Android Java Developer učenje

Ćao raja… Već par godina sam u IM industriji ali volio bi da imam neki backup plan ako mi ovo propadne, jer ako nešto mrzim kod IM to je da može sve da nestane u sekundi :smiley: tako da volio bi da imam neki knowledge koji može hljeb da mi donese na sto… e sad nadam se da ima nekih samoukih developera da me upute šta, kako i đe… gledao sam i neke kurseve, u bosni je bio nekad bit camp ne znam šta se desilo sa njima, IT academy znam da je skupa za ono što nudi… ne bi mi bio ni problem preseliti se u neku od okolnih država za nešto što bi vrijedilo završiti nakon čega bi imao dobre preporuke za prvi posao… LP

Ja bih ti preporučio platiti sate instrukcija nekom tko zna posao. Bolje da ti da uvid u sve to, + stvari koje te zanimaju a nisu ti poznate.
Preporuka za posao ti nisu kursevi, sam ćeš svojim znanjem/neznanjem ići ka cilju… Nećeš završiti kurs i reći poslodavcu daj mi projekt znam ja to (pokazati mu diplomu) . Prije će ići ovako, uradit ćeš mnogo manjih stvari, i ako se pokažeš kao dobar, usput ćeš već naići na ljude koji će ti ukazati povjerenje (zaposliti te na jače poslove). Uz pretpostavku da budeš dobar u svom poslu

Ako misliš za Android radit app-ove rađe se okreni učenju Kotlina.

Ako želiš razvijat za Android i IOS okreni se učenju Fluttera ili React Native.

Ako nisi nikad radio s Javascriptom možeš pokušat s Flutterom tamo ti je jezik Dart.

Ako već imaš nekih dodirnih točaka s Javascriptom okreni se učenju React Native.

Moja preporuka ti je možeš pokušat učit Flutter (Dart) jer je realtivno nova tehnologija. Tako da ti je to prednost za početak u odnosu na React Native.

2 Likeova

Preporuka, prvo malo procackaj basic o programiranju u Javi ili Kotlinu, iako kotlin je danas isto dosta jak jezik. Zatim pokusaj malo oko android appova. Tezak je pocetak, kasnije postaje sve lakse :stuck_out_tongue:

Neznam koliko je pametno ulaziti u svijet programiranja jer sve zahtjeva puno vremena, odricanja za nesto sto ce MOZDA u buducnosti nesto donijeti. Sam sam krenuo u taj svijet i ucio android al samo da ne spomenem muke koje sam imao sa instalacijom Anrodid studia i dr. Takoder da napomenem da za programiranje morate imati jaci komp sa vise GB rama. Ako netko ima kakvo iskustvo neka slobodno podijeli:-)

Sve se moze kad postoji dobra volja i interesovanje :slight_smile:

Ako je nekome motivacija za ulazak u programiranje iskljucivo novac, ja mu uvijek savjetujem da pronadje nesto drugo.

2 Likeova

Jesu i Nisu. :smile::smile::smile:

A sad za ozbiljno. Realno, ako netko hoće sam naučiti materiju i da radi kako treba, mora uložiti jako puno vremena.

Svatko može naučiti toliko da radi i da nešto napravi, ali tada mu je i code i njegov rad smeće.

1 Like

Nisi shvatio sta sam htio reci.

Programiranje nije za svakoga i to je realnost.Ne kazem ja da za programiranje trebas biti ultra pametan ili nesto, ali jednostavno kao sto fudbal nije za svakoga tako nije ni programiranje.
Pored toga sto treba dosta truda uloziti, treba konstantno uciti nove stvar, a ko to ne moze ispratiti nema ga nigdje na trzistu.

U svu tu pricu dolaze likovi koji misle da ce nakon godinu dana tek tako uzimati masnu lovu, i to je relativno daleko od istine - to je skupina ljudi na koju sam mislio.
Ali svemu tome je kriv marketing i ove neke akademije koje te naloze da ces z 3 mjeseca postati neki ninja ili ti sta ja znam vec.

Slazem sa vecinom napisanog, samo ovo znanje treba dobro podebljati :slight_smile:

2 Likeova

Da se još nadovežem.
Uzmi ovaj prvi ili drugi kurs na udemy i prouči to do kraja godine.
Početkom sljedeće godine složi app i pokaži nam što si naučio kroz ova 2. mjeseca.

Moje neko trenutno mišljenje je da ti je pametnije radit (učit) React Native ili Flutter nego nativni Android.

Zašto:
Prva stvar iz razloga što je večina aplikacija danas Rest API i puno prije češ složiti app s React Native ili Flutter nego s čistim nativnim Androidom (Java ili Kotlin).
Druga stvar je Hot Reload koja me je jako oduševila kod React Native ili Flutter a kada radiš nativno toga nema
Treća stvar s jednim codebaseom imaš dvije aplikacije (Android & IOS) naravno ako radiš na mac-u.

React native:

Flutter:

1 Like

@wampir

Maxi je odličan predavač.

1 Like

Definitivno Maxi je top i Stephen Grider također.

React native je sigurniji za radit (što se tiče projekata) nego Flutter tako da i to treba uzet u obzir.
Ako se neće tražit mobilna aplikacija lako se prebaciš na React.

A Flutter je fora iz razloga što nema još toliko developera da radi s Dart-om pa češ moć postavljat svoje uvjete.

P.S.
Ako ti se neda mjenjat često tehnologija ili framework.
Uzmi si Java Spring ili .NET Core i odi u korporaciju i siguran češ bit :smiley:

@wampir

neznam iz kojeg razloga, ali go i dart nisu baš popularni.

npr. dart je na tržištu već duže, točnije od 2011 i nije doživio neku popularnost, slabo se koristi.

Što se tiče jave ima naplata u određenim uvjetima.

1 Like

Slažem se da.

Čini mi se da na https://www.developeri.place/ Go je najplačeniji jezik tako da nije loše nuačiti.

Dart je doživio sad uspon s Flutterom krajem 2018. god treba pričekati 2020. kak će biti.

Ali da slažem se da Dart nema neku popularnost.

Ovo za javu je također točno da ali korporacije će si uvjek priuštit plaćanje licenci tako da to neće biti prepreka.

1 Like

@wampir

a koliko ljudi radi go? :smile::smile::smile:

1 Like

Sve ovisi o infrastrukturi.
Ekipa koja se prebacuje s monolita na mikroservise za brzinu mogu koristiti GO.
Također za obradu velike količine podatak nije loše izdvojit određenu funkcionalno u GO. pa preko gRPC pozivat u standardne jezike PHP, Java ili što već.

Načuo sam priče da također najveći hrvatski DIV Infobip ima neke djelove razvijene u GO.

Problem kod GO-a je što ga ljudi nemaju prilike isprobat. Jer uvjek se gura PHP, Java, C#

@wampir

to je sve lijepo i krasno, prvi problem koji se javlja kod microservice-a je debuging. nije da se ne može, ali…

Također nema se kod nas gdje niti isprobat mikroservisi.
Kad se sve može zadovoljit i s monolitom ako se radi za naše tržište.

To jedino ovako za učit sastrane.

evo i za php

jel dovoljno brzo? :smile::smile::smile:

https://en.swoft.org/docs

Sve je ok dok služi svrsi.

Zasad sam se igrao jedino s Javom (Spring Cloud) oko mikroservisa :slight_smile:

Koliko je prosecno radno vreme programera? Koliko ja citam, to je oko 10 sati na dan? Da li je to efektivnih 10 sati ili od toga 8 provodite na forumu? :slight_smile:

Ja ne razumem uopste sta programeri rade. Naprimer, radite za neku firmu koja se bavi izradom sajtova, pravite sajtove za klijente te firme?

Po meni je najveca mana za onoga ko sada pocinje sa tim to sto svaka firma trazi minimum 3 do 5 godina iskustva u struci. Pre desetak godina je lako bilo napabirciti tri godine iskustva, ali danas je to mnogo teze.