U čemu je problematika?

ništa, osim da si dao 5k€ nekom malom kinezu kojeg niti si vidio niti čuo, onda krene taj kontejner kojem treba 3put više vremena nego inače da dođe… roba došla zbirno (meni i drugima u istom kontejneru) i od RI do bosne se izgubio… nakon 15dana došo kod mene… to je bila kap koja je…

*lako je kada se radi s tuđim parama :slight_smile:

Pozdrav svima…Mene zanima da li ja kao fizicko lice mogu nesto naruciti sa Alibabe (vece kolicine robe)…Kakva je procedura?Ja imam poljoprivredni obrt ali mislim da s njim ne mogu nista uvoziti…
Lijep pozdrav